Polecane posty

RU68    1113

Troszkę wywodów bo trochę się gubicie .Omacnica jest owadem (ćmą )która dzień spędza w zaroślach i krzakach natomiast nocą w lipcu  około godz  22 wylatuje w poszukiwaniu miejsca do złożenia jaj (głównie w kukurydzy) .Kieruje się odchyleniem lotu w stosunku do księżyca lub sztucznego światła UV i jako rolnicy nie mamy żadnego wpływu na to czy doleci do naszej kukurydzy czy nie . Gdyby wszyscy w okolicy mulczowali pola to miało by to jakiś wpływ na populację omacnicy natomiast działanie pojedynczego rolnika to promil skuteczności innym zagadnieniem jest zagrożenie stonką kukurydzianą to jest szkodnik danego pola  ponieważ wyklute larwy żerują na korzeniach kukurydzy na danym polu a w najbliższych latach stanie się dominującym szkodnikiem monokultur kukurydzy  

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Wpierdolą karencję 10lat zakazu uprawy po wykryciu stonki i będzie d*pa

A no i się zapytam: czy wysoka dawka moczniku ma wpływ na szybkość oddawania wody z ziarna?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RU68    1113

Akurat roczna przerwa jest wystarczająca lub odpowiednie traktowanie uprawy 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

A np dursban przed uprawą nie zabije dziadostwa?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RU68    1113

Akurat są tak cwane że wykluwają się w czerwcu kiedy już żadna doglebówka nie podziała 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253
1 godzinę temu, RU68 napisał:

Troszkę wywodów bo trochę się gubicie .Omacnica jest owadem (ćmą )która dzień spędza w zaroślach i krzakach natomiast nocą w lipcu  około godz  22 wylatuje w poszukiwaniu miejsca do złożenia jaj (głównie w kukurydzy) .Kieruje się odchyleniem lotu w stosunku do księżyca lub sztucznego światła UV i jako rolnicy nie mamy żadnego wpływu na to czy doleci do naszej kukurydzy czy nie . Gdyby wszyscy w okolicy mulczowali pola to miało by to jakiś wpływ na populację omacnicy natomiast działanie pojedynczego rolnika to promil skuteczności innym zagadnieniem jest zagrożenie stonką kukurydzianą to jest szkodnik danego pola  ponieważ wyklute larwy żerują na korzeniach kukurydzy na danym polu a w najbliższych latach stanie się dominującym szkodnikiem monokultur kukurydzy  

a to wystarczy pewnie ze sasiad bd kukurydze uprawiał w monokulturze i np do mnie ta stonka przejdzie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

u nas na szczescie uprawy uproszczonej nie robia po kukurydzy , ale jest u nas takich sporo osob co rolnictwem zajmuja sie dodatkowo tzn pracuja maja troche ziemi i ciagle na tej ziemi sieja kukurydze na ziarno rok w rok i tak juz od jakiegos czasu i to pewnie niekorzystnie bedzie wplywac bo od nich przejda szkodniki i i choroby grzybowe co nie ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RU68    1113

Larwy po wylęgu są w stanie przemieścić się do kilkunastu centymetrów więc ta forma nie zainfekuje uprawy sąsiada natomiast forma dorosła (owad )jest w stanie etapami przelecieć do 50 km w sezonie jednak musi mieć powód np poszukiwanie pożywienia .. Najciekawsze jest to że stonka zaczyna żywić się innymi roślinami w przypadku braku kukurydzy co przy braku zwalczania chemicznego (brak zarejestrowanych środków i sprzętu do zwalczania )będzie stanowiła spore zagrożenie dla kukurydzy w kolejnych latach a już w monokulturze wyeliminuje część gruntów.

  • Sad 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sylwekbarca2    147

Ja w tym roku pod qq, pół stanowiska po ziemniakach na zimę gruber, drugie pół orka. Wiosną nawozy i agregat.Ktoś próbował ?

Edytowano przez sylwekbarca2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RU68    1113
Dnia 31.10.2019 o 22:05, sylwekbarca2 napisał:

Ja w tym roku pod qq, pół stanowiska po ziemniakach na zimę gruber, drugie pół orka. Wiosną nawozy i agregat.Ktoś próbował ?

Jak wzejdą samosiewy ziemniaka to będzie wesoło 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamson330    48

Czy jest sens pryskania na drutowce  w QQ drugi rok po łące? Rok temu było pryskane i nie było objawów zerwania tych patogenow.

Z góry dzięki za odpowiedź ☺ 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gimlicz    8
2 godziny temu, adamson330 napisał:

Czy jest sens pryskania na drutowce  w QQ drugi rok po łące? Rok temu było pryskane i nie było objawów zerwania tych patogenow.

Z góry dzięki za odpowiedź ☺ 

Drutowce największe szkody wyrządzają 2-3 lata po kasacji ugoru/łąki

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PRIMO    8062
1 godzinę temu, adamson330 napisał:

2.7 ha 2 rok po łące. Reszta 4 ha pierwszy rok po ugorze. 

 

1 godzinę temu, robi57362 napisał:

jaki?

Domowy sprawdzony bo już 3 rok tak robię i jest efekt. 

KARATE ZEON 100ml rozcieńczasz w 3 litry wody i około 250ml na porcje qq na dzień przed siewem. 

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamson330    48

 

1 godzinę temu, PRIMO napisał:

 

Domowy sprawdzony bo już 3 rok tak robię i jest efekt. 

KARATE ZEON 100ml rozcieńczasz w 3 litry wody i około 250ml na porcje qq na dzień przed siewem. 

No Kolego to mnie pocieszyłeś ;) i mówisz że zero uszkodzeń? Bo nie chciał bym być te parę ha w plecy.  Jak tak to jadę jutro po to i betoniara pójdzie w ruch.

Miałem pryskać tym co zawsze przed uprawą ale jak się wczytałem w etykietę to mi się odechciało. Przy uprawie cały pył z gleby z opryskiem idzie w płuca i na skórę. Dlatego szukam alternatywy. Pioneer ma też opcje zaprawienia ziarna na robale, ale za późno się skapnąłem. Siewnik mam umówiony na czwartek.

Edytowano przez adamson330

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PRIMO    8062

@adamson330 w 100 % tego nie uchroni ale efekt jest na plus .

Porcje 50 000 nasion ?

Bo jak większe to nawet 300ml mmożesz dać .

Z tym KARATE ZEON to przez przypadek zauważyłem że robaki mniej atakują siewki bo pierwotnie było zaprawiane przeciwko ptakom i dzikom..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez bialy2005
      Jak nawozić kukurydzę? Przedsiewnie dostała 200kg mocznika, 200kg soli potasowej i 200kg superfosfatu 46%, wczesniej obornik 30-40t/ha Mam ochote teraz jeszcze rozsiac 150kg mocznika na hektar czy jest sens???
      Co roku o tej porze pryskałem raz albo 2 razy mocznikiem 25kg na hektar ale w tym roku nie co robic bo juz oststnie dni kiedy moge wjechac zeby jej nie łamac?
      Jakie zapotrzebowanie na składniki odżywcze ma kukurydza?
    • Gość filmownik
      Przez Gość filmownik
      Jak długo można przechowywać kiszonkę z kukurydzy na pryźmie ?
       
    • Przez kamil18fmr
      Proszę o jakieś informacje i opinie odnośnie siewników w/w producentów. Chodzi mi szczególnie o użytkowników.
      Siewnik sprzedawane głownie w Podlaskim. Wszyscy sprzedawcy tych marek dobrze się znają.
      Cena bardzo atrakcyjna, wykonanie też nie najgorsze. Sekcje wysiewające ponoć skopiowane są z Gaspardo starszych generacji.
    • Przez gofeer666
      Witam, posiadam male gospodarstow rolne (mniej niz 10ha) do tej pory zawsze wszystko obisiewalem zbozem ozimym (pszenzyto, pszenica) rok temu złożyłem oswiadczenie i po sprawie, jednak w tym roku, chcialbym na polowie ziemi posiac kukurydze. Czy kukurydza jest traktowana jako zboze i czy moge w tym roku tez zlozyc Oswiadczenie, czy powinienem raczej zlozyc normalny wniosek zeby uwzglednic w nim kukurydze? Prosze o szybka porade bo do jutra termin skladania oswiadczen :P
    • Przez figlewicz
      Chciałbym posiać kukurydze na ziarno. Przeglądałem sklepy ale nie wiadomo co wybrać. Co wy siejecie?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj