Polecane posty

EdwardC360    34

RU68 napisał:

9 godzin temu, EdwardC360 napisał:

jak myślicie czy te deszcze które teraz są uratują plony kukurydzy?

Wszystko przed nami zwróć uwagę że pokrój większości odmian (kształt pochylenie liści kieruje nawet najmniejsze ilości wody w kierunku łodygi nawet z rosy  ) brak wody i wysokie temperatury w okresie kwitnienia jest nie do nadrobienia -pyłek zostaje trwale uszkodzony i nie zapyli znamion,  natomiast chociażby niska temperatura jaka obecnie panuje plus sporadyczne przelotne opady  i tak ratują sytuację jednak utrzymująca się susza przełom lipca sierpnia doprowadzi do wykształcenia drobnego ziarna  . Jednak jakby nie patrzeć na przestrzeni minionych około 20  lat kukurydza na średnich i lekkich glebach jest najwierniejszą uprawą  tam gdzie zbierają po 1,6 t rzepaku lub 3,5t zbóż mam na myśli średnie plony za lata a tak bywa    nie wiem po co męczą tę ziemię bo dla mnie to ekonomicznie nieuzasadnione  chyba że hobby  lub sąsiadom na złość  . Trzeba się liczyć że  raz na 9 lat jest totalna porażka w ziarnowej ( może to ten rok)  ale za to kolejne lata to nadganiają uprawiam w monokulturze (z jedną przerwą) ponad 20 lat i nie powiem abym żałował -nawet w końcu inni z okolicy zajarali w końcu że na kukurydzy można najlepiej  wyjść  IV,V klasa ziemi ale trwało to 20 lat aby zrozumieli  ,oczywiście że ktoś musi uprawiać pozostałe rośliny ale nie dla idei i sentymentu  plus przy sprzedaży dają się orżnąć ale to już inny temat 

mam nadzieje że ten rok z totalną porażką był 2015 i ówczesna susza. mieliśmy plony od 2 do 6,5 t z ha. w zeszlym roku bylo 13 ponad. podaje plon qq mokrej oczywiście bo tylko taką sprzedajemy to i też waga pewna. w tym roku 10 ton by mnie cieszyło. ale co będzie dowiemy się jesienią

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kuba9449    36
Dnia 14.07.2018 o 09:55, RU68 napisał:

 Żaden herbicyd typowe poparzenie azotem obojętne czy forma stała na wilgotne  przerośnięte rośliny (parzy nie tylko saletra ) czy forma dolistna przedawkowanie ponad 6% stężenia .normalnie drugą dawkę azotu podajemy mocznikiem forma stała w suchy dzień  (wilgotność powietrza ma znaczenie ) najlepiej do 6 liści  .Ja preferuję  RSM  32% wężami  (wyprofilowane tak aby lały pod łodygi  )  można dodać inhibitor aby uniknąć straty azotu  . Konsekwencjami poparzenia jakiś spadek plonu plus wrażliwość na choroby  ale na następny sezon już będziesz wiedział (mam nadzieję że na własnych błędach się uczysz )  .Są oczywiście zwolennicy teorii że o ile kukurydza nie przejdzie stresu to nie wyda plonu ale niech sobie poparzą skórę a później niech snują  teorie 

Dzięki za szczegółową odpowiedź, uczę się na własnych błędach, tak najbardziej lubię.

 

Kukurydza się odbiła i to bardzo ładnie.


Usługi rolnicze, transport, uslugi ładowarką teleskopową, koparką woj. Podlaskie

Sprzedaż sianokiszonki, siana, słomy, zbóż, kukurydzy.

Motoryzacja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wyrebski1    103

Myślę, że 14 na pewno. Ja miałem 19 z pola i wobec tego mam pytanko- dzisiaj talerzowalem pole i zauważyłem na sciernisku sporo nasion kukurydzy. Miałem usługę i tak myślę skąd tego tyle, kombajn prawie nowy. Czy przez tak niska wilgotność nasiona z kolby podczas wyciągania przez przystawkę mogły się wykruszac i spadać na ziemię?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RU68    1113
Dnia 22.09.2018 o 16:21, wyrebski1 napisał:
Dnia 22.09.2018 o 16:21, wyrebski1 napisał:

Myślę, że 14 na pewno. Ja miałem 19 z pola i wobec tego mam pytanko- dzisiaj talerzowalem pole i zauważyłem na sciernisku sporo nasion kukurydzy. Miałem usługę i tak myślę skąd tego tyle, kombajn prawie nowy. Czy przez tak niska wilgotność nasiona z kolby podczas wyciągania przez przystawkę mogły się wykruszac i spadać na ziemię?

rok nietypowy i przy odmianach o luźnych liściach okrywających kolby już na chederze część kolb jest ich pozbawiona a uderzając o przenośnik osłony itd ziarna się wykruszają a do przechowania na 12 m-cy 14,5% na 2 m-cy przechowasz nawet 17% pod warunkiem dobrego schłodzenia i czystości ale nie polecam przy 19 %   na paszę możesz pomieszać ze suchym zbożem 25% QQ to mieszanka taka wytrzyma aż do wiosny ale trzeba sprawdzać  bo jeśli będzie długo ciepło może pleśnieć  

 

Dnia 14.07.2018 o 11:36, EdwardC360 napisał:

jak myślicie czy te deszcze które teraz są uratują plony kukurydzy?

Wszystko przed nami zwróć uwagę że pokrój większości odmian (kształt pochylenie liści kieruje nawet najmniejsze ilości wody w kierunku łodygi nawet z rosy  ) brak wody i wysokie temperatury w okresie kwitnienia jest nie do nadrobienia -pyłek zostaje trwale uszkodzony i nie zapyli znamion,  natomiast chociażby niska temperatura jaka obecnie panuje plus sporadyczne przelotne opady  i tak ratują sytuację jednak utrzymująca się susza przełom lipca sierpnia doprowadzi do wykształcenia drobnego ziarna  . Jednak jakby nie patrzeć na przestrzeni minionych około 20  lat kukurydza na średnich i lekkich glebach jest najwierniejszą uprawą  tam gdzie zbierają po 1,6 t rzepaku lub 3,5t zbóż mam na myśli średnie plony za lata a tak bywa    nie wiem po co męczą tę ziemię bo dla mnie to ekonomicznie nieuzasadnione  chyba że hobby  lub sąsiadom na złość  . Trzeba się liczyć że  raz na 9 lat jest totalna porażka w ziarnowej ( może to ten rok)  ale za to kolejne lata to nadganiają uprawiam w monokulturze (z jedną przerwą) ponad 20 lat i nie powiem abym żałował -nawet w końcu inni z okolicy zajarali w końcu że na kukurydzy można najlepiej  wyjść  IV,V klasa ziemi ale trwało to 20 lat aby zrozumieli  ,oczywiście że ktoś musi uprawiać pozostałe rośliny ale nie dla idei i sentymentu  plus przy sprzedaży dają się orżnąć ale to już inny temat 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemek28_28    2096

Każdy ma ziemie jakie ma. Sam mam bardzo zróżnicowane w gospodarstwie ze mam 2-3 gdzie rośnie wszystko a mam tez 6 i mam to zostawić? Mam sporo obornika to jeszcze jakoś wychodzi na tych słabych, chętnie zamieniłbym sie na te piachy na 3 ale z kim? Znasz kogoś kto sie chętnie wymieni?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

To zależy jak Ci się opadu rozkładają. Do tej pory sprawdzały się odmiany o dłuższym fao 250-270. Ten rok pokazał, że więcej opadów było na początku lata i lepiej wypadłyby te o krótszym fao. Brałem z dłuższym, bo rosną dłużej, dają większy plon i jest szansa, że więcej deszczu spadnie w dłuższym okresie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majes    5

po kukurydzy na ziarno ile dajecie N na mineralizację? 30kg N w RSM wystarczy?


.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
solek01    210

ja też sieję takie o FAO 240-250 ale kuzyn ma mieć pole gdzie jest 5 klasa i tak się zastanawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Travolta    13

Witam wszystkich. 

W przyszłym roku planuję posiać 2-3 hektary kukurydzy na kiszonkę. Problem w tym, że mam bardzo kwaśne ziemie. Nie badałem, ale wapno nie było dawane z 30 lat, a azotu sporo. W tym roku planuję dać około 4 tony pylistego na hektar, potem orka. Zastanawia mnie tylko, czy to wapno przez zimę zdąży odkwasić glebę na tyle, aby kukurydza się udała, czy może jeszcze rok odczekać? Klasa IV - V

Edytowano przez Travolta
Błąd

kamilek93gh

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darsonspire    8

Witam. W jakich terminach najpóźniej sialiscie qq zastanawiam sie czy by moze za siac po wczesnych ziemniakach mniej wiecej do polowy czerwca moze do 10 jak by dobrze poszlo. Z tego pytam bo chce zasiac na poplon jakas z jarmaku ale zastanawiam sie czy by moze kupic jakas z kwalifikatu z krotkim okresem wegetacji zeby sie ja udalo wymlucic a zalezy mi głównie na slomie z qq zeby zostala na pruchnice a moze by sie udalo jakis sensowny plon z tego uzyskac. Nie jeden napewno mi powie ze nie warto ze szkoda kombinacji i nic z tego nie bedzie ale moze jednak. Mam malo pola i dla tego taki pomysl a na kosztach mi nie zalezy byle by cos wyszlo na plus, prosil bym o jakies porady odnosnie odmian i czy moze ktos cos takiego prubowal klasa ziemi na polu od  1 do 3 po ziemniakach chcial bym z gleboszowac gleboszem z walem zaby ziemie za gescic zeby odraniczyc wysychanie a sam zabieg z racji zadeptania ziemi przy kopaniu. Pozdrawiam i czekam na opinnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przem64    28

mieliście przypadek z szoku herbicydowy kukurydzy po zastosowaniu ElumisFortePack (1LDualGold+1L Elumis) na 4 liść a później jeszcze poprawka samym Elumisem w dawce 0,4 L?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sylwekbarca2    147
Dnia 3.11.2018 o 15:09, przem64 napisał:

mieliście przypadek z szoku herbicydowy kukurydzy po zastosowaniu ElumisFortePack (1LDualGold+1L Elumis) na 4 liść a później jeszcze poprawka samym Elumisem w dawce 0,4 L?

ja stosuje ElumusFortePack, tzn w tym roku miałem jakieś zamienniki ale poprzednio stosowałem i fakt kukurydzę przyhamuje bez dwóch zdań ale za to chwasty czyści niemiłosiernie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Murphys    152

Hamuje dualgold kukurydze. Elumis to najłagodniejszy środek dla kukurydzy jaki znam. Maister hamuje jeszcze bardziej. Adengo doglebowe minimalnie. Sam Elumis w dawce 1.25l/ha + 190l/ha wody czyści pole elegancko i kukurydza rośnie bez stopów. Opryskana do 6 liścia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darsonspire    8

Wlasnie ja chce to na ziarno ale jak mówicie ze nie zdazy dojrzec nawet ta najwczesniejsza. A tak najpozniej to do kiedy mozna zasiac qq z tych odmian o najkrutszym okresie wegetacji. Zastanawiam sie jeszcze nad soja ale to musze w temacie o soi zapytać 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamson330    48

Czy siew QQ ziarnowej na VI klasie jest wg. Was uzasadniony ekonomicznie?

Rośnie tam żyto i łubin. Pole na sporej górce. Krety wyrywaja żółty piach spod spodu. 

Edytowano przez adamson330

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamson330    48

Jakie realne plony da sie z takiej ziemi osiągnąć przy przecietnym roku? 

Wariant 1-bez nawozenia organicznego. Same n. mineralne 

Wariant 2 z naozenie pomiotem kurzym + n. mineralne.

Sam środek kraju. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez bialy2005
      Jak nawozić kukurydzę? Przedsiewnie dostała 200kg mocznika, 200kg soli potasowej i 200kg superfosfatu 46%, wczesniej obornik 30-40t/ha Mam ochote teraz jeszcze rozsiac 150kg mocznika na hektar czy jest sens???
      Co roku o tej porze pryskałem raz albo 2 razy mocznikiem 25kg na hektar ale w tym roku nie co robic bo juz oststnie dni kiedy moge wjechac zeby jej nie łamac?
      Jakie zapotrzebowanie na składniki odżywcze ma kukurydza?
    • Gość filmownik
      Przez Gość filmownik
      Jak długo można przechowywać kiszonkę z kukurydzy na pryźmie ?
       
    • Przez kamil18fmr
      Proszę o jakieś informacje i opinie odnośnie siewników w/w producentów. Chodzi mi szczególnie o użytkowników.
      Siewnik sprzedawane głownie w Podlaskim. Wszyscy sprzedawcy tych marek dobrze się znają.
      Cena bardzo atrakcyjna, wykonanie też nie najgorsze. Sekcje wysiewające ponoć skopiowane są z Gaspardo starszych generacji.
    • Przez gofeer666
      Witam, posiadam male gospodarstow rolne (mniej niz 10ha) do tej pory zawsze wszystko obisiewalem zbozem ozimym (pszenzyto, pszenica) rok temu złożyłem oswiadczenie i po sprawie, jednak w tym roku, chcialbym na polowie ziemi posiac kukurydze. Czy kukurydza jest traktowana jako zboze i czy moge w tym roku tez zlozyc Oswiadczenie, czy powinienem raczej zlozyc normalny wniosek zeby uwzglednic w nim kukurydze? Prosze o szybka porade bo do jutra termin skladania oswiadczen :P
    • Przez figlewicz
      Chciałbym posiać kukurydze na ziarno. Przeglądałem sklepy ale nie wiadomo co wybrać. Co wy siejecie?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj