Polecane posty

Wybrane dla Ciebie

na pewno w glebie bd mniej wilgoci. Sam kosze w tym roku trawę nasienną (regras) na kiszonke (w maju) i potem obornik, orka, nawozy, uprawa i siew kukurydzy. Licze się z mniejszym plonem, ale zobaczymy jak wyjdzie. :)

Edytowano przez Damiankoss199495

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PiotreQ99    0

Licze sie ze ziemia moze sie przesuzyc i bedzie mniejszy plon ale niestety dopiero teraz zapadla decyzja o pierwszym sianiu qq, a nie chcialbym miec roku w plecy i siac dopiero za rok. 

Moze warto puscic talerzowke przed orka?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zidane105    0

jaką odmianę polecacie na 3 klasę ziemi z przeznaczeniem na kiszonkę ?  jestem z okolic Opatowa, woj. świętokrzyskie

zależy mi na plonie jak i na jakości :) pola utrzymane w b.dobrej kulturze 

odmiany jakie mi zaoferowali w jednym miejscu to;

dumka

bułat 

kadryl

reduta

blask

smolan

wiarus

jakieś opinie o nich ? :) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nightmare    81

bez rewelacji, stare polskie odmiany. wiarus miałem kiedyś, nie dal za dużo masy, kolby tez bez rewelacji.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Najlepiej z nich wypada Blask. Duża roślina z ładną kolbą. Daje sobie radę na V klasie pod warunkiem, że nie jest sucho jak na pustyni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bartek72511    81

zależy czy masz talerze przy pługu czy nie, jak nie to polecam najpierw talerzówkę, najlepiej w kierunku zgodnym z kierunkiem orki. ja też teraz na wiosnę dwie łąki orałem i jedna po talerzówce druga bez i tam gdzie była o niebo lepiej się orało i lepiej kryło. 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nightmare    81

drim 220zl worek, dbryb wczesny wigor, wysokie rosliny dużo lisci, ladne kolby, dużo wartościowej masy dla krow wysokomlecznych, u mnie wypadla zdecydowanie lepiej niż san czy glejt. nawet na piasku rosliny ok 3 metry.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malkor429    3

Ja mam pytanko,czy na polu gdzie w ubiegłym roku była kukurydza mozna teraz posiać jęczmień jary?Słyszałem że się nie udaje.Czy może ktoś doradzić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mat22889    48

Nie bedzie problemu jezeli dopiero teraz zaoram trawe i posieje tam kukurydze?

 

rok temu tak zrobiłem i było siecher fakt że w zeszłym roku padało więcej. Potalerzowałem w marcu (czyli rób to teraz) nawieziony obornik i zaorane kukurydza się udała. Ja miałem tam łąkę stosunkowo nie długo bo jakieś 3-4lata ale jak miałeś ją długo to dobrze jest to opryskać na robaki(pędraki?) bo mogą ci podgryzać korzenie kuku

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PawelWlkp    726

Też mam na ten rok możliwość wejścia na nowe pole. Od zawsze jest tam łąką, ziemia pewnie 3 do 5 klasy. Myśle za jakieś 2 tygodnie opryskać randapem, potem obornik, talerzówka i orka. Nawozy, oprysk dursbanem, i przed 10 maja zasiać. Nawożenie to 200 kg soli 300 mocznika w dwóch dawkach i 150 kg polidapu w podsiewacz.  Nasiona zaprawiane mesurolem, odmiany jeszcze nie wybrałem,ale kuku na ziarno. Nie mam pojęcia jakie tam może być ph, więc może być z tym problem. Co byście jeszcze doradzili i poprawili w tym temacie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kojak    1

O kurde. Ja to tu widzę jestem biedak na tym forum. 220zł za worek to dla mnie przesada nie wspominając już o droższych odmianach, ale cóż ja tam wiem. Sieję Nimbę 3 rok i na 4-5 klasie sprawdza się świetnie co widać po strawności i udziale kolb w suchej masie, ale w tym roku myślę o czymś lepiej tolerującym chłody wiosenne. Siał ktoś odmianę Vitras? To jest bodajże nowość zeszłoroczna i jakoś ciężko o opinie. Kusi mnie nie najwyższą ceną  i tolerancją chłodów właśnie. W zeszłym roku był duży problem z przymrozkami, a i w tym roku nie zanosi się lepiej. Zimą nie było zimy, a teraz przymrozki wracają. Co do nawożenia to nie szczędzę obornika 40-50t na hektar pod każdą kukurydzę, przedsiewnie saletrzak 150kg/ha i siewnik jeszcze 100kg saletrzaku i 100 kg lubofoski (ja chciałem polifoske 4 dać, ze względu na dużą ilość potasu, ale ojciec wie swoje), a reszta w odżywkach. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris14    267

Ja w tym roku daję LG 32.58 i na ziarno i na kiszonkę, bo jeszcze do końca nie wiem ile skoszę na kiszonkę a ile na ziarno, a te odmianę chwalą za plon.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotrek1975    1396

danubio podobno super odmiana, ale dosyć drogie nasionka.

 

Chciałbym żebyś miał rację, ja właśnie kupiłem Danubio, tylko żeby dziki jej nie zżarły.

 

 

Kojak ja miałem dwa lata temu Vitrasa nic specjalnego, szczerze byłem zawiedziony. Ta odmiana była chyba zarejestrowana w 2011 r, nie rok temu.

Edytowano przez Piotrek1975

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz19899    22

Ja na kiszonkę sieje PERLEY z LG a na ziarno LG32.58 i LG30.215 w zeszłym roku na kiszonkę miałem LG32.58 i przy takiej susza jaka była za bardzo nie wyrosła ale za to kolby ogromne i pełne ziarna...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kristofer85    1

panowie jakie siejecie nawozy pod kukurydze i w jakich dawkach na hektar?

 

ja w tym roku chce wysiać

ok 350kg/ha korn kali

0k 250kg/ha saletrzaku

 200kg/ha polidapu w podsiewacz

co myslicie o takich dawkach?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kojak    1

Bez obornika rozumiem? Nie jest źle, potas się przyda i magnezu ma trochę korn kali to dobrze, bo bez obornika to magnez się przyda. Co do azotu trochę mało mi się widzi. Ja bym dołożył z 50 kg na ha saletrzaku.

 

Mam trochę problem z wyborem nasion na kiszonkę na słabsze gleby i tolerujące chłody wiosenne do 400 zł/ha. Co polecacie? Może Konkurent, albo Bułat czy San (to chyba podobne odmiany)?

Edytowano przez kris14
Pkt. 1.1 +1p. ostrzeżeń

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez bialy2005
      Jak nawozić kukurydzę? Przedsiewnie dostała 200kg mocznika, 200kg soli potasowej i 200kg superfosfatu 46%, wczesniej obornik 30-40t/ha Mam ochote teraz jeszcze rozsiac 150kg mocznika na hektar czy jest sens???
      Co roku o tej porze pryskałem raz albo 2 razy mocznikiem 25kg na hektar ale w tym roku nie co robic bo juz oststnie dni kiedy moge wjechac zeby jej nie łamac?
      Jakie zapotrzebowanie na składniki odżywcze ma kukurydza?
    • Gość filmownik
      Przez Gość filmownik
      Jak długo można przechowywać kiszonkę z kukurydzy na pryźmie ?
       
    • Przez kamil18fmr
      Proszę o jakieś informacje i opinie odnośnie siewników w/w producentów. Chodzi mi szczególnie o użytkowników.
      Siewnik sprzedawane głownie w Podlaskim. Wszyscy sprzedawcy tych marek dobrze się znają.
      Cena bardzo atrakcyjna, wykonanie też nie najgorsze. Sekcje wysiewające ponoć skopiowane są z Gaspardo starszych generacji.
    • Przez gofeer666
      Witam, posiadam male gospodarstow rolne (mniej niz 10ha) do tej pory zawsze wszystko obisiewalem zbozem ozimym (pszenzyto, pszenica) rok temu złożyłem oswiadczenie i po sprawie, jednak w tym roku, chcialbym na polowie ziemi posiac kukurydze. Czy kukurydza jest traktowana jako zboze i czy moge w tym roku tez zlozyc Oswiadczenie, czy powinienem raczej zlozyc normalny wniosek zeby uwzglednic w nim kukurydze? Prosze o szybka porade bo do jutra termin skladania oswiadczen :P
    • Przez figlewicz
      Chciałbym posiać kukurydze na ziarno. Przeglądałem sklepy ale nie wiadomo co wybrać. Co wy siejecie?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj