Zaloguj się, aby obserwować  
Pufcorek

Powiększenie gospodarstwa .

Polecane posty

Pufcorek    0

Przeglądałem kilka tematów związanych z rozpoczęciem działalności rolnej , lecz nie znalazłem podobnego . Mam zamiar powiększyć swoje gospodarstwo o minimum 5 ha . Ciągnik mam , prawo jazdy będę robił , sprzętów też trochę jest . Pierwsze co bym zamierzał kupić to opryskiwacz . Mam na oku Krukowiaka Optimal MIX 400/12 , i zastanawiam się czy on jest dobry . Dodam jeszcze że aktualnie posiadam gospodarstwo o łącznej powierzchni 2ha , zajmuje się produkcją ziemniaków oraz pszenicy . Gdy uda mi się powiększyć gospodarstwo , sadził bym ok~4ha ziemniaków a resztę obsiał bym pszenicą .

 

Moje pytania są takie :

1. Czy w ogóle powiększanie gospodarstwa rolnego opłaca mi się ?

2. Jeżeli tak , to czy kupno wyżej wymienionego Krukowiaka było by dobrym rozwiązaniem ?


URSUS - YEA :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

No nie obraż się, ale ja bym pomyslał o większym areale- ile się da. Skalkuluj ile zarobisz z 1 ha ziemniaków i pszenicy, wtedy bedziesz wszystko wiedział.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pufcorek    0

nie obrażam się , dziękuje za poradę . Ziemniaków max 4 ha , ponieważ martwię się co będzie w następnym roku , bo teraz są po 0,2-0,3zł za kg , więc nie opłaca się dużo sadzić . Bo jakbym miał te 4 ha to się to w trzy - trzy i pół tygodnia wykopie żeby zdążyć sprzedać po cenie 1,20 - 1,60 zł za kg . A poza tym musiał bym kogoś nająć bo dziadkowie już są starsi a mamie z tatą się robić nie chce . Zawsze coś pomogą ale wiecie jak to jest :/ Dlatego pszenicy chcę obsiać więcej bo człowiek roboty przy niej nie ma . Wszystko maszyna robi


URSUS - YEA :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4654

Pytanie podstawowe. Czy masz na oku jakąś dzierżawę bo ziemia sporo kosztuje? Nie wiem jak chcesz żyć z tych 2 czy nawet 7 h lepiej poszukaj sobie jakiejś pracy a na gosp dorabiaj.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    317

@hubertuss dobrze radzi ;)

Wiem to po sobie bo 20ha własnego + 10 dzierżaw i mogłem wszystkie zwierzaki sobie darować, iść do roboty gdzie mam stałą wypłatę (w banku to się bardzo podoba jak potrzebny mi kredyt). Popracować jest przez parę tygodni bo rzepak i zboża. Ogólnie jak nie ma się 50ha lub minimum 30ha+zwierzaki to ciężko z rolnictwa wyżyć. Działów specjalnych produkcji rolnej nie liczę.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
divad115    0

Nikita_Bennet nie zgodze się z tobą ja mam 16 ha i jakoś ojciec potrafi utrzymac matke mnie i siostre i bardzo dobrze się nam wiedzie>w tym roku kupujemy sipme my tam nie nażekamy .Co do opryskiwacza to wiem bo muj ojciec robił tam prawie 8 lat (jak niemieliśmy jeszcze ziemi po dzidkach) janusz bo go znam szaleje tu zjazd rodzinny tu to (jestem jego sąsiadema) co do jakośći oryskiwaczy to jeden sie uda a 20 nie .Ja radził by ci sie wstrzymać z kupnem krukowiaka i kupić np Tad-len mało znana firma ale ja mam sadowniczy i przez 7 lat nic nie robilem ale pimet i to bedzie najleprze rozwiązanie


sipma loading :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pufcorek    0

na początek to właśnie mógłbym mieć te np. 8 ha czy ile , i do tego jeszcze pracę sobie jakąś znaleźć . A z racji tego że dużo osób oddaje w dzierżawę pola to bym wziął większość i się rozwijał bardziej . W sumie to mógłbym mieć 5 ha lub 6ha i mieć do tego jeszcze pracę . To by było chyba najlepsze rozwiązanie , co o tym myślicie Panowie ? Dziękuje za poradę


URSUS - YEA :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    317

Nikita_Bennet nie zgodze się z tobą ja mam 16 ha i jakoś ojciec potrafi utrzymac matke mnie i siostre i bardzo dobrze się nam wiedzie>w tym roku kupujemy sipme my tam nie nażekamy .Co do opryskiwacza to wiem bo muj ojciec robił tam prawie 8 lat (jak niemieliśmy jeszcze ziemi po dzidkach) janusz bo go znam szaleje tu zjazd rodzinny tu to (jestem jego sąsiadema) co do jakośći oryskiwaczy to jeden sie uda a 20 nie .Ja radził by ci sie wstrzymać z kupnem krukowiaka i kupić np Tad-len mało znana firma ale ja mam sadowniczy i przez 7 lat nic nie robilem ale pimet i to bedzie najleprze rozwiązanie

 

Przeczytaj to co napisałem jeszcze raz. Sipme kupujesz bo zapewne masz zwierzaki i w takiej sytuacji owszem utrzymasz się. Będziesz uwiązany cały czas do krówek itp, capić będzie od Ciebie ale faktycznie idzie z tego wyżyć.

Poza tym piszesz że masz opryskiwacz sadowniczy więc masz też sad.

Tak więc widzisz sam że mówimy o dwóch różnych gospodarowaniach bo ja mówię o produkcji zbóż/rzepaku a Ty o zwierzętach i sadownictwie które dostarczają sporo kasy (i mocno wiążą człowieka).


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pufcorek    0

@Nikita_Bennet, brałeś pod uwagę ziemniaki ? Bo samych zbóż raczej nie będę hodował


URSUS - YEA :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    317

jak byłem młody to co roku sprzedawaliśmy sporo wczesnych na targu. W sumie to było z tego sporo kasy. Daliśmy sobie z tym na luz. Może i Tobie z ziemniakami wyjdzie, czego Ci życzę.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pufcorek    0

Dziękuje Ci bardzo .Również tobie życzę obfitych plonów . To może teraz polecili byście mi jakiś opryskiwacz ( żeby był dobry i nie kosztował za wiele ) ;)


URSUS - YEA :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    317

http://www.agromehanika.eu/en/

 

gdyby nie PROW i MGR dzięki którym kupiłem krukowiaka z którego jestem średnio zadowolony to kupiłbym jeszcze raz produkt Agromehaniki Kranj. Mamy taki z 1986 i pompa bez remontu i wszystko chodzi a w nowym juz elementy pompy wymieniałem.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szuma    13

7ha na dodatek do pracy ktora bys znalazl jest jak najbardziej ok, tylko nie wiem czy polaczysz wszytsko, sad, ziemniaki, zwierzeta i prace, jak bedziesz mial przywoita wyplate z pracy to na Twoim miejscu wolal bym sama produkcje roslinna, dalo by sie to latwiej polaczyc.


"Siła w jedności, jedność w wierzę"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

  • Podobna zawartość

    • Przez karol
      Zapraszam do wypowiadania się na temat prowadzenia rozrachunków z tytułu VAT w gospodarstwach rolnych. Jakie są Wasze doświadczenia?
    • Przez raf08ca
      witam, od 20 lat uprawiam działkę. Działa należy do Miasta czy moge przez zasiedzenie przejąć działkę na własność? wcześniej tą działkę obrabiał przez 50 lat ojciec.
    • Przez kingway
      Witam , gdzie kupujecie oleje i smary ? Bo przyznam szczerze , że w lokalnym sklepie trochę drogo się teraz zrobiło  Czy oleje firmy Jasol i Orlen są w miarę dobre ? Chodzi mi o takie podstawowe oleje Turdus . Suerpol , Hipol , Lux z tych firm do poczciwych Ursusów  
    • Przez Bozow
      Nie mogę znaleźć odpowiedzi. Może ktoś z Was miał do czynienia z taką sytuacją. Jesteśmy małżeństwem ze wspólnotą majątkowa. Część ziemi jest wspólną a część indywidualną (spadek po rodzicach). Czy jeden z małżonków może być na VAT a drugi ryczałt? Arimr dopuszcza nadanie osobnego numeru producenta małżonkom pod warunkiem udowodnienia prowadzenia samodzielnego gospodarstwa (takie info są na stronie rządowej https://www.gov.pl/web/arimr/ewidencja-producentow-rolnych---najczesciej-zadawane-pytania#:~:text=W przypadku małżonków oraz podmiotów,rolne stanowiące zorganizowaną całość gospodarczą. Piorin także nadaje osobny numer producenta. W bazie GUS też mamy osobne gospodarstwa rolne. W US nie można się niczego dowiedzieć bo nikt nic nie wie i przerzucają od jednego do drugiego urzędnika jak gorący ziemniak. Ktoś zna lub ma taką sytuację?
    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj