Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

3 lejki są ok, pod warunkiem, że sie 30tką wjeżdża. Pytał ile na koło, to odpowiadam prosto - 4. Po kiego grzyba (i to dosłownie) zamykać 2 na koło, w tym sie nawet ciapek nie zmieści, chyba że na wąskim ogumieniu. Dla 60tki i 80tki 4 lejki na koło jest na miarę. W robocie w Vaderstad'cie mam 5 lejków zamykanych na koło.

Opublikowano

Ale kolego tu też dużo zależy kto jaki ma odstęp między radlicami od siebie. Ja na przykład mam odstęp między jedną radlicą a drugą 15cm i jak zamykam dwie to jest ok 60-tka mieści się bez problemu wiadomo ze im większy łan i mocniej się po krzewi to robi się ciasno wtedy ale to nie zmienia faktu ze 2 lejki na koło w zupełności wystarcza. 

Opublikowano

Ja akurat  ścieżki  robie  tylko i wyłącznie  dla  wygody  - żeby wiedzieć  którędy jechać .

To że cała  szerokość  koła  nie  mieści  sie  w  ściezkę  nie  jest  dla mnie problemem .

Inna  sprawa że  np  u mnie  w  siewniku rozstaw miedzy lejami  wynosi 12,5 cm , przy  zamknięciu 2  lejków - ścieżka  ma  szerokość  37,5 cm .

To  dla  c 330  na  normalnym ogumieniu jest wystarczające .

 

Opublikowano (edytowane)

@Renault większość siewników ma rozstaw +/- 12cm, kolega nie sprecyzował to i nie da się odpowiedzieć konkretnie.

@mariusz wygoda to jedno, a użyteczność to drugie. Twoje 37,5cm zmieści oponę od 330, ale dopóki roślina się nie rozkrzewi. U mnie na jesieni jak rzepak zbudował dobrą rozetę, to 30tka gniotła liście w ścieżkach, mimo że zamykane było 5 lejków na ślad (przy 4 mam już spraktykowane, że przy kwitnieniu i ew desykacji ścieżki są pozarastane, więc dodatkowo zamykałem 5tą sekcję).
Każdy robi jak uważa, dla mnie gnieciona roślina to zero plonu, większa presja chorób, a czasem i szkodników. O ile na uwrociach tego się nie uniknie, o tyle w ścieżce wolę mieć zapas. Też z początku siałem na 2 lejki/ślad, ale 30tka kładła mi zboże za każdym razem, ciężko się to ogląda jak gnieciesz ładne prawie wykłoszone rośliny. Szkoda materiału siewnego marnować na stratowanie. No chyba, że robisz na tyle mało zabiegów, że zanim roślina się rozrośnie masz chemię "rozdaną" do końca sezonu

Edytowane przez lukasz222
Opublikowano

W  rzepaku  to  sie  nie  wypowiem  - bo nie  uprawiam 

W  zbożu koszty uprawy  i nawożenia  są  takie  same  bez  względu na  szerokość  ścieżek . Koszt  materiału  siewnego na  uszkodzone  rzędy - na  pewno nie przekroczy  plonu  z  tych uszkodzonych przejazdami roślin, przy  traktorach  typu  c  330 -  c  360  .

Ja  z  chemią  kończę  w  fazie  liścia  flagowego 

Opublikowano

To, że koszty są te same to normalne, znikoma oszczędność jedynie na materiale siewnym. Z uszkodzonych roślin plonu nie ma, bo są zielone jak reszta jest gotowa do zbioru, a ryzyko wystąpienia większej presji chorób jest spore. Ja tak to widzę, ale każdy robi jak uważa

Opublikowano

Witam. posiadam siewnik poznaniak 2.7m przy rozstawie redlicy 10.80cm i posiadam opryskiwacz 12m i podpowie mi ktoś jak robić ścieżki technologiczne tak aby pasowany pod opryskiwacz 12m? Bo na oko opryskać czy rozsiewać nawozy to masakra... Rozstaw kół ciągnika 135cm (ursus c 330)

Opublikowano (edytowane)

3 lejki są ok, pod warunkiem, że sie 30tką wjeżdża. Pytał ile na koło, to odpowiadam prosto - 4. Po kiego grzyba (i to dosłownie) zamykać 2 na koło, w tym sie nawet ciapek nie zmieści, chyba że na wąskim ogumieniu. Dla 60tki i 80tki 4 lejki na koło jest na miarę. W robocie w Vaderstad'cie mam 5 lejków zamykanych na koło.

 

Sorry ale jak zamykasz 4 lejki na c360 to nie umiesz jeździć. Przy oponie 520 zamyka się 3 lejki, a na oponę 600 4 lejki i praktycznie jest idealnie także jakim cudem nie mieścisz się c360 w 3 lejkach?!? 

Edytowane przez Tomek90
Opublikowano

Żebyś się nie uniósł. Na szczęście los nie skazał mnie na jeżdżenie 60tką, a pod 902 ścieżkę na 4 lejki mam na styk. Widzę za to magików, którym szkoda pola i zamykają po dwa lejki, to jakoś więcej mają nagniecione po krzewieniu niż jeden rządek, a 60tka na standardowym ogumieniu.

Opublikowano

To jakim cudem mój znajomy pryskając belarusem z oponą 380 zamyka 3 lejki i praktycznie nie gniecie? Masz niestandardową oponę w 902? Bo wiesz może i być 1224 i iść na tzw "kolarzówkach" 

Opublikowano

To jakim cudem mój znajomy pryskając belarusem z oponą 380 zamyka 3 lejki i praktycznie nie gniecie? Masz niestandardową oponę w 902? Bo wiesz może i być 1224 i iść na tzw "kolarzówkach" 

 

Pierwsza kwestia, to jaki rozstaw redlic ma znajomy w siewniku, bo jest różnica czy masz 10,5cm, czy np 15. W 902 mam standard 18,4R34, redlice w siewniku co 12cm

Opublikowano

ja posiadam siewnik fiona 2,5 M (w praktyce sieje 2,4 M) co daje mi dokładnie 5 przejazdów na 12m i w następnym roku spróbuję z ścieżkami. Pryskać "na oko" to udręka :/

Opublikowano

Jak poszerzyć poznaniaka 2,7m na 3m ? ma ktoś jakieś zdjęcia jak to jest zrobione? bo jak patrzyłem to nie da rady tam już bardziej redlic rozsunąć na 3m 

 

co się nie da, już ze 3 lata takim sieję, popatrz na film, ładnie widać co i jak:

Opublikowano

Witam. posiadam siewnik poznaniak 2.7m przy rozstawie redlicy 10.80cm i posiadam opryskiwacz 12m i podpowie mi ktoś jak robić ścieżki technologiczne tak aby pasowany pod opryskiwacz 12m? Bo na oko opryskać czy rozsiewać nawozy to masakra... Rozstaw kół ciągnika 135cm (ursus c 330)

 

Poszerzyć na 3m, lub poszukaj w internecie rozpiski (niestety wada, co 4-5 przejazdów zamykasz inne rurki).

Opublikowano

jedziesz normalnie całym, na drugim zamykasz od niesianego, na trzecim od sianego

w grochu drugi rok tak robię i nie ma problemów, wystarczy mieć dobre wyczucie odległości lub dobrze ustawione znacznki

Opublikowano (edytowane)

Osobiście nigdy nie robiłem ścieżek, bodź co bądź w tym miejscu, gdzie przejeżdża ciągnik zawsze cos tego zboża urośnie Wydaje mi się ze, będzie go więcej niż trzeba w tym miejscu zasiac.Chciałbym się dowiedziec, jakie jest wasze zdanie na ten temat.

Edytowane przez Tomek55
Opublikowano

Moim zdaniem warto. Jeśli siejesz kwalifikowanym materiałem to zawsze trochę przyoszczedzisz nasienia na swoim mniej ale zawsze Duża wygoda przy pryskaniu nie zastanawiasz się gdzie jechać nie mierzysz krokami nie robisz nakładek. Mówisz że zawsze coś urośnie, to chyba zależy kto ile pryska. Pojedziesz raz na chwasty dwa na grzyba dwa razy nawozem może jeszcze coś wypadnie i nic już tam nie urośnie. Ja w tym roku pierwszy raz mam ścieżki i jestem zadowolony.

Opublikowano

ścieżki to podstawa chociaż by ze względu na brak mijaków i nakładek, po za tym zboże przy ścieżkach przez tzw.efekt brzeżny zrekompensuje to czego nie ma przez ścieżki

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Podobna zawartość

    • Przez Mistrzu2
      INSTRUKCJA OBSŁUGI ORAZ KATALOG CZĘŚCI DO SIEWNIKA  "POZNANIAK 6 " SO43/C1"
      O taki. Ktoś ma podesłać ?

    • Przez Krzys375
      Witam,
      Mam uszkodzoną oponę w siewniku poznaniak II  mam założone 5.60-15.
      Jaki może być zamiennik wielkościowy aby siewnik nie oszukiwał w wysiewie wg tabeli.?
      Może z jakiejś dojazdówki od samochodu? Ktoś posiada taką wiedzę?
    • Przez Jasio88
      Kupiłem nowego poznaniaka 420/3D i pierwszy raz mam styczność z takim siewnikiem przy 1 próbie kręconej zauważyłem że przekładnia działa skokowo w sensie jak kręcę korba czy kołem słychać przeskok przy kółkach wysiewających korba też przeskakuje nie jest to płynne jak w starym siewniku tak ma być? wszystko robiłem zgodnie z instrukcją waga wysypanych nasion do korytek jest  w miarę ok. Zastanawia mnie ten przeskok. I jeszcze jedna rzecz do korytek powypadały takie zaślepki jak na zdjęciu co to może być i skąd to się tam znalazło?

    • Gość
      Przez Gość
      Witam.
      Sprzedam poznaniaka 2,7 m na docisku sprężynowym, grabki, orginalne ogumienie, znaczniki, spulchniacze śladu, rynienki do próby kręconej, zaprawiarka też jest. Rok produkcji 1987. Województwo lubelskie, powiat lubartowski. Cena 2600 do negocjacji

    • Przez neopuma
      Witam potrzebuje wymiary osłon oraz rynien do próby kręconej do poznaniaka starego typu tj 82r bez docisku redlic na kolach 16x4.00 pomocne będą też zdjecia nak mocowane są rynny do próby kręconej
×
×
  • Dodaj nową pozycję...
v