witek

Rzepak

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
tomaszek767    11

Jeżeli chcesz sprawdzić czy przemarzł czy nie w tej chwili musiałbyś wykopać kilka roślin, odmrozić glebę i jak już rośliny rozmarzną (tak żeby się nie łamały) musisz rozkroić roślinę wzdłuż od góry w dół korzenia. Jeśli szyjka korzeniowa (czyli to takie zgrubienie) będzie białego koloru to rzepak jest cały i zdrowy natomiast jeśli kolor szyjki korzeniowej będzie brązowy tzn że roślina przemarzła.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grzenio    17

jest to jakiś sposób tylko jak wykopać tą roślinę, lepiej byłoby wykopać cały korzeń odmrozić i wsadzić do wody i wtedy sprawdzić czy puszcza nowe liście czy nie.


Bierzcie pieniądze póki dają bo długo to nie potrwa!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majranjd    8

co będzie z roślinkami to się zobaczy jak puści, bo na razie to wróżenie z fusów, wiadomo ze liście główne rzepak zrzuci, no ale przecież nie są mu potrzebne, najważniejszy jest stożek wzrostu i korzeń, a to że rosliny sa zmarzniete i się łamią to chyba nic dziwnego przy tej temperaturze

 

naprawdę nie widzę sensu nie spać po nocach z powodu mrozu, co będzie to dopiero się okaże, czas na decyzje o orce jeszcze przyjdzie, bo z tego co widzę to co niektórzy już lemiesze klepią

panowie, a jak to jest, bo ja to dopiero od 5 lat sieje ten rzepak

czy jak teraz przy -17 bez okrywy chwytam rzepak a on mi się sypie w ręce, tzn łamią się liście i generalnie wszystko się sypie to znaczy że przemarzł i jest już po nim, czy to naturalne że przy mrozie roślina tak przemarza i ocenić będzie można dopiero jak puści mróz ??

 

Gubisz się w zeznaniach

Strach cię dopadł?


DEZERTER

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

jest to jakiś sposób tylko jak wykopać tą roślinę, lepiej byłoby wykopać cały korzeń odmrozić i wsadzić do wody i wtedy sprawdzić czy puszcza nowe liście czy nie.

 

I co to da - jak jeszcze nie przemarzł to dopiero może przemarznąć bo co noc to większy mróz, przy gruncie to pewnie -30 i żadnej okrywy i w dodatku nie zahartowany, bo mróz walnął z dnia na dzień.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BARABUS    6

pewnie że trochę panika bierze, mam w końcu 45 ha tego dziadostwa więc straty mogą być duże

 

co do mrozu to nie walnął z dnia na dzień tylko stopniowo, przynajmniej u nas tak było

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Wszystko mało na dobre zahartowanie, żeby było chociaż z 10 cm śniegu to by grało a tak to nikt nie wie co to może być nawet ze zbożami, bądźmy dobrej myśli.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość lukejro   
Gość lukejro

Nie ma co panikować na zapas. Trzeba poczekać aż odmarźnie i wtedy się ewentualnie martwić... U mnie nad ranem było -16C, śniegu wogule nie ma!!! A ja w tym roku zapomniałem ubezpieczyć rzepak od skutków złego przezimowania ;)

Pożyjemy zobaczymy, narazie zamiast na pole to lepiej iść pojeździć na łyżwach... ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wicherek    4064

Ten rok będzie ciężki dla firm (typu PZU ) a w przyszłym roku składka wzrośnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
chomik111    18
Napisano (edytowany)

ja mam dla was jedną radę.... zostawcie te rzepaki w spokoju bo dopiero mamy styczeń zima zimą mróz mrozem ale czasami gorsze jest w drugiej połowie lutego i w marcu wysmalanie roślin gdy przychodzi lekki mrozek minus 5 może trochę więcej i silny wiatr nie taki jak w ostatnich dniach ale taki że się drzewa gną jak to było w tamtym roku....

 

tak więc nic teraz nie wydebatujecie bo teraz rzepak może się jeszcze trzymać a później szlak go trafi... tak więc trzeba siedzieć i czekać co nam natura przyniesie. Jak to się mówi warsztat pod chmurką i nic nie poradzimy....

 

P.S. równie dobrze możecie się zacząć zamartwiać co będzie pod koniec czerwca czy na początku lipca jak będą burze i czy przypadkiem rzepaku grad nie wymłóci. tak jak to było w tamtym roku np u mnie...

Edytowano przez chomik111

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Barabus@ jak masz możliwość do weź jakąś gałązkę młodą na drzewie złam, albo najlepiej młode pędy na świerku albo sosnie. Zobaczysz jak fajnie strzelają i pękają... to jest normalne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grześ    4

Niby masz rację ale warto pomyśleć wcześniej czym wrazie w to obsiać.


The Truth Is Out There

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

wczoraj jeden ziomek z dużej firmy rolnej twierdził że wiekszość rzepaków na których nie było śniegu będzie do zaorania prawie 1/3 zasiewów mało tego twierdzi że pszenice siane póżno też ne wytrzymają oby nie miał racji z tego co wiem w firmach ubezpieczeniowych pełne poruszenie jak to nazwał ten koleś


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

No właśnie, bo firmy ubezpieczeniowe bardzo ale to bardzo nie lubią wypłacać odszkodowań, no co innego pobierać składki - łatwe, miłe i przyjemne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BARABUS    6

jeszcze mrozy nie puściły a wy już wiecie ile będzie trzeba zaorać, ludzie wyluzujcie trochę !!! każdy się martwi, no ale nie można siać paniki <_<

 

taki przykład poniżej, trochę jest poturbowany bo nie było go lekko wydostać z ziemi, i zmrożone liście po prostu w rękach się kruszyły :rolleyes:

http://www.agrofoto.pl/forum/gallery/image/340239-rzepak-visby-f1-po-mrozach-18/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
radi103    1

Może mi ktoś wytłumaczy, następujące zjawisko.W zeszłym roku przy -15,tylko że mocniej wiało,rzepak zniknął z pola, była goła ziemia.Rzepak przeżył.W tym roku przy -20 liście się zachowały, tylko że wszysko sztywne,lód. Czym to jest spowodowane?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

po pierwsz póki co były silne mrozy ale bez wiatru, w zeszłym roku było dużo mrozu w marcu ale porywisty wiatr który jest dużo gorszy i wzmaga poczucie zimna. Ani w tym ani w poprzednim roku stan plantacji wielu nie był ok, w zeszłym roku był słabo rozwiniety a w tym przygwozdziłą go jesienna susza (głód wielu składników), nadmierna wybujałość (szyjka gruba ale wysoko nad ziemią, rozeta nie siedzi przy ziemi tylko wystaje w górę) po drugie rzepak z tego co obserwuję gorzej znosi wiosenne przymrozki niż zimowy mróz po trzecie odpowiednia szyjka korzeniowa i faza rozwoju powoduje że przy bezwietrznej pogodzie mróz -20 nie wykończy jeszcze na 100% takiego rzepaku. Straty pewnie będą ale jeżeli nic się nie wydarzy uważam że stan plantacji powinien być lepszy jak w zeszłym roku. Z kolei jest dopiero 7 luty połowa zimy więc jeszcze może być -30 bez sniegu i z wiatrem a wtedy i żyto będzie nadawać się pod skibę :) póki co lepiej się opić i niech od tego głowa boli bo przynajmniej jakaś przjemność krótko będzie


wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelek98    1179

no bo to jest tak jak teraz się krzyczy że straty ogromne będą to ci co mają rzepak w magazynach ręce będą zacierać bo cena powinna rosnąć. a jak się okarze że przezimował w porządku to cena może spaść. a tak na razie to tylko spekulacje bądźmy dobrej myśli :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kazik8888    6

w łódzkim jest dopiero masakra.. zero śniegu, mróz przez caly tydzien nocami -20 pare, a w ciągu dnia -15,-10..... jakos czarno to widze...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

tez jestem z łódzkiego


wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BARABUS    6

wow.... spadł śnieg, z 5cm , u nas dziś w nocy -7, w dzień było -5

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
crystalzts    14

Wczoraj wykułem kilka roślin , przyniosłem do domu rozmroziłem i włożyłem w wodę , jak narazie korzenie białe i wygląda jakby nie zmarzł , moim zdaniem będzie git.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DonPedro    4

Same mrozy da się wytrzymac najgorszy zabójca to wiatr ktory powoduje tzw. wysmalenie roslin, Puki co źle nie było zobaczymy jak będzie za miesiąc;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Famer21    6

tak śnieg spadł i pada dalej, pola są pozakrywany równo szkoda, że dopiero teraz.. W sumie w następnym tygodniu mrozy dalej, ale max -15 więcej już nie będzie i teraz się śniegi mają zaczać do końca lutego mają być śnieżyce, w marcu odwilż stopniowa, a od kwietnia wiosna..

Co do fotki to unas (woj, opolskie) w duże lepszy stanie są, ziemia oczywiście jak kamień, ale liście, łodygi ładne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez petro11
      Witam. Jakie macie sposoby na dokarmienie rzepaku siarką na wiosnę? Dostałem meila z oferą firmy Agroenergetyk z Opola. Mają tam Agrogypsum wapno siarkowe ( 16%SO3 i 21%wapnia) jest to pyliste ale nie kurzy się podobno a cena to jak w BIG BAG jakieś 210zł za tone. Tak myśle jakby pogłównie to sypnąć tak po 400gk/ha. Dodam że mam kwaśny odczyn.
    • Przez huliszek1990
      Witam. Mam do przesiania rzepak ozimy, niestety poszedł jesienia oprysk Devrinol i Matezanex subst. czynne napropamid i matazachlor. Teraz bede sial kukurydze na ziarno, pytanie mam czy ktos mial taki problem i czy jest potrzebna orka czy wystarczy gruber lub teleżówka? pozdrawiam
    • Przez paolek
      Witajcie. Zajmuję się badaniem reklam środków ochrony roślin - takich jakie zapewne stosujecie. Czy moglibyście przyjrzeć się ulotce i podzielić refleksjami?
       
      Jakie wywołuje w Was wrażenia? Czy Wam się podoba, czy nie (dlaczego tak, dlaczego nie - a może w ogóle Was drażni)? Czy jest wiarygodna? Co byście ewentualnie w niej zmienili?
       
      Bardzo serdecznie dziękuję za wszystkie opinie. Paweł

    • Przez wojtek8244
      Witam wszystkich forumowiczów, jeżeli jest taki temat to proszę o przeniesienie do właściwego tematu, ale jak narazie nie znalazłem takiego. Do rzeczy, a więc posiadam siewnik Nordsten clg 250 współpracuje z agregatem uprawowo siewnym 2.5m firma Awemak oraz Farmer 8244, chciałbym się dowiedzieć użytkowników tego siewnika ile może ważyć ten siewnik, mój agregat waży 800kg, czy ten Nordsten jest cięższy od poznaniaka 2,7m? mam często problemy z podniesieniem tego zestawu, siewnik jest już wyeksploatowany i muszę go na coś zamienić, myślałem o Agro-Masz 2,5m, pytam dlatego że mam obawy że Agro-Masz będzie w podobnej wadze, a nawet cięższy od Nordstena i Farmerek nie podoła podczas podnoszenia Awemaka i Agro-Maszu, dodam że podnośnik był naprawiany w tym roku (uszczelniacz przepuszczał oraz złej jakości uszczelnienie na głównym tłoczysku) i po naprawie widać dużą różnicę w podnoszeniu, oczywiście na plus. Jak myślicie ile może ten siewnik ważyć? bo Agro-Masz waży wiecej jak 500kg. Prosiłbym też o wypowiedzenie się na temat siewnika Agro-Masz i siewnika Bomet który jest lepiej wykonany. Bomet na plus ma to że waży mniej jak 500kg.
    • Przez CowBoy
      Pytanie jak w temacie. Ja do tej pory stosowałem mieszankę soi z rzepakiem plus dodatki ale zastanawiam się nad przejściem na koncentrat. Jeśli polecacie koncentrat to jakiej firmy ?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj