tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

loquito    240

Na jednej z działek na której mamy rzepak jest taka sytuacja: co roku słoma jest zbierana, rzepak posiany po 5 latach przerwy, przez 5 lat pod zboża podawany byl potas w polifosce 70÷90kgK, rzepak na jesieni dostał 100kgK. Czy podać potas na wiosnę z tego względu ze słoma była zabierana, ziemia do lekkich nie należy, działki zabadanej nie mam wiem duzy to błąd.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
20CBR12    209
10 godzin temu, andrzej78 napisał:

Ja podałem jesienią fosfor , 60% potasu a teraz wiosną 40% potasu( sól potasowa ), magnez ( siarczan magnezu posypowy ) i lepszego rozwiązania nie widzę.

40% sól zdaje się że to ta niemiecka? Czyli droższa niż nasza a więc lepszym rozwiązaniem było naszą zasiać bo taniej:10_wink:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fezoi    170

"Naszą" ? Tzn. że w Polsce mamy pokłady soli potasowej ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rocco0987    112
9 godzin temu, 20CBR12 napisał:

40% sól zdaje się że to ta niemiecka? Czyli droższa niż nasza a więc lepszym rozwiązaniem było naszą zasiać bo taniej:10_wink:

Czytaj ze zrozumieniem, nigdzie nie napisał ze zastosuje sól 40 procentową... Napisał że 60% potasu zastosował jesienią a 40 % zastosuje wiosną (prościej - podzielił nawożenie potasem na jesień i wiosne w stosunku 60/40)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AleksanderX    522
Napisano (edytowany)

A po ile ta sól 40 procentowa no i  dlaczego taką stosujesz na wiosnę

Edytowano przez AleksanderX

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sumek666    5084

40 procent dawki na wiosnę.

Jaja ogolic i Do podstawówki marsz!

  • Haha 1

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
20CBR12    209
3 minuty temu, sumek666 napisał:

40 procent dawki na wiosnę.

Jaja ogolic i Do podstawówki marsz!

:26_nerd:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
problem    0
Napisano (edytowany)

Rzapak zjada prawie tyle samo potasu co azotu przy zawartości w glebie w granicach powiedzmy 30 mg na kg śmiało trzeba zastosować w cyklu produkcyjnym jakieś 180 kg potasu na 4.5 tony. A co do dzielnych dawek ok nie ma reguły ale w tym roku ma to sens i to bardzo. 

Edytowano przez problem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
alvaroalvaro78    141

Panowie ile przyjmujecie stosunek ziarna do słomy z "plewami"  i korzeniami z rzepaku i pszenicy bo rożne źródła różnie podają. W jednym 0,46 w innym  1-1,3 dla pszenicy natomiast dla rzepaku 1 w innym w innym 1,5-2.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Fugeo    281

Panowie kiedy planujecie zacząć siać nawozy azotowe? Będziecie czekać do marca i do momentu aż będzie stosunkowo sucho na polach tak żeby można było wjechać nie robiąc kolein czy powiedzmy za jakieś dwa tygodnie w momencie gdy będzie mróz i zamarznięta ziemia?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawlus224    2624

Wszystko zalezy od warunkow pogodowych . W zeszlym roku ludzie pchali się w bloto , robili koleiny ale jakiegos wyraznie większego plonu z tego powodu nie bylo , porownując do pierwszej dawki "na spokojnie" gdy mozna bylo wjechac bez robienia sajgonu na plantacji .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
20CBR12    209

Bo w ubiegłym roku problem była temperatura tzn średnie dobowe były niskie i nic nie rosło z wiosny tak jak powinno, jednak jeśli w tym roku wiosna będzie cieplejsze to zapewne ten co rozsieje N wcześniej będzie miał szansę na wyższe plony. Pytanie jest inne, tzn trzeba odgadnąć pogodę jaka będzie i wtedy ewentualnie manewrować z dawka mi, czy ktoś to potrafi? Raczej nie lub garstka ludzi, nie mówię tu o zgadywaniu, bo nam rolnikom to raczej tylko to pozostaje do wyboru i próbować zgadnąć jaki będzie przebieg pogoda, kto ma szczęście ten lepiej trafi od innych... 9_9

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Fugeo    281

Ja będę próbował siać nawozy na niższych polach pod koniec lutego, bo później zanim to wyschnie to będzie koniec marca/początek kwietnia a to trochę przy późno na I dawkę. Ja wychodzę z założenia, że to azot ma czekać na roślinę, a nie roślina na azot. W momencie ruszenia wegetacji azot powinien już być, bo zazwyczaj jest tak, że jak rusza wegetacja to na polach jest tak mokro, że szkoda gadać.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RoRo    5

Jest sens dawac poglownie wczesna wiosna polidap? na jednej dzialce mi wyszlo ze mam niska zawartosc a dalem tylko 250 kg poli6 jsienia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robertmoczko    10
2 godziny temu, agronomek napisał:

kiedy myslicie ruszac z kizerytem, Dolnoślaskie

Ja planuję jutro wystartować z kizerytem i solą potasową. Trochę przymroziło więc jest okazja. Z azotem poczekam jeszcze z dwa tygodnie ale będzie to oczywiście zależne od pogody.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lonoh    194
2 godziny temu, agronomek napisał:

kiedy myslicie ruszac z kizerytem, Dolnoślaskie

ja panuje w czwartek siać,pod warunkiem ze mi jutro kizeryt na przyczepe załadujesz:D:D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koniu    841
4 godziny temu, Fugeo napisał:

Panowie kiedy planujecie zacząć siać nawozy azotowe? Będziecie czekać do marca i do momentu aż będzie stosunkowo sucho na polach tak żeby można było wjechać nie robiąc kolein czy powiedzmy za jakieś dwa tygodnie w momencie gdy będzie mróz i zamarznięta ziemia?

jak co roku około 25 lutego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robertmoczko    10

Rozmawiałem teraz z doradcą i trochę ostudził mój zapał do wyjazdu z kizerytem. Twierdzi, że siarka też może rozhartować roślinę i może to mieć zły wpływ przy dużych skokach temperatury. Np. chwilowe ocieplenie i nagły spadek do wartości ujemnych.  Jeśli stożek wzrostu nie jest za wysoko to ryzyko jest mniejsze i wtedy ewentualnie można było by już sypać.    Co sądzicie ? Jechać czy czekać.?  Jakie macie doświadczenia w takiej sytuacji? 

rzepak 6.02.2018.JPG

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemek28_28    2096

Ja czekałbym. Skoro ziemia i tak zamarznięta to jakbym nawóz ma zacząć działać? No chyba ze masz jakoś nisko pola i wiesz ze nie wjedziesz przez miesiąc ale równie dobrze mogą przyjść opady deszczu i ten nie rozpuszczony nawóz spłukać w dolki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sybiuszek24    21

Mam taki sam rzepak i tez się zastanawiam tylko ze ja mam dostępny siarczan magnezu i tak myślę ile go dać na ha.Poradzicie coś?A i z solą można mieszać

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koniu    841
41 minut temu, robertmoczko napisał:

Rozmawiałem teraz z doradcą i trochę ostudził mój zapał do wyjazdu z kizerytem. Twierdzi, że siarka też może rozhartować roślinę i może to mieć zły wpływ przy dużych skokach temperatury. Np. chwilowe ocieplenie i nagły spadek do wartości ujemnych.  Jeśli stożek wzrostu nie jest za wysoko to ryzyko jest mniejsze i wtedy ewentualnie można było by już sypać.    Co sądzicie ? Jechać czy czekać.?  Jakie macie doświadczenia w takiej sytuacji? 

rzepak 6.02.2018.JPG

jeśli jakiś zaufany doradca na którym się nigdy nie zawiodłeś to go posłuchaj. Jak to doradca ,,pierwszy lepszy" to olej to co Ci mówił. Rób tak jak w lata poprzednie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj