tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

Kula07    163

Wiadomo wsio zależy od pogody, terminu podania pierwszej dawki i nawozu jaki chcemy zastosować, ale drugą powinno się podać 2-3 tygodnie po pierwszej.

Pawlus a warunki pogodowe i glebowe były takie same w obu przypadkach?


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawlus224    2624

Pogodowe tak , glebowe powiedziałbym ze ten slabszy rosl na lepszej klasie gleby za to bylo tam mniej prochnicy niz na tym kawalku lepiej plonujacym wiec pewnie slusznie sugerujesz ze porownanie nie do konca miarodajne .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sunf    33

Koniec Lutego jak się uda podac Sulfan a 7-10 dni pozniej Yara Vera Ureas? ciekawe jak tutaj by to sie zgrało?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotr4255    38

Nie ma co za dużo planować kiedy się wjedzie, żeby ino było na co wjechać

Edytowano przez piotr4255
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Elektryk    140

@Sunf Yara Vera ma w większości formę amidową, więc należy go używać jak mocznik. Na drugą dawkę dany z odpowiednim wyprzedzeniem powinien się sprawdzić. Przyjęło się, że forma amidowa potrzebuje ok 2 tyg. aby przejść do formy dostępnej dla roślin. Ale jeżeli pierwsza dawka będzie duża to wystarczy i tydzień wcześniej go rozsiać w stosunku do saletry, bo na dłużej wystarczy azotu z pierwszej dawki. Ale tak naprawdę to wszystko zależy od stanowiska, stanu uprawy i pogody. 

@Kula07 Pisałeś, że planujesz 140kg N na pierwszą dawke. Jak to ma się do ogólnych zaleceń co do dzielenia dawek przekraczających 100kg N? Masz jakiś chytry plan czy ciężkie ziemie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

W tym roku daje RSM więc nawóz sam w sobie "dzieli" moment pobierania składnika przez roślinę. Pan Wiesław Gryn, który jest prekursorem technologii ST w Polsce, na pierwszy strzał daje 80% całego wiosennego nawożenia N, ale też w postaci RSM. 


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2265

Ja rzucam 300-400kg saletrosanu zależnie od plantacji, gdzie te 400kg to dostało raz gdzie sarny buszowały. Druga dawkę wale konkret 100-150N w RSM. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

Też tak zawsze robiłem. Ale według wszystkich uczonych i doświadczonych pierwszą dawka powinna być większa od drugiej. W tym sezonie planuje zrobić "zgodnie ze sztuką" i zobaczymy co z tego będzie.


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebaskorpio    3

Witam, jak myślicie czy jeśli zastosuję wiosną na pierwszą i drugą dawkę RSM-S (czyli około w czystym składniku 2x100 kgN + 2x30 kgS) to efekt będzie dużo gorszy niż gdybym zastosował saletrosan czy polifoskę 21 w pierwszej dawce powiedzmy 400kg (czyli około w czystym składniku 100 kgN + 130 kgS) a w drugiej zwykły RSM32 lub saletrę (w takiej ilości że w czystym składniku wyjdzie 100kgN )? Azot wyjdzie na identycznym poziomie za to spora różnica w zaaplikowanej siarce. Dodam że stosuję jeszcze dolistnie siarczan magnezu. Wiadomo mniej siarki to gorzej ale za to RSM-S jest to nawóz znacznie tańszy od salerosanu czy Polifoski21 co zrekompensuje niewielki spadek plonu. Co wyjdzie najbardziej efektywne w stosunku do ceny waszym zdaniem na ziemi II kl?

Edytowano przez sebaskorpio

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Elektryk    140

Przy większej drugiej dawce istnieje ryzyko nie wykorzystania azotu. Jak pierwsza dawka bedzie za mała to gorzej rozwiną sie rośliny i mniej pobiorą azotu z drugiej dawki. Natomiast za mała druga dawka co najwyżej skróci trochę wegetację ale roślina wykorzysta podany azot. Także na moją logikę jednak lepiej dać większą pierwszą dawke. Ciekawi mnie jakie były praktyczny przesłanki co do ograniczania jednorazowych dawek azotu. Wymywanie raczej mu nie grozi, może za duże stężenie ogranicza rozwój rośliny? Stosowanie RSM z 3 formami azotu faktycznie trochę zmienia pozstać rzeczy, pytanie jaki byłby efekt podania np.200kg N w saletrze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Elektryk    140

A co ma do tego sprawdzanie? Jeszcze nie ma ograniczenia co do ilości azotu. Pytanie gdzie są granice skuteczności, opłacalności i szkodliwości dużych jednorazowych dawek azotu. Kiedy nadmiar azotu zwiększy jego straty a kiedy wręcz zaszkodzi roślinie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2265

Raps taką rosliną jest że trzeba się postarać aby mu zaszkodzić azotem, co nie zmienia faktu że jeśli nie trzeba to po co? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przem00    13

Też wydaje mi się że z azotem to raczej straty w kieszeni będą niż dla samych roślin. Co nie zmienia tego ze takie granice wartoby znać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamilc017    163

Ja na I dawkę daję 400kg saletrosanu 26 ( 104kg N i 52kg S), a na II dawkę 300kg saletry 34% (102kg N). Razem wyjdzie 206kg N + pare kilo w moczniku dolistnie. I nie wiem czy zdecydować się jeszcze z azotem na płatek. Stosuje ktoś tak jakie stężenie ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebaskorpio    3

I jaki plon przy tym nawożeniu? Powiedz jeszcze na jakiej klasie ziemi pracujesz?

Edytowano przez sebaskorpio

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamilc017    163
56 minut temu, sebaskorpio napisał:

I jaki plon przy tym nawożeniu? Powiedz jeszcze na jakiej klasie ziemi pracujesz?

W tamtym roku na I strzał dałem 400kg saletrosanu i na II strzał 200kg saletry i plon 3.74. Lecz obsada była od 5-15roślin na m2. W tym roku planuje dać więcej saletry. Klasa ziemi to głównie 3a. O plonie jak będzie pogadamy w żniwa jeżeli rzepak dobrze przezimuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koniu    842

u mnie szło od kilku lat: I dawka Saletra ok 250kg, za parę dni Polifoska 21 ok 250kg i 4 tygodnie przed kwitnieniem Saletra 250kg.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebaskorpio    3

Ja bym dał najpierw polifoskę21 ze względu na to że od razu podajesz siarkę i azot a w saletrze tylko azot.

Edytowano przez sebaskorpio

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koniu    842

polifoska 21 szła przeważnie 3 dni po saletrze. Plony od 3,5 do 5,5t w zależności od roku. W zeszłym roku szło jedno za drugim tego samego dnia. w tym roku będzie szedł Saletrosan żeby już tyle nie jeździć. Pewnie damy tak jak ktoś pisał powyżej 400kg/ha. W tym roku rzepaki wyglądają wzorowo przynajmniej u mnie całe 30ha więc warto zainwestować.

Edytowano przez koniu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dudek998    98
Witam. Pierwszy raz mam rzepak i porobily mi sie takie żólte i czerwone liscie. Co to moze byc i jak to naprawic?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj