MichalP

Buraki cukrowe kilka pytań

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Roxer    126
2 godziny temu, Jacek23 napisał:

Narzekanie na opłacalność buraka to grzech. Przez ostatnie lata mimo suszy najbardziej dochodowa uprawa. Ja jestem bardzo zadowolony, plon może nie rekordowy ale po takiej suszy jaka była u nas pow. poznański to i tak przerósł moje oczekiwania. 66t/ha polaryzacja 18.44% cena 126zł i 88zł za ponadkontraktowe, 114% realizacji umowy. Licząc przychód brutto z ha 8370, doliczając dopłaty i sprzedane wysłodki jest razem 10770. Koszty są zdecydowanie większe, ale nie można mówić o stratach.

Z kim umowa że pozakontraktowe w tak dobrej cenie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pala92    69
3 godziny temu, ansu napisał:

Burak pozostawia chyba najgorsze stanowisko. Chyba, że ktoś ma monokulturę zbożową.

Nawozu można nasypać, ale to nie wszystko.

Nie grzesz... Ziemniaki zawsze rekordowo po burakach😀

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafal4610    142

W tym roku to w ogóle jaja z tymi próbami. Rozmawiałem ze znajomym i miał 1 pryzme, a umowa jeszcze na brata i zawsze tak bylo. Po prostu zmiana kluczyka i różnice były kosmetyczne. W tym roku polaryzacja -2, a zanieczyszczenia +2. Przecież nawet "Mysz" z pryzmy nie wyjechała, ba nawet buraki z taśmy nie spadły i takie różnice.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jacek23    12
Roxer napisał:

Z kim umowa że pozakontraktowe w tak dobrej cenie? Nordzucer Opalenica. Ponadkwotowe do 115% cena wg. umowy 16€ ale rośnie proporcjonalnie do polaryzacji.


_____________________________________________


 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    834
18 godzin temu, Shaun napisał:

jeżeli dobrze żyjesz z kolegą to postaraj sie go zniechęcić...

u mnie pipa wyszła w tym roku, plon 58 t/ha, cukru dało 17,2% przy braku nawożenia azotowego pogłównie, liście były zadbane (gdzie w zeszłym roku przy już  swieżych liściach w październiku miałem polaryzacje na podobnym poziomie) a zanieczyszczenia doj**ali 10

 draństwo, gałgaństwo i oszukaństwo w Krasnymstawie, odbiór na koniec kampanii chyba 19 grudnia mi zabierali

 

Już było wcześniej pisane, ale nie wiem czemu narzekać jak zostaje kilka tys z ha, wiadomo chciałoby się aby z 10tys na czysto zostało no ale żyjemy w czasach w jakich żyjemy i trzeba się jakoś dostosować, mi wyszło 60 na czysto i 17,4 cukier i zanieczyszczenia prawie 11.. myślałem że cukier będzie koło 18, no ale nie ma co narzekać na czysto do wypłaty z cukrowni ze 105tys z 15ha, próbować innych warzyw marchewki ziemniaki itp - wszystkie okopowe działają degradujaco na ziemie dodatkowo trzeba zainwestować w sprzęt magazyny itp.. ja jeszcze przyszły rok cisnę buraka a później zobaczymy co będzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mano    257

Zgadzam się z tym co piszesz jeszcze jeden rok buraka bo na plus wychodzi a co potem to sam nie wie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jasio88    75

Taki naród nasz że musimy jęczeć, fakt że W KSC przeliczniki są tak zrobione żeby było na ich stronę. Mimo to co rok powtarzam że Burak Jest najbardziej dochodowy w moim gospodarstwie (kukurydza, pszenica, buraki). Ta kampania bardzo słabo jeśli chodzi o plon bo 55t/ha ale cukier na jednym kawałku który stanowił 2/3 plantacji 19% średnio wyszło 18,1% bo drugą odmianę zjadł chwoscik, Kopane w połowie listopada i miesiąc na pryzmie leżały, podsumowując rok słaby bo sucho ale zysk na czysto +/- 6400zl/ha wliczam dwie dopłaty. Jaka uprawa wam przyniosła podobny zyska. Na kukurydzy zarobiłem 1700zl z dopłatą. pszenicy jeszcze nie sprzedałem więc nie wiem ale nawet jak będzie po 1000zl/t to nie zrówna się. Więc jeśli ktoś uważa że Burak się nie opłaca niech sieje kukurydzę nic nie trzeba robić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

U mnie kukurydza i powoli buraki już dziki niszczą, a jestem za mały by chodzić  się po sądach. Jak pojawi się szarek to przerwa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
iron    1037

dzisiaj sprawdziłem i miałem cukier polaryzacje od 16 do 18.5 zależnie od auta .średnia 17.56 była a jak na ten rok to u mnie buraki dały najlepszy pieniądz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3524

Jak wejdzie szarek to prawie wszyscy przestaną siać,chyba że na ewentualne przesiewy nasiona gratis,no i podwyżka ceny za buraki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PawKam22    67

Opłacalność buraka w każdym gospodarstwie jest inna ale moim zdaniem co roku gorsza fakt zostają wysłodki płodozmian i parę  groszy i gdy by nie było dopłaty cukrowej to naprawdę byłoby słabo Jak na razie to będę siał co dalej czas pokaże może się okazać że przyjdą lepsze czasy ale burak po 200 zł / t to już nie wróci 

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kris1976    48
Kris1976 napisał:

PawKam22 napisał:

Plon jak na ten rok imponujący jaka polaryzacja ?

jeszcze nie wiem

polaryzacja 19.2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Shaun    243
Dnia 29.12.2019 o 09:29, miwigos napisał:

To jak cena za tone że tak narzekasz

nie widziałem jeszcze rozliczenia więc nie wiem, ale nie spodziewam sie więcej jak 130 przy dodatku za późną odstawe (przy tym cukrze)  , były lata przy cenie podstawowej 150 zł/t i dużo więcej wychodziło, ale to już nie wróci, wychodzi na to, że narzekam jak tu taki jeden zamojszczak - wiecznie niezadowolony z życia - wszędzie widzi niskie ceny... 

dywidendy też nie ma któryś rok bo idzie na inwestycje... 

w moim przypadku przy burakach trzyma mnie min zmianowanie,  i  jeszcze współczynnik SO, co przy moim tegorocznnym rozliczaniu z Agencjo jakieś tam znaczenie ma...

@PawKam22 dobrze gadasz, jak w każdym gospo...

szczerze - wuj mnie obchodzi co komu zostaje z tej uprawy, ja swoje zdanie mam i narzekał bede chociaż sieje 2 ha buraków przy całym gospo 15 ha... 

Dnia 29.12.2019 o 20:18, skywalker89 napisał:

Już było wcześniej pisane, ale nie wiem czemu narzekać jak zostaje kilka tys z ha, wiadomo chciałoby się aby z 10tys na czysto zostało no ale żyjemy w czasach w jakich żyjemy i trzeba się jakoś dostosować, mi wyszło 60 na czysto i 17,4 cukier i zanieczyszczenia prawie 11.. myślałem że cukier będzie koło 18, no ale nie ma co narzekać na czysto do wypłaty z cukrowni ze 105tys z 15ha, próbować innych warzyw marchewki ziemniaki itp - wszystkie okopowe działają degradujaco na ziemie dodatkowo trzeba zainwestować w sprzęt magazyny itp.. ja jeszcze przyszły rok cisnę buraka a później zobaczymy co będzie

narzekam, bo pół hektara nawadnianych truskawek dało 10 ton po te 4 ziko netto (ja ryczałt) to rachunek prosty, sieje bo sieje tak nauczony może przez ojca i  jakoś sie kręci a poza tym nie wszędzie mam możliwośc wpakować uprawe wieloletnią 

chociaż z jednej strony nie ma co porównywać buraka czy zbóż do  upraw wieloletnich ale na tych paru ha no k**wa albo trza sie czegoś czepić konkretnego albo wy***ać na etat

Dnia 29.12.2019 o 21:12, Jasio88 napisał:

Taki naród nasz że musimy jęczeć, fakt że W KSC przeliczniki są tak zrobione żeby było na ich stronę. Mimo to co rok powtarzam że Burak Jest najbardziej dochodowy w moim gospodarstwie (kukurydza, pszenica, buraki). Ta kampania bardzo słabo jeśli chodzi o plon bo 55t/ha ale cukier na jednym kawałku który stanowił 2/3 plantacji 19% średnio wyszło 18,1% bo drugą odmianę zjadł chwoscik, Kopane w połowie listopada i miesiąc na pryzmie leżały, podsumowując rok słaby bo sucho ale zysk na czysto +/- 6400zl/ha wliczam dwie dopłaty. Jaka uprawa wam przyniosła podobny zyska. Na kukurydzy zarobiłem 1700zl z dopłatą. pszenicy jeszcze nie sprzedałem więc nie wiem ale nawet jak będzie po 1000zl/t to nie zrówna się. Więc jeśli ktoś uważa że Burak się nie opłaca niech sieje kukurydzę nic nie trzeba robić.

mógłbys jaśniej ?? jeśli Tobie zostaje 6,4 k/ha z dopłatami (dwie-jedna sie domyślam a druga?? ) to ja pier**le i se zasieje cośtam  bo to bedzie BUM na cukraki

@iron, jak mi sie dobrze wydaje, w tym(2019) roku miałeś pierwszy raz buraki, a to też swoje robi co nie zmienia faktu, że Ci "poszły"

Edytowano przez Shaun

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jasio88    75
Shaun napisał:

Dnia 29.12.2019 o 09:29, miwigos napisał: mógłbys jaśniej ?? jeśli Tobie zostaje 6,4 k/ha z dopłatami (dwie-jedna sie domyślam a druga?? ) to ja pier**le i se zasieje cośtam  bo to bedzie BUM na cukraki

JPO+ do Buraka Cukrowego. Nie piszę takich cyfr za przeproszeniem z d..py tylko to co mi wychodzi na kalkulatorze. Niektórzy nie liczą dopłat bo to nie zysk osiągnięty z uprawy. Jak sprzedaż wysłodki policzysz dopłaty to tak wychodzi więc to nie jest jakiś wymysł uważam że większości wyjdzie podobnie. Więc marudzenie w moim przypadku że się nie oplaca było by nie na miejscu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

U mnie inspektorzy mówią jasno. 50 ton z ha = tylko dopłata na koncie zostaje.35 to nic nie zostaje trzeba dołożyć.   Jak ktoś myśli inaczej to nie umie liczyć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    834
5 godzin temu, Shaun napisał:

nie widziałem jeszcze rozliczenia więc nie wiem, ale nie spodziewam sie więcej jak 130 przy dodatku za późną odstawe (przy tym cukrze)  , były lata przy cenie podstawowej 150 zł/t i dużo więcej wychodziło, ale to już nie wróci, wychodzi na to, że narzekam jak tu taki jeden zamojszczak - wiecznie niezadowolony z życia - wszędzie widzi niskie ceny... 

dywidendy też nie ma któryś rok bo idzie na inwestycje... 

w moim przypadku przy burakach trzyma mnie min zmianowanie,  i  jeszcze współczynnik SO, co przy moim tegorocznnym rozliczaniu z Agencjo jakieś tam znaczenie ma...

@PawKam22 dobrze gadasz, jak w każdym gospo...

szczerze - wuj mnie obchodzi co komu zostaje z tej uprawy, ja swoje zdanie mam i narzekał bede chociaż sieje 2 ha buraków przy całym gospo 15 ha... 

narzekam, bo pół hektara nawadnianych truskawek dało 10 ton po te 4 ziko netto (ja ryczałt) to rachunek prosty, sieje bo sieje tak nauczony może przez ojca i  jakoś sie kręci a poza tym nie wszędzie mam możliwośc wpakować uprawe wieloletnią 

chociaż z jednej strony nie ma co porównywać buraka czy zbóż do  upraw wieloletnich ale na tych paru ha no k**wa albo trza sie czegoś czepić konkretnego albo wy***ać na etat

mógłbys jaśniej ?? jeśli Tobie zostaje 6,4 k/ha z dopłatami (dwie-jedna sie domyślam a druga?? ) to ja pier**le i se zasieje cośtam  bo to bedzie BUM na cukraki

@iron, jak mi sie dobrze wydaje, w tym(2019) roku miałeś pierwszy raz buraki, a to też swoje robi co nie zmienia faktu, że Ci "poszły"

Jeżeli ma się mało pola to niestety buraki chyba tylko na zmianowanie, sam uprawiam buraków ok 15ha od 2015r no to już kupka jakaś jest, sam mimo wszystko myślę o czymś dodatkowym, takie truskawki to dosyć ciekawy temat tylko trzeba ludzi ogarnąć, chyba na czysto zostało Ci trochę mniej jak te 40, ale niech będzie i 20 to ze standardowych upraw nie ma szans na takie pieniądze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roxer    126
28 minut temu, tomek73 napisał:

U mnie inspektorzy mówią jasno. 50 ton z ha = tylko dopłata na koncie zostaje.35 to nic nie zostaje trzeba dołożyć.   Jak ktoś myśli inaczej to nie umie liczyć.

Albo ma słabsze ziemie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jasio88    75

Nie wszędzie będzie taki sam zysk, bo tak jak kolega pisze wyżej zależy od stanowiska. Jakie koszty się poniosło jakie środki ochrony roślin zastosowałem jakie nawozy. I przede wszystkim Jaki cukier i kiedy zabrane, jak późno można liczyć na dodatek jak wysoki cukier lepsza cena więc dużo rzeczy składa się na zysk.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3524

U mnie starcza 35 ton ,bo koszty to 4500,00 zł,truskawka jak sam zbierzesz to zarobisz -powodzenia

Edytowano przez miwigos

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    834

Ropy będą stały i rdzewieć jak czegoś nie wymyślą, aczkokwiek ja na podstawie starych rozliczeń zauważyłem taką zależność że co 8lat jest super cena na buraka, było tak w 2004, w 2012 to mam o cichą nadzieję że może i w 2020 ostatecznie będzie lepsza aby zachęcić ludzi do dalszej uprawy...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
3 godziny temu, miwigos napisał:

U mnie starcza 35 ton ,bo koszty to 4500,00 zł,truskawka jak sam zbierzesz to zarobisz -powodzenia

Koszty to 50 ton 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez elektrotech
      stosowałem Sencor,Dancor...ale jakos nie bardzo jestem zadowolony..
      co stosujecie????
    • Przez mszk8
      Czy ktoś z was uprawia ziemniaki przemysłowe (skrobiowe)? Na jakich ziemiach najlepiej one plonują, jaka jest cena "materiału siewnego" i cena podczas zdawania do zakładu, jaki plon da się uzyskać z ha itp.,czyli tak jak w opisie tematu "wszystko o nim"
       
      Pozdrawiam mszk8
    • Przez goodkat
      Witam wszystkich:) nie zauważyłem tematu typowo pod ziemniaki bardzo wczesne, a ich uprawa jest bardzo ciekawa. Proszę o dzielenie się swoimi spostrzeżeniami na ten temat. Zachęcam do dyskusji.
       
      Osobiście sadzę kilka arów, wiec wiedzy za dużej nie mam;)
    • Przez adaskupodkarpacie
      Witam, może mi ktoś doradzić, jaka odmiana ziemniaka jest najbardziej wydajna ??  ??? : :'( :-
    • Przez martin_3512
      Witam. Mam pytanie czy ktoś kiedyś się spotkał z tym aby kopać czosnek kombajnem Bolko? Jest to uprawa testowa i zastanawiam się nad zbiorem czy Bolko by go nie obtłukł. Mam już pewien plan jak odpowiednio przerobić kombajn i jak spowolnić taśmy aby nie uszkodzić czosnku. Czy myślę w dobrym kierunku? Czy ktoś to stosował? Proszę o poradę
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj