MichalP

Buraki cukrowe kilka pytań

Polecane posty

Gość   
Gość
2 godziny temu, Luki995 napisał:

Kampania 2019 zakończona. Plon na czysto 50 t na ha. Zanieczyszczenie 9,51 bo drugą pryzmę zabierali  przy opadach deszczu. Jestem 10 ton poniżej planu ale polaryzacja wyszła mi 20,40 i jestem zachwycony. Cukrownia Krasnystaw.

Jaka odmiana buraka

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamgaleon    7

koledzy mam zamiar zasiać buraki na dzierżawie i zrobione mam badania gleby i wyszło mi że mam niską zawartość fosforu i potasu, doradźcie czym sypnąć aby podnieść wartości, chcę to zrobić teraz pod orkę  dodam tylko że poszło 40 ton obornika więc parametry trochę powinny się poprawić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Luki995    88

Odmiana Kujavia z khbc. Stawiam tylko na polskie odmniany. Ale na poziom polaryzacji wpłynął zapewne fakt iż kopałem je ponad miesiąc przed odbiorem gdyż zasiałem pszenicę na stanowisku po burakach a pogoda sprzyjała wtedy nabijaniu cukru przez buraki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Kujawia bardzo dobra odmiana ale w tym roku miałem jeszcze Mazura i to była rewelacja, ale on był pobudzany, Po siewie na 7 dzień na wierzchu już był, Zasuwał bardzo szybko wyraźne odcięcie od Kujawi. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    839
18 godzin temu, Luki995 napisał:

Odmiana Kujavia z khbc. Stawiam tylko na polskie odmniany. Ale na poziom polaryzacji wpłynął zapewne fakt iż kopałem je ponad miesiąc przed odbiorem gdyż zasiałem pszenicę na stanowisku po burakach a pogoda sprzyjała wtedy nabijaniu cukru przez buraki.

Ja tez mam w tym roku jakąś z khbc, ale zwyczajnie nie pamiętam. To kiedy Ty kopales jak miesiac zdarzyły już leżeć? Jak się przechowały? Ja wykopałem część we wtorek, to chyba bez szału, ok 60t na czysto może będzie, miałem kawałeczek nowej odmiany wojownika to lepiej sypał niż reszta z tego kawałka z kws, resztę wykopie pewnie coś jakoś 15-20, to będę widział jaki cukier z której części pryzmy, bo te wcześniej to tyle że dzień wcześniej popadało i fajnie się kopało, ale od tamtej pory to już spadlo 30l

Edytowano przez skywalker89

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamo_89    69
adamgaleon napisał:

koledzy mam zamiar zasiać buraki na dzierżawie i zrobione mam badania gleby i wyszło mi że mam niską zawartość fosforu i potasu, doradźcie czym sypnąć aby podnieść wartości, chcę to zrobić teraz pod orkę  dodam tylko że poszło 40 ton obornika więc parametry trochę powinny się poprawić

Najlepiej jest dać sól potasową i fosdar 40, a w jakiej ilości to już zależy od Ciebie, bo dawałeś obornik ale myślę że powinieneś dać po 150kg jednego i drugiego. Ja co roku pod buraki daje po 300kg ale bez obornika.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3536

DAP lepszy i corncali

Edytowano przez miwigos

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Luki995    88
3 godziny temu, skywalker89 napisał:

Ja tez mam w tym roku jakąś z khbc, ale zwyczajnie nie pamiętam. To kiedy Ty kopales jak miesiac zdarzyły już leżeć? Jak się przechowały? Ja wykopałem część we wtorek, to chyba bez szału, ok 60t na czysto może będzie, miałem kawałeczek nowej odmiany wojownika to lepiej sypał niż reszta z tego kawałka z kws, resztę wykopie pewnie coś jakoś 15-20, to będę widział jaki cukier z której części pryzmy, bo te wcześniej to tyle że dzień wcześniej popadało i fajnie się kopało, ale od tamtej pory to już spadlo 30l

Dokładnie 1 października zacząłem kopać na pierwszą pryzmę bo tam zależało mi na zasianiu pszenicy. Co do przechowania to nie było źle. Miałem to szczęście że podczas odbioru padał deszcz i było chłodno bo słyszałem od znajomego że u niego podczas zabierana pryzmy parowało. Co prawda te na wierzchu były miękkie ale polaryzacja robi swoje. Była by jeszcze wyższa ale średnią zaniżyły mi łączenia z innymi plantatorami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamo_89    69

miwigos napisał:

DAP lepszy i corncali

Ale po co dawać azot na zime?? I ile go zostanie na wiosnę?? Wydaje mi sie ze pod pług najlepiej dać fosfor i potas i nic więcej. Corncali może i dobry ale sól ma więcej potasu w czystym składniku a siare lepiej dać pogłownie. Nie wiem jak to cenowo wychodzi bo nigdy nie porównywałem, ja tak robię co roku i jestem zadowolony.

Edytowano przez adamo_89

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3536

A gdzie ma ucieknąć N ,ja daje na ściernisko zawsze,porównaj przswajalność fosforu z obu nawozów ,to będziesz wiedział co lepsze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamo_89    69

To jak uważasz że azot nie zostanie wypłukany do wiosny to jeszcze chyba mało wiesz o azocie. A po co mi teraz który fosfor jest lepiej przyswajalny .... dla mnie ważniejsze jest to że w tej postaci jest tańszy i będzie już przyswajalny na wiosnę dla buraków. A azot pójdzie oddzielnie na wiosnę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
49 minut temu, adamo_89 napisał:

To jak uważasz że azot nie zostanie wypłukany do wiosny to jeszcze chyba mało wiesz o azocie. A po co mi teraz który fosfor jest lepiej przyswajalny .... dla mnie ważniejsze jest to że w tej postaci jest tańszy i będzie już przyswajalny na wiosnę dla buraków. A azot pójdzie oddzielnie na wiosnę.

ten fosfor bedzie dostępny na wiosnę ale za rok

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamo_89    69

miwigos napisał:

Mało wiesz o fosforze

Nie mniej niż Ty o azocie🙃....

monix napisał:

ten fosfor bedzie dostępny na wiosnę ale za rok

No tak na pewno.... Ja myślę że jeszcze później😂

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ulman    5587

@monix ma racje


Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3536

Na III KL. żeby mowić coś o wymywani musi spaść 600-700 mm ,a to opad dwuletni,lepiej w buraku żeby azot był na 50 cm niż na 5-10  cm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamo_89    69

No tak a mi się wzięło 79t/ha buraka i 18,5 cukru z powietrza👍 Niech będzie Was fosfor jest lepszy niż mój.... mój sposób się sprawdza i przy nim zostanę.


miwigos napisał:

Na III KL. żeby mowić coś o wymywani musi spaść 600-700 mm ,a to opad dwuletni,lepiej w buraku żeby azot był na 50 cm niż na 5-10  cm

Azot jeszcze się ulatnia, a będąc 5- 10 cm jest mu znacznie łatwiej to zrobić...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ulman    5587

Amonowy się ulatnia?


Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamo_89    69

A fosfor jest dostępny za półtora roku?🤣 No chyba logicznie że mowa o azotanowym azocie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ulman    5587

Azot na ściernie daje się jak najbardziej by dobrze rozłożyć szczątki pożniwne które w procesie rozkłądu  będą azot uwalniać. Nic się nie zmarnuje.

Poczytaj o dostępnych formach fosforu  i jakie są warunki jego dostepnosci dla roślin. Jeśli masz wysokie plony to zapewne dzieki temu że fosfor dany w 2017 na jesieni stał se efektywnie dostepny.

  • Like 1

Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    839

Ja już nie wiem od czego te wysokie plony zależą jeżeli w ziemi z zasobnosciami jest w miarę ok i w miarę dobrze dane. Parę lat temu dałem więcej troszkę azotu, efektu plonotworczego brak. W zeszłym roku 120-130kg n i plony rzędu 90t, w tym roku podobna dawka i właśnie wczoraj część zabrali to z 6,5ha średni plon na czysto 55t, przy średnim cukrze 17,9 i zanieczyszczeniu 12... 

Jeszcze jeden sezon a pozbiej trochę z tego zejdę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damin1    152

Hah.. I tak masz dobrze. U mnie nie wyszło nawet 50 z ha. 49.5jakos i polaryzacja 15.9. Zabrane 26 września. Po prostu ten rok jest kiepski i to na wszystko w moim regionie przynajmniej. Pogoda nie dopisała i tyle. Rok płaci, rok traci. Trzeba się przyzwyczaić. Trochę ponarzekac żeby na duszy się lzej zrobiło i dalej robić swoje. Ja tam z uprawy nie schodze przynajmniej do czasu gdy będzie dopłata cukrowa. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tigon    1490

u mnie nawet najwytrwalsi kończą przygodę z burakiem.

Edytowano przez Tigon

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Luki995    88
29 minut temu, Tigon napisał:

u mnie nawet najwytrwalsi kończą przygodę z burakiem.

Co prawda to prawda. U mnie z roku na rok zmniejsza się liczba plantatorów ale jeżeli o mnie chodzi to narazie nie będę rezygnować. Ale nigdy nie wiadomo co przyniesie przyszłość.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Od znajomego do mnie kiedyś czyszczarka potrzebowała ponad tydzień teraz w 3 dni zabiera.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez mszk8
      Czy ktoś z was uprawia ziemniaki przemysłowe (skrobiowe)? Na jakich ziemiach najlepiej one plonują, jaka jest cena "materiału siewnego" i cena podczas zdawania do zakładu, jaki plon da się uzyskać z ha itp.,czyli tak jak w opisie tematu "wszystko o nim"
       
      Pozdrawiam mszk8
    • Przez elektrotech
      stosowałem Sencor,Dancor...ale jakos nie bardzo jestem zadowolony..
      co stosujecie????
    • Przez goodkat
      Witam wszystkich:) nie zauważyłem tematu typowo pod ziemniaki bardzo wczesne, a ich uprawa jest bardzo ciekawa. Proszę o dzielenie się swoimi spostrzeżeniami na ten temat. Zachęcam do dyskusji.
       
      Osobiście sadzę kilka arów, wiec wiedzy za dużej nie mam;)
    • Przez adaskupodkarpacie
      Witam, może mi ktoś doradzić, jaka odmiana ziemniaka jest najbardziej wydajna ??  ??? : :'( :-
    • Przez martin_3512
      Witam. Mam pytanie czy ktoś kiedyś się spotkał z tym aby kopać czosnek kombajnem Bolko? Jest to uprawa testowa i zastanawiam się nad zbiorem czy Bolko by go nie obtłukł. Mam już pewien plan jak odpowiednio przerobić kombajn i jak spowolnić taśmy aby nie uszkodzić czosnku. Czy myślę w dobrym kierunku? Czy ktoś to stosował? Proszę o poradę
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj