karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

paul190    0

danield28 - dla chcącego nic trudnego (dotarłeś do sedna sprawy). Wiadomo, iż w gospodarstwie rolnym nie ma amortyzacji - lecz wyszczególniłem gdybyśmy mieli ją rozliczać. Tak jak piszesz - aby najbezpieczniej i najszybciej zakończyć współpracę z US wypada zakupić np. maszyny - po okresie 5 lat podziękować za współpracę (czyli wrócić na RR) i sprzedać maszyny na umowę kupna-sprzedaży.

 

danielhaker - nie chodzi mi o to ile pozycji kupujemy pod VAT-em 5, 8 lub 23%. Porównaj to wartościowo, np: zakupy ze stawkami jak wymieniłem wyżej i sprzedaż ze stawkami 5 i 8% - tak jak napisał lukaczmarek. W wielu przypadkach jest to 50/50, lecz w gospodarstwach (a zwłaszcza przy zwierzętach) bardziej zmechanizowanych większość w VA-cie stanowią stawki zakupów z 23%.

Zwrócę uwagę jeszcze na jeden aspekt - sznurek i siatka. Pierwszy i drugi wykorzystywany w rolnictwie do pras. Pierwszy bodajże jest na 8% - a siatka 23. Nasi ustawodawcy stwierdzili, iż naszym rolnikom do produkcji rolnej wystarczy tylko sznurek i on jest na niższej stawce - jak to kilka lat temu mówił Zulugula - Polska to piękny kraj.

Edytowano przez paul190

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielek24    30

a ile % odlicza się od ropy i bio paliwa?oraz części zamiennych?

 

wcześniej coś było o chemii więc dzis kupiłem płyny do dojarki,czerwony i niebieski i zdziwko bo jeden 5% a drugi 23%

 

a jak się przechodzi na vat i chcę kupić trochę maszyn na kredyt a trochę za gotówkę to nikt nie będzie pytać z kąd ta gotówka pochodzi?lub gdy juz na vacie jesteśmy i sprzedaż pokrywa się z wydatkami i nagle kupujemy samochód za 20-30 tyś za gotówke to nie będą się czepiać z kąd kasa pochodzi skoro co zarobiliśmy wydaliśmy i złożyliśmy na to faktury

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

paliwo i cześci mają 23 i tyle odliczasz. Jeśli chodzi o to skąd masz kase to bedac na ryczałcie nie wykazujesz nigdzie swoich dochodów wiec jakiś czas możesz mówić ze to oszczedności.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

Jak miałem zwrot za ciagnik (środek trawały) to musiałem dołaczyć do deklaracji wniosek o zwrot, a teraz jak nie miałem żadnego zakupu środka trałego tylko pozostałe a mam za to 5tys. zwrotu vatu, to też musze dołączać wniosek o zwrot na 180dni?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cipekfan69    0

zapomniałem z końcem sierpnia iść po fakture do sklepu za zakupy z całego miesiąca czy vat zwrot vatu przepada czy można wystawić faktury i odliczyć w następnym miesiącu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
paul190    0

Jak miałem zwrot za ciagnik (środek trawały) to musiałem dołaczyć do deklaracji wniosek o zwrot, a teraz jak nie miałem żadnego zakupu środka trałego tylko pozostałe a mam za to 5tys. zwrotu vatu, to też musze dołączać wniosek o zwrot na 180dni?

 

posa21 - gdy składałeś o zwrot VAT-u za ciągnik (środek trwały) to dołączyłeś wniosek o przyśpieszony termin zwrotu podatku (25 dni). Tylko w przypadku zwrotu podatku VAT od ŚT można wnioskować o przyśpieszony termin zwrotu. Teraz od pozostałych zakupów nie składasz takiego wniosku - więc pewnie jesteś na rozliczeniu kwartalnym i zaznaczasz 180 i wszystko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

Jestem na rozliczeniu miesiecznym. Poprostu w deklaracji jest opcja "wniosek o przyśpieszony zwrot" i "wniosek o zwrot" bo jeszcze szukajac w necie znalazłem "wniosek o zwrot podatku vat, vat-zz" i zastanawiem sie czy do każdego zwrotu trzeba to dołączać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
olotower    0

Witam.

 

Jestem nowym użytkownikiem tego forum i z góry przepraszam za jakiekolwiek nieścisłości z regulaminem. Gospodarstwo rolne mam od 4 lat. Ojciec mi je przepisał, bo przechodził na rentę strukturalną. Ja w tym czasie się uczyłem i dopiero od tego roku zamierzam się tym gospodarstwem zajmować. Do tej pory ojciec trzymał nad nim pieczę.

Zainteresował mnie temat Vat, czytam to forum i czytam. Niby już coś wiem ale jak czytam dalej to wydaje mi się, że wiem mniej.

Czy mógłby mi ktoś tak w miarę prosto, jak początkującemu wyjaśnić jakie są korzyści z przejścia na Vat, a jakie minusy?

Powiedzmy, że mam gospodarstwo rolne o powierzchni 21 ha. Zajmuję się tylko produkcją roślin, tj. pszenica, jęczmień, w małych ilościach żyto i owies. Powiedzmy, że średnio ze sprzedaży zbóż (mniej, więcej w zależności od ceny za metr zboża) mam 70 tys dochodu (nie zysku). Tego dochodu nie mogę dokładnie udokumentować, gdyż spora część sprzedaży to sprzedaż detaliczna innym rolnikom. Ewentualnie sprzedaję pszenicę do młyna. Wydatki jakie mam w gospodarstwie to paliwo, nawozy granulowane, dolistne, opryski, zakup nasion, zakup części. W najbliższej przyszłości nie planuję zbyt dużych inwestycji, gdyż nie chcę się kopać w kredyty. Chciałbym jednak postawić jakieś garaże i coś w stylu magazynu na zboże. Może jakiś sprzęt ale to jak wiadomo zależy od kasy. Innych dochodów w rolnictwie nie mam, poza ojca rentą i moją skromną pracą. Czy w takiej sytuacji jest większy sens przechodzenia na Vat?

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem ale od sprzedaży pszenicy odprowadza się 5% podatku. Czyli od zarobionych 70 tys za zboże muszę oddać US te 5%? Od czego mogę sobie odliczyć VAT? Poza tym jego stawka jest chyba zróżnicowana. Na paliwo inna stawka, na nasiona inna, na opryski też inna. Jeśli to byłoby takie proste i musiałbym płacić podatek od moich dochodów ze zboża, te 5% to by się opłaciło na VAT przejść, bo za samo zakupione paliwo mógłbym sobie więcej odliczyć. Jednak wydaje mi się, że to nie takie proste, dlatego prosiłbym o przybliżenie tematu.

 

Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

Jezeli te 70 tys. to netto to dolicz do tego 5% vat. Czyli za zboze dostniesz 73500zł, ale te 3,5tys musisz oddać do skarbowego. Ale na np. same paliwo, mając 21ha x 80l/ha (wg zwrotu akcyzy)to jest 1680l x 5zł/l wychodzi 8400zł brutto. czyli 1500zł za same paliwo masz vatu. Teraz policz ile kupujesz nawozów 8%, śor 8%, nasiona 5%, czesci zamiennych 23%, innych pierdów 23%. Musisz sam to policzyć żeby wiedzieć ile tego jest, ale pewnie sie bedzie oplacało w twoim przypadku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
paul190    0

Jestem na rozliczeniu miesiecznym. Poprostu w deklaracji jest opcja "wniosek o przyśpieszony zwrot" i "wniosek o zwrot" bo jeszcze szukajac w necie znalazłem "wniosek o zwrot podatku vat, vat-zz" i zastanawiem sie czy do każdego zwrotu trzeba to dołączać?

 

poosa21 - jak jesteś na miesięcznym, czyli składasz VAT-7(wersja 12). W części E pozycja 63 - tu zaznaczasz zwrot 60 dni, oraz w części G w pozycji 71 (wniosek o przyśpieszenie zwrotu podatku) zaznaczasz kwadrat 2 (nie) - a wniosek o przyśpieszony zwrot (25 dni) tylko przy ŚT.

Gospodarstwo żony też ustawiłem na miesięczne, i przynajmniej jest szybszy obrót kasy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

olotower a ja myslę ze nie bedzie ci się opłaciło przechodzić na VAT. Zauważ że większość zakupów masz na 5 i 8 % a tylko paliwo i jakieś drobiazgi na 23. pozatym produkcja roślinna jest sezonowa wiec napewno były by miesiace ze niemiał byś żadnych zakupów i musiał byś jeszcze do interesu dokładać. Sumując to rocznie napewno byłbyś do przodu ale dojda ci jeszcze koszty jakiejś księgowej, konieczność zbierania i wystawiania faktur itp czyli moim zdaniem gra niewarta świeczki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    317
...Powiedzmy, że mam gospodarstwo rolne o powierzchni 21 ha. Zajmuję się tylko produkcją roślin, tj. pszenica, jęczmień, w małych ilościach żyto i owies. ....Wydatki jakie mam w gospodarstwie to paliwo, nawozy granulowane, dolistne, opryski, zakup nasion, zakup części. ... Chciałbym jednak postawić jakieś garaże i coś w stylu magazynu na zboże.....

 

Części do maszyn? Ja staram się remontować co się da póki jestem na na VAT i po każdym rozliczeniu mam zwrot z US.

Drobne zakupy wiertarek, szlifierek i innych narzędzi - wszystko odliczasz 22%

Materiały budowlane do bieżących napraw - 23%

Paliwo - 23% i kupiłem autko na gospodarstwo czyli 23% ceny autka mi zwrócono + tankowanie też idzie pod odliczenie 23%.

 

Także produkcja tylko roślinna.

Czy sie opłaca - mi tak ale myślę jeszcze przez 3-4 latka inwestować do czasu aż się ustatkuję i zacznę myśleć o budowie chaty.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    317

Odliczyłem od nowego auta 23%. Coś w tym dziwnego?


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wader881    0

Przejmuję gospodarstwo od ojca na młodego rolnika i zamierzamy z żoną poważnie zabrać się za produkcję mleka na początek jakieś 12 krów w starej oborze a za jakiś rok lub dwa czeka mnie budowa nowej obory,teraz moje pytanie -czy mogę przejść na vat odrazu po przejęciu gospodarstwa bez zbędnej biurokracji i udokumentowania jakichś przychodów itd.?Wiem, że przy produkcji mleka i wydatków jakie mnie czekają będzie to opłacalne ale interesuje mnie ta cała procedura o której pisze <_<

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Odliczyłem od nowego auta 23%. Coś w tym dziwnego?

 

jest jakaś reguła jaki to ma być samochód ?

kombi, pickup ?

a jak z paliwem ON czy benzyna?

Edytowano przez krzysiekfarmer5

red power

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    889

mam taki problem. jestem płatnikiem vat. dwa lata temu kupiłem buhaja od rolnika który równierz jest płatnikiem vat, w związku z tym odliczyłem sobie podatek. teraz chcę się wymienić buhajem z innym rolnikiem który nie jest płatnikiem vat. nie wiem jak rozwiązać tą sytuację? czy mam mu go sprzedać, czy tylko zgłosić w agencji 'inne przemieszczenie" czy co?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

Brałem śor z Chemirolu i tam na fakturze jest pozycja śor i kaucja za opakowanie i naliczony vat, przy oddawaniu opakowań wystawia mi fakture za te opakowania i oddaczą kaucje, czy wtedy bede ta drugą fakture musiał wpisac jako dochód? Czy z tej pierwszej wpisuje tylko vat za śor?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj