karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

dachu127    80

kekacoa nie wprowadzaj ludzi w błąd! na dzień złożenia deklaracji ze zwrotem mie muszą być zapłacone wszystkie faktury tylko te których upłynął termin płatności!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kekaccoaaa    1

@dachu127  Zgodnie z Art. 87 ust. 6 ppkt 1 (w szczególności) ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r. Dz.U. 2004 nr 54 poz. 535 z późn, zm. tj. Dz.U. 2011 nr 177 poz. 1054 tekst ujednolicony z późn. zm.

Tutaj bardzo fajny komentarz w prosty i przejrzysty sposób opisany: http://ksiegowosc.infor.pl/podatki/vat-akcyza/81336,Jakie-sa-warunki-zadania-zwrotu-w-terminie-25-dni.html

Mając powyższe na uwadze, śmiem twierdzić, iż moją skromną wypowiedzią dotyczącą zwrotu VAT w przyspieszonym terminie tj. 25 dni, opisałem krótko i zwięźle zasady na jakich odbywa się to w świetle obowiązujących przepisów prawa podatkowego, i co najważniejsze w praktyce urzędów skarbowych. Jeśli jednak nadal, z przyczyn prozaicznych jaką jest zapewne brak mojej wszechwiedzy podatkowej uważasz, że w dalszym ciągu swoją wypowiedzią wprowadzam użytkowników tego forum w błąd, proszę podaj mi obowiązujące akty normatywne, które potwierdzą Twój wywód wobec mnie. Jeśli Twoja opinia zostanie podtrzymana niezwłocznie dokonam edycji mojego posta i usunę "błędne" informację. Orzeczono jak w sentencji :D

Pozdrawiam!

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dachu127    80

To pewnie zależy od us, ale jaku jest sens zapłacenia za fv jeżeli mam termin 250 dni lub do końca roku? nie znam sie az tak na prawie podatkowym więc nie podam Ci takich akt, jestem tylko rolnikiem Praktykiem i wiem ze kazdy us ma swoje fanaberie. mozna tez zadzwonic na informacje podatkową. przy 60 dniach na pewno nie muszą być zapłacone takie faktury bo to Praktykowalem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kekaccoaaa    1

Ale tu chodziło o specyficzny zwrot 25 dni, jeśli chodzi o zwrot 60 dni nikt tego nie sprawdza, możesz mieć niezapłacone. Jeśli chodzi o sens płacenia, jest to tylko i wyłącznie wymysł ustawodawcy. Jak ty zapłacisz to prawdopodobnie sprzedający odprowadzi ten podatek do us i będą pieniążki na Twój zwrot, ale może się zdarzyć, że też będzie chciał zwrot i stąd zaczyna się ta cała iluzja naszego systemu podatkowego i tak w kółko... Odnośnie KIP to też nie wierz tak do końca w to co mówią, kiedyś mój kolega tam dzwonił dwa razy, rozmawiał z dwoma osobami i usłyszał od nich dwie sprzeczne informacje.

Edytowano przez kekaccoaaa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szczepanitoo    199

Witam, a jak to jest z tą połową VAT-u od paliwa od samochodów osobowych użytkowanych w celach mieszanych? Bo w skarbówce pani mi powiedziała, że tak, można ale jak już to robić to nie mówiła  :mellow: Czy po prostu biorę fakturę na gosp rolne i wpisuje nr rejestracyjny i od tego odliczam połowę kwoty VAT-u czy jak to robić? Ogólnie rozliczam się sam i nie ma się kogo zapytać. Z góry dziękuję za wszelkie informacje.  :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzychuuuuu    46

Ale po co chcesz odliczac polowe do samochodu jak mozesz powiedziec ze zuzyles ciagnikiem i odliczyc calos

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dachu127    80

kekacoa nie kloce się z terminem 25 dni bo z tego linku wygląda na to ze masz racje. miałem taka sytuację przy zwrocie 60 dni ze us chciał potwierdzenie zapłaty ale tylko za środki trwałe. kiedyś przez pomylke zaznaczyłem zwrot 25 dni to zadzwoniła do mnie pani z us i powiedziała ze brakuje wniosku o przyspieszona wypłatę, ale nie mam jej dosylac tylko zrobić szybko korektę na 60 bo przy 25 muszą robić kontrolę. Ja praktycznie co roku muszę zanidic oświadczenie o strukturach zasiewów, stanach magazynowych i ilościach inwentarza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

Ale po co chcesz odliczac polowe do samochodu jak mozesz powiedziec ze zuzyles ciagnikiem i odliczyc calos

 

Co 2 tygodnie 50l benzyny lub lpg do ciągnika?

 

Ja kwotę z faktury dzielę na pół, i tą połowę wpisuję w ewidencję.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
katopo    43

Prosił bym o wytłumaczenie jak by to wyglądało w świetle prawa.

Jestem aktualnie na ryczałcie ale planuje pewne inwestycje i w związku  z tym rozważam przejście na VAT.

mam następujące pytania:

- jaki jest minimalny czas przebywania na vacie

- jak wygląda procedura rezygnacji z vatu i powrót na ryczałt.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
osterley    18

Minimalnego teoretycznie nie ma ale żeby się kalkulowało to co najmniej 5 lat. Bo inaczej musisz oddać co wziąłeś zwrotu a jak się jakiś  ciul z US przyczepi to i mogą szukać. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
katopo    43

ale teoretycznie jak bym teraz zakupił maszyny wystąpił o zwrot vatu to po 5 latach można bez żadnych konsekwencji (zwracania kasy) wrócić na ryczałt

 

Jak wygląda taka procedura wychodzenia z vatu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3526

Kolego nie takie proste,jak wejdziesz to już nie wyjdziesz ,bo się nie kalkuluje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmervip    78

A czemu się nie kalkuluje? trzeba oddawać cały wat co się wzięło czy co?


:) :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
katopo    43

bo jak liczyłem sobie to normalnie vat średnio mi się opłaca. Ale już w perspektywie jakiś większych zakupów sprzętu to wygląda to dużo lepiej.

Dlatego pytam osoby obeznane w temacie żeby nie wkopać i nie płakać potem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro86    31

Jak zrezygnujesz po 2,5 roku to oddasz połowę vatu. Jak po 4 latach to proporcjonalnie za ten pozostały rok. Oczywiście jeśli przez ten czas nic nie kupisz na fakurę, bo znów wydłużysz czas.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
katopo    43

rozumie że jak kupie jakąś maszynę na zwrot na vat to żeby nie oddawać kasy muszę być na vacie 5lat ale co jest z zakupem środków do produkcji? Paliwo i inne?

Czy też żeby nie oddawać to bym musiał nie brać nic z tego na fakturę w ciągu 5 lat?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Farmerski    9

mam pytanie odnośnie ceny energii elektrycznej po przejściu na Vat. Znajomy mówił że przy rozliczaniu się z Vat na zasadach ogólnych liczą mu prąd przemysłowy, który jest ok 2 razy droższy wiec to bardzo działa na niekorzyść.  Wszyscy tak mają czy można to jakoś obejść?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek74    12194

łatwiej o rozwód niż odejście na ryczłt jak ktoś ma zamiar powracać na ryczałt niech nie wchodzi na zasady ogólne bo może się nieźle rozczarować

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmervip    78

@Farmerski,Nie rozliczaj prądu z vatu i już

Edytowano przez farmervip

:) :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj