karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

michalk    22

mniej wiecej tak to wyglada w moim przypadku...


Rolnictwo to moja pasja a pasje trzeba pielęgnować...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3884

a co w takim przypadku.

gospodarstwo zostaje przejęte w listopadzie. na magazynie leży zboże i następca je sprzedaje, ale przecież on tak na prawdę go nie wyprodukował.

idąc dalej kto wyprodukuje zboże które będzie teraz zasiane a zebrane pod władaniem następcy?


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michalk    22

yacenty chodzi po prostu o rok kalendarzowy to kto sial kto zbieral ich nie interesuje ja niby tez sialem na wiosne bo w marcu przejalem gospodarstwo ale faktur z zeszlego roku kalendarzowego nie mam wiec ich to nie interesuje... Beznadziejne prawo bo juz od teraz mozna by bylo odliczac ale coz tak to jest w tym kraju... I w Twoim przypadku jesli przejmiesz w listopadzie to idealnie pasuje bo od stycznia mozesz juz byc na Vacie i faktury bezdiesz mial z tego roku:) Chyba ze jest cos inaczej w sytuacji gdy Twoj ojciec juz rozlicza Vat na zasadach ogolnych, tego nie wiem.


Rolnictwo to moja pasja a pasje trzeba pielęgnować...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4653

No więc chyba duzego problemu nie ma jesli przejmiesz gosp od powiedzmy 1 listopada sprzedasz cos na fakturę za 20 tys od 1 stycznia 2011 zostaniesz vat-owcem. Jeśli chcesz cos kupic na róznicowanie czy modernizacje lub młodego tam dają jakis okres na realizację więc powinieneś zdążyc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sandman    0

tak przeglądam rózne oferty na uzywane ciągniki na allegro i zastanawia mnie bo i tak planuje przejść na vat na zasadach ogólnych i nie wiem kiedy lepiej kupić bo czy moge sobie odliczyć vat od cen które są podawane na allegro? jaka jest stawka na używane maszyny i czy w każdym przypadku mogłbym sobie odliczyć czy tylko na te maszyny w przypadku których 1 właściciel nie odciągnął sobie vat-u? jak to wygląda? będę wdzięczny za odpowiedż :blink:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4653

Vatu możesz odliczyć 22% przynajmniej do końca roku potem stawka wzrośnie do 23%. Vat możesz odliczyc gdy sprzedawca wystawi ci fakture VAT to można ustalic tylko po rozmowie ze sprzedawcxą lub w treści ogłoszenia. Często sprzedający oferują zaniżenie faktury pisząc w ogłoszeniu vat od faktury. Wszystko zalezy od twojej sytuacji czy dużo produktów sprzedasz i musisz odprowadzić sporo vatu. Pozatym jesli ciagnik był kupiony w pl jako nowy nie wiem do którego roku nie było vatu na ciągniki wtedy nic nie odliczysz. To tak mniej więcej wyglada według mnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michalk    22

panowie a powiedzcie mi jak jest z zakupem samochodu uzywanego badz nowego na gospodarstwo od jakiego auta moglbym sobie odliczyc??


Rolnictwo to moja pasja a pasje trzeba pielęgnować...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4653

Pełny vat to np bus coś w rodzaju nissana navarra. Paka musi byc dłuższa od przestrzeni w kabinie. Odpisy od osobówek z kratką mają po nowym roku zniknąć. Popytaj ksiegowej to ci wszystko powie co i jak.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bialy    0

A co w takim przypadku? Jestem płatnikiem VAT (miałem zwykłą działalność gospodarczą, którą zawiesiłem) i po przejęciu gospodarstwa, od razu udowadniam im 20tys sprzedaży w rolnictwie. Nie muszę rejestrować się jako płatnik bo już nim jestem. W dodatku mam tam wpisany samochód, od którego odliczam paliwo itp. (teraz jest przerwa bo działalność została zawieszona)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janusz20    106

a czy przypadkiem od pierwszego stycznia nie ma byc zniesiony ten przepis o sprzedaż na poziomie 20 tyś ? bo tak wczoraj w radiu słyszałem PROGRAM 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ralf3635    72

Mam pytanie czy podczas przejscia na vat, przd przejsciem musze prowadzic 3 miesieczna ewidecje sprzedarzy czy moge jakos przejsc szybciej powiedzmy od listopada tego roku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4653

Temat był wałkowany kilka razy nawet na tej stronie masz problem ze zrozumieniem tego co tam napisane czy nie czytałeś poprostu. Prowadzisz ewidencje prze 3 miechy październik listopad grudzień i od 1 stycznia przechodzisz na vat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Peters    21

Witam!

Ja mam takie pytanie nie posiadam jeszcze gospodarstwa i czy jak przejmnę lub kupie ziemie to będę mógł od razu odliczać sobie vat czy będę musiał odczekać jakiś czas??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80

peters pytanie bez sensu i niezrozumiałe, przeczytaj cały temat a wtedy zadasz jakieś pytanie bo na takie durnoty to chyba tylko mi się chciało odpowiedzieć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
strzymek    28

te 3 miesiące ewidencji i 20 tys sprzedaży wszystko zależy od us u mnie nikt tego nie chciał widzieć nawet nie pytali

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BlackMamba    1

Jego pytanie wcale nie jest durne, przyjmujac iż ma nadzieje ze przpisy wraz z poczatkiem roku 2011 ulegna zmianie. W planach oprocz zmiany vatu z 22 do 23, co jest pewne, jest kwestia ułatwiania przechodzenia na vat ogólny.. Żadnej ewidencji, żadnego obrotu 20000zl. Vat na zasadach ogolnych od zaraz. Swoja droga znam przypadki (obecne zasady) w ktorych rolnik od samego poczatku jest na vacie....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80

Oto mi chodziło że się kolega nie określił kiedy ma przejąć gospodarstwo i jakie to ma być gospodarstwo.Często zaglądam na ten temat i widzę że takie pytania są na każdej stronie wystarczy poczytać choć widzę że wielu przechodzi na vat nie znając do końca przepisów i trochę po omacku nawet próbują samemu księgowość prowadzić.Tutaj w razie kontroli za błędy się płaci.

A kto ma jakieś info co do naszych stawek vat po 1stycznia?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4653

Po pierwsze naprawde warto poczytac temat chociaz pare stron do tyłu. Na poprzedniej stronie chyba 3 osoby zapytały o zasady przejścia na vat pommimo ze powyżej były odpowiedzi jak długo trzeba prowadzic ewidencje i kiedy można przejść.

Co do pzepisów na 2011 rok nikt ich oficjalnie nie podał wiec dyskusja nad czymś zasłyszanym w radiu troche mije się z celem.

Interpretacja przepisów przez urzędników jest bardzo rózna> Pracownicy us doprowadzili do upadku wiele firm między innymi Optimus jak się potem okazało nie mieli racji więc podejżewam że w niektórych urzędach niektórzy pozwola przejść na vat bez przedstawienia wymaganej wielkości obrotu czy prowadzenia ewidencji przez 3 miesiące dla nich to pestka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
martini89    4

od nowego roku nie trzeb bedzie prowadzić ewidencjji i nie będzsie progu 20 000 zł, wzrośnie vat na środki do produkcji rolnej o 1 pkt. procentowy, a na sprzedawane produkty bedzie wynosił 5 %

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
b0gdan    90

dla Vatowca 5%, dla ryczałtowca podobno 6,5%, albo 7% (nie za bardzo mogłem się doczytać)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
martini89    4

Tak jak bogdan pisze , tylko że te 7 % dla ryczałtowca dopiero do 2013 r

 

Polecam lekturę TOP AGRAR POLSKA wrześniowy i październikowy numer.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
b0gdan    90

Wykazu jako takiego nie znalazłem. Ja odliczam, to co wykorzystuje do pracy w gospodarstwie. Internet i komputer jak najbardziej, bo płacę faktury, zamawiam części , rozliczam VAT :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj