karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

sorek70    0

Od grudnia 2018 jestem na VAT. Czy mogę odliczyć VAT z faktur na paliwo kupowane od sierpnia?
A od faktur na nawozy, które będą rozsiane wiosną - tylko tu mam faktury bez numeru NIP.
Czy dotyczy to tylko maszyn kupionych przed przejściem na VAT.

Co do konta bankowego to gdy składałem zgłoszenie o przejściu na VAT pod koniec listopada to pracownik US powiedział, że nie potrzeba oddzielnego konta i do rozliczeń mogę wpisać prywatne, które mam (u mnie jest to wspólne z małżonką). Co też tak uczyniłem. Nic nie wspominał o split payment i o dwóch kontach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    317
5 godzin temu, rumcajsm10 napisał:

Nikita, jak będąc na etacie udało Ci się wziąć wziąć MR i MGR?

MR brałem jeszcze na za pierwszego naboru i chyba byłem na KRUSie, a umowę na MGR podpisywałem z chwilą podjęcia roboty (czyli wywalenia mnie z KRUSU) a kupowałem sprzęt nie będąc na KRUSie. Ogólnie daaaawne dzieje.

Edytowano przez Nikita_Bennet

pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123
Dnia 30.12.2018 o 10:08, sebe1033 napisał:

a komu masz zwracać ?

Jak będziesz na Vacie to Ci zwracają całość VATu od faktury 

To chodzi o to jak przechodzisz z ryczałtowca na vatowca , zakupiłeś coś przed czyli będąc ryczałtowcem to możesz do 5 lat wstecz vat odliczyć jak zostaniesz vatowcem, ale -20 % zużycia/użycia rocznie.

Dopytałem u źródła i jest tak jak kolega pisze. 


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cantstop    267

niech ktos mi wyjaśni jaką będzie miał korzyść przeciętny rolnik będący na vacie kiedy split payment będzie obowiązkowy?Rozumiem jeszcze tych którzy świadczą usługi innym osobom bo tam często wymagana jest faktura.Sam będe pokrzywdzony gdy nie bede mogł dowolnie operowac środkami ze zwrotu vat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro321    103
witam. za 4 kwartał będę miał pokaźną sumę do odliczenia i czy to prawda że za kwotę zwrotu podatku będę musiał płacić tylko wartość VAT?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    317
18 godzin temu, mrc1005 napisał:

Split Payment od kiedy dla wszystkich?

Koleżanka mi wspomniała że miało być od początku 2019 roku ale ma być najprawdopodobniej od połowy roku.

https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-zmiany-w-podatku-vat-poznaj-5-najwazniejszych

mi koleżanka też fajne rzeczy opowiadała ;)

Tylko te wejście splitpayment jest jak yeti - każdy słyszał a wejść nie wchodzi i wg mnie nie wejdzie tak szybko i nie dla wszystkich,

  • Like 1

pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gringo1    119

Czyli na czym miał by polegać ten split payment

Jeszcze jedno pytanie znajomy jest na ryczalcie i wziął na mnie nawòz za 20 tys ja jeszcze nie kupowałem ale dopiero koło wiosny będę brał i zawsze brałem na swoje ziemie za około 12 tys czy mogą się doczepić do tego że za dużo tego nawozu zakupione

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    889

Na tym że jak sprzedaż zboże czy swinię to kupujący zapłaci ci kwotę netto na rachunek rozliczeniowy a VAT na drugi rachunek z którego będziesz mógł zapłacić VAT innemu sprzedającemu lub złożyć wniosek do naczelnika us, zrobić mu laskę  tudzież wylizać patelnię i odzyskać hajs 

  • Haha 4

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bartek933    5394

Można.

Macie dodatkowe konta do rozliczania watu?


Kupie obciążniki przednie do zetora forterry 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sumek666    5084

Z tego co ja wiem split payment upadł dla rolników. A to, że bank z automatu zaklada to jest chamstwo. 


 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324
30 minut temu, Bartek933 napisał:

Korzystasz z niego?

nie - ponieważ nie ma takiego obowiązku jak na razie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bartek933    5394

Nie można skorzystać z pieniędzy zwróconych w tym szybszym zwrocie jak zrozumiałem dobrze. Ja póki co nie mam i nie wiem czy założyć żeby siebie było czy póki nie trzeba to czekać?


Kupie obciążniki przednie do zetora forterry 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    317
2 godziny temu, Bartek933 napisał:

Można.

Macie dodatkowe konta do rozliczania watu?

mam

2 godziny temu, Bartek933 napisał:

Korzystasz z niego?

pewnie każdy unika tego, ja też ;)

2 godziny temu, Bartek933 napisał:

Nie można skorzystać z pieniędzy zwróconych w tym szybszym zwrocie jak zrozumiałem dobrze. Ja póki co nie mam i nie wiem czy założyć żeby siebie było czy póki nie trzeba to czekać?

hmm.
Mam konta z 3 banków złożone do US/VAT w skarbówce.
1 bank  - zwykły ror - tu idą zwroty VAT, przyspieszone i zwykłe + część zapłaty za sprzedane produkty + moja pensja,
2 bank - zwykły ror - tu idzie większość za sprzedane produkty + akcyza z U.Gminy + płatności ARiMR, 
3 bank - spółdzielczy - rolnicze+vatowskie - kredyty + najmniej ze sprzedaży płodów rolnych.
 

W skarbówce babka się czepiała że jako prowadzący D.Gospodarczą mam mieć umowę z bankiem na konto DG. Poprosiłem o podstawę prawną bo w ustawie o VAT tego nie ma a ja będąc rolnikiem i płatnikiem podatku rolnego nie potrzebuję takiego konta. Zabrała się i poszła do siebie a pani u której aktualizowałem stan kont wpisała mi te pierwsze (zwykły ROR) jako konto do zwrotu VATu.
Spytacie po co polazłem do skarbówki? Doszło mi konto w banku 2 z którego robię sporo przelewów bo bank nr 1 robił mi pod górkę z ich bankowością elektroniczną.

 

Reasumując -  ja korzystam z pieniędzy zwróconych ze skarbówki normalnie.

Edytowano przez Nikita_Bennet
  • Thanks 1

pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cantstop    267

dopoki bedzie wybor czy wplacac na splitpayment czy nie to nie bedzie źle,gorzej jakby wprowadzili obowiązkowe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    317

gadałem z siostrą pracującą w firmie budowlanej jako księgowa - od wejścia splitpayment nie dostali żadnej zapłaty w tym systemie a firma obraca rocznie milionami zł (obrót).
Cały ten splitpayment to wymysł rządu i Morawieckiego (pracował w BZWBK który został wchłonięty przez międzynarodowego Santandera), korzystaja z tego jednostki samorządu terytorialnego, firmy państwowe i koniec. Tak więc jak ktoś planuje współpracę z czymś państwowym to na 100% dostanie zapłatę w splitpayment.

Teraz najlepsze, korzystanie ze splitpayment ma uchronić nas przed lewymi transakcjami (i problemami). Czyli jak opłacę fakturę przez splitpayment to znaczy że zrobiłem wszystko co mogłem aby dochować należytej staranności w doborze sprzedawcy (aby nie zwinął się i nie zwrócił VATu do US).
Tylko jak płacę część normalnie np gotówką, kartą, przelewem a dla firmy której nie znam zapłacę splitpayment bo mam obawy co do niej to właśnie sam się wkopałem bo firma była dla mnie podejrzana a skorzystałem ze splitpayment tylko po to żeby być czysty (a nie jestem bo już się bałem i wolałem zapłacić w splitpayment). Poczytajcie wypowiedzi chyba Modzelewskiego w tym temacie.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj