karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

damaxyz    19

Nie jest to jedyny warunek - następny to np. udokumentowane przekazanie (przelew, przekaz pocztowy). Wyjątkiem jest jeśli przekazanie zostanie dokonane w formie aktu notarialnego - wtedy powyższe warunki nie są wymagane. Dlatego piszę aby na tą formę pozyskiwania środków finansowych uważać bo US również może się doczepić jeśli nie będziemy świadomi powyżej opisanych przepisów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316
16 godzin temu, damaxyz napisał:

Z odkładaniem zgoda, ale tak jak napisałeś na krótką metę. Z darowizną bym uważał - uwaga na kwoty wolne od podatku. Praca poza gospodarstwem - super rozwiązanie, lecz wydaje mi się, że US dobrze wie jak przychód uzyskałeś - PIT - (oczywiście mówimy o pracy legalnej).

no ja nie mam 300 ha i nie zarabiam jako prezes banku ale mając 34ha + 2 dzierżawy to jak dołożę z roboty te 20-25 tysia np na raty auta osobowego na gospodarstwo + koszty paliwa to i tak się zmieszczę w tym co zarabiam.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3520
21 godzin temu, soltys147 napisał:

Darowizna od 0 grupy podatkowej jest zwolniona od podatku - nie ma żadnego limitu, ale trzeba ją zgłosic do US.

To jeśli daruje bratu traktor warty 200 tyś ,na który odliczyłem vat ,to nie musze od niego odprowadzać vatu ,brat go sprzeda na umowe sprzedazy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
emtezecik    50

Dzisiaj sie dowiedzialem zeby rozliczac sie na zasadach ogolnych vat to trzeba w Ceidg zarejestrowac dzialalnosc wtedy dopiero do urzedu skarbowego i do zusu . A czy do krusu mozna to nuz nie pytalem ? Ile miesiecznie trzeba bulic za takie bajery jak zarejestrowanie dzialalnosci w gminie i zus ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mrc1005    53

"urzedu skarbowego i do zusu" do działalności rolniczej na VAT ??? bez działów specjalnych, hmmm?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PATr    409
49 minut temu, miwigos napisał:

To jeśli daruje bratu traktor warty 200 tyś ,na który odliczyłem vat ,to nie musze od niego odprowadzać vatu ,brat go sprzeda na umowe sprzedazy

Jeśli odliczyles VAT to będziesz musiał przy darowiznie także go zapłacić, tak jak przy sprzedaży, inna bajka gdy zakup był przed przejściem na VAT i teraz sprzedajesz, wtedy można tak zrobić jak piszesz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Toru    15

Jak dobrze rozumie to jeżeli chce sprzedać samochód który kupiłem przed przejściem na VAT, teraz odliczam 50% vatu od paliwa i części to muszę wystawić fv, albo darować rodzicom i nie muszę płacić vat-u?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316
2 godziny temu, miwigos napisał:

To jeśli daruje bratu traktor warty 200 tyś ,na który odliczyłem vat ,to nie musze od niego odprowadzać vatu ,brat go sprzeda na umowe sprzedazy

wg mnie nie.

2 godziny temu, emtezecik napisał:

Dzisiaj sie dowiedzialem zeby rozliczac sie na zasadach ogolnych vat to trzeba w Ceidg zarejestrowac dzialalnosc wtedy dopiero do urzedu skarbowego i do zusu . A czy do krusu mozna to nuz nie pytalem ? Ile miesiecznie trzeba bulic za takie bajery jak zarejestrowanie dzialalnosci w gminie i zus ? 

Jak założysz firmę to tak jak piszesz ale jak tylko chcesz być czynnym podatnikiem VAT to nie zakładasz. Zmień doradców albo dokładnie opisz co chcesz robić.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
emtezecik    50

dzisiaj nie mam nic na siebie nigdzie nie zarejestrowanym zadnych budynkow itd . musze pojsc do ceidg i mozna zglosic jako gospodarstwo rolne . a jak chcesz dzialalnosc pozarolnivza to juz firma . wtedy mam isc do zusu bo pracuje jeszcze za granica i w zusie skladka . krus tylko jak w polsce masz gospodare . wiec zus i pozniej do urzedu skarbowego wniosek o nip i o vat na zasadach ogolnych . czy twraz sie ze mna zgodzisz czy dalej cos zle rozumiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
misiekbz2    9

mi ksiegowa mowiła ze nie trzeba do cedig tylko jesteś normalnym rolnikiem który chce sie rozliczać z vatu i składasz tylko wtedy vat-r a poznije to nip-7, bo też teraz stoje przed przejściem na vat i mi powiedzieli ze nie musze rejestrować działalności gospodarczej tylko być rolnikiem rozliczającym sie z vatu i tyle

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316
45 minut temu, emtezecik napisał:

dzisiaj nie mam nic na siebie nigdzie nie zarejestrowanym zadnych budynkow itd . musze pojsc do ceidg i mozna zglosic jako gospodarstwo rolne . a jak chcesz dzialalnosc pozarolnivza to juz firma . wtedy mam isc do zusu bo pracuje jeszcze za granica i w zusie skladka . krus tylko jak w polsce masz gospodare . wiec zus i pozniej do urzedu skarbowego wniosek o nip i o vat na zasadach ogolnych . czy twraz sie ze mna zgodzisz czy dalej cos zle rozumiem

teraz to może i tak bo nie jesteś rolnikiem ;)


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316

tzn? Spotkałem się kiedyś z chyba 10 definicjami rolnika i sporo z nich opierało się o trwałe zarządzanie gruntem, najczęściej własność i podleganie pod krus najczęściej z mocy ustawy, no i podejmowanie kluczowych decyzji w gospodarstwie. Nie masz ziemi rolnej na siebie - nie jesteś rolnikiem (poza działami specjalnymi). I nie ja to wymyśliłem i to takie spore uproszczenie ostatnich 15 lat praktycznego gospodarowania.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
emtezecik    50

mam dzis 2 ha wlasnosci i 2 dzierzawy i 140 ha na ojca ktory mi to dal ale nie mam przepisu . zarzadzam calascia . kipuje nawozy na calosc sprzedaje zboze wiec jestem rolnikiem chce miec status rolnika i rozliczac vat zeby mi kasa zostawala w kieszeni a nie ze ucieka w niebo . przy samym N na pszenicy po 200 N na ha to juz jest kasa nie liczac srodkow trwalych . powiedz co mam zrobic

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Toru    15

emtezecik napisał:

dzisiaj nie mam nic na siebie nigdzie nie zarejestrowanym zadnych budynkow itd . musze pojsc do ceidg i mozna zglosic jako gospodarstwo rolne . a jak chcesz dzialalnosc pozarolnivza to juz firma . wtedy mam isc do zusu bo pracuje jeszcze za granica i w zusie skladka . krus tylko jak w polsce masz gospodare . wiec zus i pozniej do urzedu skarbowego wniosek o nip i o vat na zasadach ogolnych . czy twraz sie ze mna zgodzisz czy dalej cos zle rozumiem

To albo masz albo nie masz, zdecyduj się. Idziesz do US i rejestrujesz się jako czynny płatnik vat, a nie przedsiębiorca, no chyba że chcesz świadczyć dodatkowo usługi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316

tak tylko on nie ma decyzji o podatku rolnym zapewne bo nie ma gruntów ;)


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marijusz    556

KOledzy jak czytam was to uświadamiam sobie jaki ja cimny.  Nie wiem jak się zabrać do pewnengo pomysłu ,który od dłuższego czasu siedzi mi w głowie Prowadze gospodarstwo , jestem na ryczałcie ,chciałbym dorobic sprzedając środki do produkcji rolnej,może wejść w usługi dla rolnictwa(ale nadal płacić krus) Zona pracuje w firmie jest na zusie  Jak będzie dla mnie korzystniej zakładać działalność na siebie ?  (nie chcę przechodzić na zus)Zakładać  działalność na żonę ? (czy ona musiała by być zatrudniona w firmie którą założy , bo chyba musi być ktos zatrudniony?)A może macie inne mądrzejsze rozwiązania ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Toru    15

Jeżeli zakładasz na siebie to płacisz podwójny KRUS, dopiero gdy przekroczysz limit przychodów przechodzisz na ZUS, nie pamiętam jaki jest teraz, musisz się dowiedzieć. Jeżeli zakładasz na żonę a ona pracuje na etacie to płacisz tylko składkę zdrowotną z działalności i nie martwisz się o limit obrotu. KRUS wychodzi trochę taniej, nie wiem tylko jak jest z działalnością na zasadach ogólnych, czy w gospodarstwie będziesz musiał przejść na VAT. Ponieważ przy takiej działalności ryczałt raczej odpada ze względu na to że nie wystawisz fv tylko paragon ew. fakturę bez możliwości odliczania vatu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316

najlepsze w tym ogłoszeniu jest to: vatstop@mail.ru


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marijusz    556

według mnie to jakas rosyjska firma która robi interesy na terenie PL i nie potrzebuje faktur i może brac je na kogoś kto z nich odzyska wat 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawelch91    18

Witam,

W tym roku będę kupował maszyny na modernizacje i chce przejść z ryczałtu na vat.

Wiem , najpierw do us vat7 itd. ...jestem zarejestrowany iiii moje pytania:

- czy musze mieć oddzielne konto w banku na które us będzie wpłacał mi vat ?

- czy może być to konto które już mam w BS?

- czy jeśli mi wypłaca ten vat to ta kwote mogę normalnie dysponować czy musze ja tylko wydawac na oplacenie vat'u itp.?

- czy musze mieć ta płatność podzielna ten spynet czy jakoś tak?

- czy jeśli chce samemu sobie wszystko wypełniać musze prowadzić ewidencje vat w programie komputerowym? jeśli tak to polecanie jakiś dobry a tani ?

 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123

Texmachine ściągnięty z fundacji tęczowy parasol i rok masz za darmo.

  • Like 1

"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj