karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

jarekmalina    5

Witam,

 

Od marca przechodzę na VAT i chciałbym zadać kilka pytań lepiej pojętym ode mnie użytkownikom odnośnie księgowania.

Otóż Pani w US powiedziała, że mam prowadzić rejestr sprzedaży i zakupu VAT, czym się zdziwiłem, bo myślałem, że ma to być PKPiR. Czy może mi ktoś powiedzieć, jak to prowadzić, tzn. są do tego jakieś specjalne książki do ewidencjonowania, czy może jakiś konkretny program na komputer dla rolników, a może wystarczy zwykły zeszyt, w którym będę to wpisywał, porządkował faktury i na podstawie tego składał VAT-7?? Tyle wystarczy?

 

 

http://www.druki.gofin.pl/wzory,706,ewidencja-zakupow-i-sprzedazy-vat.html

 

 

Tu masz gotowe tabelki ewidencji zakupów i sprzedaży.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
menos    7

Mam pytanko jeśli rozliczenie miało by prowadzić biuro to oprócz zbierania faktur co trzeba jeszcze prowadzić w swoim zakresie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Mam pytanko jeśli rozliczenie miało by prowadzić biuro to oprócz zbierania faktur co trzeba jeszcze prowadzić w swoim zakresie

 

Chyba nic, tylko zbieranie faktur Cię obowiązuje i składanie deklaracji raz na miesiąc/ kwartał, którą Ci wypełni biuro podatkowe.To tak się teraz zastanawiam, czy dobrze zrobiłem, że przeszedłem na Vat, zrobiłem to głównie z myślą o zakupie nowego ciągnika rolniczego i kilku maszyn.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80

 

 

Wy piszecie o tych różnicach vatu jakbyście wychodzili na zero. Ale praktycznie każde gospodarstwo więcej sprzedaje niż kupuje, bo z czegoś trzeba w końcu żyć, więc już ta różnica w vacie maleje, albo zmienia się stosunek vatu naliczonego do należnego na naszą niekorzyść (zwrot do US) i o zyskach możemy pomarzyć. Ale każdy kto jest na vacie, musi mieć łeb na karku i myśleć co by tu zrobić, żeby nie być stratnym.

Liczcie sobie jak chcecie, ale po 9 latach na vat, ani złotówki nie płaciłem do US. Dzis, przy tych stawkach, nie wyobrażam sobie byc prowadzic gospodarstwo rolne na ryczałcie. Wtym okresie była produkcja mleka, potem wieprzowina a teraz roslinna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarekmalina    5

farmermf, wystarczy że co roku kupisz jakąś maszynę za kilkanaście/dziesiąt tysiecy złotych i już jesteś sporo do przodu. Ale ja znam rolników, co kilka lat nie kupili żadnej maszyny do swojego gospodarstwa. Takim nie pozostaje nic innego, jak zostać na ryczałcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko jeśli rozliczenie miało by prowadzić biuro to oprócz zbierania faktur co trzeba jeszcze prowadzić w swoim zakresie

Powiedz mi ile biuro bierze u Ciebie za prowadzenie takiej księgowości?U nas od 80-110 netto za m-c,zależy od ilości wpisów do KPiR.

 

Witam,

 

Od marca przechodzę na VAT i chciałbym zadać kilka pytań lepiej pojętym ode mnie użytkownikom odnośnie księgowania.

Otóż Pani w US powiedziała, że mam prowadzić rejestr sprzedaży i zakupu VAT, czym się zdziwiłem, bo myślałem, że ma to być PKPiR. Czy może mi ktoś powiedzieć, jak to prowadzić, tzn. są do tego jakieś specjalne książki do ewidencjonowania, czy może jakiś konkretny program na komputer dla rolników, a może wystarczy zwykły zeszyt, w którym będę to wpisywał, porządkował faktury i na podstawie tego składał VAT-7?? Tyle wystarczy?

 

Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam serdecznie :)

Tak,musisz taki rejestr prowadzić.

  1. Księga przychodów
     
  2. Księga rozchodów
     
  3. Ewidencja środków trwałych

Rejestr sprzedaży i zakupów to to samo co PKPiR.Gotowe ksiązki kosztują niewiele,najlepiej kupić sobie te w formacie A4 bo jest sporo miejsca do pisania i są w miarę czytelne,dostaniesz je praktycznie w każdej księgarni.

Jeśli pytasz o konkretny program to nadaje się każdy który księguje rejestry zdarzeń zakupów i sprzedaży.Wiele z nich jest płatnych z licencjami na okres czasowych.Ja osobiście polecam darmowy program który jednocześnie może pracować na jednym komputerze(wtedy licencja jest darmowa) "VATowiec".Jest ona bardzo zaawansowany,prowadzi się w nim dosłownie wszystko.Wystawianie faktur,środki trwałe,ewidencja. Jedyny minus to że jego obsługi trzeba troche sie nauczyć ale warto.Jeśli ma się już wprowadzonych kontrahentów to sporządzenie zestawienia miesięcznego z wydrukami oraz vat37 zajmuje mi dla 30 faktur około 40minut,co przy wpisywaniu w ksiązki lub karty ok 2h.

Ale jeśli chcemy mieć program przejrzysty i łatwy w obsłudze to musimy liczyć sie z wydatkiem rzędu 400 zł.Ale takich możliwości nam nie da jak VATowiec.

Pamiętaj kolego że od października MF dało nam możliwość wysyłania deklaracji przez internet bez posiadania podpisu elektronicznego.

Jeśli będziesz potrzebował pomocy w konkretnej sprawie pisz.

A żadnym robieniem tabelek nie zawracaj sobie głowy.

http://vatowiec.pl/index.php?dzial=brv_prg

http://www.dobreprog...dows,13236.html

 

Sprzedaż zwierząt jest ze stawką 8%vat

Chyba że sprzedaż w rozliczeniu poubojowym to ubojnia wystawi Ci 5%.Dla mnie jest to idiotyzm.Zyskują tylko handlarze na tym interesie.

 

Napisałem pokrótce dla chcących przejśc na vat co mają zrobic i jak. Jak ktoś zauwazy błąd to niech to zmieni.

Najpierw musisz mieś regon z urzedu statystycznego (choc w niektórych US tego nie wymagają). Później idziesz do US rejstrujesz sie że chcesz przejśc na vat i płacisz 170zł.

 

Jak juz masz decyzje to kupujesz wszytsko co ci potrzebne do prowadzenia gospodarstwa.

 

Od prowadzących działalność gospodarczą dostajesz fakture na 5, 8 lub 23% vat, a jeżeli ty cos kupujesz od rolnika ryczałtowego to ty mu wystawiasz fakture RR i wystawiasz na 7% w przypadku płodów rolnych. np taką

http://www.fotosik.p...2e38373cbd.html

 

 

Jak sprzedajesz to ty wystawiasz faktury kupującym. Podmiotom które prowadzą działalnośc wystawiasz faktury z NIPem, a rolnikom ryczałtowym i osobom fizycznym faktury z numerem ich dowodu jeżeli chcą fakture, (np taką http://www.fotosik.p...78ed07b502.html)lub wpisujesz dzienną sprzedaż

do "ewidencji sprzedaży nieudokumentowanej.

 

Po zakończńczeniu miesiaca, wpisujesz wszytkie faktury do ewidencji kupna (http://www.fotosik.p...2f4e300af7.html) i sprzedaży(http://www.fotosik.p...b6ce610ea0.html), nastepnie wypełniasz deklaracje vat-7 gdzie

wpisujesz ceny netto i vat. Deklaracja sama ci to wszystko podliczy.

 

Jeżeli wiecej "kupiłeś" vatu niż "sprzedałeś w miesiacu to możesz otrzymac jego nadwyzkę z US a gdy odwrotnie to ty wpłacasz różniece do US. Można też przenosić "nadwyzke" na kolejne rozliczenia.

My rolnicy nie musimy mieć REGON ponieważ mamy wpis do ewidencji producentów rolnych(to jest taki nasz regon)no jeśli ktoś chce to o takowy REGON może wystąpić ale US nie powinien tego od nas żądać.

Edytowano przez michalswietokrzyskie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

czy obecnie faktura vat musi zawierać nazwę "faktura vat", bo otrzymałem za nawóz fakturę oznaczoną "faktura + nr" i nie wiem czy taki dokument umożliwi mi zakwalifikowanie podatku zeń do naliczonego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    187

Mam pytanie odnosnie sprzedaz ziemniakow do UE.Jesli kupujacym jest obcokrajowiec(osoba fizyczna lub podmiot gospodarczy z UE) to jaką wpisac stawke vat ?jesli przyjdzie do mnie CMR to faktura powinna byc ze stawka vat zw?


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie odnosnie sprzedaz ziemniakow do UE.Jesli kupujacym jest obcokrajowiec(osoba fizyczna lub podmiot gospodarczy z UE) to jaką wpisac stawke vat ?jesli przyjdzie do mnie CMR to faktura powinna byc ze stawka vat zw?

http://biznes.interi...ob,1457941,1852

tutaj masz opisane jakie warunkki trzeba spełnić żeby wystawić FV 0%

Pamiętaj tylko że musisz posiadac VAT EU żeby obracać sie w WDT i WNT(nip europejski: poprzedzony PL)

tutaj masz jak go zrobić http://www.gtax.pl/a...-uzyskac-NIP-EU

 

witam, czy trudno jest samemu rozliczac sie? moglby mi ktos podpowiedziec co i jak?

Nie,nie jest trudno. pierwsze dwa rozliczenia będą trochę trudne a później to już rutyna.Nie ma nic skomplikowanego.Kilka prostych zasad i tyle.

Poczytaj tutaj na forum i wszystko zrozumiesz.

W razie problemów pytaj.

 

czy obecnie faktura vat musi zawierać nazwę "faktura vat", bo otrzymałem za nawóz fakturę oznaczoną "faktura + nr" i nie wiem czy taki dokument umożliwi mi zakwalifikowanie podatku zeń do naliczonego

http://www.infakt.pl/czy_faktura_handlowa_powinna_zawierac_slowo_vat

wg tego artykułu nie. Nigdy sie nie spotkałem w US z problemem ze nie ma dopisku VAT.Albo on jest albo go niema ale to jest faktura,podstawa do zaksięgowania.

Edytowano przez michalswietokrzyskie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kryha16dob    1

Raczej nie bardzo wydaje się to prawdziwe.Rozliczam kilkunastu rolników dużych,małych,kombinatorów i pierwszy raz coś takiego słyszę.Odpisy są od dochodowego i tak jak piszesz raz w roku,w koszta też się tego raczej nie wciśnie bo jak.

Kiedyś z urzędem skarbowym prowadziłem dosyć ostrą wojnę ponieważ źle mnie poinformowali,ale w tym też było trochę i mojej winy ponieważ zbyt"cicho"się przedstawiłem i niezrozumieli ze jestem rolnikiem na zasadach ogólnych tylko mysleli ze jakąś tam działalnością gospodarczą na zasadach ogólnych vat.Teraz jak po coś do nich dzwonię albo jak wysyłam coś do zinterpretowania przepisów to wielkimi literami tytułuje ROLNIK NA ZASADACH OGÓLNYCH VAT ORAZ DEKLARACJI VAT-7.I teraz już nie mam problemu z wyjaśnianiem czegokolwiek.

Ciebie też tak musieli zrozumieć.

Jutro zadzwonie i się zapytam jak to jest w moim US.

 

 

Nie ma reguły jaką będziesz miał kontrol z US,ży w urzędzie czy terenową,miałem obydwie.Pierwszą miałem w biurze jak chciałem od nich 45tyś a drugę w domu jak chciałem 25tyś.Wszystko puszczałem na 25dni.Każdy z naczelników jest inny i i naczej widzi Twojego PIT-a.Skoro od czerwca nie miał żadnego zwrotu to najprawdopodobnie księgowa go załatwiła.Co miesiąc przerzucała mu na deklaracji naliczony na następny okres a teraz to wszystko chciała za cały rok odebrać.A oni bardzo tego nie lubią.Lepiej co miesiąc lub kwartał po troszku a spokój będzie.

Nie ma co przesadzać z fakturami za zakupy,oni nie są ślepi.

Jest nas Vatowców coraz więcej i mają porównanie.2005-2008 to można było cuda robić,teraz to się skończyło.

O wypełnianiu sprawozdań i kosztorysów słyszałem,rozliczałem takiego kombinatora co 3 razy coś takiego miał z US(podobno ładnie dostał za matactwo),robi się to wtedy kiedy autentyczność faktur(co do ilości produktów na nich)przewyższa możliwości produkcyjne gospodarstwa.Wszystko widać na fakturach sprzedaży.

 

U nas za pierwszy miesac rozliczeniowy wyszła wpłsata do US ale to wynik niedoinformowania zwykłego. Nie wiedzalam ze moge odpisywac prad wode internet itd. ale tylko gdy na FV jest NIP. Warto sie o to zatroszczyc przed przejsciem na VAT zeby wszedzie ten NIP umiescic.

 

 

Ilu z rolników korzysta z mozliwosci pradu dwutaryfowego? W tym tez tego z tanimi weekendami G12w?

 

no i wcielo mi wpis.

Ja sie konsultowalam nie z US tylko z ksiegowa bo u mnie US jest bardzo niechetny jesli chodzi o udzielanie informacji.

Wniosek ze mozna ta kilometrówke zasosowac wyciagnelam z tego artykulu tylko nie donca jest on dla mnie zrozumiały.

http://www.podatki.abc.com.pl/czytaj/-/artykul/czy-rolnik-ma-prawo-do-odliczenia-vat-od-wydatkow-zwiazanych-z-eksploatacja-samochodu-jesli-nie-wprowadzil-go-do-ewidencji-srodkow-trwalych

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

U nas za pierwszy miesac rozliczeniowy wyszła wpłsata do US ale to wynik niedoinformowania zwykłego. Nie wiedzalam ze moge odpisywac prad wode internet itd. ale tylko gdy na FV jest NIP. Warto sie o to zatroszczyc przed przejsciem na VAT zeby wszedzie ten NIP umiescic.

 

 

Ilu z rolników korzysta z mozliwosci pradu dwutaryfowego? W tym tez tego z tanimi weekendami G12w?

 

no i wcielo mi wpis.

Ja sie konsultowalam nie z US tylko z ksiegowa bo u mnie US jest bardzo niechetny jesli chodzi o udzielanie informacji.

Wniosek ze mozna ta kilometrówke zasosowac wyciagnelam z tego artykulu tylko nie donca jest on dla mnie zrozumiały.

http://www.podatki.a...rodkow-trwalych

Muszę ten artykuł wydrukować i do US zawieźć i im pokazać.dzisiaj dzwoniłem to mi powiedzieli ze jak nie jest to typowany van albo dostawczy to nie.A tutaj prosze...z praw wychodzi inaczej.Zobaczę co mi powiedzą jak to zobacza

Cytowanie poprzedniego posta. +1 punkt ostrzeżeń

Edytowano przez danielhaker

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomasz2012    0

Chyba nic, tylko zbieranie faktur Cię obowiązuje i składanie deklaracji raz na miesiąc/ kwartał, którą Ci wypełni biuro podatkowe.To tak się teraz zastanawiam, czy dobrze zrobiłem, że przeszedłem na Vat, zrobiłem to głównie z myślą o zakupie nowego ciągnika rolniczego i kilku maszyn.

 

 

 

 

i zonk bo musisz dopilnować zgłoszenia gdzie będzie przechowywana dokumentacja czy u ciebie czy w biurze księgowym dla urzędu jest to istotne ale robisz to tylko raz chyba ze się zdecydujesz zmienić biuro i powierzyć dokumenty dla drugiego biura rachunkowego

Edytowano przez tomasz2012

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

wskażcie mi proszę:

czy obecnie fakturę należy wystawić w ciągu 7 dni czy też od stycznia mamy na to więcej czasu?

czy mając w danym okresie nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym mogę ubiegać się o jej zwrot w terminie 60dni (mam sprzedaż) bez załączania dodatkowych wniosków poza deklaracją vat7?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

wskażcie mi proszę:

czy obecnie fakturę należy wystawić w ciągu 7 dni czy też od stycznia mamy na to więcej czasu?

czy mając w danym okresie nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym mogę ubiegać się o jej zwrot w terminie 60dni (mam sprzedaż) bez załączania dodatkowych wniosków poza deklaracją vat7?

Prawdopodobnie zostało te 7 dni,od 2014 ma wejsć wydłużony.

Tak,możesz ubiegać sie bez żadnego problemu w terminie 60dni bez żadnych wniosków.Termin 25 dni jest przyspieszony a 180 dni wydłużony w szczególnych warunkach które urząd skarbowy może na podatnika nałożyć.

http://www.vat.pl/ak...stawiania-8919/

http://www.podatki.e...VAT,1,65,1.html

http://www.vat.pl/na...dluzyc_3443.php

Cytowanie poprzedniego posta. +1 punkt ostrzeżeń

Edytowano przez danielhaker
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie zostało te 7 dni,od 2014 ma wejsć wydłużony.

Tak,możesz ubiegać sie bez żadnego problemu w terminie 60dni bez żadnych wniosków.Termin 25 dni jest przyspieszony a 180 dni wydłużony w szczególnych warunkach które urząd skarbowy może na podatnika nałożyć.

http://www.vat.pl/ak...stawiania-8919/

http://www.podatki.e...VAT,1,65,1.html

http://www.vat.pl/na...dluzyc_3443.php

Cytowanie poprzedniego posta. +1 punkt ostrzeżeń

do danielhaker, gdzie zacytowałem poprzedniego posta.staram sie odpowiadac jak moge,a tutaj tylko jakies punkty ostrzezen!!!!! jak posiadziesz taka wiedze jak ja na temat vatu albo rachunkowosci to pogadamy!!!!skoro uwazasz że mam problem z wypowiadaniem sie to mi to napisz w wiadomości.

I pytam się, gdzie jest k***a cytowanie poprzedniego posta,albo ja jestem debil albo moderator co te punkty mi daje

Edytowano przez danielhaker

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

dziękuję za odpowiedź, ale na wszelki wypadek proponuję powstrzymać się przed cytowaniem,

proszę jeszcze o wskazanie

- z jakim wyprzedzeniem i na jakim formularzu należy zgłosić instalację kasy fiskalnej?

- z jaką częstotliwością należy drukować i ewidencjonować raporty z kasy jeśli nie dokumentuje się na niej żadnej sprzedaży?

- czy sprzedaż dokumentowaną i tak fakturą (nabywca to osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej bądź RR) należy najpierw nabić na kasie i od razu przypiąć do kopii oryginał paragonu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielhaker    6901

Gdzie cytowałeś poprzedniego posta? #5543, #5547 a nawet zrobiłeś to teraz w #5548 (kolejny raz). Na dodatek napisałeś posta pod postem.

Co do ostatniego zdania to w przeciwieństwie do Ciebie nie chcę Cię obrazić ale jednak wygląda na to, że to pierwsze jest bardziej na miejscu.

Za:

- wulgaryzm,

- napisanie posta pod postem,

- obraźliwy tekst w kierunku moderatora (nie wspominając już o kolejnym cytowaniu)

zgodnie z taryfikatorem powinieneś dostać kolejne kilka punktów ostrzeżeń co przełożyłoby się na bana (w Twoim przypadku nazbierałoby się nawet na miesięcznego) ale tylko dlatego, że chcesz pomagać innym i nieświadomie cytowałeś tym razem dam Ci szansę na poprawę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    187

raporty dobowe robisz na koniec kazdego dnia w ktorym byla dokonana sprzedaz,raporty miesieczne robisz po 1 nastepnego miesiaca


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

czyli jeśli nie ma sprzedaży to nie muszę robić raportów? w US muszę wskazać konkretną datę, od kiedy zacznę ewidencjonowanie i jej przekroczenie uniemożliwi mi uzyskanie dotacji na jej zakup, czyli muszę np zaewidencjonować sprzedaż 1 marca czy wystarczy, że 1 marca dokonam fiskalizacji i zainstaluję kasę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kryha16dob    1

dzwoniłam do pani z US w sprawie odpisów na prywatny samochod - kilometrówka. Pani mi tak w sumie namieszala ze poza tym ze moge to niewele wiem. Moge odpisywac sobieale w czesci która jestem w stanie udowodnic ze to sprawy słuzbowe. Wiec trzeba prowadzic kilometrówke na wyjazdy słuzbowe i potem sobie policzyc ile to w % jest na całe uzywanie akurat uzywanie w celu słuzbowym i potem w tej czesci odliczyyc wydatki zwiazane z eksploatacja auta poza paliwem.

Mozna tez tak jak w noaszym przypadku gdzie mam 2 auta jeden wciagnac do EST i go uzywac w celach słuzbowych i wtedy sobie ładnie odpisywac wydatki oczywiscie ze zdrowym razsadkiem.

 

jezeli ktos wie cos wiecej na ten temat to chetnie skorzystam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
konrad451    3

z tym samochodem to radzilbym dac sobie spokoj, za pare groszy mozna narobic sobie problemow tylko

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

czy na deklaracji vat 7 mogę wskazać jednocześnie kwotę nadwyżki podatku do przeniesienia na kolejny okres oraz kwotę podatku do wpłaty? z zasad wskazanych na formularzu wynika, iż nie jest to możliwe, a ja chciałbym dokonać korektę i ewentualna zmiana spowoduje konieczność korygowania także kolejnych deklaracji i w konsekwencji wniosku o przyspieszony termin zwrotu, w którym zmieni się kwota, jak najprościej wyprostować taką sytuację ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

Możesz wykazać albo kwotę do zwrotu albo do zapłaty, nie można wykazać zwrotu i jednocześnie wpłaty. Albo wpłata do US albo zwrot nadwyżki nad naliczonego nad należnym.

 

Mam pytanie odnośnie deklaracji Vat 7 , bo będę składać po raz pierwszy,

Chodzi mi o pozycje 70 (wniosek o zwrot podatku) , kiedy zaznacza się to okienko?

Będę mieć zwrot podatku na rachunek , bez przyspieszonego , normalnie w ciągu 60 dni, czyli powinnam składać dodatkowo jakiś wniosek i to zaznaczyć to okienko, czy wystarczy tą kwotę wpisać w poz. 61?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj