karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

ONA77    13

A kiedy sprzedałeś ten ciągnik w tym roku czy ubiegłym?

 

Z drugiej strony, ta kasa nie jest taka straszna chyba , cześć kosztów zakupu US zwróci , a sprzedaż i tak ewidencjonować trzeba , czy w zeszycie czy na kasie.....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SOKAN    13

Czekajcie no panocki i panie. Jeśli dobrze rozumiem to kasa fiskalna jest potrzebna rolnikowi rozliczającemu się z vat w sytuacji jeśli sprzedał w poprzednim roku za pow. 20 000 zł rolnikowi nie rozliczającego się z vat. I to jest tylko i wyłącznie taka sytuacja ??

 

Mógł by mi ktoś rozwinąć pojęcie sprzedaż nie fakturowaną??

 

A tak po za tym to co daje wprowadzenie kas fiskalnych ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

Do tego limitu wliczasz sprzedaż na rzecz osób fizycznych nie prowadzących dział. gosp. (sprzedaż bez faktury , osobie prywatnej ), i sprzedaż na rzecz rolników ryczałtowych 9 bo takim tez nie masz obowiązku wystawiać faktury)

 

Sprzedaż niefakturowana. to właśnie sprzedaż na rzecz tych osób- nie musisz dla nich wystawiać faktury, chyba ze te osoby tego chcą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80

jeśli wcześniej ( ubiegły rok) dokonałeś takiej sprzedaży to limit liczysz od 1 stycznia do 31 grudnia

W ubiegłym roku 2012 sprzedałem maszyne dla ryczałtowca za 3tyś netto, wystawiłem mu fakture, W 2013 nic nie sprzedaje dla ryczałtowca(ani maszyn, ani płodów rolnych). W 2014 sprzedaje maszynę za 100tyś, czy w 2015 bede musiał mieć kasę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13
Napisano (edytowany)

Następna sprzedaż po tych 100 tys już na kasę, bez względu na rok następnej takiej sprzedaży

To że wystawiłeś fakturę na rzecz RR nie ma nic do rzeczy , taką sprzedaż też wliczasz do limitu ( w skali rocznej oczywiście), tak jak każdą inną sprzedaż na rzecz os. fiz. nie prowadzących działalności gosp. bez względu na to czy wystawisz dla nich fakturę czy nie.

 

W ten limit wliczasz sprzedaż brutto

Edytowano przez ONA77

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
areknn    6
Napisano (edytowany)

Dzwoniłem na krajowa informację podatkową tel 223300330 i z tego co mi powiedziano to

jezeli sprzedaje ciągnik rolnikowi ryczałtowemu który nabyłem przed przejściem na rozliczenie wat i pomimo tego że jego wartość wynosi 50 tys zł to nie muszę miec kasy fiskalnej ale pod warunkiem że wcześniej nie dokonywałem zadnej sprzedaży dla rolnika ryczałtowego ani nie będe miał jej póżniej bez względu na czas Kazda póżniejsza sprzedaż musi być już ewidencjonowana na kasie Spredaż takiego ciagnika może byc na zwykłą umowe kupna sprzedaz nie musi byc to faktura no chyba ze kupujacy bedzie ją chciał

Jednak mysle ze każdy przypadek musi byc rozpatrywany indywidualnie i proponuje udac sie do jakiegos dobrego biura rachunkowego albo Urzędu skarbowego i tam przedstawic swoja sytuację aby uniknąć póżniejszych nieprzyjemnosci

Edytowano przez areknn

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarekmalina    5

A ja mam pytanie z innej beczki.

 

Jeśli ustawowo US ma 60 dni na zwrot vatu, to dotyczy to dni roboczych czy ogólnie dni od złożenia deklaracji? Jestem właśnie przed pierwszym zwrotem i zastanawiam się jak to jest z tymi dniami. :mellow:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    317

Dzwoniłem na krajowa informację podatkową tel 223300330 i z tego co mi powiedziano to

jezeli sprzedaje ciągnik rolnikowi ryczałtowemu który nabyłem przed przejściem na rozliczenie wat i pomimo tego że jego wartość wynosi 50 tys zł to nie muszę miec kasy fiskalnej ale pod warunkiem że wcześniej nie dokonywałem zadnej sprzedaży dla rolnika ryczałtowego ani nie będe miał jej póżniej bez względu na czas Kazda póżniejsza sprzedaż musi być już ewidencjonowana na kasie Spredaż takiego ciagnika może byc na zwykłą umowe kupna sprzedaz nie musi byc to faktura no chyba ze kupujacy bedzie ją chciał

Jednak mysle ze każdy przypadek musi byc rozpatrywany indywidualnie i proponuje udac sie do jakiegos dobrego biura rachunkowego albo Urzędu skarbowego i tam przedstawic swoja sytuację aby uniknąć póżniejszych nieprzyjemnosci

 

Czyli sprzedaż powyżej limitu (obecnie 20 tys) blokuje nam sprzedaż dla innych rolników ryczałtowych lub zwykłych ludzi?

Prosty przykład, sprzedaję ciągnik za 41 tys i już świnki dla sąsiada (nawet nie będącego rolnikiem) sprzedać nie mogę?

Chodzi mi o sytuację aby nie wpakowac się w kasę.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13
Napisano (edytowany)

Dokładnie tak, przy założeniu ze sprzedajesz te świnki os. fiz. bez działalności lub RR

Edytowano przez ONA77

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
areknn    6

na to wygląda ze sprzedając te świnki os fizycznej lub ryczałtowcowi to już kasa fiskalna Cię obowiązuje...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    317

obowiązuje o ile przekroczysz limit. To jest oczywiste.

Dobrze że zostało mi niewiele maszyn sprzed przejścia na VAT.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
paul190    0

A ja mam pytanie z innej beczki.

 

Jeśli ustawowo US ma 60 dni na zwrot vatu, to dotyczy to dni roboczych czy ogólnie dni od złożenia deklaracji? Jestem właśnie przed pierwszym zwrotem i zastanawiam się jak to jest z tymi dniami. :mellow:

 

Dni kalendarzowych. Liczysz wszystkie dni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

odnośnie do pcc to czy małżonkowie (wspólność majątkowa i wspólna część majątku) przelewając sobie środki między rachunkami muszą to zgłaszać do US jako darowiznę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

@kissmy, jeśli są to środki z majątku wspólnego i nie maja rozdzielności to nie muszą . Nie można darować czegoś co i tak jest wspólne.

 

Jeśli nie spełniają tych warunków to zgłaszasz darowizna w zakresie podatku od spadku i darowizn nie pcc

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

no właśnie testował ktoś edeklaracje? ja podchodziłem jeden raz, ale się serwer wysypał na 2 dni i już mi się odechciało

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

Ja rozliczałam w ubiegłym roku swój dochodowy przez e wszystko poszło ok

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

pity też składałem przez edeklaracje, jest to super opcja, bowiem w moim US trzeba ostro naciskać, aby otrzymać jakiekolwiek potwierdzenie złożenia dokumentów a tutaj wszystko robi się samo, ale już z vatem może nie być tak różowo, można przez edeklaracje załączyć wyjaśnienia do korekty?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

w treści e deklaracji (jak zaznaczysz opcje korekta) masz okienko gdzie wpisujesz uzasadnienie przyczyn korekty , wiec wszystko zgodnie z prawem.

Edytowano przez ONA77

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majs    0

Witam

Dziś byłem w US w płocku złożyć wniosek. Chcąc złożyć wniosek by być podatnikiem vat powiedziabno mi że muszę mieć REGON. Wyjaśniono,że to coś takiego, co mówi jaki jest profil gospodarstwa itp. Czy ktoś też miał taką sytuację? skąd mam wziąść regon i co to jest?

Pozdrawiam i dzięki za odpowiedź

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marulekk    5338

@majs udaj się do Urzędu Statystycznego na Twoim terenie i tam wyrobisz REGON

Z tego co pamietam to do wyrobienia Regonu potrzebny jest Akt własności (notarialny) gospodarstwa, NIP, i chyba nakazy podatkowe

Edytowano przez marulekk

sprzedam pług 3-skibowy ruski stan dobry

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ksys    23

idź do swojego urzędu statystycznego tam dostaniesz REGON

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj