Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Ja nadal nie mam zadnych decyzji..a dzis w agrobiznesie mowili ze agencji jak zwykle nie wyszly te szybkie wyplacanie doplat i teraz juz nic nie obiecuja... Czerwona kartka dla rzadu.

Opublikowano

A ja dziś dostałem.... sprawozdanie z kontroli foto... ;) I to nawet nie z ARiMR tylko z firmy, ciągle to nie jest zatwierdzone przez Agencję ... :D

 

A przy okazji małe pytanko-do kiedy można przeprowadzać te kontrole? U mnie była na koniec września, wtedy miałem już posiane kolejne zboża a reszta pól była zaorana. Tu się nasuwa pytanie jak oni rozgraniczają działki rolne!Na jednej działce graniczyły ze sobą mieszanka-ziemniaki-kukurydza, więc jak oni rozgraniczyli?!Bo nie po resztkach :( Widziałem rok temu jak u sąsiada robili-panie w ładnych bucikach zajechały i tyle co z miedzy sięgnęły resztek to patrzyły, a jedynie po qq u mnie mogli zobaczyć resztki wtedy, ale to daleko od drogi i miedzy. Druga kwestia-graniczy u mnie TUZ i łąka na gruntach ornych, jak tu sobie radzili??

Te kreski na mapach co składamy z wnioskiem są na tyle grube że na pewno na nich nie mogą się opierać, kiedyś w ARiMRze powiedzieli że to ma być tylko do orientacyjnego rozpoznawania działek rolnych....

 

Mam pewne błędy, ale we wniosku podałem nieznacznie mniejsze powierzchnie niż wyszły na kontroli, orientuje się ktoś jak to przejdzie przez agencję?

 

jeśli chodzi o rośliny z jednej grupy to nie ma to znaczenia jak przebiegały poszczególne granice działek rolnych, stawiany jest o ile dobrze pamiętam kod DR 23 - "NA DZIAŁCE ROLNEJ ROZPOCZĘTO ZABIEGI AGROTECHNICZNE", robione są foty na to co faktycznie w dniu kontroli znajduje się na działce np. w Twoim przypadku "POLE POD NOWYMI ZASIEWAMI" lub "POLE ZAORANE" i stwierdzana jest grupa o którą wnioskował rolnik chyba że np zamiast deklarowanej pszenicy znaleziono ziemniaki albo łąkę czyli uprawy z innych grup niż zadeklarowana we wniosku o płatności bezpośrednie (zakładając pszenicę we wniosku), wtedy stawiane są kody nieprawidłowości i zaczyna się cała procedura... a odnośnie powierzchni jeśli na działce nie da się wyznaczyć przebiegu poszczególnych granic, sprawdzana jest powierzchnia całej działki ewidencyjnej na której zadeklarowano działkę rolną pod kątem nieużytków, innych grup płatności niż zadeklarowano i etc. Poza tym kontrolerzy mają w dniu kontroli na działce ze sobą tzw ortofotomapy czyli nic innego jak zdjęcia satelitarne z nałożoną siatką kartograficzną (granice działek rolnych itd) które były wykonane w dniu gdy na działce znajdowały się już wszystkie zasiewy. Mapy te są wstępnie zwektoryzowane w biurze, w oparciu o załączniki graficzne rolników składane z wnioskiem o dopłaty obszarowe. Rola kontrolera w przypadku kontroli metodą foto sprowadza się głównie do weryfikacji prawidłowości przeprowadzonej wektoryzacji.

A jeśli chodzi o granice np łąka i pole to w dniu kontroli raczej ciężko zastać w terenie sytuacje aby nie dało się wyznaczyć granicy pomiędzy ścierniskiem/polem zaoranym/nowym zasiewem/poplonem a łąką (chyba ze akurat ktoś wziął się za rekultywację łąki ale to bardzo sporadyczny przypadek).

Opublikowano

Yhm, spoko, tylko na polu qq i mieszanka były rozdzielone ziemniakami a to inne płatności są. Druga kwiestia dalej dotyczy łąk-do TUZ jest inna stawka no i PZ, a w dodatku w ciągu roku dorobiłem sobie na tym kawałku jeszcze trochę łąki po nieużytkach(tego kawałka nie zgłaszałem na ten rok), więc odpada aby mogli zmierzyć całą łąkę i na podstawie sumy TUZ i łąki na GO sprawdzać prawidłowość.A właśnie największa różnica jest na tym polu-łąkę na GO zmierzyli mi ponad 20%większą niż podałem, a TUZ wyszedł im idealnie. Tylko dodam w temacie że to i tak mało na całą "nową" łąkę(wraz z częścią zrekultywowaną).

A co do pól to mimo że już było widać w tym dniu kiełki kolejnych zbóż(mam zdjęcia z jednego dnia przed kontrolą)w sprawozdaniu jest:'pole zaorane, widoczne resztki słomy'... :D

Opublikowano

@Damix Ja bym nie był takim optymistą, a agrobiznesie wypowiadała się babka z agencji, że są gotowi do wypłaty następnej dużej"transzy" środków, ale czekają na decyzję ministra finansów, także jak na razie musimy być cierpliwi ;) kilka postów wcześniej był postulat o czerwoną kartkę dla rządu, popieram, ale Polacy do jesieni i wyborów zapomną o vat-ach drogach i innych pierdołach :D

Opublikowano (edytowane)

Ja przed świętami dostałem sprawozdanie z kontroli metodą foto, pierwszy raz w historii dopłat byliśmy kontrolowani, data kontroli to 20 września akurat tego dnia były zbierane ziemniaki i cały dzień było kilka osób na polu i jakoś nikt nie widział obcych osób , i najśmieszniejsze jest to że zmierzyli że ziemniaków było o 1/3 mniej niż podałem, nie wiem jak oni to zmierzyli, może tam trochę się pomyliłem w pomiarach ale góra 0,02 ha ale nie 0,31 ha może oni to kontrolowali nocą i dlatego takie wyniki i nikt ich nie widział, na drugim polu już wyszło im idealnie i inne zasiewy też dobrze.

Na kasę sobie teraz trochę poczekam. ;[

Edytowane przez cezary1232
Opublikowano

Ja już mam dwie kontrole kontrole za sobą, i za każdym razem z tych dopład ulmują . ;[ Te bałwany co to mierzą to i cienie drzew a nawet sterte słomy na polu mi odejmli. ;[ ;[ ;[

Opublikowano

ja dostałem decyzję 19 listopada, a kasa była 1 grudnia (i tak od 3 lat) , ale przez pierwsze 2 lata miałem kontrolę na polu i wtedy ... decyzja w styczniu a pieniądze były pod koniec kwietnia

Opublikowano (edytowane)

Dzisiaj w Agrobiznesie mówili że od 5 stycznia tzn. od jutra będą wypłacać kolejną transzę, ale na ile gospodarstw wystarczy to nie wiadomo, i kiedy wypłacą wszystko już nikt nie obiecuje. Wszystko wina ministra finansów Pana Jacka R., Agencja jest gotowa to wypłat tylko ministerstwo kasy nie daje.

Nadal jestem zdania że jakby w koalicji nie było PSL-u to kasę dostawalibyśmy w czerwcu, dofinansowania nie wystartowałby w ogóle, a po 2012r PO oskarżała by rolników że nie wykorzystali środków unijnych i zmarnowała tylko łatwe pieniądze które mogłyby wziąć przedsiębiorstwa.

Jakby rządziło samo PO rolnictwa w Polsce nie byłoby.

Edytowane przez Grzenio
Opublikowano

Jest prawie tak jak mówisz @Grzenio, co do dopłat to dokładnie to mówili, no a co do rządu ogólnie, to niby ten PSL coś tam pomaga, ale też i często gęsto rzuca obietnicami nie do spełnienia, typu nabór w całym kraju na prow, dla młodych i inne cuda niewidy.

Opublikowano (edytowane)

Może i chcieliby spełnić obietnice ale jak cały czas Jacuś kasę blokuje i nie zgadza się na większość pomysłów to o czym mamy mówić. PSL miał poparcia chyba 6% i ma 35 posłów do 210 PO to co oni mogą...? Ale i tak dobrze że są.

Ta koalicja w podejmowaniu decyzji polega na tym że: PSL leży pod stołem a PO przy biurku siedzi i trzyma nogę na gardle PSL-owi, tak właśnie razem rządzą, czasem uda się tylko podnieść po łyk wody i coś "pchnąć do przodu".

Jakby mieli poparcia z 12-15% rozmowa byłaby inna i pewnie byłoby więcej spełnionych obietnic.

Edytowane przez Grzenio
Opublikowano

Czyli mało być tak pięknie a wyszło jak zawsze. :lol: Może na te obietnice trochę wplywu miały wybory listopadowe? A druga sprawa niby jutro wznowia ale pojutrze jest święto a potem piątek także znowu stop aż co najmniej do poniedziałku. ;) Trzeba uzbroić się w cierpliwość i zawsze brac poprawkę na to co mówi nasz "kochany" rząd. :lol:

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Podobna zawartość

    • Przez KarolTD90
      Wie ktoś  coś  na ten temat ?? Co za maszyny można kupić  albo co wybudować???
    • Przez Roki212
      Skoro wysartowała nowa kampania to niech będzie i nowy temat z tym związany, nie ma co zaśmiecać tego z 2024 problemami i zapytaniami jeśli chodzi o aktualny nabór  
    • Przez Celownik07
      Panowie i Panie, 23 października rusza wspomniana interwencja.
      Jak ktoś zainteresowany to temat będzie temu służył. Uruchamiam go bo ... Jestem zainteresowany i chętnie będę wymieniał się informacjami. Mnie interesuje zakup rozsiewacza wapna rcw dla gospodarstwa do 10ha a który mógłby posłużyć również na uslugi- u mnie w okolicy ciężko o takowe.  Gospodarstwo na naturze 2000 dodatkowy punkt. Minimalna liczba punktów to 6. W załącznikach co można zakupić. Grupa rolników (min.3) dofinansowanie do 80%, pojedynczy rolnik do 65%. Min. Wartość zakupu 20kPLN.  Biorę po 200zl i słucham Państwa!. 





      Po weekendzie powrzucam informacje jakie uda mi się znaleźć w necie. Dla mnie świeży temat, którym się jeszcze nie interesowałem.
    • Przez karolr2
      Witam chcę założyć nowy temat poświecony modernizacji małych gospodarstw na terenach południowowschodniej części Polski.Słuchałem dzisiaj ministra Kalemby i podobno sie szykuje jakaś dla nas pomoc.Jeśli ktoś coś wie to proszę niech się wypowie w tym temacie. Z tego co wiem ja to ma być pomoc dla gospodarstw o wielkości średniej wojewódzkiej ilości posiadanych ha
    • Przez TomZet
      Witajcie. 
      Z tego co udało mi się do tej pory wyczytać od 2023 zasady przyznawania premii dla młodego rolnika ulegną znacznym zmianom. 
      Pierwsza z nich to powiększenie dotacji z 150 na 200 tysięcy. 
      Kolejna bardzo ważna, ale chyba jeszcze nie potwierdzona to brak wymaganej ziemi. Do tej pory rolnik musiał w ciągu 9 miesięcy od otrzymania pozytywnej decyzji powiększyć gospodarstwo do minimum średniej województwa lub kraju.  Dzisiaj wiemy, że najprawdopodobniej ten wymóg niknie, zostanie zastąpiony nieco większą niż dziś wielkością ekonomiczną gospodarstw. 15 tysięcy euro. 
      Co sądzicie o tej zmianie? 

×
×
  • Dodaj nową pozycję...
v