lukasz76

Śruta słonecznikowa

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
ws71    1827

Omijać szerokim łukiem że względu na zawartość włókna, przyswajalność tego będzie tragiczna 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
albert1991    33

Też myślę nad słonecznikiem dla loch i tuczników   alby dostarczyć włókna i tłuszczu ale czy można taki surowy słonecznik śrutowaç?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz76    2

Wysłałem do analizy całe nasiona to poznamy  skład.  Nigdzie nie podają czy są czynniki antyżywieniowe czyli raczej można.

U mnie producenci mleka dają śrutę słoneczniową krowom zamiast soi. Białko 40% a cena okolo 1500 brutto. I mleko krowy doją.

Kolega żywi tym świnie od 40 kg i mwi że jest bajka . Trzeba mieć tylko dobrą śrutę a nie łuski. On daje coś takiego

kukurydza pszenżyto, pszenica

Sojowa 2 %

Słonecznikowa 10%

MPU 2,5 %

13 godzin temu, ws71 napisał:

Omijać szerokim łukiem że względu na zawartość włókna, przyswajalność tego będzie tragiczna 

Czasem właśnie o włókno chodzi. Zwłaszcza jak żywię z kukurydzą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz76    2

Z tym się nie spotkałem.  Ale jak już pisałem wcześniej wysłałem do analizy chemicznej próbki.

Powiem ci jak wyszły. Śruta wychodzi bardzo dobrze w żywieniu tuczników. Nawet łuska idzie dla królików.

Z resztą popatrz na etykiety pasz gotowych. Wszyscy walą słonecznik.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ws71    1827
4 godziny temu, lukasz76 napisał:

Wysłałem do analizy całe nasiona to poznamy  skład.  Nigdzie nie podają czy są czynniki antyżywieniowe czyli raczej można.

U mnie producenci mleka dają śrutę słoneczniową krowom zamiast soi. Białko 40% a cena okolo 1500 brutto. I mleko krowy doją.

Kolega żywi tym świnie od 40 kg i mwi że jest bajka . Trzeba mieć tylko dobrą śrutę a nie łuski. On daje coś takiego

kukurydza pszenżyto, pszenica

Sojowa 2 %

Słonecznikowa 10%

MPU 2,5 %

Czasem właśnie o włókno chodzi. Zwłaszcza jak żywię z kukurydzą.

Kolego porownujesz dwa światy zwierzęta przeżuwacze i monogastryczne(świnie) dla tych różnych gatunków jest całkiem inna strawność, 30 lat siedzę w świńskiej branży i w typowej paszy jest bardzo trudno zbilansować energię do białka z udziałem  słonecznika przypominam że Sr słonecznikowa przy minimalnym udziale łuski zawiera min 18% włókna, standardowa ok 30% , białko to max 32%

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz76    2

Ta się składa że nic nie porównuję, tylko podaję przykłady z życia.  Śruta o której mówię ma 40,5 % białka w SM.  Badane metodą Kiejdahla w laboratorium akredytowanym.

Max białko ze słonecznika jakie można uzyskać to 42 %. Normy żywienia przeżuwaczy -Instytut Balice.  Ale masz rację , na rynku są przeważnie śmieci 20 - 32 % białka.

Jak pseudożywieniowcy badali NIRsami to białko tej samej próby było od 25-40 % białka . Mało kto ma na to kalibrację. To kosztuje.

I ta sama śpiewka - nie da się zbilansować paszy . 

Otóż da się. I w bydle i w trzodzie .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ws71    1827

Czyli w kg śruty  jest tak jak napisałem ok 35% białka ogólnego, przyswajalność tego białka ok 65% Sr sojowa pow 85%, kolejny aspekt który Tobie umyka to % udział włókna w sporządzonej paszy na pewno będzie grubo pow 6%a to jak wiemy rodzi już problemy ze strawnością i wykorzystanie paszy w przypadku tuczu,jeszcze jedno totalny niedobór lizyny który musi być dodatkowo uzupełniony syntetyczna.Zbilansowac się da tylko w jednym przypadku żywienie na mokro gdzie ok 60% stanowią produkty uboczne przemysłu rolno-spożywczego a zboże tylko 30 %dziennej dawki(fermy które są w okolicy to  stosują) jak nie będziesz kombinować to otrzymasz w najlepszym razie w paszy opartej na zbożu białko na poziomie ok 14,5% o obniżonej strawności i zwiększonym zużyciu na kg przyrostu , wydłużonym okresie tuczu. Bydło ma całkiem inny system trawienia niż świnia to są 2 bardzo odległe od siebie systemy 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz76    2

Pisałeś max 32. Ale dobrze jest czasami zmienić zdanie

Nauka tutaj nic nie kosztuje.

Oczywiście idzie premix pod słonecznik z enzymami NSP

Pozdro

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ws71    1827
7 minut temu, lukasz76 napisał:

Pisałeś max 32. Ale dobrze jest czasami zmienić zdanie

Nauka tutaj nic nie kosztuje.

Oczywiście idzie premix pod słonecznik z enzymami NSP

Pozdro

Tak niestabilnego poziomu białka jak w sr słonecznikowej chyba nie ma nigdzie, naszej dunskiej fermie wychodzi od 27-32 %, własna sruta, po przeliczeniu na zł , na obecna chwile jest perspektywiczny łubin, tutaj jeszcze w ogóle pominąłem rasy świń które na takie wynalazki z reguły reaguja fatalnie[ a przerabiałem w swoim życiu już różne dziwne dodatki, maczki miesne,miesno-kostne ,łubin, siloryb, maczki rybne, i ostatnio maczka rybna ,śr sojowa + łubin , to ostatno ekonomicznie wychodzi najlepiej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez lukaczmarek
      Ze względu na dużo pytań podaję moje dawki żywieniowe dla trzody chlewnej od odsadzenia do końca tuczu
       
       
      Prestarter odsadzeniowy (do 2-3 tygodni po odsadzeniu)
       
       
       
      Jęczmień 350 kg,
      pszenica 350 kg,
      soja HP300 80 kg
      mączka rybna 70% 50 kg,
      laktoza 50 kg,
      poekstrakcyjna śruta sojowa 50 kg,
      premiks z LNB 821061 40 kg
      olej sojowy 20 kg,
      zakwaszacz 5 kg,
      tlenek cynku 80% 4 kg.
       
       
      Prestarter 13-20 kg
       
      Jęczmień 400 kg,
      pszenica 340 kg,
      mączka rybna 70% 25 kg,
      laktoza 25 kg,
      poekstrakcyjna śruta sojowa 150 kg,
      premiks z LNB 8255 40 kg
      olej sojowy 15 kg,
      zakwaszacz 5 kg,
      tlenek cynku 80% 2 kg. (podawany tylko przez 2 tygodnie)
       
       
      Starter 20-40 kg
       
      Jęczmień 480 kg,
      pszenica 300 kg,
      poekstrakcyjna śruta sojowa 150 kg,
      premiks z LNB 8255 40 kg
      mączka rybna 70% 15 kg
      olej sojowy 13 kg,
      zakwaszacz 3 kg.
       
      Tu powinien być jeszcze grower i finiszer ale ja daje tylko jedną dawkę do końca tuczu
       
       
      Grower/finiszer 40-120 kg
       
      Jęczmień 500 kg,
      Otręby pszenne 180 kg,
      poekstrakcyjna śruta sojowa 140 kg, (pod koniec tuczu spokojnie można zejść do 100 kg)
      Pszenica 100 kg,
      Owies 50 kg,
      Premiks z LNB 820090 20 kg,
      Olej sojowy 10 kg,
      Zakwaszacz 1 kg,
       
       
      Składy są ułożone na moją bazę paszową. Jak widać nie ma tu pszenżyta które zwykle dominuje u mnie w dawkach ale jako ze wszystko w okolicy wymarzło i jest trudno dostępne a jęczmienia i mieszanek jest pod dostatkiem to właśnie on tworzy bazę paszową.
       
      Jeśli ktoś będzie chętny na mieszanki dla loch to też mogę podać.
       
      EDTI 1
       
      A więc podaję i dla loch
       
       
      Locha karmiąca
       
      Jęczmień 530 kg,
      Otręby pszenne 200 kg,
      Pszenica 100 kg,
      Poekstrakcyjna śruta sojowa 120 kg
      Premiks z LNB 8253 40 kg,
      olej sojowy 10 kg,
      Preparat na mykotoksyny 1 kg
       
       
      Locha prośna
       
      Jęczmień 530 kg,
      Otręby pszenne 350 kg,
      Owies 75 kg,
      Poekstrakcyjna śruta sojowa 20 kg ( w dawce miałem 50 kg ale się otłuszczały więc zmniejszyłem na 20 kg)
      Premiks z LNB 8252 25 kg,
      Preparat na mykotoksyny 1 kg
       
      Dodaje że są to moje dawki które metodą wielu prób się u mnie sprawdzają. najlepiej ustalić żywienie ze swoim żywieniowcem w oparciu u własne zaplecze paszowe
    • Przez klusek
      z jakiej firmi kupujecie koncentraty swiniom??i lie kupujecie
    • Przez tomek321455
      Witam w tym temacie chciałbym poznać waszą opinię na temat karmienia trzody chlewnej mieszanką paszową własnej produkcji zmieszanej z odpowiednią proporcją koncentratu i do tego młóto browarne. Takie pożywienie 2 razy dziennie rano i na wieczór a w przeciągu dnia tak popołudniu zielonka z lucerny co wy na to??
    • Przez lukaczmarek
      Mam takie pytanie. Jako ze ostatnio mam problemy z zakupem zboża za to pod dostatkiem w okolicy kukurydzy chciałbym sie dowiedzieć ile% w dawce można jej stosować. Chodzi mi głównie o warchlaki i tuczniki?\
      Chodzi mi o zwykła suszoną kukurydzę nie CCM
    • Przez Masseyy
      Witam
      zastanawiam się jakie preparaty stosujecie do zwalczania mykotoksyn chorobotwórczych. Ile stosujecie do paszy i jakie są efekty.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj