lysonzi1

Zagłębienie gruntu na polu - czy można zawalić?

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
lysonzi1    7

Witam, mam zagłębienie/oczko wodne/zastoisko na polu. Jest ono o powierzchni 2ar, głębokie na ok 3m z czego wody jest może z 1m. Pytanie czy mogę zawalić to zastoisko żebym nie musiał tego mijać? Oznaczone jest na mapach jako nieużytek. Byłem w gminie i w sumie dowiedziałem się tyle, że niby mogę to zawalić bo jest to nieużytek, ale jestem ciekaw czy faktycznie mają rację i czy nie muszę tego łatwić przez wody polskie? Mieliście tego typu sprawę? Pytanie kolejne czy jest uzasadnione zawalanie takiego oczka? Z jednej strony miałbym "czyste pole", ale czy nie będzie przez to większych rozlewisk na polu lub innych niekorzystnych zjawisk? Niby jest to grunt słabej klasy, bo 5 i 6 i wody tam raczej brakuje, ale chciałbym się dowiedzieć jakie wy macie doświadczenia z tego typu oczkami wodnymi? Aha i jeszcze jedno, z dwóch stron tego oczka są stare, spróchniałe topole ale już mam pozwolenie na wycięcie.

Screenshot_2023-08-08-14-03-18-36_bafe8b765e612c2c56101d38f12cb994.jpg

Z drugiej strony myślę czy nie lepsze to pogłębić takie oczko, a ziemią wywyższyć teren dookoła, tylko że jest jeden problem a w zasadzie dwa. 1. Na wyczyszczenie podejrzewam, że również musiałbym mieć pozwolenie co wiąże się z dodatkowym łatwieniem dokumentów. 2. Spotykam się coraz częściej z sytuacją u mnie i znajomych, że prowadząc hodowlę, mając pozwolenie zintegrowane, w przypadku kontroli OŚ, która mamy średnio co 2 lata, OŚ jeździ i pobiera wodę ze stawów, z rowów i sprawdza czy nie są przekroczone normy odnośnie nawożenia i stref buforowych. Jest to swoją drogą absurdem, bo w przypadku rowów, nie tylko ja z nimi graniczę, lecz cała rzesza sąsiadów, gdzie za wody w nich płynące nie tylko ja odpowiadam.

Edytowano przez lysonzi1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Alchemik    444

A jak ten teren wygląda w czasie mokrych lat, bo obecnie mamy dość sucho?

Nie ma tam przypadkiem jakiegoś odpływu albo spływu z melioracji? 

( Kiedyś po sąsiedzku było podobne oczko i sąsiad zamknął spływ bo chciał więcej wody dla ryb, tylko nie wiedział że również dopływa tam woda i miał ok 0.8ha jezioro na polu)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lysonzi1    7

Nie ma tam melioracji. W ciągu mokrych lat jest taka sama sytuacja jak obecnie, czyli jest woda ale nie wylewa (może trochę większy poziom)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
olkosio    124

a pole jakie ma ukształtowanie? np czy z całego pola nie spływa woda do tego oczka? lub czy jak zasypiesz oczko woda będzie swobodnie spływać dalej np do rowu. wiele takich miejsc zasypywałem. nikt się nie przyczepiał. kwestia tylko twojego pola. żeby w tym miejscu nie powstało bagno. na oczyszczenie/pogłębienie nie pytał bym nikogo tylko robił. jeśli nie jest to melioracja no to przecież możesz mówić że tam był staw i go odmuliłeś tylko. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lysonzi1    7

Niby spływa ale nie ma zbytnio co bo ten piach wszystko chłonie. Słyszałem o sytuacji w mojej okolicy, że pewien pan zasypywał coś podobnego i ktoś uprzejmy go zgłosił I musiał czyścić wszystko z powrotem. Stąd moje obawy. Niby w gminie mówią, że mogę ale jeśli wody polskie mnie zjadą to nie będzie tłumaczenia, że ktoś gdzieś powiedział.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacus    3049

gmina ma na pewno mapy szczegolowej melioracji-jesli tego nie mam na starych mapach to nie istnieje wg prawa.

inna sprawa jest sens zasypywania...


buk, humor ,seks ,rokendrol.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Alchemik    444

Czasami na geoportalu można wygrzebać ( nie pamiętam już którym i w jakich mapach), melioracje, czy przebieg drenarek z przed wielu lat, czasami z przed wojny. U rodziny np. przy budowie wodociągu przerwano taka starą nitkę drenarek o której nikt nie wiedział i najpierw podejrzewano wyciek z wodociągu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej78    588

Na swoim polu miałem zaniżenie w którym zawsze wiosną robiło się jeziorko ok 15x 25m. Czasem też stała woda po ulewnym deszczu, było to kłopotliwe ,dlatego przez ponad 10 lat zrobiłem z tego nieużytek . Kilka lat temu wykopałem tam dól ( przy użyciu ładowacza czołowego ) na ok 2m głębokości ,aby zruszyć warstwy gleby i nawiozłem ziemi  podnosząc teren o ok 1 m.. Obecnie nie ma problemu , woda wnika w glebę mimo że nadal jest tam zaniżenie terenu. Myślę, że sprawa jest do ogarnięcia ,jednak trzeba to robić małymi krokami .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jan34    31

kiedyś takie oczko wodne płytkie i trochę rozległe zasypałem i to był strzał w kolano no nie dosłownie

za dwa lata koparka wykopała -odkopała to oczko wodne o wiele mniejsze i dość głębokie i teraz jest ok

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez dawid9721
      witam mam zamiar posiać koniczynę czerwoną 3 letnią po koniczynie czerwone też 3 letnie czy jest to możliwe czy raczej będzie lipa
    • Przez danielooo25
      Witam wszystkich, Panowie proszę o radę od zeszłego roku na nie których moich łąkach zaczęły się pojawiać kretowiska i ciężko mi było kosić kosiarką, jeszcze w zeszłym roku na łąkach było ich tylko parę ale tej wiosny jest ich naprawdę dużo. Panowie proszę o radę jak ich się pozbyć? 
    • Przez tumek19
      Mam pytanie do was na temat uprawiania tej rośliny, ceny nasion, pielegnacji itp.
    • Przez rogerr33
      Witam. Czy ktoś podpowie jak poprawnie pozbyć się chwastów w owsie z wsiewka esparcety ? Siew był tydzień temu więc doglebowo pewnie za późno. Najbardziej zależy mi na dwuliściennych bo z jedno to i po żniwach sobie poradzę. Może ktoś już coś ma sprawdzone.z góry dzięki .
      Pozdrawiam 
    • Przez Sokol2
      Witam, po jęczmieniu zasiałem zycice westerwoldzka w paznierniku skosiłem dała od 10do20 kulek z hektara teraz jest wszędzie piekna. kiedy kosiliscie tą trawe na pierwszy pokos?? i jak wygladaja kolejne pokosy bo ja mam w planach ją po skoszeniu zaraz zaorać i zasiac qq tylko zal orać jak na nią patrze...  nawożenie ok 40 ton obornika i ok 300kg rsm 26 plus s  ok 10 marca i  pole sie aż swieci ciemnym zielonym na ten moment jak naciągne to to do pasa a tak to troche nad kolana... wiadomo sa miejsca lepsze i gorsze 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj