seba2017

Pytanie o olej do ciągnika

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
seba2017    1

Witam. Chciał bym przejść na jeden olej we wszystkich ciągnikach  ( starszych) bo teraz używam w każdym inny. Firma wykonująca remont silnika polecała mi Mobil Delvac 15w40 lub lepszy. Zauważyłem że polski olej Platinum Ultor Plus 15w40 ma te same klasy jakościowe  API: CI-4/CH-4/CG-4/ SL/ SJ    w ACEA też podobnie: E7/ E5 /E3/B4 /B3 /A3. Czy będzie różnica w ochronie silnika w ciężkiej pracy w wysokiej temperaturze stosując jeden i drugi olej. Jeżeli byłaby podobna jakość to wybrał bym polski olej z racji patriotyzmu zakupowego. O różnicę w cenie mi nie chodzi. Jakie jest Wasze zdanie: nie będzie za dużej różnicy między tymi olejami czy Mobil jest zauważalnie lepszy ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marionos    106

Mobil powinien byc lepszy. Ultora jak bedziesz zmienial co 100mth to tez  5000 tysiecy mth ursus powinien wytrzymac.

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    709

Stosowałem/śtosuję oba te oleje i różnica jaką zobaczyłem poza cenę to przy wymianie bardziej zużyty wygląda olej z orlenu. Tylko to może być spowodowane wyższą liczbą TBN więc nie koniecznie musi być wadą. 

  • Like 1
  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seba2017    1

Jaki jest według Was najlepszy polski olej do tego typu sprzętów i czy dużo odstaje od zagranicznych ?

Dnia 28.06.2023 o 09:33, akmaly napisał:

Stosowałem/śtosuję oba te oleje i różnica jaką zobaczyłem poza cenę to przy wymianie bardziej zużyty wygląda olej z orlenu. Tylko to może być spowodowane wyższą liczbą TBN więc nie koniecznie musi być wadą. 

A sprawdzałeś ciśnienie oleju o ile spada jak się rozgrzeją te oleje ?  Obydwa wypróbowałeś i jaki zamierzasz stosować w starszych ciągnikach ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
samtech84    102

W kartach PDS masz parametr wskaźnika lepkości im większy tym mniejsza różnica lepkości pomiędzy olejem zimnym, a gorącym. A jak konkretnie chodzi o lepkość oleju to parametr lepkości kinematycznej w 100 stopniach sobie porównujesz im wyższy tym większe ciśnienie, ale parametr ten musi trzymać się w granicach danej specyfikacji SAE

Jak chcesz dobrać najlepszy olej dla swojego silnika to lejesz nowy olej robisz np. 100 mth po czym dajesz próbkę do analizy i z każdym następnym olejem robisz tak samo, dzięki temu można sprawdzić jak konktetny olej sprawuje się w konkretnym silniku. 

 

 

 

 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seba2017    1
Dnia 2.07.2023 o 12:22, samtech84 napisał:

W kartach PDS masz parametr wskaźnika lepkości im większy tym mniejsza różnica lepkości pomiędzy olejem zimnym, a gorącym. A jak konkretnie chodzi o lepkość oleju to parametr lepkości kinematycznej w 100 stopniach sobie porównujesz im wyższy tym większe ciśnienie, ale parametr ten musi trzymać się w granicach danej specyfikacji SAE

Jak chcesz dobrać najlepszy olej dla swojego silnika to lejesz nowy olej robisz np. 100 mth po czym dajesz próbkę do analizy i z każdym następnym olejem robisz tak samo, dzięki temu można sprawdzić jak konktetny olej sprawuje się w konkretnym silniku. 

Dziękuję za informacje. Dobrze tak porównać parametry na kartach charakterystyki (mając nadzieję że informacje są rzetelnie podane i oleje nie podrobione).

Poczytałem też trochę tutaj innych tematów o olejach i już mniej więcej mam orientację jak to wygląda. 

 

Edytowano przez seba2017

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seba2017    1

Znalazłem na youtube kanał na którym badają oleje, niestety na razie tylko samochodowe. Nie pytałem jeszcze ile kosztuje takie badanie ale być może się zdecyduję gdy będę zmieniał olej bo ciekawi mnie jak wypadł by platinum ultor plus na tle mobila delvaca. Wyniki samochodowych olejów z orlenu wypadają przyzwoicie.

https://www.youtube.com/watch?v=cMjKwdFovp0

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
samtech84    102

Puki co na kanale badana jest zmiana lepkości bezpłatnie.

Cała analiza oleju w laboratorium to okolice 370 zł 

Edytowano przez samtech84

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seba2017    1
Dnia 10.08.2023 o 10:10, samtech84 napisał:

Puki co na kanale badana jest zmiana lepkości bezpłatnie.

Cała analiza oleju w laboratorium to okolice 370 zł 

Czyli samą lepkość zbadają bezpłatnie jeżeli będzie z tego film na kanale, a jak nie będzie to ile  kosztuje zbadanie samej lepkości ?  Wysłałem do nich meila z zapytaniem kilka dni temu ale nie odpowiadają.

Edytowano przez seba2017

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez t-tas
      pytam Was jako praktyków jakie lejecie oleje do skrzyni biegów w ciagnikach Ursus,Zetor.Osobiście niemam ciągnika ale czasem zdarza mnie się grzebnąć(ostatnio długa walka z zetorem 7245) i zastanawiam się jaki olej lejecie do skrzyń skoro olej ten zasila układ hydrauliczny. wiem,że olejem który można lać do skrzyni i hydrauliki jest Boxol ale ludzie leją hipol-ostatnio przez hipol w skrzyni zetora nauczyłem się rozbierać i składać na czas podnośnik i rozdzielacz zetora i to z zamknietymi oczami
    • Przez MFargo
      Witam poleci ktoś zamienik oryginalnego filtra paliwa do claasa ? 
      2008r
    • Przez artur04c
      Witam
      Czy stosował ktoś olej do skrzyni MANNOL Multifarm STOU 10W-40 chcę zrobić jako zastępczy fusch agrifarm 10w40, ale może ktoś ma doświadczenie z mannol ?
    • Przez Kartoflorz
      Witam, mam taki problem może dla niektórych bzdura a konkretnie, czy mogę mieszać olej Stou z Utto??? Konkretnie chodzi mi o to czy do oleju Agrol Stou Plus mogę dolać Platinum Utto  - miejc docelowe przekładnia (skrzynia Zetor Forterra).
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj