AGRObombula

Wapno granulowane

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
pawelol111    1342

Saletra 34% - 140zł za 100kg

1kg N z Saletry 140/34=4,11

Mocznik 46% - 170zł za 100kg

1kg N z Mocznika 170/46=3,7

 

Pomijając różnice w samym azocie z tych nawozów oraz ich zastosowanie, 1kg N z mocznika jest tańszy mimo że 100kg mocznika kosztuje więcej. To tak w celu wyjaśnienia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
New1    17

Czyli rozumiem stosowałeś ;) No cóż najwyżej się przejadę i nie kupie następnym razem . Staram się testować , uczyć od lepszych a w praktyce wyjdzie ;) Skoro gospodarz wyciągający 6.5 t rzepaku przy maksymalnym nawożeniu czyli gnojowica i 500l RSM nie jest przeciwny tej technologi tzn że coś w tym musi być .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Po prostu wytłumacz mi co poza wygodą rozsiewania przemawia za wapnem granulowanym? te 6,5t to z 1,2 ha czy 1,5 ha :D


sprzedam

Opryskiwacz Pilmet 

www.olx.pl/oferta/opryskiwacz-pilmet-2018-18-m-2000l-nie-hardi-rau-evrard-CID757-IDxqwma

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
New1    17

Z 1 ha lub jak kto woli 10 000 m2 ;) Oczywiście średnia z 200 ha jakie uprawia na pewno była wiele niższa ale oglądając jego sprzęt nie śmiałbym podważać że były kawałki gdzie komputer od Lexiona 600 jaki stał na gospodarstwie pokazywał taką wartość ;)

 

Wygoda , równomierność , fakt że wapno przenika przez glebę a najważniejsze czas dostawy z resztą nawozów cena i fakt że nie muszę targać po polu składu bo nigdzie praktycznie takim zestawem w moich okolicach by nie wjechał . Mi pasuje , nie każdemu musi ;)

Edytowano przez New1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Po sprzęcie oceniasz plony? Jakim pył nie przeniknie przez glebę a granulat wytworzony z tego pyłu przenika? Nad równomiernością też bym sie zastanowił. Ale już argument z czasem dostawy powala na kolana. To nie komuna . Teraz zamawiasz towar i przywożą Ci kiedy chcesz. Jak nie ten dostawca to inny.

Edytowano przez paktofonikas1987

sprzedam

Opryskiwacz Pilmet 

www.olx.pl/oferta/opryskiwacz-pilmet-2018-18-m-2000l-nie-hardi-rau-evrard-CID757-IDxqwma

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Stasiek84    2

New1 w plonie liczy się tylko średnia a nie plon punktowy, idąc tym torem to lipa bo plon gość ma nierówny czyli jednak coś tam nie tak robi ;) 1000t wapna to jest 3 dni ładowarka i jeden rozrzutnik to nie wiem jak na 2 może nie wyrabiać chyba że lejkami pracuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
New1    17

Miał 2 - 5 tonowe Bredale i 4 tonowy Amazone szkoda że nie porobiłem zdjęć ale wyraźnie mówił że się nie wyrabia a dodaj jeszcze że zasypując 5 tonowego bredala obsiejesz 1,5 ha , wiec 500 ha ile to jazdy .... Granulatem obsiejesz tą samą ilością 10 ha i możesz jechać pogłównie ,a przy 500 ha terminy gonią .... Sprzęt poza Lexionem 600 i nowiutkim opryskiwaczem lemkena nie powalał na nogi więc jest różnica też zaorać 500 ha a przejechać agregatem do uprawy bez orkowej bo też odeszli od orki ze względu na czas i są też inne korzyści np woda na lekkich ziemiach . A chemii walą co nie miara , tak samo Duńczycy z naszych okolic bo po co truć ziemie we własnym kraju jak nasz wspaniały kraj daje prawie za darmo ziemie zamiast odrazu podnieść podatek o 100% trucicielą !!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
west    46

Nie wapnujesz całego areału co roku, tylko co 4-5lat w zależności od zasobności gleby więc można podzielić i rocznie wyjdzie Ci 20-25% powierzchni gospodarstwa. W przypadku małych dawek wapna granulowanego które ledwie pokrywają roczne zapotrzebowanie musisz je rozsiać na całej powierzchni co roku. Więc pitolenie o oszczędności czasu i przejazdów możesz między bajki włożyć.

A tym co chwasty zwalczają ręcznie powinni podatek umarzać co?

Edytowano przez west

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Stasiek84    2

Ale nie robi tego co 4 lata tylko co rok po całości to i tak nie za wiele daje, 500 ha na lekkich ziemiach to uprawę jeden ciągnik załatwi (150km) z 2 kierowcami (jeden ma ciężko) drugi ciągnik lekkie prace polowe i jeden z turem, więc bardziej logistyka leży niż możliwości, a błędy w logistyce są bardzo kosztowne. OT się robi

Rzucanie pogłówne tak jak pomiot czy gnojowica, bez wymieszania powoduje zwiększone straty składników.

Pomijam fakt że na lekkie ziemie 4 t za jednym rzutem to trochę sporo można troszku we florze bakteryjnej namieszać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mirek37   
Gość mirek37

new1 jak przedtem luzem musiał kupić 1000 ton to i granulatu też musi kupić tyle samo i to rozśiać, takie bajki to on może dzieciom opowiadać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Granulatem obsiejesz tą samą ilością 10 ha i możesz jechać pogłównie

 

Gdyby głupota miała skrzydła, mógłbyś zastąpić Dreamlinery .


sprzedam

Opryskiwacz Pilmet 

www.olx.pl/oferta/opryskiwacz-pilmet-2018-18-m-2000l-nie-hardi-rau-evrard-CID757-IDxqwma

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
New1    17

W sumie to jego gospodarstwo i jego sprawa ile wali chemii , bynajmniej powiedział a wręcz doradził granulat bo jest to ciekawa alternatywa , być może i droższa ale chodzi tylko o zaspokojenie CaO pod daną uprawę na dany rok . Z Tych 3000 CaO/ha dawka do odkwaszenia to też można między bajki wrzucić bo rocznie jest wypłukiwane 150 kg CaO a nawet więcej ;)

 

paktofonikas1987 liczę że moderatorzy nie śpią i tym razem ...

Edytowano przez New1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiesz tego że granulat ma takie same właściwości odkwaszające jak wapno pyliste? Tyle samo trzeba tego sypać, i nie ma znaczenia czy sypiesz raz na 4 lata po 2t/ha czy 500kg/ha co roku. Efekt odkwaszania jest ten sam, czy to wapno granulowane czy pyliste natomiast efekt finansowy diametralnie inny.

Edytowano przez paktofonikas1987

sprzedam

Opryskiwacz Pilmet 

www.olx.pl/oferta/opryskiwacz-pilmet-2018-18-m-2000l-nie-hardi-rau-evrard-CID757-IDxqwma

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

Z Tych 3000 CaO/ha dawka do odkwaszenia to też można między bajki wrzucić bo rocznie jest wypłukiwane 150 kg CaO a nawet więcej ;)

 

 

Te 3000kg to uśredniona dawka do odkwaszenia ziemi. Czyli do podniesienia pH a nie do uzupełnienia rocznego ubytku. Najpierw podnosisz pH do określonego poziomu np. 6,5 a potem możesz sobie co rok dorzucić te 200kg które zostaną wypłukane. Tyle że taniej jest zwapnować ziemię raz na 4 lata niż śmigać z rozsiewaczem co rok stosując drogie wapno granulowane.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

koledzy

Nikt tu nie mówi o tym żeby napychać kieszenie producentom granulatu.

Chodzi o wasze kieszenie. Więc może lepiej sprawdźcie u siebie zanim się wypowiecie " nie bo nie"

Ciekawe czy ktoś z was po żniwach odważy się tak krytykować ta metodę ? Widząc jak każdy kto przetestował ten system nawożenia oceni go tutaj na forum i podzieli się opinią o " cudowności " tego wapna granulowanego. :)

pozdrawiam


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

Jeżeli do odkwaszenia potrzeba 3t CaO to jakim cudem 500kg CaO w granulacie odkwasi taki sam areał? Pojąć nie mogę...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mirek37   
Gość mirek37

Agronom skoro z pylistego wapna robi się granulat to w jaki sposób granulat może być lepszy, oprócz łatwości wysiewu?

powtarzam pytanie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
west    46

Po co mam wpychać paluchy do ognia aby się przekonać że się sparzę? Skoro logika mówi że to zwykłe naciągactwo więc po co mam sie przekonywac na własnej kieszeni.

Swoją drogą stosujesz taki sam marketing jak Bogdan od UGszajsu ,,spróbuj i postosuj kilka lat' ja sobie ponapycham kieszenie i będę się śmiał z naiwniaków

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
New1    17

To takie gadanie jakim cudem szklanka wody ugasiła moje pragnienie kiedy szklanka śniegu tego nie zrobiła . Spróbuj a potem liczę na twoją krytykę pawelol111 .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mirek37   
Gość mirek37

bo szklanka śniegu waży 1/10 szklanki wody, dlatego nie trzeba praktykować

Edytowano przez mirek37

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

tu chodzi o reaktywność - kreda ma na poziomi 90-kilku % - szybko się rozpuszcza i szybko działa, stosując odpowiednia dawke co rok zapobiegamy wymywaniu Ca w głąb profilu glebowego - stosując raz na 4 lata w tonach straty są większe. myślę że jednak glebę na początek trzeba doprowadzić do odpowiedniego ph - nastepnie stosować dawki roczne + uzupełnienie Mg

a granulat ma to do siebie ze lepiej nie wysiewa w porównaniu do formy pilistej - działenie takiej samej ilosci 9 tych dwu form) powinno byc takie samo - na zdrowy rozum

Edytowano przez aro1975

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

Śnieg ma objętość 5x większą więc normalne że szklanka wody ugasi Twoje pragnienie bo dostarczysz organizmowi nie 250ml wody a jedynie 50ml w postaci śniegu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
west    46

New1 zamilcz niekompromituj się, czytaj ze zrozumieniem. Porównuj masę nie objętość czy granulację. Tona wapna luzem i tona wapna granulowanego to to samo i zawiera tyle samo tlenku wapnia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
New1    17

To była ironia z mojej strony i nie zamierzam spożywać śniegu ale jak zacznę wapniować na 4 lata i liczyć koszty to czuję że zrobię zapasy wody w lodówce . Swego czasu pamiętam jak nawoziliśmy 1.8 ha dawka uderzeniową kredy to inaczej 24 tony na 2 ha tak po 10 ton kredy na hektar , to powinno działać do dziś tymczasem zbadam Ph i wam powiem jaki był sens takiego zabiegu , na tej działce plony są takie same jak wszędzie gdzie pole wapna nie widziało ,wiec prawdopodobnie kupiło sie 24 tony kamienia zmielonego w pył a nie wapna .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez wojtii
      Przydało by się dać wapno na pole, tylko jakie? Wiem tylko tyle, że muszę wapnować. Ale jakie dać, ile i gdzie je kupić w okolicy Wrocławia, bliższej lub dalszej?
    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj