Grandzik

Melioracja nie sciaga wody

Polecane posty

Tomasz0611    5610
41 minut temu, witejus napisał:

Wiesz ile wody może spłynąć rurką 50?dużo, bardzo dużo

A rurką 100 może spłynąć 4x więcej ;) Z 50 to się sączki po 100m robi, a nie odprowadzenia po 300m

Edytowano przez Tomasz0611

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
witejus    8522
4 minuty temu, Tomasz0611 napisał:

A rurką 100 może spłynąć 4x więcej

I co z tego że może jak nie spłynie, bo woda się sączy tak z jednej jak drugiej a nie tryska całą objętością jak z węża strażackiego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz0611    5610
2 minuty temu, witejus napisał:

I co z tego że może jak nie spłynie, bo woda się sączy tak z jednej jak drugiej a nie tryska całą objętością jak z węża strażackiego.

Przy takim samym ciśnieniu spłynie 4x więcej, fizyki nie oszukasz, a może jeszcze nawet trochę więcej, bo mniejsze są opory związane z ściankami rury, tylko przy tak niskim ciśnieniu są one pomijalne ;) Ale może być to te dodatkowe 0,001% ;) 

Edytowano przez Tomasz0611
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
witejus    8522
1 minutę temu, Tomasz0611 napisał:

Przy takim samym ciśnieniu spłynie 4x więcej, fizyki nie oszukasz,

Widziałeś kiedy jak się woda leje z takiej rurki drenarskiej?to idź zobacz a nie popisuj się fizyką.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz0611    5610
6 minut temu, witejus napisał:

Widziałeś kiedy jak się woda leje z takiej rurki drenarskiej?to idź zobacz a nie popisuj się fizyką.

Widziałem jak się leje z rurki drenarskiej 50mm, a jak ze zbieracza 150mm, w tej rureczce 50mm to ledwo się sączy w porównaniu z zbieraczem 150mm gdzie płynie rzeka. Fizyka jest jedna i ta sama dla całego świata, przy tej samej różnicy ciśnień pomiędzy końcami rury przepływ w niej jest wprost proporcjonalny do pola jej przekroju, i nic innego to nie odkryjesz ;) A jak chcesz dokładnie zgłębić temat to wypożycz sobie jakiś podręcznik dotyczący mechaniki płynów ;) 

Edytowano przez Tomasz0611

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
witejus    8522
3 minuty temu, Tomasz0611 napisał:

Fizyka jest jedna i ta sama dla całego świata, przy tej samej różnicy ciśnień pomiędzy końcami rury przepływ w niej jest wprost proporcjonalny do pola jej przekroju, i nic innego to nie odkryjesz ;) 

Dobra, dobra, rozprawki na temat różnicy ciśnień to na elektroda.pl pisz, tu jest temat o jednej rurce 50mm którą nie chce woda płynąć a nie sączkach, zbieraczach i kolektorach.Ile wody popłynie rurką zależy od przepuszczalności ziemi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz0611    5610

I od tego, że przy zbyt długiej rurze o za małym przekroju efekt tarcia o ścianki powoduje coraz wolniejszy jej przepływ ;) Aby zobaczyć ten efekt spróbuj przelać gęsty olej przez rurkę 1/4" i 3/8", może i to przypadek ekstremalny ale zobaczysz różnicę, dodatkowo w takiej rurce melioracyjnej ścianki są bardzo "chropowate" przez co przepływ jeszcze bardziej zwalnia.

Ale kończąc te dywagacje, myślę, że bez wizji lokalnej ciężko będzie coś zaradzić, bo na wszystkie możliwe problemy tu opisane kolega ma zawsze odpowiedź, że on zrobił wszystko dobrze i w sumie to on nie wie dlaczego to nie działa ;) 

Edytowano przez Tomasz0611

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
witejus    8522
4 minuty temu, Tomasz0611 napisał:

dodatkowo w takiej rurce melioracyjnej ścianki są bardzo "chropowate" przez co przepływ jeszcze bardziej zwalnia.

I przez te ,,chropowate" ścianki w jego rurce woda nie chce płynąć?🤣

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz0611    5610
2 minuty temu, witejus napisał:

I przez te ,,chropowate" ścianki w jego rurce woda nie chce płynąć?🤣

Tego nie powiedziałem xD Ale jeżeli na końcu rurki w rowie nic nie płynie, to na pewno nie jest w porządku, nawet jak gleba była by na prawdę słabo przepuszczalna, to jakaś mała stróżka powinna płynąć. U mnie w truskawkach na poprzeczniaku też potrafiła woda stać, ale to z powodu tego, że ziemia jest mocno ubita, i melioracja jest sprawna bo 10m dalej już nie ma żadnego problemu i wszystko ściąga. Ale głębosz kupiony kilka lat temu załatwił sprawę, przejechany poprzeczniak kilka razy i bez problemu od tej pory woda sobie wsiąka.

Edytowano przez Tomasz0611

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grandzik    89

No tak tylko mnie caly czas dziwi czemu nie ciaganie? Poglebiony row zeby byl wiekszy spadek i nic!!!

Rurka w rowie jest pod woda nie widze czy plynie wgl cos.Po polu widac ze nie ma roznicy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
witejus    8522

Mnie też to dziwi bo ja układałem rury 80 w takim ile że nie szlo go z łyżki wytrząsnąć już z 6 lat temu a woda cały czas cieknie z rurek, bo udało mi się przechwycić źródła które wybijały w połowie pola

4 minuty temu, Grandzik napisał:

No tak tylko mnie caly czas dziwi czemu nie ciaganie?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
peugeot    378
17 minut temu, Grandzik napisał:

No tak tylko mnie caly czas dziwi czemu nie ciaganie? Poglebiony row zeby byl wiekszy spadek i nic!!!

Niewiesz czy nie ciągnie bo tego nie sprawdziłeś . Zauważyłeś tylko  że nie spada poziom w bajorku . Większy kąt nachylenia rurek w sytuacji którą opisałeś nie ma znaczenia . 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grandzik    89

Czemu nie ma znaczenia?jest wiekszy spad.Jak w bajorku sie nie zmniejsza to pewnie nie cieknie logiczne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
peugeot    378

Kąt nachylenia nie generuje ciśnienia tylko różnica poziomów wody . 

15 minut temu, Grandzik napisał:

Jak w bajorku sie nie zmniejsza to pewnie nie cieknie logiczne

 To nie jest logiczne ani oczywiste . Woda może spływać intensywnie a mimo to jej poziom może rosnąć . Wpływ na to ma wiele czynników , nie tylko spadek . 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mlody133567    1

Słoma rura z dziurami słoma spadek i jak jest gdzie odchodzić to będzie po problemie 

Edytowano przez Mlody133567

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karol445    89

6 stron pisania o niczym  bo autor wszystko zrobił prawidłowo ale woda nie cieknie widocznie nie przewidział dwóch rzeczy:

1. Mieszka w miejscu o anomaliach grawitacyjnych i u niego woda płynie pod górę a nie w dół

2. Pod jego polem znajduje się lodowiec i woda w rurze zamarzła i dlatego nie spływa doi rowu

No jak widać czasem dziwne przypadki sie zdarzają 😀

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Alchemik    444

Może też nie wypito odpowiedniej ilości alkoholu w czasie odbioru, albo stara sąsiadka urok rzuciła.

Ewentualnie słomką spływa woda z 10 hektarów, albo nie zapłacono kopiacemu i zostawił prezent w rurze.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
peugeot    378

Nie ma znaczenia miejsce , liczy się  różnica ciśnień  - tam gdzie jest większa tam jest  większy  potencjał do spływania . 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez wojtii
      Przydało by się dać wapno na pole, tylko jakie? Wiem tylko tyle, że muszę wapnować. Ale jakie dać, ile i gdzie je kupić w okolicy Wrocławia, bliższej lub dalszej?
    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj