misiu1123

Potężna miotła zbożowa w życie.

Polecane posty

misiu1123    3

Jak w temacie.

Piękne żyto, ale z daleka. Na jesień pryskane bizonem z cortevy, wszystko wzięło oprócz tego paskudztwa miotły. Sialem z dwa tygodnie temu pierwszy azot, po tym czasie ładnie się nawet zrobiło i dzisiaj chciałem trochę poprawić mocznikiem. Jak wszedłem na pole, to myślałem, że mi wątroba pęknie. Przez ten czas to zielsko dostało takich rozmiarów, jakby na jakichś sterydach było. Dodam, że miotła już z jesieni przybledla, ale w porównaniu do reszty chwastów trzymała się ostro. Teraz jest tragedia, nie wiem, czy likwidować żyto i zasiać jeszcze owies, wsiać jare żyto, czy poprawić czymś innym i czekać. Aczkolwiek, jakby zniszczyć miotle, to tego żyta za wiele nie zostanie. Hybryda siana jakoś między 15-20 września, z tym, że też coś postrzelana wyszła, mimo, że starałem się siać, jak najpłycej.  Jeszcze takiego przypadku nie miałem przez prawie 20 lat, jak "gospodarzę". Tu kilka fotek. Co najlepiej zrobić, bo co by nie zrobił szału już nie będzie. Dzięki z góry i pozdrawiam. 

20230406_222037.jpg

20230406_222018.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Axial weźmie to na spokojnie ale tanio nie będzie . Po fotce ciężko stwierdzić jak zostanie obsada ale chyba lepiej zostawić niż bawić się w kolejne koszta 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
misiu1123    3

Właśnie chodzi mi to po głowie, że jak zniknie miotła, to żyto zrobi się gęste, jak słupy telegraficzne. Ale chyba tak zrobię. Dzięki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
misiu1123    3

No jednak to nie jest miotła, tylko jakaś trawica i właśnie to może być to dziadostwo. Tego jeszcze na tym polu nie było. Po konsultacjach wychodzi, że jest niskie ph, a przed chwila wyczytałem, że ten chwast jest kwasolubny. Pole już jest zaorane, a po świętach zasieje owies. Czy się uda, to ryzyk-fizyk, ale z tej hybrydy wielkie gunwo by było. Na jesień zamawiam tira wapna z kopalni i będę rozsiewal normalne po 2t co dwa, trzy lata, niż to granulowane 300kg co roku. 

Jestem jedynie ciekawy, skąd to się wzięło, bo chociaż za mało, to po te 300kg wapna z magnezem dawałem. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GABBER85    1308

to my  tu sie zastanawiamy jak to wytepić zeby sypneło 9-10 t/ha, a ty sie wozisz z pługiem😅

Co do  wapna, granulowane działą szybko, ale najdłzzy efekt moim zdaniem daje własnie zmielony kamień 0-2mm [ ja sype 0-4 bo takie jest na okolicznych kopalniach i jak kupisz wapno mielone w worku 25kg  to niczym nie rozni sie od 0-4 w granulacji, kolor to zalezy jaki pokład był , ma wiecej Ca albo mniej]


>>>>>> 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
misiu1123    3

Niestety. Pług był wg mnie jedyną opcją,bo chciałem to stalerzowac, ale raz, że moja talerzowka nadaje się tylko do zerwania scierniska i tak robię po zniwach, dwa, przykrylem to wszystko i zobaczę. Tak rok stracony i tak, bo cudów z tego nie będzie.

Nie lubię orac na wiosnę, ale mnie sytuacja zmusiła, nic już nie zrobię. Mam nadzieję, że uda mi się jeszcze dostać owies i to dzisiaj zasieje. Co będzie, to będzie. Nie zawsze jest niedziela, człowiek uczy się całe życie.

Co do plonów, to z tego pola idzie uzyskać 9-10t, ale z dwóch hektarów przy potężnym nawozeniu gnojem i sporymi opadami. Takie są u mnie pola, a mszcze się na tym piachu, bo potrzebuję słomę na sciolke.  Ceny słomy w tym roku mogą być zabójcze, bo już jej brakuje, a z tego, co czytam, to kupa ludzi, co nie ma hodowli woli ją ciąć po kombajnie, bo wchodzą w ekoschematy. No i u nas jest sporo krowiarzy, którzy kupują każdą ilość, bo sami mają lucerny, kukurydze z których słomy nie ma. Taki klimat.

Co do wapna, starałem się kupować takie o zawartości 50+ wapna, ale te ilości są za małe. Niskie ph spowodowało, że hybryda po prostu nie wzeszla w całości, dając do popisu temu dziadostwu.  

Edytowano przez misiu1123

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    793

Jak zasiejesz owies to ten chwast znowu się rozprzestrzeni, ciężko ocenić po fotce ale jeśli jest to tomka oścista to ją sie zwalcza chlorotoluronem którego nie można stosować w owsie, bo też go załatwi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Buszmen11    268

Kolega wyżej dobrze prawi🍺 na 99% to jest tomka. U nas tego ścierwa jest pełno. Kombajnem za***iście się rozsiewa. I lubi niskie pH. Jedynie tępić to ctu w górnych dawkach jesienią. Opryski na wiosnę tego nie wytępią. I w owsie też wylezie

Patrzyłem na etykiecie-po bizonie można siać qq lub jarą pszenicę

Edytowano przez Buszmen11

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    793

tylko ctu, glifosat tego nie załatwi bo bank nasion tego chwasta jak już raz się wysieje to będzie ogromny, ale u mnie Tolurex załatwił sprawę z tomką

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
misiu1123    3
1 godzinę temu, Buszmen11 napisał:

Kolega wyżej dobrze prawi🍺 na 99% to jest tomka. U nas tego ścierwa jest pełno. Kombajnem za***iście się rozsiewa. I lubi niskie pH. Jedynie tępić to ctu w górnych dawkach jesienią. Opryski na wiosnę tego nie wytępią. I w owsie też wylezie

Patrzyłem na etykiecie-po bizonie można siać qq lub jarą pszenicę

No to robi się problem...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    793

Moim zdaniem trzeba było nie orać tak raptownie bo tę żyto nie było wcale takie strasznie rzadkie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
misiu1123    3

Zdjęcia nie pokazywały tego żyta. Gdybyś wszedł na pole, to tragedia. To świństwo w tym stadium jest podobne do żyta, więc to się tak tylko widziało, że gęste. Niskie ph zabiło życie w życie i uaktywnilo tamto.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kingway    9

Koledzy u mnie podobne mam chwasty i być może to to i ta tomka to jest potocznie zwaną trawicą ??? I jaki oprysk polecacie na to ??? Bo podejrzewam , że Chwastox Trio tego nie wezmie :/

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
6465    12380

Przy dawce 3l.  Trzeba uważać żeby się nie nałożyły przejazdy bo zboże wypali. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Buszmen11    268

Kiedyś zrobiłem 3l wiosną to 1/3 obsady hybrydy wyleciała. Odtąd pryskam tylko na jesień. Dawka 2l na wiosnę tomki nie załatwi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz1q    1826

Wy macie jakiś płodozmian czy żyto po życie przez całe życie. Strączki rzepak i wytepisz jednoliscienne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
misiu1123    3
2 godziny temu, Mateusz1q napisał:

Wy macie jakiś płodozmian czy żyto po życie przez całe życie. Strączki rzepak i wytepisz jednoliscienne

Problem polega na tym, że to żywy piach. Jak przypasuje rok,to żyto i owies urosną. Jak zielsko wyjdzie, którego nie da się zniszczyć w uprawie, to zostaje pryskanie po zniwach glifosatem. Aczkolwiek i ten wszystkiego nie bierze.

W moim przypadku błędem była zbyt mała ilość wapna przez co to gówno wyszło i spowodowało niedostateczne zagęszczenie hybrydy na jesień, która takich błędów nie wybacza. Kolejne doświadczenie można wpisać do "zeszytu z doświadczeniami".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Buszmen11    268

Powiedz bizonem jechałeś  na 4 liść jak było w etykiecie? Sam miałem nim pryskać jesienią tylko żyto już było na 8 liściu i poszło ctu+dff

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
misiu1123    3

Bizon nie bierze tomki oscistej. Moim błędem było zle rozpoznanie, bo niby po oprysku coś tam wydawało się, że bierze. Resztą zielska była zniszczona. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez przemo93pl
      cześć mam pytanie jestem zielony w uprawie hybryd a chce zasiać troche żyta hybrydowego jeśli ktoś sieje takie niech się podzieli doświadczeniem onim ziemie którą bym przeznaczył po tąm uprawe to 4 i 5 przedplon to łubin wąskolistny zeus ?
    • Przez patryk170
      Witam, mój pierwszy siew żyta jak coś
      Chciałem opryskać żyto hybrydowe na chwasty 2 tygodnie temu, a zamówiony oprysk przyjechał dopiero dzisiaj bo mieli jakieś problemy na magazynie. Niestety było kilka ciepłych dni i żyto na ten moment ma 40-50 cm wysokości a na polu nie mam ścieżek. Na jesień nie pryskałem i teraz na polu jest bardzo dużo wielkich chwastów. I stąd kilka pytań:
      1.Czy jest jeszcze sens pryskać te chwasty gdy są już tak duże i nie wiadomo czy środek zadziała i gnieść to żyto bo raczej już się nie podniesie po kołach, czy już za późno i zostawić nie pryskane a żyto je przerośnie i jakoś sobie poradzi.
      2. Jak co roku mam na polu pasy od nakładek nawozu (siałem 200 kg/ha saletrzaku) i tam gdzie poleciała podwójna dawka jest ładne i ciemne zielone a tam gdzie pojedyncza jest blade i słabsze. Czy jak bym opryskał je mocznikiem + jakieś nawóz dolistny to jest jeszcze szansa żeby nadgoniło w tych słabych pasach czy już za późno.
      3. Ile żyto hybrydowe musiało by dostać azotu w czystym składniku na ha żeby się położyło z nadmiaru.
      4. Czy w życie jest miotła zbożowa czy nie bo ostatnio gadałem z wujkiem i o ten twierdził że w życie nigdy nie ma miotły zbożowej.
    • Przez jarek87
      Czesc ma ktoś na sprzedaż zyto jarePotrzebuje 1t.Powiat goleniów Lub wysylka kurierem. 
    • Przez bartus16
      koledzy pomozcie bo cos nie tak jest z moim z żytem <_< bo zaczyna żołknoc i to co raz gesciej pojawiaja sie zżolkniete listki co to moze oznaczac???????????? :rolleyes:
    • Przez dominikl95
      witam zastanawia mnie jedna kwestia,czy żyto siane pod koniec października może być lepsze niż siane we wrześniu.( starzy ludzie tak u mnie mówią że siane późno dało lepszy plon.od czego to jest uzależnione i chciałbym podkreślić że ziemię 6 klasy i teren niedługim okresem wegetacji ( chłodny obręb)
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj