yacenty

Ochrona i nawożenie pszenicy 2023

Polecane posty

majtek53    52

Pszenica zasiana na ugorze, oraz na działkach trochu za perzonych. Planuje na wiosnę zastosować herbicyd ATTRIBUT 70sg. (czytałem że jedynie on się sprawdza) Jaki herbicyd zastosować jeszcze w połączeniu z nim lub w jakimś innym okresie na wiosnę czy na jesień ?


Mam Ursusa jestem PATRIOTĄ :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
isentor    81

Jesienią dobrze jakbyś trochę te chwasty ruszył, wiosną będą miały wysokie fazy i ciężej będzie. Masz jeszcze trochę czasu (temp.). Może dff na jesień nawet z CTU połączone? Attribut dobrze byłoby zrobić z czymś na 2 liścienne jeżeli będzie wymagała tego sytuacja. Jaki fluroksypyr, tribenuron

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
metrax12    143
6 godzin temu, majtek53 napisał:

Pszenica zasiana na ugorze, oraz na działkach trochu za perzonych. Planuje na wiosnę zastosować herbicyd ATTRIBUT 70sg. (czytałem że jedynie on się sprawdza) Jaki herbicyd zastosować jeszcze w połączeniu z nim lub w jakimś innym okresie na wiosnę czy na jesień ?

Nie wiem jaka dawka Attributa pójdzie na perz ale jeśli 100g to może to trzeba podzielić na 2 zabiegi (o ile da się wyrobić w czasie-do końca krzewienia). I koniecznie trzeba adiuwant (ten co dodają w pakiecie Biopower lub inny np. olejowy). Można założyć że na wiosnę zwalczy miotłę w zadowalającym stopniu. Jeśli na jesieni nie będzie zbytnio jednoliściennych (pomijam perz), można dać samo DFF 0,2-0,3l. Na wiosnę poprawka na dwuliścienne (jeśli nie będzie ich zbytnio w fazie krzewienia), najpóźniej jak się da (jeśli ma być np. ostrożeń), wtedy tribenuron + florasulam/fluroksypyr lub Mustang Forte jeśli nie siejesz rzepaku w poplonie) do końca krzewienia np. 2,4-D + dikamba + florasulam/fluroksypyr). Nie wiem jakie chwasty na tym ugorze rosły, ale na jesieni cokolwiek (czyli co najmniej DFF) trzeba dać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
VonVegans    1276

Paszowa 750-780 w okolicy.ale już jest + bo nie kupicie pszenicy technicznej z Ukrainy...za to kupicie kruszonkę pszenna,po 700

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rado9990    4

Zamierzam pryskac zboża bacara trio,według etykiety dawka to 0,45,niektórzy tu piszą że trzeba zaczynać od 0,7 w górę żeby był efekt,aż tak bardzo trzeba zawyżyć zalecaną dawkę ? Nie zaszkodzi to zbożu ? Ktoś tu pisał że trzeba dać 0,8 żeby było czysto na polu ? Trochę dziwny ten środek jeśli trzeba dać prawie dwa razy taką dawkę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1375

No niestety ale tak jest, 0.6 to minimum.  Pszenicy nie szkodzi 250g flufenacetu ani 150 DFF. Metrybuzyna też jak ciepło nie groźna. Ale to już sobie sam zdecyduj, żeby nie było potem. 

Edytowano przez ravoj

Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
logan3512    140

Ravoj chyba ma bardzo dobre ziemię to i nie widzi aby coś się działo że zbożem po takiej dawce , ja w tamtym roku dałem 0,5 litra i było czysto tylko na jednym kawałku przepuściła habra 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
metrax12    143
10 minut temu, isentor napisał:

@ravoj Jak pszenica dostanie 0,3 dff to na bank zbieleje

Przecież niektórzy stosują 0,6 Bacary.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
isentor    81

@metrax12 To przekraczają zalecaną dawkę o 0,15l/ha i prawdopodobnie mają lepsze gleby. Na średniej/lekkiej w życiu bym 150g dff nie wrzucił. Przy 100g pojawiają się wybielenia

Edytowano przez isentor

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam problem z wiechliną roczną na jednej działce aktualnie mam tam zasiane przenżyto i chciałem zapytać czy da radę to zwalczyć przy jesiennym odchwaszczaniu i jakim środkami.

Z góry dziękuję za odpowiedź😀

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
metrax12    143
43 minuty temu, Patryk1234455 napisał:

Witam, mam problem z wiechliną roczną na jednej działce aktualnie mam tam zasiane przenżyto i chciałem zapytać czy da radę to zwalczyć przy jesiennym odchwaszczaniu i jakim środkami.

Z góry dziękuję za odpowiedź😀

Tak, przy okazji zwalczania miotły czyli Expert 0,35 lub inny preparat z flufenacetem, tylko nie żadne 100g substancji, 150 minimum, ale nie zaszkodzi dać więcej. I terminowo najlepiej szpilka, 1-liść, im wcześniej tym lepiej (o ile jest wilgoć w glebie). 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, metrax12 napisał:

Tak, przy okazji zwalczania miotły czyli Expert 0,35 lub inny preparat z flufenacetem, tylko nie żadne 100g substancji, 150 minimum, ale nie zaszkodzi dać więcej. I terminowo najlepiej szpilka, 1-liść, im wcześniej tym lepiej (o ile jest wilgoć w glebie). 

Jest bardzo sucho I termin szpilki ucieknie.

A tak pozatym expert na wiechlinę?? Z kim bym nie rozmawiał to każdy mówi że expert tego nie bierze. Są inne opryski na to czy ciężko będzie pierwszy raz mam do czynienia z tym chwastem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
isentor    81

Generalnie flufenacet w dawce jak napisał @metrax12 od 150g w górę, nawet do 250g, ale jak masz sucho to ciężko, bo działa głównie odglebowo. Ewentualnie prosulfokarb, ale to już w ogóle odpada bo to typowo odglebowa s.cz. Wiosną już wyjdzie dużo dreżej, Atlantis na przykład. Pendimetalina podobno też kolega metrax12 może wie dokładniej

Edytowano przez isentor

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
metrax12    143
15 minut temu, isentor napisał:

Generalnie flufenacet w dawce jak napisał @metrax12 od 150g w górę, nawet do 250g, ale jak masz sucho to ciężko, bo działa głównie odglebowo. Ewentualnie prosulfokarb, ale to już w ogóle odpada bo to typowo odglebowa s.cz. Wiosną już wyjdzie dużo dreżej, Atlantis na przykład. Pendimetalina podobno też kolega metrax12 może wie dokładniej

Pendimetalina przy suchej glebie całkowicie odpada. Flufenacet jest chyba bardziej doglebowy niż prosulfokarb. Nie wiem jaka jest faza zboża.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piffpaff    364
isentor napisał:

@ravoj Jak pszenica dostanie 0,3 dff to na bank zbieleje

raz dałem 0.3 dff i pszenica pojaśniała i trochę ja przytrzymalo w porównaniu do innych działek ale w plonie nie widziałem różnicy. zawsze stosuje 0.2 I jest ok a mam działki mozaiki gdzie jest i glina i piachy na jednej dzialce

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
metrax12    143
1 godzinę temu, Patryk1234455 napisał:

Jest bardzo sucho I termin szpilki ucieknie.

A tak pozatym expert na wiechlinę?? Z kim bym nie rozmawiał to każdy mówi że expert tego nie bierze. Są inne opryski na to czy ciężko będzie pierwszy raz mam do czynienia z tym chwastem?

Jeśli wilgoć będzie, stosuj jak najwcześniej. Mówimy o wiechlinie z nasion oczywiście?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1375
8 godzin temu, isentor napisał:

@ravoj Jak pszenica dostanie 0,3 dff to na bank zbieleje

To byś musiał dać 1.3 litra tej Bacary żeby 300g DFF podać. Może wtedy zbieleje. 

8 godzin temu, logan3512 napisał:

Ravoj chyba ma bardzo dobre ziemię to i nie widzi aby coś się działo że zbożem po takiej dawce , ja w tamtym roku dałem 0,5 litra i było czysto tylko na jednym kawałku przepuściła habra 

Tak, raczej dobre. 


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, metrax12 napisał:

Pendimetalina przy suchej glebie całkowicie odpada. Flufenacet jest chyba bardziej doglebowy niż prosulfokarb. Nie wiem jaka jest faza zboża.

Zboże jest w fazie 1 liścia chwila I będzie 2 się pokazywał 

1 godzinę temu, metrax12 napisał:

Jeśli wilgoć będzie, stosuj jak najwcześniej. Mówimy o wiechlinie z nasion oczywiście?

Tak z nasion na jutro jakiś deszcz zapowiadają 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
metrax12    143
30 minut temu, ravoj napisał:

To byś musiał dać 1.3 litra tej Bacary żeby 300g DFF podać. Może wtedy zbieleje. 

0,3l DFF to nie jest to samo co 300g!!!

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Artis    51
6 godzin temu, Patryk1234455 napisał:

Witam, mam problem z wiechliną roczną na jednej działce aktualnie mam tam zasiane przenżyto i chciałem zapytać czy da radę to zwalczyć przy jesiennym odchwaszczaniu i jakim środkami.

Z góry dziękuję za odpowiedź😀

na wiechlinę to flufenacet, chlorotoluron, prosulfokarb. Chloro dobrze sobie radzi raz używałem nawet wiosną i efekt zadowalający

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Artis napisał:

na wiechlinę to flufenacet, chlorotoluron, prosulfokarb. Chloro dobrze sobie radzi raz używałem nawet wiosną i efekt zadowalający

W jakiej dawce chlorotoluron na wiechlinę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1375
3 godziny temu, metrax12 napisał:

0,3l DFF to nie jest to samo co 300g!!!

A bo ja myślałem że on o substancji pisze 


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tobago    359

Polnocny zachod. Ile w przyszłym tygodniu celować sztuk na m2 pszenicy? 320-330 będzie ok czy za mało w tym terminie? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Challenger
      Czy uprawia moze ktos ta odmiane pszenicy paszowej???Prosze mozliwie jak najszybciej o opisanie tej odmiany,jej plonowanie wymagania itp.Z gory dzieks :rolleyes:
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
    • Przez raul
      Witam,
      Planuję dożywić pszenicę ozimą. Kupiłem dożywić na bazie mikroelentow: azot, cynk, mangan, miedz, Milena, cynk, siarka, magnez.
      Czy można mieszać w jednym opryskiwaczu powyższą dożywić z płynnym nawozem fosforowym?
    • Przez patryk170
      Witam, dzisiaj oglądałem  pszenice jarą na polu i widać już niedobory wody. Pole to ma 500 metrów długości i jest to mozaika i z jednej strony od lasu zaczyna się na 6/5 klasie i przechodzi w 4b/a z drugiej i co mnie dziwi to to że na tych piachach jest ładna ciemnozielona a na lepszej ziemi zrobiła się jasnozielona. A  na wszystkich sąsiednich polach jest na odwrót i  na tych piachach ludziom już powypalało zboża. Czym może być to spowodowane ?
    • Przez raul
      Witam kolegów. Ostatnimi laty bardzo popularna zrobiła się pszenica euforia. W swoim gospodarstwie zmieniam materiał siewny. Słyszałem dużo różnych opinii o euforii. Jakie macie z nią doświadczenia? Jak wam sypie, czy choruje?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj