yacenty

Ochrona i nawożenie pszenicy 2023

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
tytanowyJanusz    3615
2 godziny temu, rolnikon1989 napisał:

Delaro forte lepsze na t1 czy t2? Dużo ludzi daje na t2

Na T2 lepsiejsze 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dastan    620
14 godzin temu, Agra napisał:

Jakich końcówek używasz ?

Ile azotu dostała pszenica aby oddać 9t ?

Jakies 140-150N po rzepaku i kukurydzy, fakt że rok wyjątkowy bo pierszwy raz mi tyle sypało odmiana Patras.

Będziecie pryskać w tym tygodniu na T1? U mnie kolanko ledwo co się odrywa, doradca sugerował jeszcze zaczekać aby potem nie było długich okienek między zabiegami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tigon    1490

ja bym skracał ale wpierw robię chwasty i jeżeli pogoda będzie dobra to w przyszłym tygodniu dopiero.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dastan    620

Znowu czytam aby za wczesnie nie skracać bo można kłos skrócić? Czyli kiedy najlepszy moment?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piffpaff    321
Dastan napisał:

14 godzin temu, Agra napisał:

Jakich końcówek używasz ?

Ile azotu dostała pszenica aby oddać 9t ?

Jakies 140-150N po rzepaku i kukurydzy, fakt że rok wyjątkowy bo pierszwy raz mi tyle sypało odmiana Patras.

Będziecie pryskać w tym tygodniu na T1? U mnie kolanko ledwo co się odrywa, doradca sugerował jeszcze zaczekać aby potem nie było długich okienek między zabiegami.

nie słuchaj doradcy tylko obserwuj pogodę i sam myśl, jeśli kolanko się oderwało a zapowiadają teraz cielo aż do swiat to ten 1 cm to przyrośnie roślina w 2 dni a za chwile święta i jak martwisz się co powiedzą sąsiedzi to wystartujesz że skracaniem dopiero we wtorek za tydzień to kolanko na 100% ucieknie, obserwować

Dastan napisał:

Znowu czytam aby za wczesnie nie skracać bo można kłos skrócić? Czyli kiedy najlepszy moment?

najlepiej jak wyrwiesz średniej wielkości roślinę i wybierzesz w niej pęd główny czyli największy i nagrubszy zazwyczaj, rozetnij go u Podstawy i jak ma 1cm to jedzi jak ma 0.5 to czejak jeszcze dzień max dwa

  • Like 1
  • Thanks 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
alfa    1192

U was skracania t1 a u mnie w okolicy wszystko stoi mało co rośnie . Azot nie dany gdzie nigdzie 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piffpaff    321

spokojnie u mnie 3 dzień z rzędu na minusie nad ranem a dziś mega mgła, liście fioletowe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam , próbował ktoś na t2 połączenia praxiora z lenvyorem (mefentriflukonazol 100g/l) ??

Zawsze na T2 w jęczmieniu ozimym robiłem 0,8-1l priaxiora +100g protiokonazolu  i byłem zadowolony tym bardziej ze jęczmień miałem po pszenicach a w tym roku wszystko pszenice mam po rzepaku burkach i soji , jak myślcie takie rozwiązanie w pszenicy ma racje bytu ? Na 90% jestem zdecydowany na ascre w dawce 1,2l ale nawet przy tej dawce i zwrotach z bayeru jest to dalej 200zl netto /ha 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
odrion    199
2 godziny temu, john_deere7430 napisał:

Witam , próbował ktoś na t2 połączenia praxiora z lenvyorem (mefentriflukonazol 100g/l) ??

Zawsze na T2 w jęczmieniu ozimym robiłem 0,8-1l priaxiora +100g protiokonazolu  i byłem zadowolony tym bardziej ze jęczmień miałem po pszenicach a w tym roku wszystko pszenice mam po rzepaku burkach i soji , jak myślcie takie rozwiązanie w pszenicy ma racje bytu ? Na 90% jestem zdecydowany na ascre w dawce 1,2l ale nawet przy tej dawce i zwrotach z bayeru jest to dalej 200zl netto /ha 

Moim zdaniem średni pomysł. Słabym punktem priaxora + priotio jest dtr. Wyrzucając priotio a dodając mefentriflukonazol poprawi się zabezpieczenie przed septoriozą,  a pogorszy przed dtrka. Czyli stosunkowo słaby punkt jeszcze bardziej osłabiamy. Do priaxora dodanie solatenolu to byłoby ok, ale cenowo to się nie zepnie. Jak ktoś ma ascre 1.2 l za 200 netto, to nie znajdzie nic lepszego.  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, odrion napisał:

Moim zdaniem średni pomysł. Słabym punktem priaxora + priotio jest dtr. Wyrzucając priotio a dodając mefentriflukonazol poprawi się zabezpieczenie przed septoriozą,  a pogorszy przed dtrka. Czyli stosunkowo słaby punkt jeszcze bardziej osłabiamy. Do priaxora dodanie solatenolu to byłoby ok, ale cenowo to się nie zepnie. Jak ktoś ma ascre 1.2 l za 200 netto, to nie znajdzie nic lepszego.  

Tez mi się tak wydaje ze już nie ma co kombinować i zrobić ta ascra w obniżonej dawce i będzie dobrze 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3526
5 godzin temu, Dastan napisał:

Znowu czytam aby za wczesnie nie skracać bo można kłos skrócić? Czyli kiedy najlepszy moment?

Zaszkodzisz jak za póżno dasz CCC, wcześniej nie szkodzi , najlepszy efekt , jak kolanko oderwane 0,5 cm, niestety jest juz dalej

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
40 minut temu, miwigos napisał:

Zaszkodzisz jak za póżno dasz CCC, wcześniej nie szkodzi , najlepszy efekt , jak kolanko oderwane 0,5 cm, niestety jest juz dalej

Za pozno czyli kiedy ? Nie raz się jechało jak kolanko już było oderwane ponad 1cm i było dobrze , ja bym się bardziej obawiał ze jak nie będzie jeszcze wcale oderwane go wtedy ccc może zrobić problem , optymalnie wjechać jak jest oderwane 0,5-1cm ale wiadomo ciężko to zgrać z pogoda ..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    317
Dnia 25.03.2024 o 11:21, Tomek90 napisał:

Niektórzy co roku te same pytania i dalej ciemnota 🤦‍♂️

wiesz - ja niby 2 czy 3 rok ten sam zestaw ale patrzę też na ceny i skuteczność ;)
A że tak podpytam bo daaaawno mnie tu nie było - jakie sensowne T1 (cyflux, cyprodynil, protio, fenpropidyna, procholraz), T2 (priaxor?) bo T3 to skończy się pewnie na samym tebu...


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rocco0987    112
27 minut temu, john_deere7430 napisał:

Za pozno czyli kiedy ? Nie raz się jechało jak kolanko już było oderwane ponad 1cm i było dobrze , ja bym się bardziej obawiał ze jak nie będzie jeszcze wcale oderwane go wtedy ccc może zrobić problem , optymalnie wjechać jak jest oderwane 0,5-1cm ale wiadomo ciężko to zgrać z pogoda ..

Ja leciałem w piątek i sobote bo kolanko było już nawet 4 cm w góre, a jak to podziała to nie wiem bo przy aplikacji było fajnie ciepło ale niedziela i poniedziałek bardzo zimna a dzisiaj był przymrozek, żałuje że nie zostawiłem sobie kontrolki pare metrów jedną sekcją. Przy okazji prysnąłem taką pszenice gdzie część roślin miała 0,5cm a reszta mniej, też ciekawi mnie jak to wpłynie na efekt regulacji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jajonasz    1381
32 minuty temu, john_deere7430 napisał:

ja bym się bardziej obawiał ze jak nie będzie jeszcze wcale oderwane go wtedy ccc może zrobić problem

Jaki problem z tego wyniknie? Skąd się w tym roku wzięła to powtarzana bzdura, że za wczesny (jeśli można to tak nazwać) zabieg regulatorem zrobi jakikolwiek problem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Okisz    29
4 minuty temu, jajonasz napisał:

Jaki problem z tego wyniknie? Skąd się w tym roku wzięła to powtarzana bzdura, że za wczesny (jeśli można to tak nazwać) zabieg regulatorem zrobi jakikolwiek problem?

Mój doradca polecił mi zrobić zabieg ccc na pszenicy sianej bardzo późno. Jeszcze nie zaczęła się nawet bardzo krzewić. Mam nadzieję że jej to pomoże i wyjdą dodatkowe pędy klosonosne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
drobny    213

Dzisiaj dokrzewiałem 0,3 modusa i 30kg /ha mocznika dolistnie 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Okisz    29
18 minut temu, drobny napisał:

Dzisiaj dokrzewiałem 0,3 modusa i 30kg /ha mocznika dolistnie 

Ja będę dawać pol litra ccc.

30 kilo mocznika to nie dużo? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2263

Zamiast tego mocznika to miedz, cynk, fosfor. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Okisz napisał:

Mój doradca polecił mi zrobić zabieg ccc na pszenicy sianej bardzo późno. Jeszcze nie zaczęła się nawet bardzo krzewić. Mam nadzieję że jej to pomoże i wyjdą dodatkowe pędy klosonosne

Bo ccc we wczesnych fazach dokrzewia pszenice dokładnie tak to działa , w fazie gdzie kolanko się odrywa od węzła krzewienia na te 0,5-1cm skraca i wtedy efekt jest najlepszy ale w fazie gdzie kolanko nie jest jeszcze oderwane od węzła krzewienia może być problem w postaci zredukowanych kłosów a nawet częściowo pustych , sprawa w tym ze jest to przejściowa faza dla rosliny i po prostu potraktowane w tej fazie ccc moze wywołać duży stres który właśnie tak zadziała , ale z własnego doświadczenia wiem ze nie raz pojechał na pszenice w ktorej ledwo co kolanko się odrywało i nigdy nic złego się nie stało przy dawce 0,8l do tego 0,3 modusa a jak przy większych dawkach to nie wiem

  • Haha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
logitech55    1

Czy azot z polifoski danej na jesień sumuje się do puli azotu w zbożu jarym?

Miała być zasiana zimowa ale plany nie wyszły i dziś zasiałem jarą. Polifoska 6 dana koniec sierpnia 250 kg/ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacor73    1142

A ileż tego azotu było- 15 kg, tyle co nic, połowa pewnie już wypłukana

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ziomal_one    44

Liczy się do bilansu azotu. Azot amonowy jest dobrze zatrzymywany przez glebę. Dużej różnicy nie robi, ale liczyć. 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Challenger
      Czy uprawia moze ktos ta odmiane pszenicy paszowej???Prosze mozliwie jak najszybciej o opisanie tej odmiany,jej plonowanie wymagania itp.Z gory dzieks :rolleyes:
    • Przez raul
      Witam kolegów. Ostatnimi laty bardzo popularna zrobiła się pszenica euforia. W swoim gospodarstwie zmieniam materiał siewny. Słyszałem dużo różnych opinii o euforii. Jakie macie z nią doświadczenia? Jak wam sypie, czy choruje?
    • Przez Klakier125
      Witam!!! Panowie co poradzicie na zwiększenie białka w przenicy?
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
    • Przez Putinw
      Witam.zrobilem oprysk na chwasty lancet 125 na 30ary ,a wypryskalem na jakieś 17ary  wyższym ciśnieniem.Czy zaszkodzi to pszenicy?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj