yacenty

Ochrona i nawożenie pszenicy 2023

Polecane posty

jahooo    9243
12 godzin temu, Ulman napisał:

z racji że temat o pszenicy to pozwolę sobie na małą wrzutkę. W technologii uprawy praktykuje się różne rozstawy rzędów , głównie 12,5 lub 14,3 cm. Jakie są zalety i wady uprawy na 14,3 cm? Jakie macie doświadczenia i obserwacje?

jeśli pryskasz jesienią od chwastu, to w większych odstępach zboże mniej jest podatne na grzyba - to moje własne doświadczenia, podobnie mam w rzepaku , rzędy do 27cm

ci, co sieją poznaniakiem co 9cm czy 10cm trawnik  na jesieni, to na wiosnę szybko wchodzi grzyb, łan jest słabo przewietrzany

jedyną zaletą gęstego łanu jest mniejsza presja chwastów, mozna wówczas pozwolic sobie na pryskanie na wiosnę.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3527
Napisano (edytowany)
18 minut temu, androproteam napisał:

Jakie dawki stosowałem?

1 litr

po 0,5 litr 

Jahooo ,jak sieje 220-250 roślin to nie będzie trawnik , według wykładu niemca na seminarium roztaw 12,5 jest optymalny

Edytowano przez miwigos

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ulman    5578
14 minut temu, jahooo napisał:

jeśli pryskasz jesienią od chwastu, to w większych odstępach zboże mniej jest podatne na grzyba - to moje własne doświadczenia, podobnie mam w rzepaku , rzędy do 27cm

ci, co sieją poznaniakiem co 9cm czy 10cm trawnik  na jesieni, to na wiosnę szybko wchodzi grzyb, łan jest słabo przewietrzany

jedyną zaletą gęstego łanu jest mniejsza presja chwastów, mozna wówczas pozwolic sobie na pryskanie na wiosnę.

Właśnie przewietrzanie łanu to główny argument w większości opinii. Vaderstad forsuje system 12,5 który ponoć jest najbardziej uniwersalny. Horsh ma niektóre siewniki tylko na 15 cm a W siewnikach Amazone czy pottinger są  nawet w wersji do 16,5 cm. Gdyby to nie miało sensu to pewnie by tego nie proponowali. 

Chwasty to najmniejszy problem bo zawsze robię jesień I wiosnę.


Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9243
31 minut temu, miwigos napisał:

1 litr

po 0,5 litr 

Jahooo ,jak sieje 220-250 roślin to nie będzie trawnik , według wykładu niemca na seminarium roztaw 12,5 jest optymalny

to zależy od gleby, na siewniku mam zapiski niemca i siał po 70-90kg/ha pszenicy jak i po 220 na różnych działkach

na niektórych glebach lepiej sprawdza się jeden rozstaw, a innych zupełnie inny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
androproteam    23
2 godziny temu, miwigos napisał:

1 litr

po 0,5 litr 

Jahooo ,jak sieje 220-250 roślin to nie będzie trawnik , według wykładu niemca na seminarium roztaw 12,5 jest optymalny

Zadowolony jesteś z ochrony?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
STIG13    907
5 godzin temu, jahooo napisał:

to zależy od gleby, na siewniku mam zapiski niemca i siał po 70-90kg/ha pszenicy jak i po 220 na różnych działkach

na niektórych glebach lepiej sprawdza się jeden rozstaw, a innych zupełnie inny

i typu odmiany

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3527
5 godzin temu, androproteam napisał:

Zadowolony jesteś z ochrony?

Jade tak juz 3 sezony i nic nie zamierzam kombinować , był test z BASF , ale drozej wychodzi , więc odpada

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jk1976    67
Dnia 4.01.2024 o 17:25, miwigos napisał:

Jade tak juz 3 sezony i nic nie zamierzam kombinować , był test z BASF , ale drozej wychodzi , więc odpada

Jaki koszt takiej ochrony

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mat22889    48

Czy kizeryt można rozsiać już teraz? Chciałbym to zrobić póki będzie mróz i pójdzie wjechać w pole. Zawsze wysiewalem w lutym ale ostatnie lata mrozu w lutym nie było dopiero początkiem marca więc to trochę późno było na kizeryt. Na stromym polu raczej się wstrzymam jeszcze ale mam równiejsze kawałki i ogólnie mokre więc tam bym chciał rozsiać póki będzie możliwość. Chyba nic złego się nie stanie? Chyba już się wypadało jak narazie.... Chociaż jak będzie nadal tyle padać to może spłynac nawóz ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marcin34    141

Axial komplet jak sobie radzi z dwulisciennymi można dodać starane do tego czy nie bardzo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
STIG13    907

Nie zwalcza wszystkiego. Zwalcza dość dużo. Ale przytulia tylko mała. Większa niż 6 okółków musi być dodane starane

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3527

U mnie na wiosne to jedynie pszenica po kuku , obecnie ma 3 liście , lancet wystarczy na taka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Raptus902    129

U mnie też 3 liście wychodzi pierwsze rozkrzewienie. Udało sie opryskać na jesień ale śniegu brak i ciekawe co z tego będzie odmiany Arkadia Banatus Pallas.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3527

U tej co wychodzi rozkrzewienie też opryskałem , było by wszystko , ale mocna ziemia , mokro , nie chciałem robić kolein

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1993michal    14

co dali byście na pierwszą dawkę azotu w pszenicy? saletrosan czy saletrzak? a może saletra a na drogą saletrzak? pójdzie 100 kg siarczanu magnezu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
STIG13    907

Czasami daję saletrę, czasami saletrosan a czasami mocznik. To zależy od tego co się chce osiągnąć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3527
5 godzin temu, 1993michal napisał:

co dali byście na pierwszą dawkę azotu w pszenicy? saletrosan czy saletrzak? a może saletra a na drogą saletrzak? pójdzie 100 kg siarczanu magnezu

Jeśli dajesz siarczan magnezu to daj tyle ile trzega siarki czyli około 26 S, a następnie saletre , ja daje saletrosan 200 kg , a na drugą dawke 300 saletry

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Challenger
      Czy uprawia moze ktos ta odmiane pszenicy paszowej???Prosze mozliwie jak najszybciej o opisanie tej odmiany,jej plonowanie wymagania itp.Z gory dzieks :rolleyes:
    • Przez raul
      Witam kolegów. Ostatnimi laty bardzo popularna zrobiła się pszenica euforia. W swoim gospodarstwie zmieniam materiał siewny. Słyszałem dużo różnych opinii o euforii. Jakie macie z nią doświadczenia? Jak wam sypie, czy choruje?
    • Przez Klakier125
      Witam!!! Panowie co poradzicie na zwiększenie białka w przenicy?
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
    • Przez Putinw
      Witam.zrobilem oprysk na chwasty lancet 125 na 30ary ,a wypryskalem na jakieś 17ary  wyższym ciśnieniem.Czy zaszkodzi to pszenicy?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj