kellyq

Studnia głębinowa + system podlewania kropelkowego

Polecane posty

kellyq    230

Hej, niedługo będę rył studnię głębinową, mam kilka pytań. Głównie rozchodzi się jak dobrać wydajność pompy głębinowej i jaki dobrać zbiornik hydroforowy (bufor). Będzie podlewane ok. 30arów warzyw liniami kroplującymi. 

U kolegi w pobliżu studnia wyszła ok. 30m u mnie może być ciut mniej bo jest niżej teren. Planowałem podlewać bezpośrednio ze studni, czyli pompa -> bufor -> nabicie ciśnienia ok. 5bar. Z bufora reduktor na linie na jakieś 1,7 bara. Pompa załączała by się co jakiś czas i dobijała ciśnienie. Jak to wszystko dobrać? Ma ktoś podobną instalacje np. do truskawek czy innych fruktów?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz0611    5650

Do truskawek mam, bez jakiegokolwiek bufora ;) Wszystko zależy jaka pompa, jakie taśmy itd

U mnie osobiście jest pompa SPO 17-13 i to daje radę podlewać na raz 0,5ha truskawki.

Taśmy mam 0,6l/h z kroplownika, kroplowniki są w odstępie 20cm. Na 0,5ha potrzeba w moim przypadku 5760m taśmy. Ciśnienie na taśmach około 0,6-0,7 bara.

Edytowano przez Tomasz0611

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz0611    5650

Studnia głębinowa, rura osłonowa fi160(tutaj żałuję, że nie 220), wybijana przez firmę zewnętrzną.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Shaun    243

Zaraz przyjdzie racyl i będzie bredził, że hydrofor to szajs i  pompy sie od tego sypią.

Podlewanie przez bufor to nie jest bezpośrednio ze studni.

Skoro kolega ma  instalację to może pozwoli Ci się  przyjrzeć i coś jeszcze podpowie.

Na 0,3 ha to mocno bym się zastanowił czy robić takie inwestycje, chyba, że przewidujesz powiększenie podlewanego areału.

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kellyq    230

Nie straszcie może się uda trafić, mam jedno podejście, studnia będzie w warsztacie, specjalnie w posadzce dziure zostawiłem. W przyszłości areał pewnie będzie się zwiększał może jakieś tunele, to woda się przyda.

Ja chciałem z rury fi 125 robić 

Edytowano przez kellyq

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kellyq    230
10 minut temu, cinek1808 napisał:

Ha ha akurat będzie w tej dziurze . Może być źródło 10 m obok. 

Nie zapeszaj. Będzie tam gdzie ma być, jak coś to potem się będzie myśleć 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz0611    5650
14 minut temu, tomek1974 napisał:

jak żelaza nie ma to można podlewać od razu 

U mnie jest żelazo i podlewam od razu, wadą tego rozwiązania jest, że taśmy 3 lata tylko dają radę, potem już się kapilary zapychają ;) 

21 minut temu, cinek1808 napisał:

Ha ha akurat będzie w tej dziurze . Może być źródło 10 m obok. 

Jeżeli są takie pokłady wodne jak u mnie to można na ślepo wiercić, woda na 100% będzie ;) Jest jedno wielkie jezioro na głębokości 40m o powierzchni 100km2, a ja mieszkam praktycznie po środku tego jeziora ;) Różnica tylko taka była, że u znajomego kilometr dalej woda była na 42m a u mnie na 40 xD 

Ale żadnych czarodziei z kijkami itp rzeczy, pierwszy odwiert i woda jest. Jedyny problem, to w ziemi może się taki głaz trafić, że się przez niego nie da przejść i trzeba od nowa wiercić.

31 minut temu, kellyq napisał:

Ja chciałem z rury fi 125 robić 

Rób co najmniej 160, żebyś za 2-3 lata nie narzekał, że za mała.

Edytowano przez Tomasz0611

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kellyq    230

Wiercił będę sam to nie wiem jak to cenić, sprzęt pożyczony, ręczna wiertnica + szlamówka. 4 dni +/- schodzi z tym przy ok 30 metrach. Pompa ze 4 stówy budżetowa + rury osłonowe + filtr + kamyk + wąż 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arekłaszcz    0

Witam serdecznie mam do sprzedania praktycznie nowa maszynę do kopania studni głębinowej. Jeżeli był by ktoś zainteresowany zapraszam 607836620

received_230372949506564.jpeg

received_598161805695687.jpeg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Papkin
      Chciałbym (prawdopodobnie dopiero w przyszłym roku) pobudować mały magazyn na zboże. Wymiary budynku mniej więcej 6x14, niestety ilość miejsca mnie ogranicza. 
      Może jest ktoś kto ostatnio coś budował? Jak to wygląda od strony prawnej, wystarczy zgłosić przed budową w gminie?  Jak jest z odległością od sąsiedniej działki? Z tego co wyczytałem to 3m jeśli nie będę miał okien,czy jest możliwość żeby to obejść np. za zgodą sąsiada? 
      Z jakimi wydatkami się liczyć na materiał? 
    • Przez mic2345
      Hej, od pewnego czasu szukam działki pod budowę domu. Niestety większość działek do sprzedaży jest bardzo mała, przez co nie ma możliwości organizacji na nich małego (przydomowego) gospodarstwa (kury, własne warzywa, kilka uli, poletko na zboże, C330, pług, siewnik, kultywator). Zastanawiam się, czy ma sens budowa domu na małej działce w jednym miejscu i kupno kawalka ziemi lub malego gospodarstwa z zabudowaniami w innym (np. w odleglosci 1-3 km). Przypuszczam, że największym problemem może być zabezpieczenie przed złodziejami.
    • Przez pala92
      Witam. 
      Przygotowuje sie do ogarniania papierów do budowy hali 20x30m, chcę też powoli gromadzić materiały i mam kilka pytań.
      Ile płaciliście za projekt hali murowanej?
      Stawiał ktoś z cegły ceramicznej? Myślałem o termoton owczary bo cena jest spoko tylko jak z jakością?
      Jak zaplanować układ drzwi? Jedne w scianie szczytowej a drugie? W 1/3 długości budynku bliżej wjazdu ze szczytu? Jaka szerokość bram wjazdowych?
      Jakia optymalna wysokość budynku? 4.5 wystarczy czy lepiej 5m?
    • Przez Mitek93ns
      Witam
      Planuję nająć firmę do wywiercenia studni głębinowej.
      Jestem nowy w temacie, proszę o porady na co zwrócić uwagę, jak się za te "przedsięwzięcie" w ogóle zabrać.
      Jak to prawnie wygląda ? Słyszałem że wiele osób decyduje się wiercić bez zezwoleń gdyż takowe uzyskać to droga przez mękę...
       
      Nawadniana działka ma powierzchnie 7ha, teren równy. Nawadnianie z deszczowni pole 55m szerokie.
      Proszę o porady.
      Pozdrawiam
    • Przez KlimekPL
      Witam,
      Mam dość poważny problem z silosem. Potrzebuje opróżnić go ze zboża (owies) ale nawaliła mi żmijka, która w nim siedzi. Niestety nie da się jej wyciągnąć żeby wsadzić drugą, prawdopodobnie kołnierz łączący rurę z rurą zapiera się o zboże i nawet koparka ze stalową liną się poddała. 
      Moje pytanie jest takie, czy macie jakiś pomysł na alternatywny sposób wyciągnięcia tego zboża. Silos ma 10 metrów wysokości, w środku jest około 50-60 ton owsa. Ja już w przypływie złości myślałem aby po prostu dziurę wyciąć z boku i przeładować wszystko w big bagi albo ewentualnie podstawić drugą żmijkę i przesypywać bezpośrednio na naczepę która po to przyjedzie. Tylko to jest trudniejsza opcja, bo patelni musiałoby być minimum 3 a to już spore wyzwanie logistyczne.
      Macie jakieś pomysły?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj