odrion

Dopłaty bezpośrednie na nowych zasadach- 2023

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
stach12    911

plan nawozowy i wyniki analiz gleby są potrzebne w razie kontroli , ale jak masz wynik analizy gleby  z data lipiec   to podczas kontroli będzie kicha dla upraw jarych  , bo plan musi być przed siewem .Dlatego dla tych co nie mają jeszcze wyniku analizy gleby a będą mieć przed 30 września mogą wtedy zrobić plan nawozowy na jesienne zasiewy a zaznaczyć ekoschemat  już w tym naborze i z tego co pamiętam nie musi być całe gospodarstwo objęte planem    po zmianach w 2023 roku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25865

To teraz wytłumacz jak to ugryźć - na kilku działkach rośnie porzeczka. Jesienią będzie tam już ozimina. Próby dziś pobrane.  Zakładam że wyrośnięte się z plandm do 30 września

Jeśli teraz zaznaczę te działki to będzie tam widniała uprawa trwała do której nie ma tych dodatkowych punktów.  Pewno nawet aplikacja tego nie puści

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukas210    22

Panowie czy mogę teraz zaznaczyć pocięcie słomy, a jeżeli dalej bd sucho i sie okaże w żniwa że muszę słomę zostawić i zebrać jednak to co wtedy można bd zmienić jakoś?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3552

Wycofiesz że nie pociołeś

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lesterka    0

Trawa na GO a TUZ. Czy jeśli na danej działce nie było jeszcze 5 lat trawy na go a zadeklarowałam już TUZ, to ARiMR się doczepi do tego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Inversor    15

Do osób które wykonały plan nawozowy do ekoschematu: Jak macie ogarnięte oznaczenia działek rolnych? Myślałem, że w plan wpiszę oznaczenia zgodne z wnioskiem na ten rok ale co w przypadku planu dla ozimin wysianych jesienią 2023? Tak jak wyżej pisali, chcę go "wydrukować" teraz, mam badania dla wszystkich działek, najwcześniejsze z początku września 2023 czyli przed siewem ozimin, czyli mogę mieć plan nawozowy dla ozimin 2023 i jarych 2024 tylko jak oznaczyć działki rolne żeby nie było do czego się przyczepić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Troker1979    578
18 godzin temu, Lesterka napisał:

Trawa na GO a TUZ. Czy jeśli na danej działce nie było jeszcze 5 lat trawy na go a zadeklarowałam już TUZ, to ARiMR się doczepi do tego?

ja sporo działek tak mam bez siatki TUZ. Często po orce na Tuzie sieje zboże po zbożu znowu trawę i deklaruje to jako TUZ. Nigdy nikt się nie przyczepił, błędów w ewniosku nie było ale czy to jest poprawnie to nie wiem. Może zależy od tego kto weryfikuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3552
1 godzinę temu, Inversor napisał:

Do osób które wykonały plan nawozowy do ekoschematu: Jak macie ogarnięte oznaczenia działek rolnych? Myślałem, że w plan wpiszę oznaczenia zgodne z wnioskiem na ten rok ale co w przypadku planu dla ozimin wysianych jesienią 2023? Tak jak wyżej pisali, chcę go "wydrukować" teraz, mam badania dla wszystkich działek, najwcześniejsze z początku września 2023 czyli przed siewem ozimin, czyli mogę mieć plan nawozowy dla ozimin 2023 i jarych 2024 tylko jak oznaczyć działki rolne żeby nie było do czego się przyczepić?

Plan nawozowy do tego co posiane , te z jesieni za rok podasz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian12345    45

Mogę zaznaczyć ekoschemat plan nawożenia na pszenicę ozimą sianą jesienią 2023 jeżeli próby będę miał w czerwcu? Chyba trochę ryzykownie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3552
Napisano (edytowany)

Nie radze, gra nie warta świeczki

Edytowano przez miwigos

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian12345    45

Ile dostanę więcej jeżeli zaznaczę uprawę ekologiczną na kilku działkach? Jest to mieszanka wieloletnia traw, nie stosuje śor i nawozów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3552
Napisano (edytowany)

Raczej na eko trzeba mieć certyfikaty chyba , a nie łąke sobie zazncyć , raczej to jest nieużytek który kosisz, bo ta trawa nadaje sie na ściółke i to kiepską

Edytowano przez miwigos

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vat    300
Napisano (edytowany)
9 godzin temu, damian12345 napisał:

Ile dostanę więcej jeżeli zaznaczę uprawę ekologiczną na kilku działkach? Jest to mieszanka wieloletnia traw, nie stosuje śor i nawozów.

Trzeba mieć PRŚK i zgłosić się do jednostki certyfikującej ekologię

edit

Tak było jeszcze 2 lata temu, ale teraz coś się zmieniło bo weszły te jakieś interwencje - plan ekologicxny i certyfikacja chyba dalej obowiązuje

Edytowano przez vat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3552

Wnioski przedłuzyli do 17 czerwca, ciekawe kiedy w aplikacji pójdzie zaznaczyc płatność zryczałtowaną do małych 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malaczarna    1698

W moim biurze powiatowym dopiero od wczoraj rozpatrują wnioski z dobrostanem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stach12    911
18 godzin temu, Inversor napisał:

Do osób które wykonały plan nawozowy do ekoschematu: Jak macie ogarnięte oznaczenia działek rolnych? Myślałem, że w plan wpiszę oznaczenia zgodne z wnioskiem na ten rok ale co w przypadku planu dla ozimin wysianych jesienią 2023? Tak jak wyżej pisali, chcę go "wydrukować" teraz, mam badania dla wszystkich działek, najwcześniejsze z początku września 2023 czyli przed siewem ozimin, czyli mogę mieć plan nawozowy dla ozimin 2023 i jarych 2024 tylko jak oznaczyć działki rolne żeby nie było do czego się przyczepić?

tak jak we wniosku   , chodzi ci o to że robiąc plan nawozowy nie wiesz jaka wyskoczy literka do uprawy   podczas składania wniosku w roku następnym  ?  

tego to nawet minister rolnictwa nie wie haha , może być uprawa przesiana  itd 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Inversor    15
2 godziny temu, stach12 napisał:

tak jak we wniosku   , chodzi ci o to że robiąc plan nawozowy nie wiesz jaka wyskoczy literka do uprawy   podczas składania wniosku w roku następnym  ?  

tego to nawet minister rolnictwa nie wie haha , może być uprawa przesiana  itd 

Dokładnie o to chodzi. Dociekliwa osoba kontrolująca może się przyczepić że do ozimin sianych jesienią w zeszłym roku znałem oznaczenia działek z wniosku robionego teraz. Ale podejrzewam, że aż tak dociekliwi nie będą i zrobię oznaczenia zgodnie z wnioskiem z tego roku. Aby plan był + badania gleby

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szymekrolnik89    118
malaczarna napisał:

W moim biurze powiatowym dopiero od wczoraj rozpatrują wnioski z dobrostanem

a dostałaś coś ? U mnie bez dobrostanu cisza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agromichu    0

Jeśli mam roślinę bobowatą (groch) zamiast ugoru to co mam wpisać na działce, że jest to groch, groch siewny ,groch jakiś tam czy ugór czy na razie nic nie można?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stach12    911

ugór  powinieneś  wpisać tylko po co ? wpisz groch a ugór spełnić międzyplonem np. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mllodyyy
      Witam mam takie pytanie czy ktoś się orientuje jaki jest przelicznik według którego ARIMR przelicza moc ciągników, chodzi mi głównie o to że mam 35 ha i zastanawiam się czy agencja przyzna mi ciagnik o mocy 110 KM a jak nie to ile musiał bym mieć ha żeby taki ciagnik mi przysługiwał, i czy dzierżawa jak nie jest zapisana notarialnie tylko jest umowa na piśmie między rolnikiem a właścicielem działki to tez będzie się zaliczać do wielkości gospodarstwa?? czy musi być raczej dzierżawa spisana notarialnie ??
    • Przez blacha
      Ostatnio kilku moich znajomych hodowców trzody chlewnej zaczęło się uskarżać na problemy z ARiMR odnośnie systemu wymienionego w temacie.
       
      Problem ich spowodowany jest tym iż w agencji ich stada są kilkukrotnie większe niż stan faktyczny, jak się okazało wynika to z tego, że zakupywali zwierzęta z innych hodowli(głównie jako remont stada podstawowego) , dokonywali zgłoszenia zakupu ze stada nr xxxxxxxxxx i przerejestrowania pod ich numer gospodarstwa. Po okresie użytkowania sprzedawali wyżej wymienione zwierzęta pod swoim numerem gospodarstwa do legalnie działającego rzeźnika, który dokonywał zgłoszenia zakupu(kiedyś z początku funkcjonowania systemu wyglądało to tak u nas, że fakt zakupu, sprzedaży zgłaszały obie strony transakcji, ale ARiMR zażądała kategorycznie zgłoszenia tylko od zakupującego, bo robił się bałagan). No i wracając do sedna sprawy, teraz nawet po kilku latach od sprzedaży okazało się, że te zakupione i sprzedane zwierzęta figurują dalej w ich gospodarstwie(powodując nadwyżki średnio 20 - 40 sztuk) i agencja chce wyjaśnień. Sami zainteresowani rolnicy zgłosili się do agencji w celu wyprostowania sprawy, niewiele załatwili, bo jak się okazało wg pracowników biura powiatowego zwierzęta zakupione z innych gospodarstw, zarejestrowane we własnym gospodarstwie, użytkowane przez X czasu powinni sprzedać z numerem gospodarstwa z którego zostały one zakupione czyli numerem gospodarstwa xxxxxxxxx.
       
      Wiem problem nietypowy i wg mnie dziwny, wynikający wg mnie z niekompetencji pracowników agencji, bałaganu w niej samej i nieścisłości przepisów, bo wg mnie jeśli zgłaszam przerejestrowanie zwierzęcia na moje gospodarstwo to sprzedaję je ze swoim numerem, podobnie jak to wygląda w przypadku bydła i wtedy ja w pierwszej kolejności odpowiadam za to jeśli np w mięsie wykryte zostaną jakieś substancje niedozwolone. Prosiłbym jednak jakiegoś kompetentnego agrofotowicza o odpowiedź, tym bardziej, że pomimo tego, że ja jeszcze nie dostałem wezwania w tej sprawie to wiem, że problem też mnie dotyczy.
    • Przez wojtek161
      mam pytanie czy trzeba podać cały sprzęt który się posiada czy też te maszyny co się chce kupić za młodego rolnika (56250zł) a za reszte chce kupić c360 i niewiem czy ją wpisać na wniosku że planuje kupić (napewno ją kupię) bo z własnych pieniędzy to ciężko chyba ze wziąśc kredyt i potem tymi pięniędzmi go spłacić co wybrac pomocy?
    • Przez katopo
      Komuś działa System teleinformatyczny ARiMR do składania wniosków o dopłaty bezpośrednie?
    • Przez green
      Witam
       
      Interesuje mnie jak wielu z Was spotkało się z czymś takim jak odmowa płatności obszarowych i/lub rolnośrodowiskowych do danej działki z uwagi na tzw. "MODYFIKACJĘ DO HISTORII TUZ"?
       
      Oznacza to nieuwzględnienie przez ARiMR do płatności działki z zadeklarowanym TUZ z takiego powodu, że w ciągu 5 poprzednich lat, któryś z wcześniejszych użytkowników zadeklarował na niej np. ugór, albo uprawy rolnicze (np. łąka, tyle że motylkowatych traktowana jako uprawa).
       
      Trwały Użytek Zielony jest zdefiniowany w przepisach unijnych (rozporządzenie 1120/2009):
      "grunty zajęte pod uprawę traw lub innych pasz z roślin zielonych naturalnych (samosiewnych) lub powstałych w wyniku działalności rolniczej (wysiewanych) niepodlegające płodozmianowi w gospodarstwie przez okres pięciu lat lub dłużej" .
       
      Istnieje Orzecznictwo Wojewódzkich Sądów Administracyjnych, wyraźnie mówiące, że żeby odmówić płatności do działki, na której jest użytek zielony, Agencja powinna mieć dowody, że działka była częścią stosowanego w gospodarstwie systemu płodozmianu, a nie tylko, że w którymś roku ją np. jednorazowo ugorowano.
       
      Z mojej praktyki wynika jednak, że większość Biur Powiatowych ARiMR "leci po całości": jakiekolwiek inne niż TUZ zadeklarowanie danej działki, albo nawet jej fragmentu, w ciągu poprzednich 5 lat powoduje, że dla nich był na niej stosowany płodozmian.
       
      W chwili obecnej jest w toku kilka spraw dotyczących tego problemu. Poszukuję rolników, którym również "obcięto" płatności do zadeklarowanych użytków zielonych, gdyż rzekomo nie były to użytki TRWAŁE.
       
      Jeśli zetknęliście się z tym w przeszłości, Wasz przypadek może pomóc zmienić niekorzystną dla rolników interpretację stosowaną przez ARiMR. Jeśli taki problem pojawił się teraz być może z kolei ja będę mógł pomóc ruszyć sprawę.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj