yacenty

Uprawa buraków cukrowych - 2022

Polecane posty

poosa21    860

Wapno defekacyjne o zawartości 25%. Biorę z KGS cukrownia w Kluczewie zachodniopomorskie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    860

Na moich ,,starych,, polach pH w granicach 5,8 do 6,8 więc nie ma sensu dawać więcej niż 2t bo to bez sensu na moich polach. 

Na niektórych polach nie dawałem już z 4 lata bo pH wysokie, a podniosłem pH dając tylko wapno z cukrowni.

Edytowano przez poosa21

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    851

Ja to też dawałem kilka razy i najlepsze efekty przy dawkach 5-10t, mniejsze dawki to trochę słabo ale kto jak uważa. Oprócz niby wapna są też inne pierwiastki, nie wiem czy substancji organicznej też tam trochę nie ma..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Andrzej44    55
poosa21 napisał:

9 minut temu, hardkor113 napisał:

Tego wapna to się wali 12-15t na ha z 2 tonami to szkoda po polu jezdzic.

Jak był samochód za 700zł to sie opłaciło obecnie sie nie kalkuluje 

Jest u nas taki co kilka lat temu dał 15t wapna i przez 10 lat ziemniaki i buraki na tym polu nie chciały rosnąć. Daje 2 tony i pH utrzymuje się na tym samym poziomie, więc tyle wystarcza, A daje co 2 lata najczęściej po ściernisku. W tym roku dawałem 5t na nowe pole.

ja daję po 15 ton wapna defekacyjnego co ok 5-6 lat i mi wszystko rośnie. Ziemia ma fajną strukturę i mam dużo fosforu z tego.Ph podnosi raczej symbolicznie. Ziemię badam co 2 do 3 lat i porównuje wyniki wielolecia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Damianek20    2042
14 godzin temu, poosa21 napisał:

Jest u nas taki co kilka lat temu dał 15t wapna i przez 10 lat ziemniaki i buraki na tym polu nie chciały rosnąć. Daje 2 tony i pH utrzymuje się na tym samym poziomie, więc tyle wystarcza, A daje co 2 lata najczęściej po ściernisku. W tym roku dawałem 5t na nowe pole.

U mnie gość sypie 8 ton co roku bo cukrownia blisko , w tym roku to nawet npk nic już nie dał na nic w tamtym to jeszcze na rzepak trochę dawał . Bamber z Werbkowic na samym wapnie posiał buraki ok 5 ton dał na hektar patrząc na to czym przywoził , jakieś tam buraki były może nie szal ale z 45 t  zebrał . 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

siejąc buraki w bezorce, bezorkowcem jedziecie bezpośrednio przed siewem i w to siewnik?  aktualnie mam pole gdzie zebrana była mieszanka zbożowa na zielonkę, plan był taki żeby to orać, ale nie ma mowy nawet o talerzowaniu :/ 

Edytowano przez ŻakowskiSławomir

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jk1976    67
Dnia 17.11.2023 o 20:37, poosa21 napisał:

Wapno defekacyjne o zawartości 25%. Biorę z KGS cukrownia w Kluczewie zachodniopomorskie.

Ile teraz kosztuje to wapno 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Damianek20    2042
Dnia 18.11.2023 o 15:36, skywalker89 napisał:

To zarobił tyle co dopłat wezmie 

No może i zarobił więcej niż ja bo te parę ton wapna plus odżywka podejrzewam że wyszła taniej niż u mnie pełne dawki wszystkiego. Fakt że kopał prawie miesiąc później niż ja ale mogl zarobić przyzwoicie 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    851

40t i zarobił więcej niż Ty przy 70? niby posiał bez PK, tak? Ale azot musiał dać, opryskać na chwasty musiał, nasiona kupić musiał a jaka jest prawda co dał a czego nie to tylko on wie

  • Like 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    860
9 godzin temu, Jk1976 napisał:

Ile teraz kosztuje to wapno 

30zł/t netto plus transport.

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PawelWlkp    726
Dnia 19.11.2023 o 09:56, ŻakowskiSławomir napisał:

siejąc buraki w bezorce, bezorkowcem jedziecie bezpośrednio przed siewem i w to siewnik?  aktualnie mam pole gdzie zebrana była mieszanka zbożowa na zielonkę, plan był taki żeby to orać, ale nie ma mowy nawet o talerzowaniu :/ 

Po zniwach talerzówka,  potem koniec sierpnia poplon i w to wiosna sieje stripp till. Ale z wiosny raundap.  Nic nie ruszam wiosna bo ten agregat co mi sieje lubi zapchać tą luźna ziemia z resztkami poplonu.

Jedno pole sialem tradycyjnie bo strasznie mokro to bezorkowiec nie za gleboko dwa razy i siew następnego dnia. Więc zależnie od warunków rozsiej co trzeba,  bezorkowiec ewentualnie dwa przejazdy i bym sial. Z wiosny bym raczej raundapem przejechał gdyby coś tam mocno odbijało 

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Elvis1090    110
7 godzin temu, PawelWlkp napisał:

Po zniwach talerzówka,  potem koniec sierpnia poplon i w to wiosna sieje stripp till. Ale z wiosny raundap.  Nic nie ruszam wiosna bo ten agregat co mi sieje lubi zapchać tą luźna ziemia z resztkami poplonu.

Jedno pole sialem tradycyjnie bo strasznie mokro to bezorkowiec nie za gleboko dwa razy i siew następnego dnia. Więc zależnie od warunków rozsiej co trzeba,  bezorkowiec ewentualnie dwa przejazdy i bym sial. Z wiosny bym raczej raundapem przejechał gdyby coś tam mocno odbijało 

i jak plony w siewie bezworkowym lepsze czy gorsze od uprawy tradycyjnej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PawelWlkp    726

Napewno koszty mniejsze i czasu mniej na to. U mnie co rok mniejsza lub większą susza więc oszczędność wody też napewno jest. A plony mnie zadowalają. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roxer    127
15 godzin temu, PawelWlkp napisał:

Napewno koszty mniejsze i czasu mniej na to. U mnie co rok mniejsza lub większą susza więc oszczędność wody też napewno jest. A plony mnie zadowalają. 

Wyjdą Ci koszty niższe przy stosowaniu glifo+usługa strip till?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz1q    1847

Mrozy idą a jeszcze kupa buraków w okolicy niewybrana🫤

Edytowano przez Mateusz1q

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris82    77

No nie wiem czy lepiej. Jak ktoś ma na lekkich ziemiach i bez górek to jeszcze idzie kopać ale górka i skos to już porażka. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3552

A tu akurat masz racje, jak bym miał późny odbiór to by jeszcze w ziemi były, naszczęście w tym roku był termin początek listopada

Edytowano przez miwigos
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtek424517    36

W przyszłym roku miały jakieś substancje znowu wylatywać?  Coś wiadomo więcej ???? Z tego co ktoś tu kiedyś pisałem to bodajże: 

Triflusulfuron ( safari ) i fenmedifam ( betuup,  powertwin) ?? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj