yacenty

Uprawa buraków cukrowych - 2022

Polecane posty

Damianek20    2024

Z gumy nie ale jak dotąd nie było rolnictwo tak tam doinwestowane , nawet nie masz pojęcia ile poszło do nich nawozu, myślisz że zbiory rzędu 12 ton wzięły się z powietrza ? Koncerny i urki mają swoje 5 minut które bardzo dobrze wykorzystują . Największy kombajn świata pojechał kosić zboże do wielce ogarniętego wojna kraju. Jak dalej będą ciągnąć tyle nawozu co do tej pory to zadlawimy się wszystkim 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231
22 godziny temu, Damianek20 napisał:

Pytanie do Bambrów którzy mają buraki w KGS np Werbkowice. 

Ponoć cukrownia urywa do 50 proc ilość buraków i dają ten limit na Podkarpacie . Wczoraj dzwonił gość do mnie z wichury obok i jemu 60 ton zabrał a jego sąsiadowi z 15 h po 2,5 h bo tamten areał na 3 podzielony .

Dziwna sprawa jest. Mi najpierw mówił że zwiększyć nie ma szans, ale zostaje to co byłoby. Ostatnio już mówi że cud będzie jak zostanie ile było. A ja z podkarpackiego 


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Damianek20    2024
37 minut temu, Pajej napisał:

Dziwna sprawa jest. Mi najpierw mówił że zwiększyć nie ma szans, ale zostaje to co byłoby. Ostatnio już mówi że cud będzie jak zostanie ile było. A ja z podkarpackiego 

Wiem tylko tyle i to info sprawdzone że ci co sieją po 200-300 h to oni mają być nie ruszenia przynajmniej niektórzy i im się jeszcze dołożyło ha. 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenonim    223

Wszystko zależy od inspektora i na ile ma pozwolone od dyrektora. Dwie wioski dalej jest inny i tamten coś tam zwiększa, nasz nie chce. Napewno nie chcą zwiększać tym krzykaczom co 2-3 lata temu rzucali sianie buraka. Cukrownia musiała szukać nowych plantatorów i znalazła na Podkarpaciu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mds212    2133

Najwiecej teraz płącza CI co chca zwiekszyc a nie moga a ktorzy 2 3 lata temu smiali sie z tych co sieja burak xD Takich to nie szkoda :D

  • Like 1
  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3528
3 godziny temu, Damianek20 napisał:

Wiem tylko tyle i to info sprawdzone że ci co sieją po 200-300 h to oni mają być nie ruszenia przynajmniej niektórzy i im się jeszcze dołożyło ha. 

 

Ilu masz tak duzych plantatorów w powiecie , może kiku, chyba że u was sami potentaci, u nas gospodarstwa rodzinne dominują

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7589

Nie to że się  śmieje co uprawiają do 5 ha buraka wypadną z uprawy na rzecz dużych .

Koledzy 3 lata temu za czeli uprawę buraka w tym roku maja po 70 ha i zwiększą do 100 ha bez problemu .

 

Edytowano przez galan99

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Damianek20    2024
2 godziny temu, miwigos napisał:

Ilu masz tak duzych plantatorów w powiecie , może kiku, chyba że u was sami potentaci, u nas gospodarstwa rodzinne dominują

Oni też rodzinni 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
beryl89    5

Na części pola co będą Buraki mam zasadowy odczyn gleby, robiłem próbę i wyszło ph 7.8, fosfor 14,6 potas 14,2, magnez 7,2. Zasobność jest na średnim poziomie i na tym kawałku słabo wszystko rośnie, pszenica zredukowała się do jednego pędu, rzepak wyglądał dobrze, ale korzeń był bardzo płytki i na boki rósł, buraki 4 lata temu też były słabe jak na taką glebę. Czy zastosowanie siarczanu amonu pomogłoby żeby obniżyć ph? gleba średnia dobrze trzyma wilgoć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jk1976    67
Dnia 21.10.2023 o 11:32, michalsoft napisał:

Ile u was liczyli że dodatkowy ciągnik do odwozu? Albo że sam odwoz?

300 odwózka

Edytowano przez Jk1976

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Andrzej44    55
beryl89 napisał:

Na części pola co będą Buraki mam zasadowy odczyn gleby, robiłem próbę i wyszło ph 7.8, fosfor 14,6 potas 14,2, magnez 7,2. Zasobność jest na średnim poziomie i na tym kawałku słabo wszystko rośnie, pszenica zredukowała się do jednego pędu, rzepak wyglądał dobrze, ale korzeń był bardzo płytki i na boki rósł, buraki 4 lata temu też były słabe jak na taką glebę. Czy zastosowanie siarczanu amonu pomogłoby żeby obniżyć ph? gleba średnia dobrze trzyma wilgoć.

może w mokrym robisz lub podeszwa płóżna jest? Ziemia dobra i wynawożona jest to dziwne,że nie rośnie. Odczyn pH wysoki to mikroelementów trzeba dać ale to nie przyczyna ,że słabo rośnie.Musiałbyś coś więcej napisać. Pod buraki czasem cuda potrafi zrobić obornik lub poplon

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenonim    223

Trzeba zakwaszac ziemię bo ph jest za duże i mikro nie dostępne dla roślin. To pewnie rędzina jakaś

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PanPawel    306
Dnia 21.10.2023 o 11:32, galan99 napisał:

Nie to że się  śmieje co uprawiają do 5 ha buraka wypadną z uprawy na rzecz dużych .

Koledzy 3 lata temu za czeli uprawę buraka w tym roku maja po 70 ha i zwiększą do 100 ha bez problemu .

 

Ty Galan kolegów to masz w swojej wyobraźni. Patrząc na to jakie wysrywy wypisujesz w każdym temacie. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7589

Tak sobie możesz powiedzieć .

3 lata temu jak tu pisali że nowi nie dostaną kontraktacji buraka .

Co wyszło że nowi maja limity po 70 ha a ci co uprawiali po 5 ha i tak pozostali i teraz będą wypadać .

Uprawa buraka bardziej się opłaci   cukrowni koło komina ,co uprawiają po 50 i 70 do 100 ha buraka .

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Damianek20    2024
Dnia 21.10.2023 o 09:41, Zenonim napisał:

Wszystko zależy od inspektora i na ile ma pozwolone od dyrektora. Dwie wioski dalej jest inny i tamten coś tam zwiększa, nasz nie chce. Napewno nie chcą zwiększać tym krzykaczom co 2-3 lata temu rzucali sianie buraka. Cukrownia musiała szukać nowych plantatorów i znalazła na Podkarpaciu

U mnie są tacy co nie sieli kilka lat a na przyszły rok 10 h dostali nie nadąży .

Ja Panowie buraki wydarłem, wielkość buraka nie powala liczyłem że będą większe ale miałem tam buraka w 2021 r no i ten co mi siał twierdzil że siewnik ma na 18 nastawiony ale wątpię mocno w to. . Jeżeli chodzi o ilość to powinno być to co mam zaplanowane a cukier to ma razie niewiadomą . 

42 minuty temu, galan99 napisał:

Tak sobie możesz powiedzieć .

3 lata temu jak tu pisali że nowi nie dostaną kontraktacji buraka .

Co wyszło że nowi maja limity po 70 ha a ci co uprawiali po 5 ha i tak pozostali i teraz będą wypadać .

Uprawa buraka bardziej się opłaci   cukrowni koło komina ,co uprawiają po 50 i 70 do 100 ha buraka .

 

 

No tutaj bym trochę był ostrożny , bo Bamber zawalowski ma 200 h a dostał tylko 30 h buraka a chciał 50 czy więcej. 

Cukrownia woli dać ma Podkarpacie żeby tutaj wyeliminować ludzi trochę a wiadomo że plantator pokryje transport i tak . A że teraz PiS przegrał to cukier będzie słaby i nie będzie limitów w koło komina 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

Właśnie pisałem że na Podkarpaciu też dziwne rzeczy się dzieją z kontraktacją 


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
beryl89    5
5 godzin temu, Andrzej44 napisał:

może w mokrym robisz lub podeszwa płóżna jest? Ziemia dobra i wynawożona jest to dziwne,że nie rośnie. Odczyn pH wysoki to mikroelementów trzeba dać ale to nie przyczyna ,że słabo rośnie.Musiałbyś coś więcej napisać. Pod buraki czasem cuda potrafi zrobić obornik lub poplon

Ziemia jest pulchną,podeszwy raczej nie ma. Obornik dostaje to pole co 2 lata pod buraki i rzepak. Bym myślał, że taki typ ziemi,ale mój sąsiad zza między ta sama gleba i nawozenia nie daje takiego i zborze jemu legnie przy małym naworzeniu (dwa metry od mojego pola) ziemia jest czarna taka "ala" łąkowa. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dralo5    27

Odnośnie dopłat do buraków za ubiegły rok tak to prawda że jeszcze będą. Mowa jest łącznie o sumie ok 12 euro, w tym że teraz były płacone zaliczki tych 12 euro. Pozostała kwota ma być wiadoma i płacona niby na koniec roku. 

W krasnymstawie niby nie urywają stałym kontraktacji ha. Ma być tyle co w tym roku. Nowym z tego roku to słyszałem że coś urywają. Tym co mają w tym roku przerwę nie chcą dać już na drugi rok kontraktacji. Mówi się że ogólnie cukrownia chce dążyć do zmniejszenia obszaru kontraktacji a nie zwiększaniu. Pewnie problem tkwi w tym cukrze z ukrainy co wjeżdzało 40 tys ton rocznie, a teraz wjechało w rok 390 tys ton.

Sieje ktoś z użytkowników buraki siewnikiem accord monopill i czy poleca?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
beryl89    5
10 godzin temu, androproteam napisał:

Ziemia torfowa ma to do siebie że jest wysokie ph, musisz zakwaszać glebę z głową i będzie to proces powolny ale do zrobienia

200kg siarczanu amonu wystarczy na jakiś efekt czy więcej dać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek9111    12
9 godzin temu, ktomek8 napisał:

w P&L mają dopłacić 2euro😂 za poprzedni sezon

Czy to potwierdzone? Jakiś czas temu była mowa o 4euro 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
alvaroalvaro78    141
12 godzin temu, dralo5 napisał:

Sieje ktoś z użytkowników buraki siewnikiem accord monopill i czy poleca?

Mechaniczny prosty siewnik. Siejemy Monopilami buraki już ze 30 lat.  Dawniej mieliśmy 6 rzędowy od nowego a od 6 może 8 lat użytkujemy 12 rzędowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj