Dastan

Podatek PCC po zakupie ciągnika

Polecane posty

Dastan    620

Jak to w końcu jest z tym podatkiem jeśli kupuję ciągnik od rolnika ? Zgodnie z tym  tekstem kupując od rolnika ryczałtowego, czyli takiego który nie wystawi faktury VAT jestem zwolniony z opłaty jeśli ciągnik będzie wykorzystywany do produkcji rolnej? Czy czegoś nie zrozumiałem ?

"

Jak określa art. 43 ust. 1 pkt. 3 Ustawy o VAT zwolniona z podatku VAT jest zarówno dostawa produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej jak i świadczenie usług rolniczych przez rolnika ryczałtowego.

Oznacza to, że w omawianym przypadku, umowa sprzedaży przyczepy rolniczej, jak i ciągnika, samochodu (pod warunkiem, że jest wykorzystywany do prowadzenia własnej działalności rolniczej do dostawy produktów rolnych oraz świadczenia usług rolniczych), albo innej maszyny rolniczej lub urządzenia wykorzystywanego w gospodarstwie rolnym nie podlega opłacie podatkowej od czynności cywilnoprawnych po spełnieniu określonego warunku.

Tym warunkiem jest spełnienie wymagania, że przynajmniej jedna ze stron umowy sprzedaży to:

  • rolnik ryczałtowy lub czynnie płacący VAT;
  • przedsiębiorstwo (także komis) oferujące np. maszyny, urządzenia i inne sprzęty rolnicze, czy też samochody itd. 

A więc jeżeli osoba, która z definicji jest rolnikiem ryczałtowym lub czynnie rozlicza VAT jest zwolniona od płacenia podatków od (zakupu) towarów i usług, czyli w tym przypadku także z zakupu przyczepy, samochodu, maszyny rolniczej i nie ma obowiązku opłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych (w wysokości 2% od wartości rynkowej zakupywanej ruchomości).

Najbardziej komfortowa i bezpieczna sytuacja jest dla rolnika ryczałtowego, gdy dokonuje zakupu przyczepy, samochodu lub maszyny rolniczej od innego rolnika ryczałtowego lub firmy oferującej tego typu urządzenia, w tym także rolnika rozliczającego się na zasadach czynnego VAT-u. Wtedy jest zwolniony z opłaty podatku od czynności cywilnoprawnych."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtal24    2471

To ze jestes zwolniony z podatku nie znaczy ze, nie musisz zglosic zakupu w urzedzie skarbowym. Najwyzej w skarbowce dostaniesz stempel ze zwolniony z podatku i po sprawie.


ZETOR TEAM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
raven18    162

No to się dowiedziałem :) oczywiście w urzędzie nikt nie raczył mnie powiadomić o zwolnieniu 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dastan    620

Tylko to trochę śliski temat, bo nie sądzę, że US wystawi takie ząswiadczenie tak samo jak nie wystawia zaświadczenia jeśli kupujesz na fakturę. Poza tym jak udowodnić, że kupiłem od ryczałtowca, a nie od osoby fizycznej ? Z tego co wiedziałem wcześniej to się płaciło nie mając faktury, no ale czytając ten artykuł wyraźnie ryczałtowiec wykorzystujący ciągnik do przewozu produktów rolnych jest zwolniony z tego podatku.  W urzędzie komunikacji wymagają w ogóle takiego potwierdzenia? Ostatnio brat rejestrował auto z opłaconym podatkiem to w ogóle ich to nie interesowało.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rol-nik    0

Czytałem o tym na farmerze jakoś zimą i zastanawia mnie właśnie jak to jest. W skarbowce chyba celowo nic nie mówią żeby łupić ludzi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25637

W skarbówce nic nie wiedzą. Nic nie stemplują co mnie również dziwi.

Ja nie zapłaciłem podatku. Rozmawiałem telefonicznie z kierownikiem urzędu. Po przeanalizowaniu podanego wyroku sądu, kierownik oddzwonił mówiąc że sprawa jest jasna, i nie ciąży na mnie obowiązek zapłaty.

Niemniej ciągle sprawa spokoju mi nie daje bo po za rozmową nie mam żadnej pieczątki czy potwierdzenia. Niebawem minie rok od zakupu.

Zakupionej maszyny nie możesz sprzedać przed upływem 6 miesięcy.

59 minut temu, Dastan napisał:

 Poza tym jak udowodnić, że kupiłem od ryczałtowca, a nie od osoby fizycznej ? 

Ja spisując umowę kupna wstawiłem punkt z oświadczeniem sprzedającego, że jest rolnikiem ryczałtowym.

Urzędu komunikacji nie interesuje opłata pcc, ale informują o poinformowaniu urzędu skarbowego o zakupie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19725
3 godziny temu, rol-nik napisał:

Czytałem o tym na farmerze jakoś zimą i zastanawia mnie właśnie jak to jest. W skarbowce chyba celowo nic nie mówią żeby łupić ludzi

nieznajomość prawa szkodzi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bergman31    642

Jak kupiłem ciągnik rolniczy i poszedłem do Urzędu Skarbowego zapłacić  podatek, to pani w okienku od razu spytała mnie, czy jestem rolnikiem, bo jak tak, to jestem zwolniony z opłacenia podatku. 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sznajdik    573

Teżkiedyś miałem ten dylemat kupiłem od handlarza na umowę z osobą z zagranicy czyli bezpośrednio z danii aczkolwiek rolnikiem nie byłem, poszedłem do us i mówię że kupiłem ciągnik i czy mam jakiś podatek od wzbogacenia czu jakiś teki od kupna opłacić koleś do mnie mówi ,,panie przecież pan żeś stracił a nie się wzbogacił nic nie trzeba płacić" no i taj żyję w niepewności już chyba ze 12 lat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dastan    620

To ja dla odmiany parę lat temu też kupiłem ciągnik od rolnika, w komunikacji kazali mi zapłacić podatek , który zapłaciłem po 14 dniach , przyszło wezwanie i jeszcze mandat zabuliłem..., A okazuje się że nic nawet nie powinienem płacić , urzędy....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kingway
      Witam , gdzie kupujecie oleje i smary ? Bo przyznam szczerze , że w lokalnym sklepie trochę drogo się teraz zrobiło  Czy oleje firmy Jasol i Orlen są w miarę dobre ? Chodzi mi o takie podstawowe oleje Turdus . Suerpol , Hipol , Lux z tych firm do poczciwych Ursusów  
    • Przez karol
      Zapraszam do wypowiadania się na temat prowadzenia rozrachunków z tytułu VAT w gospodarstwach rolnych. Jakie są Wasze doświadczenia?
    • Przez Bozow
      Nie mogę znaleźć odpowiedzi. Może ktoś z Was miał do czynienia z taką sytuacją. Jesteśmy małżeństwem ze wspólnotą majątkowa. Część ziemi jest wspólną a część indywidualną (spadek po rodzicach). Czy jeden z małżonków może być na VAT a drugi ryczałt? Arimr dopuszcza nadanie osobnego numeru producenta małżonkom pod warunkiem udowodnienia prowadzenia samodzielnego gospodarstwa (takie info są na stronie rządowej https://www.gov.pl/web/arimr/ewidencja-producentow-rolnych---najczesciej-zadawane-pytania#:~:text=W przypadku małżonków oraz podmiotów,rolne stanowiące zorganizowaną całość gospodarczą. Piorin także nadaje osobny numer producenta. W bazie GUS też mamy osobne gospodarstwa rolne. W US nie można się niczego dowiedzieć bo nikt nic nie wie i przerzucają od jednego do drugiego urzędnika jak gorący ziemniak. Ktoś zna lub ma taką sytuację?
    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj