trivian

Dylemat - większy ciągnik czy kombajn?

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
akmaly    710

Wszystko fajnie tylko za dużo myślenia za autora - niech kupi co chce, napalił się na kombajn - spoko, po paru sezonach walki ze złomem mu przejdzie. Kupi starego ruska, jak lubi być uje.. w smarze to będzie miał dodatkową radość. Jego cyrk i jego małpy - niech robi co chce.

 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
trivian    11
23 minuty temu, akmaly napisał:

Wszystko fajnie tylko za dużo myślenia za autora - niech kupi co chce, napalił się na kombajn - spoko, po paru sezonach walki ze złomem mu przejdzie. Kupi starego ruska, jak lubi być uje.. w smarze to będzie miał dodatkową radość. Jego cyrk i jego małpy - niech robi co chce.

 

Heh, wychodzi na to, że i tak źle i tak niedobrze co bym nie wybrał 😛 struktura moich ziem to 60% IV klasa, 30% V i reszta VI. Połowa jest pagórkowata i tam ciapek wyraźnie daje znać że jest słaby przy agregacie lub orce (redukuje na 3 bieg) :/ na równych jest ok.. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
14 godzin temu, Tomek90 napisał:

Tak jest, nie gorsze gówno jak polski Bizon chyba masz od nowości u siebie. 

Ile sezonów?? 

Panie wielki kuźwa obszarniku, bizon to kombajny troche archaiczny na dzisiejsze czasy, ale prosty w budowie i naprawie, tani części i utrzymanie, w zakupie też tani, a jak się dba i serwisuje to na takie 40 ha jak moje można pracować praktycznie bez awarii, 

A zielony no cóż też nie cudo 🤷‍♂️ w 2007 roku wujo kupił nówkę i  po kilku sezonach pozbył się dziada bo brakło mi nerw, nie będę pisał na co wymienił 😉

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmtrac8244    441

 

 

Dnia 9.12.2020 o 15:37, trivian napisał:

Wiedziałem, że zdania będą podzielone. Oczywiście jest więcej kombajnów na wsi ale albo mają małe dla siebie albo nowsze na usługi, które każdy kto nie ma kombajnu chce bo w miarę szybko opierdzieli i prawie pewność że się nie zepsuje i temu są kolejki. Mi kosi kolega NH TC5050 ale wiadomo najpierw u siebie i u rodziny. Więc do mnie przychodzi jak wykosi gdzieś 80 ha. Na Bizona znowu już popytu nie ma za bardzo.

Ile chcesz przeznaczyć na ciągnik a ile na kombajn

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daron64    4258
4 minuty temu, trivian napisał:

Heh, wychodzi na to, że i tak źle i tak niedobrze co bym nie wybrał 😛 struktura moich ziem to 60% IV klasa, 30% V i reszta VI. Połowa jest pagórkowata i tam ciapek wyraźnie daje znać że jest słaby przy agregacie lub orce (redukuje na 3 bieg) :/ na równych jest ok.. 

Padło wiele opinii, trochę wyzwisk, teraz musisz już sam rozważyć co dla Ciebie jest priorytetowe.

3 minuty temu, Ursus932 napisał:

w zakupie też tani, 

🤷‍♂️ 😉

A to się nie zgodzę. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25646
40 minut temu, trivian napisał:

Heh, wychodzi na to, że i tak źle i tak niedobrze co bym nie wybrał 😛 

Oczywiście, bo oba wybory są nietrafione. A już szczególnie zakup kombajnu jest totalnym bezsensem i nieporozumieniem. 

Pieniądze lepiej zainwestuj w bardziej intensywną uprawę , albo wydaj na dom i rodzinę. Zakup grata przy małych zamiarach na powiększanie gospodarki to tylko skarbonka jak i nerwówka.

 

Osobiście wolałbym większy komfort pracy w polu niż kombajn. I nawet zakup starego mf 255 byłby już sensowny. Cena niewielka, maszyny zostają te same.

Pamiętam jak ojciec jechał orać 2h 15km od domu. Wyjeżdżał o świcie wracał  nocą około 20 tej. Po zakupie u2812 w tym samym czasie orał 8ha. Tylko dokupiony został jeden korpus do pługa..

Jeszcze weź pod uwagę straty ziarna w starych małych krótkich kombajnach, a tych nowszych z usługi.  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
trivian    11
42 minuty temu, daron64 napisał:

Padło wiele opinii, trochę wyzwisk, teraz musisz już sam rozważyć co dla Ciebie jest priorytetowe.

A to się nie zgodzę. 

Szala przechyla się chyba na ciągnik. Kombajn też będę chciał mieć ale na ten moment muszę coś wybrać. Wielu pisało, że się kombajn nie opłaca ale ja od zawsze byłem taki, że lubię mieć wszystko swoje :)Stąd ten temat i pytanie co lepiej najpierw kupić a co za parę lat.

42 minuty temu, farmtrac8244 napisał:

Ile chcesz przeznaczyć na ciągnik a ile na kombajn

Max do 15 tyś zł to i to.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2266
54 minuty temu, Ursus932 napisał:

Panie wielki kuźwa obszarniku, bizon to kombajny troche archaiczny na dzisiejsze czasy, ale prosty w budowie i naprawie, tani części i utrzymanie, w zakupie też tani, a jak się dba i serwisuje to na takie 40 ha jak moje można pracować praktycznie bez awarii, 

A zielony no cóż też nie cudo 🤷‍♂️ w 2007 roku wujo kupił nówkę i  po kilku sezonach pozbył się dziada bo brakło mi nerw, nie będę pisał na co wymienił 😉

Był wehikuł czasu u nas taki to wiem co to jest, NIEDA SIĘ PRZYGOTOWAĆ KOMBAJNU PRZED SEZONEM ABY BYĆ PEWNYM ŻE PRZEPRECUJE BEZ AWARI. Same łożyska na kołach pasowych za podajnikami to kombajn uziemiony na dzień chyba że cała noc będziesz klepać. 

A co wujo za nówkę kupił w 2007 bo w330 jeszcze wtedy nie klepali chyba 🤔

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
trivian    11
45 minut temu, Agrest napisał:

Osobiście wolałbym większy komfort pracy w polu niż kombajn. I nawet zakup starego mf 255 byłby już sensowny. Cena niewielka, maszyny zostają te same.

Czy ja wiem czy niewielka.. po 30 tyś zł nawet chodzą a to tylko 47 KM..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
6465    12400

Do autora tematu.  Chłopie za 15000 to ty sobie ani nie ulżysz przy żniwach( kombajn za takie pieniądze to będzie kupka złomu albo skarbonka,  zależy czy będziesz miał kasę na remonty).  A kupując ciągnik to za takie pieniądze komfortu nie doświadczysz( jak masz czym robić to tym rób) . Jedyne wyjście to dobrać kredytu a jak nie to rób jak robisz i ciułaj dalej. 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dsbh    1275
2 godziny temu, akmaly napisał:

Wszystko fajnie tylko za dużo myślenia za autora - niech kupi co chce, napalił się na kombajn - spoko, po paru sezonach walki ze złomem mu przejdzie. Kupi starego ruska, jak lubi być uje.. w smarze to będzie miał dodatkową radość. Jego cyrk i jego małpy - niech robi co chce.

 

@trivian według tego postu wychodzi, że najpierw poszukaj mechanika a dopiero później decyduj się na kupno :). A serio, jeżeli macie usługodawcę za płotem na telefon, to nie ma sensu kupować ani kombajnu ani ciągnika. Gorzej jak takiej osoby nie ma pod ręką. Jeszcze jest jedna opcja. Puścić pole w dzierżawę i zająć się etatem a popołudniami i w weekendy odpoczywać.

I nie kłóćcie się bo to nie ma sensu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

 U nas na wiosce każdy rolnik swój kombajn ma, czy 15 ha czy więcej to bez znaczenia. Wyjedzie i skosi. Wjeżdża z obornikiem, nawozem, gruberem czy talerzówką na czas. Zaorze a nawet zdąży opryskać rundapem  i zasiać rzepak. Kończąc 20 sierpnia żniwa to można se pomarzyć o dobrym zasiewie rzepaku.  Każdy region jest inny u mnie raps najlepiej wychodzi do 25 sierpnia.

Tata kupi kombajn na 8 ha, kosił przez 3 sezony całą okolicę przypuszczam że do 100ha sezonowo później już dał sobie spokój bo kurz zaczął go męczyć. Gdyby nie ten IHC to dziś tej gospodarki co dziś by nie było. Wiem że ciężka decyzja przed Tobą i ludzie będą się śmiali że na 10 ha kupujesz kombajn ale wiedz że to dobry zakup, tylko pod warunkiem że nie kupisz małego dziada. Zawsze myśl trochę do przodu. Może się okazać że za 4 lata trafi się jakaś dzierżawa albo ktoś tanio Ci sprzeda ziemię. Starsze kombajny szybko nie tanieją ale trzeba patrzeć czy za 5 lat będą jeszcze nowe części  dostępne bo kupować stare części do starego kombajnu za grube $$$ to d*pa nie interes- wiem sam po sobie.

Pozdrawiam i życzę powodzenia w wyborze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
edi89    39

Ciężka decyzja. Pewnie bardziej wykorzystany będzie w tym przypadku ciągnik niż kombajn, więc może iść w tą stronę. Ale niestety budżet szału nie robi. Może spróbować z jakiegoś dofinansowania skorzystać na ciągnik jeśli możesz lub troszkę dołożyć do budżetu?

Jeśli chodzi o kombajn. Koszty swojego bizona na hektar to 150 zł jak nic się nie popsuje (paliwo, filtry, itp) także "oszczędzasz 150-200 zł za usługi. Czyli kosząc 10 hektarów rocznie "oszczędzasz: 1 500 zł rocznie. Czyli jeśli się nic nie popsuje to dopiero po 10 latach będziesz na plus. A z takim budżetem awarie raczej nieuniknione. A może wpadnie ci pomysł dosyć popularnej ostatnio kukurydzy więc i tak na część będziesz musiał nająć usługę.

No chyba że jest potencjał na jakieś usługi, ale za 15 tys kupić kombajn na usługi? Myślę że na bizona w miarę stanie minimum 25-30 tys i oby był z kabiną. kiedyś gdy było mniej kombajnów to tacie Bizon w 2 sezony się zwrócił ale kosił niemal do września kosząc prawie 100 hektarów. Jeszcze z 5 lat temu kosiło się w granicach 70. Teraz kosi 45-50 z czego większość u nas.

 Więc jeśli nie ma problemu z tym aby nająć usługę to chyba nie warto mieć swój kombajn. Ktoś przyjedzie ty odbierzesz ziarno i w dzień możesz być po żniwach. Znam osoby które kupiły Bizona za 25 tys na dosłownie 5 hektarów z myślą że zrobi jeszcze usługi. Ale wszyscy brali dotychczasowych usługodawców i raptem w całym sezonie skosił 10 hektarów. W tym miał jeszcze awarię. Fakt ściął kiedy chciał.

Powodzenia w wyborze

  • Like 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
2 godziny temu, trivian napisał:

Szala przechyla się chyba na ciągnik. Kombajn też będę chciał mieć ale na ten moment muszę coś wybrać. Wielu pisało, że się kombajn nie opłaca ale ja od zawsze byłem taki, że lubię mieć wszystko swoje :)Stąd ten temat i pytanie co lepiej najpierw kupić a co za parę lat.

Max do 15 tyś zł to i to.

Mam 60 dla Ciebie 😁

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

@Tomek90 kombajn to cws 1450 

Co 60 to nie ciągnik 🙆‍♂️ u mnie ogarniają 40 ha 👍

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
edi89    39

U nas kiedyś 30 hektarów c-360 i t25 ogarniał. Ale nie chciałbym już wracać do tych czasów

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gosciu506    196

sprzedaj 330 dołoż te 15 i kup jakąś mała renowke MF taki ciągnik żeby był do orki i do rozsiewacza kombajnu za 15 tys dobrego nie kupisz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2266
28 minut temu, Ursus932 napisał:

@Tomek90 kombajn to cws 1450 

Co 60 to nie ciągnik 🙆‍♂️ u mnie ogarniają 40 ha 👍

No nie bo pali więcej jak mtz a roboty uj co zrobi bez przodu 😂

To nieudany kombajn bo sam posiadam tyle że u mnie klepie 2 razy więcej niż u wuja i Bizon nie podchodzi wydajnością niestety. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
trivian    11

Już pisałem wcześniej o c360 😛 dla mnie lepiej się już c330 jeździ.. Co do sprzedaży c330 i dolozeniu do lepszego ciągnika myślałem. Ale boję się że bym później żałował bo już bym nie odzyskał tego ciągnika.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
1 godzinę temu, Tomek90 napisał:

No nie bo pali więcej jak mtz a roboty uj co zrobi bez przodu 😂

To nieudany kombajn bo sam posiadam tyle że u mnie klepie 2 razy więcej niż u wuja i Bizon nie podchodzi wydajnością niestety. 

A skąd wiesz ile jest u wuja 🤔 bo nie napisałem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gosciu506    196
trivian napisał:

Już pisałem wcześniej o c360 😛 dla mnie lepiej się już c330 jeździ.. Co do sprzedaży c330 i dolozeniu do lepszego ciągnika myślałem. Ale boję się że bym później żałował bo już bym nie odzyskał tego ciągnika.

a co Ty taki przywiązany do 330 sprzedać i kupić jeden większy ale bardziej komfortowy i bardziej uniwersalny i do pługa i do opryskiwacza i do rozsiewacza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmtrac8244    441
5 godzin temu, trivian napisał:

 

Max do 15 tyś zł to i to.

W tych pieniądzach mtz powinieneś kupić. Może nie cudo techniki ale  robotę zrobi

5 godzin temu, trivian napisał:

 

Max do 15 tyś zł to i to.

W tych pieniądzach mtz powinieneś kupić. Może nie cudo techniki ale  robotę zrobi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
1 godzinę temu, trivian napisał:

Już pisałem wcześniej o c360 😛 dla mnie lepiej się już c330 jeździ.. Co do sprzedaży c330 i dolozeniu do lepszego ciągnika myślałem. Ale boję się że bym później żałował bo już bym nie odzyskał tego ciągnika.

Sorry, na nic lepszego nie masz a 60 odrzucasz 😉 jakbyś się przesiadł na 3p to byś zobaczył różnice 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2266
10 godzin temu, Ursus932 napisał:

A skąd wiesz ile jest u wuja 🤔 bo nie napisałem

skoro zamienił na bajzona bo tak wywnioskowalem z twojej wypowiedzi do raczej za duzo niema.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Gość Profil usunięty
      Przez Gość Profil usunięty
      Witam chciałbym ostrzec wszystkich przed sprzedającym z okolic Wandowa woj. wielkopolskie, który specjalizuje się w sprzedaży kombajnów marki claas dominator, maszyny są wyszykowane tylko powierzchownie często gęsto ściągane w beznadziejnym stanie, niestety ja złapałem się na jego haczyk. Zakupiłem u szanownego pana kombajn marki claas, który był w stanie wręcz idealnym, z racji szybkiego ukończenia żniw zdecydowałem się na szybki zakup i to był mój błąd, według zapewnień sprzedającego maszyna gotowa do pracy, w rzeczywistości po zakupie rozleciała się w drobny mak sieczkarnia, po przeanalizowaniu przez autoryzowany serwis Claasa okazało się, że wał był złożony z dwóch elementów, w obudowach były łożyska zużyte, po głębszej analizie okazało się, że brakuje w znacznej części czujników a dużo elementów dorobione były na wzór. Przestrzegam wszystkich forumowiczów przed szybkim i pochopnym kupowaniem maszyn rolniczych, naprawdę warto wydać te 200-500zł na serwisanta, która przejrzy sprzęt prze zakupem. Próbowałem sprawę załatwić osobiście ale sprzedający śmiał się ironicznie i powtarzał cytuje NIE JEST PAN PIERWSZYM I OSTATNIM.... skorzystałem z pomocy adwokata i dzięki jego pismom i groźbą skierowania sprawy do sądu udało mi się wymienić wadliwy element jakim była sieczkarnia, cały proces trwał od lipca 2013 do stycznia 2014. Także szanowni forumowicze uważajcie i sprawdzajcie bo dużo jest nieuczciwych handlarzy, którzy tylko czekają.Sprawa zakończyła się mam nadzieję pozytywnie chociaż ostateczna próba maszyny odbędzie się w te żniwa i to zadecyduje czy zostanie w moim gospodarstwie.
    • Przez farmer_89
      Witam, czym czyscicie przedmuchujecie swoje kombajny podczas zniw? 
    • Przez Mareczek1
      Witam planuję zakupić siewnik kvernelanda Accord mc-drill Pro czy mógłby ktoś napisać jak się sprawują , na co warto zwrócić uwagę przy zakupie i czy wogóle są warte uwagi,pozdrawiam
    • Przez AnkaSkakanka
      Dzień dobry,
      Oboje z mężem nie jesteśmy rolnikami. Mieszkamy w mieście, ale mamy rodzinę na wsi i bardzo lubimy tam przebywać. Jest to piękna wieś, w malowniczej okolicy. W bezpośrednim sąsiedztwie naszej rodziny znajduje się kilka działek należących do KOWR. Jedna z tych działek wydaje nam się bardzo interesująca i chlelibyśmy ją zakupić od KOWR, jednak nie ma nigdzie zamieszczonego ogłoszenia o jej sprzedaży. Jest to też działka o wielkości ponad 1ha, a my chcielibyśmy kupić jedynie jej fragment o powierzchni ok 30 arów. Czy ktoś z Państwa mógłby podpowiedzieć czy jest to w ogóle możliwe? Chcielibyśmy kupić tę działkę w celach rekreacyjnych i postawić tam mały domek (media są w drodze).
      Dodam, że żadne z nas nie posiada wykształcenia kierunkowego i na tę chwilę nie mamy możliwości (ani środków ani kwalifikacji) założenia gospodarstwa rolnego. Okolica jest zamieszkana przez osoby, które nie prowadzą działalności rolnej, są to wyłącznie siedliska.
      Będę wdzięczna za wskazówki.
       
    • Przez tomek1974
      Wpisujcie jakie firmy was oszukały bo mnie ostatnio dwie z lubienia nie zapłaciła za kuku i z kalisza nie odbiera trawy zeszłorocznej.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj