Dominator88

Łubin - agrotechnika

Polecane posty

Celownik07    667

Zobacz czy ci larwa nie palaszuje korzeni bo moze juz przez to schnie. Boxer 3l+ aqua stomp 2l to bezpieczne jest. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Paszkamax    16

 

26 minut temu, zbyszek8201 napisał:

Pamiętasz czym to pole było pryskane w ub roku ? Może jakimś Lancet plus ? Tak jak piszą po boxer, w takiej dawce to coś tu nie padi. Prosulfokarb jest łagodny dla łubinu.

Rosła facelia bez pryskania a na drugim polu pszenica opryskana rexade

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    897
1 godzinę temu, zbyszek8201 napisał:

Pamiętasz czym to pole było pryskane w ub roku ? Może jakimś Lancet plus ? Tak jak piszą po boxer, w takiej dawce to coś tu nie padi. Prosulfokarb jest łagodny dla łubinu.

lancet tez tak nie pokreci łubinu, sprawdzone


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    795
12 godzin temu, Celownik07 napisał:

Zobacz czy ci larwa nie palaszuje korzeni bo moze juz przez to schnie. Boxer 3l+ aqua stomp 2l to bezpieczne jest. 

W moim przypadku to tak jak mówiłem, na omijaku jest piękny zdrowy łubin. A ten co pokazałem to nie wiem czy stoi w miejscu, niby reszta rośliny oprócz tych spalonych liści jest zielona ale to pewnie jeszcze z miesiąc trzeba czekać aż łubiny nie zaczną iść w górę i wtedy się przekonamy czy przeżył czy nie. Ale przez to nadal nie wiem czy zamawiać oprysk na perz bo też już spory urósł.

Jeszcze w sobotę będę siał 7 hektarów łubinu i jego chyba już opryskam przedwschodowo i zobaczymy co to będzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Celownik07    667
1 godzinę temu, KlimekPL napisał:

Jeszcze w sobotę będę siał 7 hektarów łubinu i jego chyba już opryskam przedwschodowo i zobaczymy co to będzie.

to tamten ile dni po siewie pryskales?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Celownik07    667

pryskał dawką co rok temu testował agrest i jemu sie wykaraskał łubin. czekać obserwowac. źle że zimno bo dłużej to potrwa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cichy30    18

ja pryskałem na 5dzień po siewie miejscami się przebijał, tak mnie nastraszyliście, że aż pojadę zobaczyć swoje, 1,7Lentipuru(CTU) + 0.2 Legato (dff)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    897
3 godziny temu, KlimekPL napisał:

W moim przypadku to tak jak mówiłem, na omijaku jest piękny zdrowy łubin. A ten co pokazałem to nie wiem czy stoi w miejscu, niby reszta rośliny oprócz tych spalonych liści jest zielona ale to pewnie jeszcze z miesiąc trzeba czekać aż łubiny nie zaczną iść w górę i wtedy się przekonamy czy przeżył czy nie. Ale przez to nadal nie wiem czy zamawiać oprysk na perz bo też już spory urósł.

Jeszcze w sobotę będę siał 7 hektarów łubinu i jego chyba już opryskam przedwschodowo i zobaczymy co to będzie.

Ja raz się z tą mieszanka powschodowo bawiłem i podziękowałem. Łubin przyhamowany, zamiast iść do góry i tłumić chwasty to stał. Jak już ruszył to razem z chwastami 😃 


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Celownik07    667
Napisano (edytowany)

no niestety, nie na darmo madre glowy pisza w publikacjach ze powschodowo nic nie ma na łubin aktualnie. z obecnie dostepnych środków trzeba wybrać mniejsze zło.

za rok skusze się na próbe i zobacze na jednym kawałku jak u mnie zadziała (na chwasty) mieszanka boxer 3l +aqua stomp 2l, na innym wypróbuje  jeszcze boxer+metrybuzyne

Edytowano przez Celownik07

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krilan06    2439
1 godzinę temu, Celownik07 napisał:

no niestety, nie na darmo madre glowy pisza w publikacjach ze powschodowo nic nie ma na łubin aktualnie. z obecnie dostepnych środków trzeba wybrać mniejsze zło.

za rok skusze się na próbe i zobacze na jednym kawałku jak u mnie zadziała (na chwasty) mieszanka boxer 3l +aqua stomp 2l, na innym wypróbuje  jeszcze boxer+metrybuzyne

Kolega mówił mi że powschodowo stosuje Goltix (metamitron) i jest git. A czy naprawdę nie powoduje uszkodzeń łubinu to nie wiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zbyszek8201    174

Aż zerknolem na ten środek. W sumie nie jest też strasznie drogi. Trzebaby porobić testy na małych obszarach i zdobyć praktykę i wiedzę. Przeglądałem też środki na ziemniaka i np taki Proman , ma rejestrację na soję z tym że tam już koszty bo 2 l na ha. Gdzie litr 125 zł. Jest to do oprysku doglebowego. Zamówię go na ziemniaka i chyba zostawię z 100 ml aby w następnym roku przetestować na kilku arach łubinu. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krilan06    2439

Tylko że ten kolega stosuje też przedwschodową ochronę także pierwszy zabieg coś ok 200zł a drugi jeśli dobrze pamiętam 100zł 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zbyszek8201    174
Napisano (edytowany)

Metamitron (np. Goltix Gold 700 SC). Preparat ten również można stosować w dwóch terminach czyli przedwschodowo bezpośrednio po siewie, nie później jednak jak do 3 dni (BBCH 00-01) lub po wschodach łubinów (wąskolistnego, żółtego i białego) w fazie 2-4 liści (BBCH 22-24). Herbicyd ten zastosowany w dawce 2,0 l/ha, dobrze zwalcza takie chwasty jak: wiechlina roczna, blekot pospolity, chaber bławatek, fiołek polny, gwiazdnica pospolita, jasnota purpurowa, komosa biała, lnica polna, łoboda rozłożysta, łoczyga pospolita, pokrzywa żegawka, poziewnik szorstki, psianka czarna, przetacznik perski, rdest plamisty, rumianek pospolity, szarłat szorstki, tasznik pospolity, tobołki polne,

Edytowano przez zbyszek8201

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zbyszek8201    174
3 godziny temu, krilan06 napisał:

Tylko że ten kolega stosuje też przedwschodową ochronę także pierwszy zabieg coś ok 200zł a drugi jeśli dobrze pamiętam 100zł 

Wychodzi na to , że twój kolega moze mieć rację. To co wyżej wkleiłem , przypadkowo wyszperałem w Google. Akurat zawinęło się coś o odchwaszczanie łubinu. Co jeszcze było a nie kopiowałem to to , że chlomazon np command w dawkach 0.15-0.20 l , z tym że zaraz po siewie na dobrze uprawiona glebę, wolna od gruz itp. No ale z tym chlomazonrm chyba dużo ludzi się sparzyło Celownik coś pisał wcześniej. A ten Metamiron , trzeba mieć na uwadze, może warto zastosować. Tylko że te chwasty lubią wyskakiwać później.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacor73    1144
6 minut temu, fcbarcelonacule napisał:

można jeszcze siać łubin czy już późnawo ? lubelskie lkr

Późno, ale nic nie stoi na przeszkodzie, może się okazać, że ten wsiany na koniec kwietnia będzie lepszy niż ten po "hartowaniu" przy -6

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Celownik07    667
12 minut temu, zbyszek8201 napisał:

No ale z tym chlomazonrm chyba dużo ludzi się sparzyło

Az odnalazlem z grupy fb. Wrzucam ku przestrodze

Screenshot_2024-04-24-18-53-04-366_com.facebook.katana.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krilan06    2439
Napisano (edytowany)
25 minut temu, zbyszek8201 napisał:

Metamitron (np. Goltix Gold 700 SC). Preparat ten również można stosować w dwóch terminach czyli przedwschodowo bezpośrednio po siewie, nie później jednak jak do 3 dni (BBCH 00-01) lub po wschodach łubinów (wąskolistnego, żółtego i białego) w fazie 2-4 liści (BBCH 22-24). Herbicyd ten zastosowany w dawce 2,0 l/ha, dobrze zwalcza takie chwasty jak: wiechlina roczna, blekot pospolity, chaber bławatek, fiołek polny, gwiazdnica pospolita, jasnota purpurowa, komosa biała, lnica polna, łoboda rozłożysta, łoczyga pospolita, pokrzywa żegawka, poziewnik szorstki, psianka czarna, przetacznik perski, rdest plamisty, rumianek pospolity, szarłat szorstki, tasznik pospolity, tobołki polne,

Jest niby środek Goltix i Goltix gold, ta sama substancja tylko że ten drugi ma podobno rejestrację na łubin. Z tym że ja w etykiecie nie mogę znaleźć nic o tym łubinie tak więc do końca nie wiem jak to jest 😂

Edytowano przez krilan06

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zbyszek8201    174
11 minut temu, Celownik07 napisał:

Az odnalazlem z grupy fb. Wrzucam ku przestrodze

Screenshot_2024-04-24-18-53-04-366_com.facebook.katana.jpg

Ok , właśnie pamietałem o tym , że coś takiego pisałeś. Dzięki tym wymianom info jesteśmy mądrzejsi. Każdy coś podpowie dopowie i ma się dużo większa wiedzę. Wszyscy wiemy , że z środkami na łubin jest problem , firmy od ŚOR też nie bardzo inwestują w ta raczej niszową uprawę. Dlatego trzeba kombinować. Na tym foto no cóż aż żal patrzeć. Jednak to są i koszty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krilan06    2439
Napisano (edytowany)
17 minut temu, Celownik07 napisał:

Az odnalazlem z grupy fb. Wrzucam ku przestrodze

Screenshot_2024-04-24-18-53-04-366_com.facebook.katana.jpg

Ja dodaję 0,05l chlomazonu i nic negatywnego nie zauważyłem tylko nie wiem czy taka niewielka dawka pomaga.

W sobotę będą 2 tyg jak jechałem labradorem 1l/ha na jednoliścienne i za bardzo efektów nie widzę, poprawiać czy jak zrobi się ciepło to jednoliścienne padną? 

Edytowano przez krilan06

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Papkin    27

Widzę że trochę osób uprawia łubin. Co potem z nim robicie? Jak plonuje?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zbyszek8201    174

No 0.05 l to raczej bezpieczne. A ten 1 litr na ha to nie za mało ? Chyba że nie ma perzu. Na stronie Piorin znalazłem i faktycznie ten Goltix Gold ma rejestrację w łubinie. Jest że przed i po wschodowi z tym , że nie wyszczególnione czy po wschodowo też te 2 litry na ha czy mniej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Przemek B
      Czy ktos z was produkuje tyto bo ja tak
      czy w tym roku duzo wam tytoniu zjadly robaki np drutowce?
    • Przez AGRObombula
      witam was Drodzy koledzy mam parę pytań odnośnie soji. Czy uprawa w Polsce możliwa a może ktoś już uprawiał jeśli tak to jakią odmianę. jak plonuje jakie zabiegi stosujemy czy jest opłacalna jednym słowem piszcie co wiecie na temat ale wolałbym aby się wypowiedzieli Ci co się na sprawie znają
    • Przez MichaKpiski
      czy ktoś siał miododajne ostropest+facelia poznaniem 2 ?
    • Przez ahme999
      jako że świeżej, rzeczowej i fachowej wiedzy nigdy dość, prośba, zwłaszcza do studentów ale nie tylko-jakie dobre książki o tematyce rolniczej możecie polecić?-chodzi mi szczególnie o nowe wydania (powyżej '85r;) traktujące o uprawie, hodowli, technice rolniczej, ekonomii, gleboznawstwie-ogólnie wsio.
       
      najlepiej byłoby gdyby wrzucać tu linki do pdf, bo mało kto pokusi sie o kupno a biblioteki akademickie (np. sggw) bronią jak lwy swoich wolumenów przed "nie studentami".
       
      PS.mam nadzieję że choć ten temat nie utonie jak wszystkie moje dotychczasowe wśród naszego AF-biadolenia;)
    • Przez marcinostry
      witam. chciałbym się dowiedzieć czy uprawa tymianku jest opłacalna na 1ha oraz gdzie można kupić nasiona tymianku z góry dzięki za odpowiedź.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj