Dominator88

Łubin - agrotechnika

Polecane posty

Romanzio    32

Ja sieje jutro. Ziemia ma wilgoc tak na 3 cm. Chwasty niszczyłem 2 razy mechanicznie i na razie czysto. Prysne stompem po siewie, może coś zadziała. A jak na być w dzień 20 stopni a w nocy około 3 do 5 ro łubin powinien być za kilka dni na wierzchu. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzeglat    6

Ja w zeszłym roku na siałem na jednej działce łubin wąskolistny(Dalbor) w zalecanej normie wg. producenta. Dwa przejazdy na szerokość siewnika zasiałem podwójnie żeby mieć porównanie. I co z tego że ten siany gęściej wizualnie wyglądał z daleka lepiej(gęściejszy łan) skoro w porównaniu do normalnie sianego miał bardzo mało strąków(i był mniej rozgałęziony) i ziarno było drobniejsze. Ja zawsze sieje łubin jak najwcześniej z tego powodu że kiedyś robiłem porównanie ( 1 siany w marcu 2 siany w połowie kwietnia ) to ten siany później raz że dał mniejszy plon a dwa miał zauważalnie słabszy(krótszy i cieńszy) system korzeniowy co w obecnej sytuacji deficytu wody ma według mnie duże znaczenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Buszmen11    277

Zwiększony wysiew max o 30% ma sens. Sam tak sieję. Ty zrobiłeś normę wysiewu razy dwa, więc należało się spodziewać że ziarno będzie drobne. Konkurencja wśród roślin była zbyt duża.

W moich stronach najlepiej wychodzi siew przełom marca i kwietnia.  Siałem razem z owsem, zawsze był gorszy niż  ten z początku kwietnia. Ten z połowy kwietnia był mega, warunek że padało  często w maju. Jeżeli nie to goła ziemia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

ale przeciez jak sie zasieje teraz i opryska i przykladowo za kilka dni bedzie deszcz to doglebowka powinna zadziałać bo dostanie wode 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Panowie jak zasieje Lubin na VI klasie i przyjdzie mróz na początek maja to nie zmarznie zbyt mocno ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

No to nie czekać tylko siać. Bo jak dalej będzie taka susza to nici z łubinu bo nawet nie wzejdzie porządnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RafaKdziela    443

Jutro lecę z resztą łubinu .Siew ,jak siew tylko ten zabieg na ziele .O ile nie będzie mrozu to się da .Mam zamiar po siewie obskoczyć pole 500 litrów wody/ha i dopiero na to zabieg doglebowy Boxer .Pierwsza wersja była taka ,że beczką polejemy 5tysi wody ,ale to jest dużo fatygi .Sucho i brak wody .


I love salsa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nowa2019    0
Dnia 23.03.2020 o 08:59, Pawel2678 napisał:

wystarczy troszkę poczytać w necie- wedle literatury na ha dajemy 2-3 litry boxera i 2-2,2 l stompu aqua, ja tak dałem w ubiegłym roku ale jak zwykle było dość sucho i chwastów  było sporo w tym roku daje inne eksperymentalne herbicydy i na pewno zasieje i opryskam na mokrą glebę choć bym miał czekać do maja

Nadal czekasz z siewem łubinu ? Ja mieszka w zachodniej wielkopolsce, a tu sasza,  więc się czaję bo zeszły rok dał mi popalić-siew i oprysk w suchą glebę- szkoda kasy na oprysk, który na saharze nie działa.  Jakie herbicydy planujesz dać-jeśli to nie tajemnica? Ja chyba Wing P.,pioruńsko drogi :(

oczywiści ..SUSZA.. w wlkp a nie sasza :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel2678    56

zasiałem nie było u mnie tak sucho, po siewie następnego dnia brona raz w koło czyli 10 m.(ojciec) ja za nim walec i od razu oprysk  potem kolejne 12m.,gleba była dość wilgotna i najważniejsze było pochmurno więc szybko nie wysychało i myślę że będzie oki a oprysk to jak pisali chłopaki snajper 1,2l + pendimetalina 500 g i tyle+ wspomagacz do herbicydów doglebowych, teraz tylko czekać.Jesienią dałem 1,5 snajpera w pszenżycie  i posiałem kilka ziaren łubinu to jest zielony do tej pory oprócz kilku sztuk które zżarły sarny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nowa2019    0

Wg prognoz ma popadać około świąt - niedziela lub poniedziałek- ale to teoretycznie, bo w prognozy dłuższe nie 2-3 dni nie wierzę. Ale jeśli, to połowę zasieje przed świetami a druga po i zobaczymy, który wariant lepszy. Z broną i wałami będzie kłopot. Wały stosowałeś do zwiększenia podsiąkania? a brona na chwasty??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stempos1980    7909

Jeżeli masz za siewnikiem zagarniacze to brona niepotrzebna.wał i oprysk.

Pendimetalina nie lubi słońca podczas zabiegu bo promienie słoneczne ją neutralizóją.Dużo ludzi nie wie o tym

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

u nas dzis łubin zasiany rano siew , a wieczorkiem pryskanie na 1,4 ha poszło 4 l boxer i 1 l stomp , tak sprzedawca doradził , ale sucho strasznie ale cóz było zrobic trzeba było zasiac i tyle i opryskac , u nas w okolicy ci co sieja łubiny już dłuzej tak samo zrobili siew i oprysk 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Romanzio    32

Ja dzisiaj posiałem i czekam z ooryskiem do czwartku bo niby ma trochę deszczu być.. Zasiany dosyć głęboko także może 2 dni poczekać z ooryskiem 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nowa2019    0

stempos1980  Dzięki za informacje o tym, że pendimetalina nie lubi się ze słonkiem- to ważne

warchest   ja tak zrobiłam rok temu i w żniwa prawie nie było co zbierać a o czyszczeniu ziarna nie wspomnę 1/3 to nasiona chwastów,  ale pewnie u Was nie jest aż tak sucho i sprawa sie uda

chyba pomysł Romanzio z opóźnionym opryskiem będzie w tym roku do sprawdzenia, tylko co będzie jak nie popada? :(  strach się bać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam, wczoraj posiałem 3ha łubinu. Dziś chce pryskać doglebowo Bandur 600 SC w dawce 2l/ha. Czy ktoś z Was stosował ten herbicyd w łubinie? Pozdrawiam 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nowa2019    0

Tego środka nie stosowałam- A to ma rejestrację w łubinie?  rok temu dałam Boxer-ma rejestracje ale ziarno gorzej kiełkowało, nie mam pojęcia dlaczego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Przemek B
      Czy ktos z was produkuje tyto bo ja tak
      czy w tym roku duzo wam tytoniu zjadly robaki np drutowce?
    • Przez polac
      Witam! No więc na wiosnę najprawdopodobniej będziemy siali Facelie i mam kilka pytań związanych z uprawą tej rośliny a konkretnie jak uprawić pole pod ta roślinę,jakie nawozy stosować i jakie są choroby i szkodniki tej rośliny.???
      Pozdrawiam.
    • Przez szark93
      Witam. Chciałbym się dowiedzieć wszystkiego o tej roślinie. Na jakich klasach ziemi najlepiej sie rodzi ? Jaki nawozy i w jakiej ilości stosować ? Czym pryskać ? Ile kg wysiać na 1 ha ? I czy jest dobra na paszę dla bydła ? Z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi .
    • Przez AGRObombula
      witam was Drodzy koledzy mam parę pytań odnośnie soji. Czy uprawa w Polsce możliwa a może ktoś już uprawiał jeśli tak to jakią odmianę. jak plonuje jakie zabiegi stosujemy czy jest opłacalna jednym słowem piszcie co wiecie na temat ale wolałbym aby się wypowiedzieli Ci co się na sprawie znają
    • Przez Pawel330
      Planuje zasiać seradele na areale 1 ha. Kiedyś to dziadek siał ale już nie pamięta ile się to dawało na 1ha/kg. Może ktoś z was wie ile tego się sieje i w jakim przedziale cenowym.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj