yacenty

f9p - problem z połączeniem usb

Polecane posty

yacenty    3884

nie,

jak zrozumiałem wczesniej caster nrip można zrozić z anteny gps i rpi. I pytanie jak spiąć antenę z rpi.
do f9p kupiłem 2 anteny i myślę zeby jedna z nich wykrozystać do zbudowania domowej stacji

i albo idę opcją ardusimple f9p i wifi caster

albo opcji rpi plus coś do niego


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kibix    284

Nie rozumiesz co robi f9p. Jak by można podpiąć antene do rpi to już dawno by powstała cere lub ago. Ublox stworzył czip który spokojnie mogliby sprzedawać za dwa albo trzy razy więcej. Na tym pułapie cenowym nie ma innego konkurenta. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3884

ok, ok. minimalne pojęcie o elektronice mam ;) ale niby wypowiedź była inna rano więc czekam albo na potwierdzenie albo na sprostowanie bo tak to zrozumiałem


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kristofus    11

Nie no, F9P jest oczywistą oczywistością, może trochę uprościłem wypowiedź ale nie przypuszczałem, że będę co do tego wątpliwości :) Chodziło mi tylko o sposób przekazania korekt, NTRIP wifi caster vs malinka, ewentualnie chiński duży GNSS vs ANN-MB00

Chińska antena mimo wielkości to ciągle tylko sama antena, odbiornika w niej żadnego nie ma.

Dla całkowitej precyzji mam tak: na poddasze wyciągnięte bezpieczne 12V, następnie przetworniczka step-down na 5V dla PI ZeroW, do malinki wpięte simpleRTK2B, do odbiornika antena.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3884

wiesz, oczywiste oczywistości to są w książkach a przy kombinacjach forumowych lepiej dopytać 3x :)


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kristofus    11

Do książek też bywają erraty i uzupełnienia ;) Mam nadzieję, że wątpliwości rozwiane.

Edytowano przez kristofus

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3884

to jeszcze jedno pytanie

kupując to: https://www.ardusimple.com/product/wifi-ntrip-master/

potrzebuję wersję z wlutowanymi złączami czy bez?

https://www.ardusimple.com/product/simplertk2b/

wydaje mi się, że bez, ale wole dopytać

chyba ze kupię wersje bez i z czasem dostawie tu sobie malinę


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kristofus    11

Nie widzę żadnej potrzeby dopłacania, gdyby pojawiła się potrzeba dolutowania kabelków będą tylko przeszkadzać. A listwę goldpin w razie czego kupisz za 1,5zł :)

Oczywiście złącze w standardzie xbee pod BT czy tego ntrip master-a jest wlutowane tak czy inaczej.

Edytowano przez kristofus

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3884

jeszcze inny pomysł

mam już f9plite

jak jego wykorzystac?

widze ze ma dwa złącza xbee.

moze do niego dać ten wifi caster? a może usb i malinę? ktoś to ćwiczył?

rozumiem ze f9p a f9p lite to tylko uproszczone akcesoria na płytce.


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kristofus    11

Nie za bardzo widzę sens pchania się w simpleRTK2Blite w rozwiązaniach gdzie waga modułu nie jest krytycznie ważna, a dla naszych potrzeb nie jest. Cena nie widzę aby była argumentem.

Ale skoro już masz to raczej masz te same możliwości, i tu i tu możesz dołożyć Ntrip Master-a a jeśli masz moduł usb do lite to tak samo spiąć z malinką po usb. Gdyby chodziło o wagę to oczywiście można by pójść na skróty i spiąć moduł z malinką bezpośrednio przez uart ale to też można zrobić w obu wariantach, tylko w sumie po co sobie komplikować życie? Fajne byłoby tanie F9P w formie shielda na PI Zero ale z racji niszowości wątpie aby powstało, póki co jest tylko taki adapter do większych malinek i podstawowego simpleRTK2B: https://www.ardusimple.com/product/raspberry-adapter-for-simplertk2b/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kibix    284

Ta chińska antenę wykorzystujesz jako bazę czy na ciagniku.? Jak jakościowo to się ma do tych ardusimple. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kristofus    11

Na bazie i na tyczce:

Na maszynach ANN-MB. Solidne umocowanie tego chińskiego klocka a podklejenie na dachu na taśmę dwustronną kawałka blachy i rzucenie na niego magnetycznej antenki to dwa różne poziomy skomplikowania montażu, prostota wygrywa ;)

tyczka.jpg

Szczerze mówiąc nie testowałem pod kątem precyzji wariantów china(baza)/china(rover), china(baza)/ann-mb(rover). Dla potrzeb prowadzenia nie wydaje mi się aby robiło to jakąkolwiek różnicę. Na osnowie i powtarzalność i precyzja tego drugiego zestawu wyszła dla mnie aż nadto aby coś tu kombinować. Może z czystej ciekawości sprawdzę jeszcze któregoś dnia na osnowie wariant china/china, póki co odbiorniki siedzą upakowane w zestawach.

edit: właściwie to o jednym zapomniałem, na jesieni tyczką w tej konfiguracji china/china przeleciałem się po palikach parę dni wcześniej wytyczonych przez geodetę zestawem geodezyjnym z kompensacją przechyłu, moje pomiary w większości siedziały w linii granicznej wziętej z geoportalu z precyzją 1-2cm.  Jak dla mnie to co najmniej wystarczająco dobrze, zwłaszcza, że utrzymanie pionu na libelce z anteną 1,5m nad punktem to samo w sobie potencjalne źródło błędów.

Edytowano przez kristofus

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3884
1 godzinę temu, kristofus napisał:

Nie za bardzo widzę sens pchania się w simpleRTK2Blite w rozwiązaniach gdzie waga modułu nie jest krytycznie ważna, a dla naszych potrzeb nie jest. Cena nie widzę aby była argumentem.

Ale skoro już masz to raczej masz te same możliwości, i tu i tu możesz dołożyć Ntrip Master-a a jeśli masz moduł usb do lite to tak samo spiąć z malinką po usb. Gdyby chodziło o wagę to oczywiście można by pójść na skróty i spiąć moduł z malinką bezpośrednio przez uart ale to też można zrobić w obu wariantach, tylko w sumie po co sobie komplikować życie? Fajne byłoby tanie F9P w formie shielda na PI Zero ale z racji niszowości wątpie aby powstało, póki co jest tylko taki adapter do większych malinek i podstawowego simpleRTK2B: https://www.ardusimple.com/product/raspberry-adapter-for-simplertk2b/

problem w tym ze mam sama plytkę i antenę.

nie mam do niej modułu usb, bo to była płytka rozszerzająca z projektu f9p heading.

Tak więc muszę ją jakoś zasilić i skomunikować z wii casterem

Tak to wygląda

20200427_111938.jpg

20200427_111947.jpg

20200427_111956.jpg


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kristofus    11

No to trochę słabo. Rozumiem, że jak lite siedzi w złączu xbee na standardowym simpleRTK2B to przez drugie usb (po przeciwnej stronie złącza anteny) można się skomunikować z f9p na lite w celu jego konfiguracji, etc? Nie zgłębiałem dokumentacji lite, nie jest mi to do niczego potrzebne...

Tak czy inaczej ja bym sprawę interfejsu usb rozwiązał takim czymś: https://allegro.pl/oferta/rs232-uart-ft232rl-konwerter-usb-ftdi-7221336036

A docelowo to już pewnie bezpośrednio bym spiął po uart z malinką.

No ale to już nie są zabawy plug&play, trzeba uważać, na poziomy napięć i inne niebezpieczeństwa, które mogą w czarnym scenariuszu uwalić płytkę/odbiornik.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3884

tego nie wiem, zbyt cieńki jestem w te klocki :P


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kristofus    11

Wniosek z tego chyba taki, że najlepiej kupować odpowiednią ilość simpleRTK2B + ewentualnie antenki (ann-mb lub china na bazę) i nie kombinować :)

Swoją drogą, antenkę ann-mb na allegro można kupić wyraźnie taniej niż jednostkowo antena+vat+przesyłka od Ardusimple.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3884

spodobała mi się opcja 2 anten do headingu i korekcji rtk ale jak widać żaden soft jeszcze sobie z tym nie radzi


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kibix    284

2 anteny są do prac przy bardzo małych prędkościach i ewentualnie dużych gorkach. Jest gotowy soft do tego. Sam się zastanawiałem ale u mnie jest raczej płasko a dokupywac jeden komplet specjalnie to już duży wydatek. 

Edytowano przez kibix

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3884

dobra pprzyszła mi 2 płytka i wifi caster

Jak to podłączyć? Najpierw do kompa czy od razu zasilacz usb i ogień? Do którego gniazda zasilacz? Do tego przy antenie czy do tego przy module wifi?

tu foteczka.

20200429_120647.jpg


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3884

wg info na stronie powinno być gotowe i tylko wejscie przez www na okreslony adres ip i konfiguracja.

Ale bardziej pytanie tutaj do którego usb

wstępnie tak to wygląda, ma swój dhcp, pozwala się podłączyć po wifi do wstepnej konfiguracji.

Wieczorem będzie więcej czasu to bede się doktoryzował jak to poustawiać, jakiej platformy użyć do transferu danych do agopengps.

 

20200429_132745.jpg

Screenshot_20200429-132559_Chrome.jpg


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3884

tak, mam publiczne ip,

na gospodarstwei dynamiczne ale mam podpiętego dyndnsa.

a w mieszkaniu stałe.

Niby podłączyłem sprzet i próbuje nadawać do rtk2go.com

ale coś nie idzie

image.png

ten uart mi sie nie podoba

image.png

tak jakby ten moduł radiowy nie gadał z gps

 

20200429_180955.jpg

w ucenter niby wszystko ok

image.png


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez johnyrs
      Witam
      Kupiłem ciągnik z nawigacją Trimble FMX, szukam kogoś kto pomógł by mi to ogarnąć i wytłumaczyć jak to uruchomić. W tym temacie jestem laikiem. 
    • Przez Mateuszhl955
      Witam zakupiłem ciągnik steyr profi 6145 fabryczne przygotowany pod gps. Tutaj pytanie co to dokładnie znaczy i co musze dokupić aby gps działał z dokładnością do 2,5cm
      ogarnę to sam czy musze wołać serwis ?
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam , po raz 3 odnawiam temat
      Jakie są alternatywne wersje anten do aplikacji nawigator polowy [ nie chodzi tu o dokładność 5 cm] obecnie ciężko znaleźć jakąkolwiek działającą antenę która dobrze bedzie współgrać z tą aplikacją.
      Na ten moment znalazłem tylko garmin glo 2 które daje skalę błędu 60 cm, użytkowników posiadających te antenę zapraszam do dyskusji a osoby posiadające inne anteny o informację jaka to antena i jaką ma dokładność, dziękuje za wszelkie odpowiedzi i pozdrawiam.
    • Przez Moscov
      Witam serdecznie, poszukuje jakiegoś patentu na tanią nawigację do ciągnika kropka Nie potrzebuję rtk i tym podobnych, potrzebuje jej wyłącznie do opryskiwacza i rozsiewacza. 
      Posiadam tablet z Windowsem, co więcej potrzeba żeby ogarnąć coś sensownego? 
      Będę z góry wdzięczny za odpowiedzi 
    • Przez rolstudent
      Cześć od jakiegoś czasu interesuje się programem AgopenGps. Czy są tu użytkownicy tego systemu. 
      Kolega @Jarczewski ma już chyba spore doświadczenie.
      Zqmowilem https://www.autosteer.cc/produkt/arudusimple-f9p-annmb/
      I trochę się tym pobawię w ramach hobby 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj