Biskup

Jak tam u was z ziemniakami?

Polecane posty

pawelec    89

lorda u mnie juz od 1,5 miesiaca nie ma. Z 2,5ha sprzedane. Bellarosa 1ha też. Vinete zacząłem kopać 3 tygodnie temu. Ładnie daje. Owacja, Jelly i reszta Vinety czeka na przechowalnie. Ogólnie 5ha wykopane, i jeszcze 10ha zostało ;)


SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelec    89

jeszcze jest zielona, więc nie ruszam. Poza tym ta odmiana jest dużo smaczniejsza zimą (mi bardziej smakuje niż vineta, a już troche tych ziemniaków różnych zjadłem w życiu ;)) Co do plonu, to myślę, że będzie jeszcze lepiej niż rok temu kiedy miałem ją pierwszy raz. Wtedy na późny zbiór dała ok 40t/ha, wszystkich: handlowy+odpad.


SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

ja właśnie chciałem wypróbować anne nowo nabytą i mam problem.za nic nie mogę dojść jak rozłączyć wysyp zbiornika bo chodzi non stop.już różnie przesuwałem ale ciągle zęby mi się zazębiają.pomóżcie pilnie choć nie w temacie.ostatnio miałem klienta na tira ziemniaków i w sumie już bym kopał.ile krzyczycie za ziemniaki?u mnie można po 60-70 groszy kupić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelec    89

saszeta, przerabialem ten temat z tym mechanizmem od wysypu w maju, przed sezonem ziemniaczanym ;). Generalnie nie cofa Ci sie jeden element na wałku w sprzegle. Pewnie kombajn stał dluzszy czas na zewnatrz, rdza i sie zapiekło. Musisz rozbierac wszystko, poczawszy od przekladni łancuchowej gdzie jest wyjscie na WOM, bez tego nie bedziesz mial dojsca do tego sprzegla.

Ja sprzedaje ostatnio caly czas po 0,9-1zł :D


SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

no trochę stał.wszystko obstukałem,poruszałem i wydaje mi się że się rusza.no ale skoro to robiłeś to też tak zrobię.dzięki.0,90-1 w hurcie? to po ile u was są na targowiskach?ja w detalu biorę 16zł za 15 kg.na razie tylko lorda kopię

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelec    89

w detalu pewnie podchodzi pod 2 zł. nie wiem dokladnie. Nie zejde napewno ponizej 1zł dla sklepów i warzywniaków! Nie w tym roku.


SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

pawelec u was droższe pyry bo trochę tam pozalewało a w zeszłym roku też nie było ciekawie.anna nie obija ci młodych?

jak przewidujecie cenę?będziecie trzymać w hurcie czy po wykopkach zacznie spadać?dzisiaj mi znajomy zadzwonił żeby mu dać po 60 groszy 120 ton.jak się będzie trzymać cena to trochę szkoda ale w tym roku przeczucie mnie nie zawiodło i raczej jestem za opchnięciem tego.bo wszyscy mówią że ziemniaki dobrze obrodziły.zrobiłem 2 przejazdy żeby annę wypróbować u siebie to ponad 30 ton/ha jest.dobrze jak na 45 bezdeszczowych dni pod rząd na 5 klasie

a jeszcze jak zmienić wałek napędu górki palcowej-jeża.z jednej strony pierścień zabezpieczający a z drugiej klin na zębatkę.walić młotkiem czy odkręcać całe łożyska?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelec    89

jeżeli dasz rade sciagnac łozyska to mozesz probowac. Nie zapomnij jednak ze na walku są jeszcze wbite kołki rozporowe na rolkach ktore prowadzą tasme. Ja kiedy musze zmieniac lozyska, zazwyczaj ucinam walek, bo niechce mi sie bawic w wyjmowanie tych kolkow, to w zasadzie jest niewyjmowalne po kilku latach eksploatacji. Ostatnio robilem to 4 lata temu i w tym musialem ciąć walek - nie bylo wyjscia. Wtedy bedzie Ci duzo latwiej wyjac lozyska bo masz do nich dojscie od srodka :)

 

oczywiscie ze na poczatku Anna bedzie obijac. Chyba nie ma takiego kombajnu ktory w ogole nie obija bardzo mlodych ziemniaków. Jak zaczynałem 10 czerwca to jezdzilo sie bardzo spokojnie, male obroty walka, zero na wytrząsaczach na dolnej tasmie. Ogólnie nie narzekam na Anne. Do 20-30ha ziemniaków to w miare dobry sprzęt. Pozniej robi sie za mały.

 

Ja napewno nie zejde ponizej 1zł. Tak juz zapowiedzialem odbiorcom. Jak niechcą, poczekam. Sami w zimie przyjdą :) Tylko wtedy nie bedzie już po 1zł, tylko co najmniej 1,20, moze 1,50zł.

Wszystko zalezy jakich masz odbiorców. Jesli duzych, to nie dostaniesz wysokiej ceny. Ja mam sklepy, warzywniaki, czasami jakies hurtownie. Nie sprzedaje wielkich partii po kilkadziesiąt ton tygodniowo. Max 10 ton na tydzien. To mi wystarcza. Mam przechowalnie, więc jest święty spokój :)

 

Pozdro! :)


SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

tak myślałem że będzie to problem.już rozkręciłem całą górkę.miał być super stan a tu robota.a sam wałek to koszt 35 zł.

ja nie mam takich klientów bo ci wolą jechać 160 km do wrocławia i przywieźć chociaż u mnie by mieli po tyle samo i jeszcze bym im dowiózł.takie ludzie.po prostu sadzę czy sieję a jak urośnie to martwię się o zbyt.a przechowywać chciałem dlatego tyle nasadziłem.ale zawsze jest ryzyko a cena dosyć dobra to wolę sprzedać teraz.było sucho a teraz jest dosyć mokro i u ludzi zaczynają kwitnąć znowu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

Ziemniaków jest do czorta i troche tam gdzie posadzone i nie zalało... a takich miejsc niewiele. Zobaczcie co się w Rosji dzieje, Niemcy od czasu do czasu zalewa, u nas maj i czerwiec paskudnie mokry, kto miał nisko to zgniły, a co będzie jak tam gdzie urosły wykopać się nie da? Ziemniaki będą drogie i tyle w temacie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aiverson    0

panowie, powiedzcie jaki plon srednio macie z ziemniakow, oraz jaka odmiana:)

chodzi mi o plon handlowy...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

a jaki to plon handlowy dla ciebie?ja mam z lorda i denara po 30 ton ogółem.a plon handlowy to +35 mm dla mnie.a nie handlowego jest góra 5 %.a w winecie jeszcze nie wiem.ale mam problem z chwastnicą więc kopię na 4 polowej bo totolotek się czasem zapycha.może znacie coś do desykacji bo reglone nie idzie kupić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelec    89

zalezy jaki znajomy :)

jak ma pelne zaplecze, areał od 20ha wzwyż, doswiadczenie kilkunastoletnie, to jestem w stanie uwierzyc, bo wtedy taki fachowiec sadzi dobre odmiany, ma swiadomosc dobrej kultury rolnej, nie oszczedza na nawozach ani na ŚOR, wiec 50t jest jak najbardziej do zrobienia - oczywiscie mowie o plonie ogólnym. Samemu pare lat temu udalo mi sie zblizyc do tego wyniku. Stara dobra Vineta... :)


SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

ja mam 5 klasę ziemi.same piachy.nawozu nie oszczędzałem.sadzeniaki zeszłą wiosną z centrali.pryskałem 2 razy na zarazę bo nie było sensu więcej.40% krzaków jeszcze zielone.pomimo że 45 dni bez deszczu(cały czerwiec i połowę lipca)to i tak jestem zadowolony z tych 30 ton.miejscami jest i ze 45 ton a miejscami sama drobnica.taka mozaika na polu.w winecie w zeszłym roku miałem 40 ton.zobaczymy co będzie w tym bo 1 ha sadziłem kwalifikatu a 3 z zeszłego roku.rozstaw mam 70 cm ale przechodzę na 75.studnię akurat zrobili mi po tej suszy.szkoda bo pewno plon byłby większy.ale ceną i tak się nadrobi w tym roku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelec    89

2 razy to niezle, ja musialem 6 razy pryskac, niesprzyjajacy rok byl na ziemniaki jesli chodzi o warunki rozwoju zarazy.

Ale przynajmniej plon jest niezły i cena tez ok. Jeszcze nie zszedłem ponizej 1zł/kg, a kopiemy od 15 czerwca dzień w dzień.. :)


SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lampo 60    1

@saszeta

Mówisz ze bedziesz robił ziemniaki na szerszej rozstawie. Bedziesz zmieniał rozstaw kół tylko w jednym ciagniku do podredlania i pryskania tych ziemniaków? Jak z kopaniem? Anna jednorzedowa na pewno chapnie jeden rzadek, ale dwurzedowa dwóch juz chyba nie siegnie, prawda?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
WeSolyRomeK    17

Ale niektórzy tutaj mają bujną wyobraźnię, bajki by mogli pisać.


Macarena, macarena, baila, baila, ella, ella
Macarena, macarena all night long

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

ja sadzę i później raz obsypuję na gotowo i oprysk na chwasty więc nie muszę dużo po polu jeździć.a i tak robię przejazdy nie obsadzone co 21 metrów bo taki mam opryskiwacz.trochę pola tracę ale mi ziemi nie brakuje więc nie ma problemu.ja kupiłem jednorzędową annę.dwurzędowa podobno nawet 70 nie bierze.

ja mam w hurcie po 0,70-0,80 a w detalu 1,10 ale oczywiście na worki 15 kg i wszystko z domu sprzedaję.na targu za 15 wołają 20 zł a na kilogramy 1,50

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bolid20    98

Ja sadze na 70cm i też bym zmienił na 75cm ale to dla mnie za duża inwestycja bo wszystkie maszyny trzeba zmieniać. A u mnie cena na poziomie 1.2zł a do sklepów sprzedaje po 0.80zł i taniej napewno nie dam :)


-----

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelec    89

@pawelec sprzedajesz w detalu?

sprzedaje tylko i wyłąącznie w hurcie - zaopatrzenie sklepów, warzywniaków itd. + giełda, ale teraz juz rzadko.

 

Ale niektórzy tutaj mają bujną wyobraźnię, bajki by mogli pisać.

To zdanie to w nawiązaniu do mnie? bo nie rozumiem :)

Taka jest cena. Moze zdarzylo sie raz ze ponizej 1zł gdzies sprzedalem.


SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

dziś dzwonił z małopolski do mnie po 1000 worków.ale poniżej 0,70 groszy nie oddam więc dał sobie spokój.

a jakie maszyny trzeba zmieniać?obsypnik rozsuniesz,sadzarkę można trochę ulepszyć ,traktor rozstawić,kopaczka 75 bierze a kombajn też rozsuniesz.ja nie widzę za dużo inwestycji.a na pewno mniej zielonych będzie.

znacie już może jakąś przypuszczalną cenę na sadzeniaka?bo pewnie będzie w cenie a planuję ze 20 ton kupić.chociaż nie wiem czy nie lepiej na wiosnę jak zawsze biorę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez elektrotech
      stosowałem Sencor,Dancor...ale jakos nie bardzo jestem zadowolony..
      co stosujecie????
    • Przez mszk8
      Czy ktoś z was uprawia ziemniaki przemysłowe (skrobiowe)? Na jakich ziemiach najlepiej one plonują, jaka jest cena "materiału siewnego" i cena podczas zdawania do zakładu, jaki plon da się uzyskać z ha itp.,czyli tak jak w opisie tematu "wszystko o nim"
       
      Pozdrawiam mszk8
    • Przez goodkat
      Witam wszystkich:) nie zauważyłem tematu typowo pod ziemniaki bardzo wczesne, a ich uprawa jest bardzo ciekawa. Proszę o dzielenie się swoimi spostrzeżeniami na ten temat. Zachęcam do dyskusji.
       
      Osobiście sadzę kilka arów, wiec wiedzy za dużej nie mam;)
    • Przez adaskupodkarpacie
      Witam, może mi ktoś doradzić, jaka odmiana ziemniaka jest najbardziej wydajna ??  ??? : :'( :-
    • Przez martin_3512
      Witam. Mam pytanie czy ktoś kiedyś się spotkał z tym aby kopać czosnek kombajnem Bolko? Jest to uprawa testowa i zastanawiam się nad zbiorem czy Bolko by go nie obtłukł. Mam już pewien plan jak odpowiednio przerobić kombajn i jak spowolnić taśmy aby nie uszkodzić czosnku. Czy myślę w dobrym kierunku? Czy ktoś to stosował? Proszę o poradę
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj