Wielkopolanin

Badanie gleby- wyniki analizy gleby

Polecane posty

darek16    25

sypalem krede nawozowa z mielnika, nie chce pchac się w zadurze koszty z dzialka 1 bo po co? skoro mi ja zabiorą prawdopodobnie.. a kreda po jakim czasie zaczyna dzialac najlepiej po 2-3 latach? a może znow probke zrobić? i będzie wdac co i jak? bo nie uśmiecha mi się co roku krede sypać..


AF - to Jest To:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
S-Piotr    58

Wysiałeś 3t wapna czy 3t czystego składnika co przy zawartości np. 50%CaO czyli w 1t masz 0,5t wapna. czyli musisz dać 6t/ha ,do tego dochodzi reaktywność i inne sprawy , ale będąc rolnikiem nie muszę Ci o tym pisać.


Wszystko należy robić w sposób tak prosty, jak to tylko możliwe,i ani trochę prościej.
.......... [Albert Einstein]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Slevyn    35

Jak ty to zrobiles ze ph masz takie niskie? Ciekawe czy tam ci cos da zadowalajacy plon. Tutaj by trzeba walic wapna nie 6 tylko z 10t/ha. Z takim ph nic nie robiac to uaktywnisz glin.

Tutaj to nie kreda chyba jest wazna bo wapnia bedziesz mial dosyc a cos w stylu te wapno chlorkowe zeby podniesc ph bo kteda nie podniesiesz mi sie wydaje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kicajj    0

możesz zastosowac ewentualnie wapno tlenkowe granulowane o zawartosci min 90% pod korzeń przedsiewnie w dawce 200-500kg\h w Twoim przypadku bylo by to min 300kg.I zadziała pdrazu pod daną rośline.kreda dobre rozwiązanie ale pogłównie punktowo tam gdzie widac że coś jest źle.jak będziesz chciał coś wiecej sie dowiedzieć o wapnowaniu to zapraszam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemo93pl    29

mam takie pytanie a pro po badań gleby jestem z powiatu płońskiego i gdzie moge się udać z próbką jest coś bliżej jak do warszawy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Krisma    17

Możesz zawieść próbkę gleby do ODR Poświętne w Płońsku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darek16    25

możesz zastosowac ewentualnie wapno tlenkowe granulowane o zawartosci min 90% pod korzeń przedsiewnie w dawce 200-500kg\h w Twoim przypadku bylo by to min 300kg.I zadziała pdrazu pod daną rośline.kreda dobre rozwiązanie ale pogłównie punktowo tam gdzie widac że coś jest źle.jak będziesz chciał coś wiecej sie dowiedzieć o wapnowaniu to zapraszam.

 

ale ciekawe ja długo potem utrzymuje się w glebie te wapno tlenkowe..? i jaki koszt jego..

 tak wysiajem w postaci czystego składnika.. i wlanie teraz zastanawiam się jakie nawozy posypać czy jest sens.. może jeszcze raz przebadam glebe?


AF - to Jest To:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darek16    25

wejdź na stronę stacji badania ziemi i oni mają tabele wysiewu i zapotrzebowania na swojej stronie.z tabeli znajdziesz dawki w kilogramach przy tych wynikach ktore masz.spisujesz na kartkę i dobierasz nawóz zbliżony dawkami do tego co było w tabeli

 

kolego możesz podac linka do tej strony? naj prawdopodobniej wysieje 200-300kg/ha polifoski 8 i tak się to skończy,..

 


AF - to Jest To:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wsk233    1

Witam czy mógł by mi ktoś pomóc w poniższym problemie, otóż rok temu wykonałem analizy na ph gleby i wyszło tragicznie 3,5 3,7 4,0 dlatego jesienią 2013 roku zastosowałem wapno budowlane w dawce 2 t/ha i niby rośliny zaczęły lepiej rosnąć (albo to zasługa mokrego roku), ale zrobiłem analizy w tym roku jesienią i wyszło zaskakująco http://zapodaj.net/f76ba0e99e901.png.html i teraz nie wiem co robić czy dalej wapnować, miałem w tym roku na wiosnę uzupełnić p, mg, k, a tutaj niespodzianka. Poradźcie coś czy ziemia będzie się aż tak długo odkwaszać czy zabieg powtórzyć, bo zdawałem sobie sprawę że nie odkwasi ziemi w pół roku skoro zakwaszała się ileś lat ale też nie spodziewałem się tego. Ziemia ma być przeznaczona pod sad jabłoniowy i wiśniowy, i tak na marginesie na wynik "C" nie zawracajcie uwagi bo jest z innego pola obok które nie było wapnowane. Dodam że próbki glebowe pobierałem tak jak jest to zalecane na stronach OSCHR.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GucioJUMZ    393

Zastosuj kredę ona najszybciej poprawi pH a ziemia traci od 200-350kg Ca rocznie czyli dawka jaką zastosowałeś była na potrzeby roślin nie kupuj wapna w workach bo to tylko nabijanie kieszeni producenta bo jak można coś sprzedać za 400zł jak jest warte około 100zł wapno luzem lub kreda mielona .proces odkwaszania trwa zawsze dłużej jak degradacji pH

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Petrol    8

Kolego wraz z poprawą pH, potas i fosfor powinien się uwstecznić. Tak tłumaczyli mi specjaliści ze Stacji Chemiczno Rolniczej.

 

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ziel    115

A gleby masz ciężkie czy lekkie? Jak lekkie to właśnie zniszczyłeś sobie pole tym wapnem budowlanym. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ramzes1987x    3

A gleby masz ciężkie czy lekkie? Jak lekkie to właśnie zniszczyłeś sobie pole tym wapnem budowlanym. 

Kolego Ziel przy okazji zapytam co masz na myśli mówiąc że wapno budowlanne niszczy lekkie ziemie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wsk233    1

Ok ale to co polecacie cały czas sypać to wapno, a nie zaszkodzi to glebie (czyt. mikroorganizmom), i ile orientacyjnie może trwać proces takiego odkwaszanie nie mówię już że do tam ok 7 ph ale żeby chociaż 6.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jarecki21    35

Ile kosztuje pobranie próbki, badanie i opracowanie wyników przez firmę specjalizującą się w tym?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vvojtas1    26

Z mapowaniem pól w zależności od powierzchni i zakresu badania 30-70 zł/ha.

Teraz wole sam robić analizy, ale swego czasu dobrze wspominam kam-rol spod sochaczewa.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Konrad_Duda    83

a-moczulski-90

Oglądając wyniki zatrzymałem się na pH- 3 próbki ( 4,3 do 4,6) od tego trzeba zacząć. Podnoszenie PK nic nie da przy takim odczynie. Kiedy było wapnowane?

Miałem jedną miejsce na działce gdzie nic nie rosło a pH było podobne do twojego, tylko PK wywindowane w górę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vvojtas1    26

Kolego na twoim miejscu skoro masz bardzo wysokie zawartości składników bym troche zszedł z nawożeniem o te 50 do 100 kg nie wiecej jednorocznie. Ponieważ produkując 8 ton pszenicy jak jeszcze zbierasz słome bardzo wiele składników wynosisz z pola 2-3 lata i ta zasobnośc w glebie Ci bedzie spadac jesli bedziesz ograniczał nawożenie za bardzo.

 

Mam takie pytanie znalazłem taka tabele na zawartośc fosforu w glebie:

http://www.agrofoto.pl/multimedia/artimg/32848.html

oraz druga taka;

https://nawozy.eu/wiedza/vademecum-nawozenia/nawozenie-roslin-uprawnych/wyniki-analizy-gleby-podstawa-precyzyjnego-nawozenia.html

Która z nich jest autentyczna?

 

Tabele są podobne - kwestia przelicznika z P na P2O5 i wychodzi podobnie. Zależy w jakich jednostkach odstaniesz wyniki z labolatorium - przeważnie jest to robione metodą Egner Riehm, a wyniki dostajesz z labolatorium w przeliczeniu na P2O5. Więc druga tabela będzie bardziej czytelna.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mefiu000    0

6bd235b0b4c3043emed.jpg

 

 

Pomoże mi ktoś to rozszyfrować? Jak mam ustalić dawkę nawozów np. pod fasolę? Tutaj mam podane w mg/100g a mam taką tabelkę z zaleceniami i tam jest w mg/l. Da się to jakoś przeliczyć?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vvojtas1    26

Można by przeliczyć przez gęstość gleby, ale tak się nie robi ponieważ te zalecenia masz dla wyników z metody ogrodniczej - tej za 50 zł. Nie można przeliczać bo jest inna medodyka uzyskania wyników - czymś innym sie ekstrahuje glebe i stąd różnice.

Teoretycznie biorąc wyniki z tej samej próbki gleby medodą rolniczą i ogrodniczą i odpowiednią do nich rekomendacje powinniśmy uzyskać takie smae zalecenia odnośnie nawożenia. W praktyce jest tak że nie ma oficjalnych zaleceń pod rośliny ogrodnicze dla wyników z analizy rolniczej.

Odezwij się na pw z info odnośnie co to konkretnie za fasolka i jak uprawiana to coś podpowiem.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slonju77    57

Kolego Ziel przy okazji zapytam co masz na myśli mówiąc że wapno budowlanne niszczy lekkie ziemie ?

posiej wapno budowlane tlenkowe na lekkiej ziemi ,zasiej coś i jak trafisz na suchszy rok to zobaczysz co ci urośnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pala92    69

Dostałem wyniki analizy gleby z kilku działek, ph 7.2-7.5 fosfor i magnez wysoki ale problem jest z potasem bo bardzo niski i niski. pytanie jak go podnieść w glebie? pod ziemniaki daje ok 210 kg K a pod zboża które sieje po ziemniakach nie stosuje już potasu? jakieś pomysły?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bambi14    97

Witajcie, nie radze sobie, wiec prosze o pomoc bardziej doswiadczonych, robilem 2 lata temu probki gleby i powiedzcie mi co w tym kierunku dzialac zeby poprawic ph, zaczolem stosowac pod pszenice po 150kg fosforu i potasu (wczesniej bylo stosowane co 4 lata pod buraki tylko) a wapnowanie chyba jest zbedne bo wszedzie jest magnezupod dostatkiem..klasa gleb I II i troche III. Co o tych probkach sadzicie?

img-0437.jpg

Edytowano przez Bambi14

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez agrorobert
      Witam!
      Posiadam stary kultywator 2.7m który ma już swoje lata, chciał bym kupić coś większego ale nie chodzi o to żeby ziemie tylko podrapać tylko porządnie spulchnić np przed siewem na wiosnę lub przed siewem kukurydzy (ziemia jest zjeżdżona no bo się się sieje nawozy) Co radzicie? Moze agregat podorywkowy?
    • Przez adam1980026
      Witam
      Mam dla wszystkich forumowiczów prośbę. Tak wyszło ze dostałem około 5 ha ziemia 4 kl. i gorsza, ziemia ciężka rodzaj glina Chciałbym wyjść z tego z twarzą a miałem 6 letnią przerwę w rolnictwie. Postanowiłem zrobić badania gleby żeby zobaczyć co tam siedzi i od czego zacząć oto moje wyniki a optymizmem nie napawają
      Mam pytanie czego i w jakich ilościach tam zasiać żeby mi coś urosło.
      Dodam ze na polu/próbce nr 1 planowałem zasiać jęczmień lub owies a na polu/próbce nr 3 pszenżyto na jesień Reszta próbek mnie nie interesuje to nie moje
      Proszę o jakieś uwagi lub inne sugestie co można by zrobić jaki nawóz jakie ilości czym opryskać na chwasty czy miotłę żeby było co zebrać Wiem tylko tyle ze poprzednia osoba uprawiała tam pszenice i żyto a pryskane było środkiem glean 75 wg pole .Teraz jest popokładane po żniwach tak myślałem żeby kupić wapno magnezowe około 5-6 t/h z Libiąża i rozsiać a później jak będzie się siało dać np Kizeryt ok 300 kg/h i jakiegoś azotowego jeszcze nawozu Proszę o pomoc i doradę a nie opiernicz za kogoś!!!

    • Przez rekamil97
      Otóż zasadziłem paprykę i rośnie ona dość słabo. Wykonałem analizę gleby i niestety ale wyszło bardzo dużo niedoborów. Oto wyniki:
       

       
      Jaki zastosować nawóz pod rosnącą paprykę? Myślałem o polifosce ale okazało się że posiada ona chlorki których papryka nie toleruje. Jakieś propozycje?
       
      PS: Wapnowanie jest konieczne ale odpada ze względu na długość procesu i szkodliwość dla korzeni.
    • Przez tomek2201
      Witam. Chciałbym abyście wypowiedzieli się na temat mierników pH gleby. Czy posiadacie takie urządzenia? Jeśli tak to jakie? Zakupiłem niedawno za niewielkie pieniądze takie urządzenie.  Jeszcze go nie testowałem ale jestem ciekaw czy ktoś ma taki miernik i czy według niego jest on wiarygodny?
      http://allegro.pl/miernik-ogrodniczy-kwasomierz-ph-gleby4-funkcyjne-i5013208473.html

    • Przez BaRtEk7710
      Wiatam.Chciał bym się dowiedzieć coś o miernikach do pH gleby .Jak oceniacie dokładność takich przenośnych mierników jakiej firmy polecacie itp?Co powiecie o firmie dramiński?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj