News
Wielkopolanin

Badanie gleby- wyniki analizy gleby

Polecane posty

Trochę odkopie temat.

Jak wykonać próbę glebową? Wiem że należy szpadel wbić jakieś 20 cm według 1 z 3 metod idąc po polu. Pobrać tak z 20 próbek zmieszać i wybrać 0,5kg. Czy taką próbke mogę wsypać do zwyczajnej foliowej torby? Co musze dołączyć do próbki?

Konrad_Duda    30

Pobierz próbkę z całego profilu ornego(~25cm w zależności od głębokości orki) przydatna laska Egnera(150-250zł) lub zrób ją z rurki od stelażu starej trampoliny, basenu lub anteny. Wykorzystaj jakąś cienkościenna rurę i zrób według zdjęć z internetu ewentualnie łopata i troszkę dłuższa zabawa z pobieraniem próbek.

Pobierasz kilka próbek do wiadra i mieszasz,  później odsypujesz np. jak pisałeś do woreczka foliowego z numerem- numery mogą być np. 1,2,3 lub numer działki łamane przez numer próbki(ty decydujesz ale musisz wiedzieć która próbka jest z której działki i z którego miejsca jeśli działki przekraczają  4 ha. 

Ja pobieram troszkę inaczej próby niż instrukcja pokazuje. Tuż przed żniwami lub w trakcie ostatniego zabiegu(nawóz, oprysk) zaznaczam na mapie miejsca o bardzo dobrym potencjale i te najsłabsze. A w trakcie wykonywania prób jedna próba jest wzorcowa(czyli z miejsca o najwyższym potencjale- oceniam wzrokowo i liczę kłosy) a kolejne to z ogniska o widocznych brakach. Pobieram tyle próbek ile jest miejsc tych słabych(oczywiście w granicach rozsądku). Dzięki temu wiem gdzie i w jaki sposób mogę pracować nad podniesieniem pH lub zasobności.

Trzeba również pamiętać o zmiennych takich jak: klasa ziemi, wzniesienia, tereny zlewowe lub porostu błędy w siewie lub rozsiewaniu nawozów. 

Próbki pobieram tuż przez żniwami aby nie czekać w kolejce w sezonie badań.  

I do reklamówki przyszyć kartke z nr. próbki ( będe badać tylko 1działke- świeża dzierżawa). A jest mowa też o jakimś protokole czy czymś podobnym. 

Wiadomość z agroFakt.pl

Jasio88    26

Panowie czytając temat mam rozumieć przy interpretacji wyników badań, że 1mg/100g = +/-30kg składnika w glebie?

pupek    0

Witam,

Otrzymałem wyniki badań gleby , na poniższej działce chce zasiać pszenicę jaki nawóz dać pod korzeń

gleba średnia

pH 7,3

P2O5 6,8

K2O 13,4

Mg 27,3

na drugiej chce zasiać pszenżyto

gleba bardzo lekka

pH 6,4

P2O5 4,8

K2O 5,7 

Mg 6,6

na trzeciej na wiosnę jęczmień

gleba ciężka

pH 7,3

P2O5 3,2

K2O 10,2

Mg 27,8

Za pomoc wielkie dzięki

mysza103    35

Ja przy tych wynikach siałbym np. polifoske 8 . w 1 i 3 działce jest zdecydowanie za dużo magnezu . u mnie wyniki 2 lata temu na 7 działkach były ph-od 7 do 7,3  ,  fosfor- od 6 do 11 , potas od 23 do 34 .  magnez- od 3.8 do 6.7 .  W tamtym roku szło po 200 kg POLIDAP  N-18 , P-46 . W tym roku rownież  pójdzie po 200 polidapu i za rok tak samo .Póżniej  badanie gleby i sie zobaczy co sie dzieje z potasem .

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez agrorobert
      Witam!
      Posiadam stary kultywator 2.7m który ma już swoje lata, chciał bym kupić coś większego ale nie chodzi o to żeby ziemie tylko podrapać tylko porządnie spulchnić np przed siewem na wiosnę lub przed siewem kukurydzy (ziemia jest zjeżdżona no bo się się sieje nawozy) Co radzicie? Moze agregat podorywkowy?
    • Przez adam1980026
      Witam
      Mam dla wszystkich forumowiczów prośbę. Tak wyszło ze dostałem około 5 ha ziemia 4 kl. i gorsza, ziemia ciężka rodzaj glina Chciałbym wyjść z tego z twarzą a miałem 6 letnią przerwę w rolnictwie. Postanowiłem zrobić badania gleby żeby zobaczyć co tam siedzi i od czego zacząć oto moje wyniki a optymizmem nie napawają
      Mam pytanie czego i w jakich ilościach tam zasiać żeby mi coś urosło.
      Dodam ze na polu/próbce nr 1 planowałem zasiać jęczmień lub owies a na polu/próbce nr 3 pszenżyto na jesień Reszta próbek mnie nie interesuje to nie moje
      Proszę o jakieś uwagi lub inne sugestie co można by zrobić jaki nawóz jakie ilości czym opryskać na chwasty czy miotłę żeby było co zebrać Wiem tylko tyle ze poprzednia osoba uprawiała tam pszenice i żyto a pryskane było środkiem glean 75 wg pole .Teraz jest popokładane po żniwach tak myślałem żeby kupić wapno magnezowe około 5-6 t/h z Libiąża i rozsiać a później jak będzie się siało dać np Kizeryt ok 300 kg/h i jakiegoś azotowego jeszcze nawozu Proszę o pomoc i doradę a nie opiernicz za kogoś!!!

• Przez rekamil97
      Otóż zasadziłem paprykę i rośnie ona dość słabo. Wykonałem analizę gleby i niestety ale wyszło bardzo dużo niedoborów. Oto wyniki:

Jaki zastosować nawóz pod rosnącą paprykę? Myślałem o polifosce ale okazało się że posiada ona chlorki których papryka nie toleruje. Jakieś propozycje?

PS: Wapnowanie jest konieczne ale odpada ze względu na długość procesu i szkodliwość dla korzeni.
    • Przez tomek2201
      Witam. Chciałbym abyście wypowiedzieli się na temat mierników pH gleby. Czy posiadacie takie urządzenia? Jeśli tak to jakie? Zakupiłem niedawno za niewielkie pieniądze takie urządzenie.  Jeszcze go nie testowałem ale jestem ciekaw czy ktoś ma taki miernik i czy według niego jest on wiarygodny?
      http://allegro.pl/miernik-ogrodniczy-kwasomierz-ph-gleby4-funkcyjne-i5013208473.html

• Przez BaRtEk7710
      Wiatam.Chciał bym się dowiedzieć coś o miernikach do pH gleby .Jak oceniacie dokładność takich przenośnych mierników jakiej firmy polecacie itp?Co powiecie o firmie dramiński?
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Używamy plików cookies, aby poprawić funkcjonowanie strony Agrofoto.pl. Pliki cookies dopasowują treść strony, w tym wyświetlanych reklam, do indywidualnych potrzeb i zainteresowań użytkownika, pozwalają nam również zrozumieć, w jaki sposób korzystasz z naszej strony. Korzystanie z Agrofoto.pl bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce prywatności i plików cookies.

Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj