Gość

"Rolnicy. Podlasie" i inne programy

Polecane posty

slawek74    12194

to jeszcze nagrobek dolicz .... wszystko zależy gdzie i jak ktoś ..wymyśla'' niedawno przerabiałem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bananek    16868
2 minuty temu, slawek74 napisał:

to jeszcze nagrobek dolicz .... wszystko zależy gdzie i jak ktoś ..wymyśla'' niedawno przerabiałem

w zeszłym roku rodzicom postawiliśmy nagrobek (jeszcze żyją, i niech to trwa jak najdłużej) to 15 tysięcy dałem, bez kostki wokoło. Ponoć pogrzeb u nas ze stypą to 10 tysięcy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacus    3049

w styczniu  6,2 tys  wyszlo, nowe miejsce , grob ziemny, do tego chlodnia i przygotowanie zwlok 290,wience 300, pogrzebowa-konsolacja sie fachowo nazywa- w domu wiec trudno policzyc. nagrobek 10 tysiecy .

2 godziny temu, akooo napisał:

Szkoda pisania na ciebie. Życzę z całego serca żebyś trochę zmadrzal

mlody jestes moze kiedys tez zmadrzejesz.


buk, humor ,seks ,rokendrol.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
18 minut temu, slawek74 napisał:

to jeszcze nagrobek dolicz .... wszystko zależy gdzie i jak ktoś ..wymyśla'' niedawno przerabiałem

Dwa pomniki 22 tys w tamtym roku , jeden normalny z czarnego kamienia , drugi na pradziadkach wąski z tańszego 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, akooo napisał:

Pamiętam pogrzeby w domach to cały dzień ludzie byli modlili się sąsiedzi, cała wieś oczywiście nie naraz. Dziadków chowali to przy kościele kaplica jest do tych celów,wygodne to jest nie powiem i wszystko godnie było jednak ludzi tylko parę osób przyszło a jednak ta modlitwa za zmarłych jest potrzebna. To co Jacus pisał o Czechach czy ogólnie na "cywilizowanym" zachodzie ze ludzie nawet ciał bliskich nie odbierają jest przerażające zero uczucia do bliskiej osoby co to ma być i to ma być cywilizacja to barbazynstwo a przecież i z całym szacunkiem "prymitywne" plemiona dbali o swoich zmarłych ? Dokąd to wszystko zmierza konsumpcja konsumpcja konsumpcja.

Też mi się to w głowie nie mieści. Może jeszcze eko-kompost, jak to gdzieś już zaczynają praktykować. 

Ja ostatnio odnawiałem pomniki na pradziadkach, którzy tuż po wojnie zmarli, więc znać ich nie mogłem, ale z szacunku. Dla mnie jedynym dziedzictwem człowieka jest pielęgnowanie pamięci o jego przodkach i przekazywanie kolejnym pokoleniom. Te wszystkie ha, maszyny, kasa to rzecz nabyta - dzisiaj masz, jutro możesz nie mieć, ale rodzinę ma się jedną, przodków też. 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karol6130    7376
1 godzinę temu, Ursus932 napisał:

Dwa pomniki 22 tys w tamtym roku , jeden normalny z czarnego kamienia , drugi na pradziadkach wąski z tańszego 

Teraz robię pomnik 3x2m wyjdzie 20000 za sam pomnik plus litery i kostka wokół pomnika. 

Pogrzeb sam to liczyć koło 8 trzeba. 

Spadek zrobić to też kosztuje 

Ogólnie koło 50000 mnie wszystko wyjdzie. 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
oniak    404

W 2017 r robiliśmy na rodzicach (jest nas trójka rodzeństwa) to 26 tys wyszedł nas pomnik z oblamowka z kostki. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

No zależy babcia sobie za wczasu zrobiła to wyszedł 15 tyś no ale wiadomo materiał idzie w górę to i teraz pewnie drożej niż pół roku temu. U mnie dziadkowie zapobiegliwi byli i sami sobie jeszcze za życia postawili pomnik. Dziadek to jeździł na rowerze często i pucowal różnymi pastami. Pomnik jest ważny i rodzina stawia go z szacunku i bardzo dobrze jednak najważniejsza jest modlitwa za zmarłą osobę no i spowiedz przed śmiercią. Wczoraj czytam ze nie doszła para młoda zginęła w wypadku samochodowym wczoraj mieli mieć ślub. Człowiek nigdy nie wie kiedy przyjdzie mu zejść z tego świata i zostawi wszystko oprócz swoich uczynków.


jacus napisał:

w styczniu  6,2 tys  wyszlo, nowe miejsce , grob ziemny, do tego chlodnia i przygotowanie zwlok 290,wience 300, pogrzebowa-konsolacja sie fachowo nazywa- w domu wiec trudno policzyc. nagrobek 10 tysiecy .

2 godziny temu, akooo napisał:

Szkoda pisania na ciebie. Życzę z całego serca żebyś trochę zmadrzal

mlody jestes moze kiedys tez zmadrzejesz.

Chciałbym zmadrzec tak abym w każdej sytuacji stawiał Pana Boga na 1 miejscu. Są tacy którzy żyli jak Pan Bóg przykazał ale zglupieli i poszli za światem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4653
4 godziny temu, akooo napisał:

Pamiętam pogrzeby w domach to cały dzień ludzie byli modlili się sąsiedzi, cała wieś oczywiście nie naraz. Dziadków chowali to przy kościele kaplica jest do tych celów,wygodne to jest nie powiem i wszystko godnie było jednak ludzi tylko parę osób przyszło a jednak ta modlitwa za zmarłych jest potrzebna. To co Jacus pisał o Czechach czy ogólnie na "cywilizowanym" zachodzie ze ludzie nawet ciał bliskich nie odbierają jest przerażające zero uczucia do bliskiej osoby co to ma być i to ma być cywilizacja to barbazynstwo a przecież i z całym szacunkiem "prymitywne" plemiona dbali o swoich zmarłych ? Dokąd to wszystko zmierza konsumpcja konsumpcja konsumpcja.

Dokładnei na wystawienie w domu chodzili ludzie starsi, którzy nie mieli możliwości by pojechać do kaplicy. Do domu przychodziły kobiety ze wsi, które modliły się śpiewały pieśni żałobne, Sąsiedzi przez nikogo nie proszeni jechali kopać grób. Wszystko to wygądąło inaczej niz teraz w kaplicy. Gdzie każdy wpadnie na chwilkę, przeżegna się na szybkiego pogada z kimś i odjeżdża. BYł to swego rodzaju obrzęd, element kultury wiejskiej Gdzie mieszkańcy wsi bardziej między sobą utrzymywali relacje sąsiedzkie i społeczne. W miastach też tak było z tym, że szybciej ten zwyczaj zanikł. A teraz zanika już na wsi. Gdy byłem dzieckiem każdy na wsi brął bliskiego do domu. Teraz robią to nie liczni.

Oczywiście była i stypa po pogrzebie. Mojemu dziadkowi to nawet 100 lat zaśpiewali po pogrzebie tak się niektórzy dobrze bawili.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bratrolnika    28759
Przed chwilą, hubertuss napisał:

Mojemu dziadkowi to nawet 100 lat zaśpiewali po pogrzebie

mojej prababci na 102 urodziny też 100 lat zaśpiewali....

  • Haha 3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Karawanem kiedyś też nie jezdzono tylko trumna była na wozie wcześniej to konik ciągnął wóz ale tego nie pamiętam już. Ale to też taki symbol piękny ze koń którym rolnik pracował ciągną trumnę swojego właściciela na ta ostatnią drogę. Gdy strażaka chowali to syrena wyła,ale ten zwyczaj jeszcze chyba istnieje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bananek    16868

ja pamiętam jak wozem trumnę wiezli do kościoła. ludzie piechotą, nikt nie jechał autem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

U nas to nosili a do kościoła jest 4 km , to kilka czwórek chłopów i jazda 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarecki    3274
12 minut temu, akooo napisał:

Karawanem kiedyś też nie jezdzono tylko trumna była na wozie wcześniej to konik ciągnął wóz ale tego nie pamiętam już. Ale to też taki symbol piękny ze koń którym rolnik pracował ciągną trumnę swojego właściciela na ta ostatnią drogę. Gdy strażaka chowali to syrena wyła,ale ten zwyczaj jeszcze chyba istnieje.

o chyba w maju był w parafi pogrzeb i na 4 konie karawan był , 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4653

Ja wozów już nie pamiętam. Ale kiedyś kolega wspólnik zakładu pogrzebowego opowiadał mi różne śmieszne historie jak ludzie na brali pogrzeby bez obsługi bo taniej. I jakie jaja z tego wychodziły. A to raz tak rozochoceni alkoholem wykopali grób, że samochód osobowy by się zmieścił. A to wpuszczając trumnę też po alkoholu pasa przez uchwyty nie przełozyli i trumna się wysunęła i babcia wypadła. Raz trzeba było trumnę kawałek donieść do grobu. WIęc żałobnicy się co chcwila zmieniali bo rady nie dawali. Innym razem znowu w kościele ktoś przy stawaniu na ziemię upuścił. Grobowa cisza w kościele a tu grzmotneło, że mało trumna się nie rozpadłą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gregor1284    14121
42 minuty temu, Ursus932 napisał:

U nas to nosili a do kościoła jest 4 km , to kilka czwórek chłopów i jazda 

Do tej pory jak ktoś z naszej "ekipy" się zawinie to znajomi zanoszą 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarecki    3274

kilka lat temu kolege kilka km . nieslismy . Kilka tyg . potem jego matka nie dała sobie rady , zresztą i ów kolega uprzedził Boga .

Edytowano przez jarecki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek74    12194
jacek1296 napisał:

Stawianie nagrobków za życia, nie rozumiem tego. To jak zaproszenie na tamten świat.

nic dziwnego normalna rzecz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2348
1 godzinę temu, hubertuss napisał:

Dokładnei na wystawienie w domu chodzili ludzie starsi, którzy nie mieli możliwości by pojechać do kaplicy. Do domu przychodziły kobiety ze wsi, które modliły się śpiewały pieśni żałobne, Sąsiedzi przez nikogo nie proszeni jechali kopać grób. Wszystko to wygądąło inaczej niz teraz w kaplicy. Gdzie każdy wpadnie na chwilkę, przeżegna się na szybkiego pogada z kimś i odjeżdża. BYł to swego rodzaju obrzęd, element kultury wiejskiej Gdzie mieszkańcy wsi bardziej między sobą utrzymywali relacje sąsiedzkie i społeczne. W miastach też tak było z tym, że szybciej ten zwyczaj zanikł. A teraz zanika już na wsi. Gdy byłem dzieckiem każdy na wsi brął bliskiego do domu. Teraz robią to nie liczni.

Oczywiście była i stypa po pogrzebie. Mojemu dziadkowi to nawet 100 lat zaśpiewali po pogrzebie tak się niektórzy dobrze bawili.

wszsytko sie zmienia i idzie w zla strone niestety.  Najbardziej szkoda tego zżycia na wsi i kontaktów miedzyludzkich. Teraz wsie pustoszeja, ludzi coraz mniej i siedza w domu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarecki    3274
9 minut temu, slawek74 napisał:

nic dziwnego normalna rzecz

w mojej parafi nie ma opcji zakupu działki na cmaentarzu za życia a siostry tescie w innej parafi  już z 10 -15 lat nawet nagrobek mają 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karol6130    7376
1 godzinę temu, akooo napisał:

Karawanem kiedyś też nie jezdzono tylko trumna była na wozie wcześniej to konik ciągnął wóz ale tego nie pamiętam już. Ale to też taki symbol piękny ze koń którym rolnik pracował ciągną trumnę swojego właściciela na ta ostatnią drogę. Gdy strażaka chowali to syrena wyła,ale ten zwyczaj jeszcze chyba istnieje.

Ta swój konik ciągnął. 

Ile to się dziadek nawoził tych nieboszczyków w drabinkach, zawsze przychodzili żeby zawiózł, Heniek ty to masz taki ładny wóz to weź pomóż, i jeszcze na pogrzeb pożycz pieniędzy. Dziadek nie miał zdrowia nieraz żeby zrobić co kolwiek w domu a ci wraz przychodzili, no i jeździł, a później nie wiadomo jak było iść żeby pożyczoną kasę odzyskać. 

U nas z dawien dawna kościelny dołek kopał. 

Ksiądz to może dopiero z 40 lat albo i nie po ciało do domu jeździł, tak to był na wsi laudator. 

"zebraliśmy się po to żeby ta dusza do diabła wkońcu z tych krzaków wyrwać" tak raz ponoć jeden powiedział. 

Sto lat to wiem że dwa razy śpiewali, a u jednego to nawet tort chcieli 😂

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, masa24 napisał:

Teraz wsie pustoszeja, ludzi coraz mniej i siedza w domu.

U mnie nawet nie pustoszeje, bo mała wioseczka, a z dzieciaków do 6 r. życia można byłoby zrobić przedszkole, ale masz rację z tym, że siedzą w domu. Jeszcze za gówniarza pamiętam, że rowerem do późnej nocy się w kółko kręciliśmy przed domem, a na ławeczkach toczyło się wiejskie życie. Dzisiaj nawet w niedzielę, przy pięknej pogodzie nie uświadczysz nikogo na ławce, a o wieczorach na tygodniu zapomnij. Ze znajomymi przystanie się na drodze na chwilę, ewentualnie w sobotę wieczorem ktoś kogoś odwiedzi w domu i tyle. Przerażające, ale jak tak dalej będzie to będzie ten sam klimat, co w bloku, gdzie sąsiad sąsiada z klatki nie zawsze zna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Belarusik
      Witam Uzgodniliśmy z kolegą @Mechanizatorem aby założyć tematy jakiego kawałka obcenie słychacie każdy rodzaj od Discopolo po muzykę klasyczną nie tak jak w temacie @Mechanizatora tylko wybrany rodzaj muzy.Oczywiście podajemy:
      -tytuł
      -wykonawce
      -link do utworu
      O tak :
      -Replay
      -Izay
      -http://www.youtube.com/watch?v=cu1QrBiXfoM
       
       
       
      a w razie by ktoś słuchał cięższych rockowych dzwięków to zapraszam tutaj
      http://www.agrofoto.pl/forum/topic/24210-jakiego-utworu-obecnie-sluchacie
    • Przez Marciano
      Czy posiada ktoś z Was serie filmów dokumentalnych z cyklu " czas na konytrowersyjny dokument - Złote łany"o rolnikach z Dolnego Śląska, ogladałem kiedysten serial na TVP1 ok 8 lat temu i bardzo chętnie obejzał bym to jeszcze raz, podejżewam ze nie tylko ja jeden. Jeśli ktos ma w swoich zasobach " ZŁote Łany" to bardzo prosze o kontakt i udostępnienie. Z góry dziekuje i pozdrawiam.
    • Przez davidek_20
      https://wfw.com.pl/ksiazki/18-20-sonda/

      Warto kupić tą książkę puki jest jeszcze dostepna
    • Przez davidek_20
      Przynajmniej - Samiec Alfa
      PRZYNAJMNIEJ RECORDS
      https://www.youtube.com/watch?v=1C5sjsYk0DM
    • Gość
      Przez Gość
      This talent is among the many melee-focused talents gamers can acquire in RuneScape three, aleven although OSRS gold requires an enormous amount of effort for it to be achieved. Because of its outstanding activation and capabilities that it's not a good fit for novice gamers and is higher in those who are experienced using the Revolution fight machine.
      Blood Tendrils is the excellent melee fighting capability that is to be found in RuneScape 3. It's not unlockable until an player is into the middle of the sport. The capacity calls for seventy five Attack to be used, and is among the five bleed abilities that can be used to fight. It leads to the most thrilling sword fights to be had during the sport.
      A target of this size will sustain anything from 36% to 180?ility damages and in further bleeding impact. However, the caster might be prone to bleed damage. This is why it's important for gamers to not use this device when their HP is simply too small, as it can kill them.
      Runelite HD is a mod (made by means of one character that is 117) that takes Old School RuneScape and offers it an HD overhaul. It was a long time than in the year of 2018, Jagex was sending threat of imprisonment to mods like this, claiming they had been copyright infringement. The threats, however, appeared to have been blown away since Jagex offered their support to the exclusive Runelite.
      But in advance this week, simply hours earlier than the new Runelite HD turned into due to launch professionally, 117 was contacted using Jagex and demanded that the artwork delay and the release be cancelled. This time, however it's no longer complete to buy OSRS GP copyright claims. This is due to the fact Jagex states that they're developing their own HD improve.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj