andrewk

Młody rolnik 2014 - wymiana działki

Polecane posty

andrewk    154

Witam, w 2014 roku ubiegałem się o premię dla młodego rolnika w wysokości 100tys zł. Premię otrzymałem dnia 8 maja 2015, czyli zobowiązanie wisi na mojej osobie do 8 maja 2020 włącznie z tą datą. Miałem jedną działkę 3,5ha wpisaną do biznesplanu jako dzierżawa i jest problem bo ponoć "znalazł się kupiec". 4 lata obrabiałem i składałem na dopłaty i było by wszystko ok, żeby jeszcze jeden rok tak było, ale może tak nie być. Załóżmy, że mam w zapasie 5,5ha, które obrabiam do tej pory " na gębę ". Jeżeli zrobię nową dzierżawę na 5,5 ha, a po tym czasie rozwiążę poprzednią umowę i zrobię korektę biznesplanu to arimr nie będzie miała zastrzeżeń ? Teoretycznie przez 4 lata powierzchnia była by taka sama co w roku ubiegania się, a w piątym zwiększyła by się o 2ha. Jeżeli ktoś miał podobny problem, to proszę niech się wypowie i udzieli wskazówek :)


„Nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów, dopóki nie zajrzałem do internetu”

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z tego co ja wiem to na pewno nie możesz mieć mniej jak było założone. Ale jeżeli miałeś "na gębę" ziemię to na pewno musisz mieć teraz na to umowę podpisaną albo w gminie albo u notariusza. Jeżeli nie przedstawisz umowy to nie możesz wpisać jej do biznesplanu. Ja mam podobną sytuacje bo mam tego samego młodego rolnika ( tylko ja mam do października 2020) i doszło mi w tym roku 4 ha ziemi ale nie mam umowy więc w biznesplanie nic nie zmieniam, choć o dopłaty będę składał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrewk    154
Dnia 13.10.2019 o 19:05, mateusz1151010 napisał:

Z tego co ja wiem to na pewno nie możesz mieć mniej jak było założone. Ale jeżeli miałeś "na gębę" ziemię to na pewno musisz mieć teraz na to umowę podpisaną albo w gminie albo u notariusza. Jeżeli nie przedstawisz umowy to nie możesz wpisać jej do biznesplanu. Ja mam podobną sytuacje bo mam tego samego młodego rolnika ( tylko ja mam do października 2020) i doszło mi w tym roku 4 ha ziemi ale nie mam umowy więc w biznesplanie nic nie zmieniam, choć o dopłaty będę składał.

Na gębę mam dużo więcej. Na kolejne 5ha składam na dopłaty od pierwszego roku mimo, ze nie wpisałem tych działek do biznesplanu. Miałem telefon pierwszego roku z ARiMR skąd te działki we wniosku o dopłaty. Moja odpowiedź, umowy ustne, dziś są jutro nie ma i koniec tematu. Musiałem wpisać do biznesplanu ta dzierżawę 3,5ha bo brakowało mi powierzchni. Teraz dzięki koledze wyżej poczytałem i wiem, ze dzierżawy na 10 lat bez okresu wypowiedzenia nie mogą mi od tak o wypowiedzieć. Zobaczymy co z tego wyniknie. 

traktorpedia.pl - dane techniczne ciągników rolniczych

Edytowano przez andrewk

„Nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów, dopóki nie zajrzałem do internetu”

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, kolega wyżej dobrze napisał, jeżeli nie ma obustronnej ugody to nie można od tak przerwać umowy, ewentualnie jeżeli właścicielowi bardzo zależy na rozerwaniu to będzie musiał ponieść wszystkie konsekwencje finansowe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez rolnik22
      Czy już coś wiadomo jak będą wyglądały nabory na PROW 2014-20? Na jakich zasadach będą przyjmowane wnioski o dofinansowanie z UE? Co z Młodym Rolnikiem i Rentami Strukturalnymi na kolejne lata?
    • Przez odrion
      Panowie i być może Panie. 
      W temacie nowych dopłat wszystko już jest jasne. Wystarczy przejrzeć 1200 stron WPR. To wszystko jest dostępne i każdy może sobie sprawdzić. Mi też nie chce się pisać za dużo bo po pierwsze każdy ma inną sytuację a po drugie zaraz to zginie w tym temacie. Proponuję założyć nowy temat o dopłatach i tam chętnie odpowiem na pytania. 
      Ale jedna rzecz warto tutaj napisać. DkR7 która wprowadza wymóg 3 roślin od 10ha na 2023 jest zawieszona, więc mamy tak nietypowy rok że można siać i 100% 1 rosliny. 
      Dla przypomnienia DKR to coś co jest obowiązkowe i w kolejnych latach (od 2024 ) bez spełnienia wszystkich DKR będzie zero dopłat. 
      Na 2023 zawieszono DKR 7 i 8, a więc zmianowanie, dywersyfikacje oraz tzw. ugorowanie. Wymagana jest pokrywa roślinna na 80% GO. 
      Zróżnicowana struktura upraw to ekoschemat i to dość nisko wyceniany (ok 300 zl). Ten ekoschemat to porażka, bo jare i ozime to 1 roślina, rzepak i zboża są w 1 grupie i nie mogą przekroczyć 65%. Dodatkowo wymóg bobowatych. Zresztą tutaj wyciąg z WPR dotyczący tego ekoschematu. Ekoschemat to jest coś dodatkowego i nie ma wpływu na pozostałe dopłaty.  DKR muszą być spełnione a ekoschemat może być spełniony. 
      Podsumowując na 2023 większość tragicznych ograniczeń jest zawieszona.

    • Przez Kowalsky30
      Kontynuacja tematu
       
    • Przez margoo78
      Czy ktoś zna więcej szczegółów dotyczących dofinansowania zakupu silosów zbożowych? Zastanawiam się, czy będzie się to wiązać z jakimś cyrografem na 5 lat.
    • Przez Lebioda
      Witam. Jak sadzicie czy na nabor KPO. Rolnictwo 4.0 bedzie mozna kupic opryskiwacz z nawigacja? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj