Folia-Rolnicza

Fotowoltaika- Opłacalność instalacji

Polecane posty

daro189    58

Nie chce się pchać w papierkologie, zwroty i zarabianie. Poczytałem troche o dotacjach i już mi przeszło.

Potrzebuje tylko latem grzać ok 150 l wody za pomocą solarów, tak aby nie grzać wody w piecu. Bojler jest więc tylko najprostsza instalacja dająca prąd jest potrzebna,

A za taką uważałbym tą którą podałem w linku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RU68    1113

to już ekonomiczniej coś takiego https://allegro.pl/oferta/kolektor-sloneczny-bezcisnieniowy-200l-atest-pzh-7406258095?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_source=google&ut ingerencja w instalację znikoma . Twój pomysł poroniony już uzasadniam nawet jeżeli  2000 w to rzeczywistość w taki dzień jak dziś 50% więc 1000 w A co chcesz grzać 1000 w ? Przez ściany bojlera ucieknie więcej niż  wyprodukujesz 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Aktis    319

a jak z powyższą instalacją jest zimą? Trzeba ją opróżniać z wody by mróz nie rozsadził czegoś?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daro189    58

I to jest już bardziej konstruktywna odpowiedź. Jutro poczytam na ten temat. 

Dzięki za wskazówki 😀

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RU68    1113
10 godzin temu, Aktis napisał:

a jak z powyższą instalacją jest zimą? Trzeba ją opróżniać z wody by mróz nie rozsadził czegoś?

Zbiornik jest izolowany ale rury ? Wszystko ma swoją wytrzymałość ale przy odrobinie inwencji na zimę spuszczasz wodę i zakrywasz wymiennik przed słońcem 

Lub na szybko złączkach odpinasz i chowasz (najlepsze rozwiązanie )w krajach turcja grecja włochy większość  takie mają 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767
Dnia 29.09.2019 o 21:00, robert1226 napisał:

Mam instalacjie która działa od 14 stycznia .

Moc 9.99kwh koszt to 40000 zł w tym kredyt 0% i ulga w podatku rolnym 25% poniesionych kosztów do wykorzystania przez 15 lat .

Na dzień dzisiejszy jest wyprodukowane 9780kwh rachunek z ok 1 100 zł spadł na 29 zł na dwa miesiące. Max produkcjia dzienna 72kwh .

Kolega pisze ze ma produkcję 30% mocy coś słabo ci działa bo moze nie ustawione na południe, ale to źe masz falownik na wyrost to nie jest dobrze, falownik powinien być skrojony na miarę. 

 

Możesz napisać z jakiej firmy brałeś 

Zna ktoś Columbus Energy  dzisiaj był typ cala inwestycja około 41tys płatne przez 10 lat po 340 miesiac czyli tyle co za prąd a nawet mniej. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RU68    1113
Dnia 29.09.2019 o 21:00, robert1226 napisał:

Mam instalacjie która działa od 14 stycznia .

Moc 9.99kwh koszt to 40000 zł w tym kredyt 0% i ulga w podatku rolnym 25% poniesionych kosztów do wykorzystania przez 15 lat .

Na dzień dzisiejszy jest wyprodukowane 9780kwh rachunek z ok 1 100 zł spadł na 29 zł na dwa miesiące. Max produkcjia dzienna 72kwh .

Kolega pisze ze ma produkcję 30% mocy coś słabo ci działa bo moze nie ustawione na południe, ale to źe masz falownik na wyrost to nie jest dobrze, falownik powinien być skrojony na miarę. 

 

Kolego masz już prawie rok ile ci wyprodukowała instalacja ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Aktis    319
karolr2 napisał:

Zna ktoś Columbus Energy  dzisiaj był typ cala inwestycja około 41tys płatne przez 10 lat po 340 miesiac czyli tyle co za prąd a nawet mniej.

to jedna z największych firm sprzedająca tego typu instalacje. Korzysta ponoć jednak z ekip podwykonawców i wówczas wiele zależy jaka ekipa Ci się trafi. Jeśli to cena za ~10kWp, to jest bardzo dobra. Zazwyczaj ceny zaczynają się od 4tysi/kWp. Te większe firmy jednak często żądają coś bliżej 6tysi/kWp. Dowiedz się co dokładnie dostajesz za tą cenę - jakie panele, jaki falownik, czy wykonają uziemnienie, jakie zabezpieczenia przeciwprzepięciowe (typ i firma), czy uzgodnienie z rzeczoznawcą p-poż. po ich stronie oraz czy dostaniesz gotowe papierki do zgłoszenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robert1226    1588
11 godzin temu, karolr2 napisał:

Możesz napisać z jakiej firmy brałeś 

Zna ktoś Columbus Energy  dzisiaj był typ cala inwestycja około 41tys płatne przez 10 lat po 340 miesiac czyli tyle co za prąd a nawet mniej.

U mnie też byli ale wtedy w tym ich abonamencie to za 8kw to bym miał prawie 70tys do oddania, a byli strasznie namolni umowę już szybko na teraz podpisywać ,aż ich wyprosilem tak mnie wkurzyli 

Robiła mi firma pvg instalator polska za 9,9kw 40tys tylko wszystko na kredyt 0% 

10 godzin temu, RU68 napisał:

Kolego masz już prawie rok ile ci wyprodukowała instalacja ?

Za tydzień będzie 2lata o zrobiłai 20,5MWh

Edytowano przez robert1226

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukbold    1054

Columbus, Foton technik i wiele innych molochów posiadają jedynie biuro i podwykonawców... a robi ten który, zrobi najtaniej dla nich. jakieś tam warunki podwykonawcom stawiają ale jakoś mnie nie przekonali, Wejdź sobie na FB, poszukaj grup o fotowoltaice i znajdziesz mnóstwo informacji.

Podstawa to lokalna firma z POLECENIA.... niech i jest se droższa (choć u mnie była najtańsza) ,ale masz większe prawdopodobieństwo, że zrobią to dobrze, żebyś ich dalej polecił.

Moje 12Kwp (falownik 10) w rok stuknęło ponad 11Mwh więc założenia wykonane

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PRIMO    8046
12 godzin temu, karolr2 napisał:

Możesz napisać z jakiej firmy brałeś 

Zna ktoś Columbus Energy  dzisiaj był typ cala inwestycja około 41tys płatne przez 10 lat po 340 miesiac czyli tyle co za prąd a nawet mniej. 

Rozglądaj się za lokalnymi firmami a nie tymi co tylko reklamują się i na siłę wciskają towar. 

Najważniejsze to serwis gwarancyjny i pogwarancyjny no i oczywiście cena i dlatego wybrałem lokalną firmę z polecenia i sam poleciłem innym. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RU68    1113
9 godzin temu, robert1226 napisał:

U mnie też byli ale wtedy w tym ich abonamencie to za 8kw to bym miał prawie 70tys do oddania, a byli strasznie namolni umowę już szybko na teraz podpisywać ,aż ich wyprosilem tak mnie wkurzyli 

Robiła mi firma pvg instalator polska za 9,9kw 40tys tylko wszystko na kredyt 0% 

Za tydzień będzie 2lata o zrobiłai 20,5MWh

U mnie w lipcu minęło 1 rok i instalacja  9,3 wyprodukowała niecałe 12 KWh dziwiło mnie to bo dzwoniłem do kolegów i porównywałem wyniki szczytowe i miałem zawsze niższe ale dłużej w ciągu doby ( wykres bardziej spłaszczony ) a byłem już zdegustowany wydajnością ale to trzeba oceniać w okresach rocznych  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robert1226    1588
2 godziny temu, RU68 napisał:

U mnie w lipcu minęło 1 rok i instalacja  9,3 wyprodukowała niecałe 12 KWh dziwiło mnie to bo dzwoniłem do kolegów i porównywałem wyniki szczytowe i miałem zawsze niższe ale dłużej w ciągu doby ( wykres bardziej spłaszczony ) a byłem już zdegustowany wydajnością ale to trzeba oceniać w okresach rocznych  

No taki mamy klimat w jednym rejonie więcej słońca w innym więcej deszczu np. teraz to prawie nic nie robi bez przerwy chmury .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damiano12332    61
Napisano (edytowany)

Ostatnio mialem wizyte Pana z Erato Energy i proponowal fotowoltaike.

Placę ok 1100 zl netto na miesiac za prad,taryfa c11( gospodarstwo rolne) no i wyliczyl mi ze potrzebuje instalacje ponad 18kw. Cena za wszystko to 56000zl netto. Mowil o uldze w podatku rolnym, wiec troche by odeszlo z kosztow. Wiem o kosztach jak np. Oplata stala za licznik z PGE, oplata do strazy 1000 lub 3000. Ewentualne ubezpieczenie tej instalacji. Po gwarancji za serwis instalacji 900 na 2 lub 3 lata.Czy sa jaszcze jakies koszta w tym wszystkim lub chaczyki?

Proponowal leasing w kwocie podobnej do rachunku za prad i to niby mowil ze sie splaci po 4-4,5 roku a potem prad za darmo. Czy tak jest na prawde czy ma ktos taka wieksza instalacje na gospodarstwo, czy warte to zachodu?

Panele to jinko solar 330w 

Edytowano przez damiano12332

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RU68    1113

po pierwsze co chcą ci  serwisować -chyba tylko twój portfel. O opłacie do straży pierwsze słyszę a mam instalację i składałem dokumenty sam -jest potrzebna opinia PPoż ale to prywatne firmy za 100 -200 zł ubezpieczenie od gradu i zerwania z dachu dla 10 kw 70 zł rocznie  za licznik około 40 zł stałe opłaty . a jak potrzebujesz 18 kw to musisz przemyśleć czy nie warto założyć dwóch instalacji na dwóch licznikach ale to zależy od struktury poboru pomiędzy dniem a nocą bo  powyżej 10 kw to pobór z magazynu to 30 % potrącenia a przy dwóch licznikach to dodatkowa opłata licznika i  koszt drugiego   falownika  Ja zużywam wiekszość prądu w suszarni -Jeden miesiąc i odzysk z sieci 70 % jest nieakceptowalny 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damiano12332    61

No tak mowil ze trzeba zrobic przeglądraz na pare lat, sprawdzic polaczenia itd. Do panstwowej strazy po jakis papier i zeby zalozyc wylacznik bezpieczenstwa. Jak budynek do 300m2 to 1000zl a jak powyżej to 3000zl. Posiadam bydlo mleczne wiec pobor jest podobny przez caly rok, no i glownie w dzien a w nocy to nic. Czy realne jest aby to sie zwrocilo mi pp 4 latach?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robert1226    1588

To czy ci się zwróci po 4 czy po 5 ciu latach zależy ile będzie słonecznych dni to ciężko określić ,ale może być to możliwe .

A z tym przeglądem i z tą strażą to ci gościu głupoty nawija .

Na twoim miejscu bym jeszcze z innymi firmami porozmawiał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomaszek8504    52

Przyszło rozliczenie, instalacja 4.7kW, zużyte od marca bo od wtedy działała 3800kW. Do zapłaty 80zl czyli daje radę, zawsze było koło 3600kW rocznie teraz podgonilem grzaniem garażu. Mam bojler elektryczny cały rok a teraz na zimę zrobię z centralnego to będzie trochę za dużo prądu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sokol2    141

witam jestem na vacie, założyłem instalacje fotowltaiczną i chciałem mieć na fakturze nr nip, ale zadzwoniła do mnie ksiegowa od nich z firmy ze jak faktura na 8%vat to nie moze być nipu na fakturze. Ogolnie to chciałem odliczyc jakies 70% vatu. Wiec zadzwoniłem do mojej ksiegowej to mi powiedziała zeby rozbic kwote netto na dwie faktury na 30% na dom i 70 % na gospodarstwo. Tylko że do tych 70% musiał bym dopłacic vat bo tamto wtedy by było na 23%, ale ten vat bym sobie odliczył a tego na 8% niby nie mozna... ogólnie to mi tam z firmy co zakładali panele to odradzają i mówia zeby wszytko zrobic na 8% bez nipu bo z gminy i tak ulga jest do kwoty brutto i jak wejdzie "mój prąd" to nie bede mógł go wziąsc jak bedzie faktura na gospodarstwo... taryfe mam g12 a ze jak sie enea dowie to ze moge sobie narobic problemów ze powinienem zmienic taryfe jak na firme... Co mówicie odpuscic sobie odliczenie tego vatu??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hassi37    21
Dnia 10.03.2021 o 15:25, Sokol2 napisał:

witam jestem na vacie, założyłem instalacje fotowltaiczną i chciałem mieć na fakturze nr nip, ale zadzwoniła do mnie ksiegowa od nich z firmy ze jak faktura na 8%vat to nie moze być nipu na fakturze. Ogolnie to chciałem odliczyc jakies 70% vatu. Wiec zadzwoniłem do mojej ksiegowej to mi powiedziała zeby rozbic kwote netto na dwie faktury na 30% na dom i 70 % na gospodarstwo. Tylko że do tych 70% musiał bym dopłacic vat bo tamto wtedy by było na 23%, ale ten vat bym sobie odliczył a tego na 8% niby nie mozna... ogólnie to mi tam z firmy co zakładali panele to odradzają i mówia zeby wszytko zrobic na 8% bez nipu bo z gminy i tak ulga jest do kwoty brutto i jak wejdzie "mój prąd" to nie bede mógł go wziąsc jak bedzie faktura na gospodarstwo... taryfe mam g12 a ze jak sie enea dowie to ze moge sobie narobic problemów ze powinienem zmienic taryfe jak na firme... Co mówicie odpuscic sobie odliczenie tego vatu??

A na czym masz instalacje założoną 

Ulga z gminy jest ale na budynku gospodarczym nie na dom i vat od ceny netto wtedy niemasz programu nasz prad faktura 23procent zakład energetyczny niema nic do tego ja tak miałem mam taryfe g12w mam ulgę instalacje na stodole i zwrot vatu zapotrzebowanie mam na 22kw a założyłem 15 resztę dokupuje i to jest na zużycie na dom . 

Edytowano przez hassi37

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robert1226    1588
1 godzinę temu, hassi37 napisał:

A na czym masz instalacje założoną 

Ulga z gminy jest ale na budynku gospodarczym nie na dom i vat od ceny netto wtedy niemasz programu nasz prad faktura 23procent zakład energetyczny niema nic do tego ja tak miałem mam taryfe g12w mam ulgę instalacje na stodole i zwrot vatu zapotrzebowanie mam na 22kw a założyłem 15 resztę dokupuje i to jest na zużycie na dom . 

No to zrobiłeś największą glopote jaką można skoro masz zapotrzebowanie na 22 to było robić na 25  . Do 10 masz za przechowanie 20% a za 15 kw masz 30%za przechowanie a więc niema namiejszego sensu na 15, bo ci więcej potrąca Energa .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RU68    1113

Wszystko zależy od specyfiki zużycia Jeżeli prawie na bieżąco to prawie bez różnicy .Natomiast tam gdzie jest po zakładanych więcej instalacji zakłady energetyczne podnoszą napięcie tak aby falowniki się wyłączały ze szkodą dla właścicieli i jest to działanie celowe bo nienormalne jest aby nocą napięcie przekraczało 240 v .Nie wspominam o sobotach i niedzielach gdzie dochodzi do 253v jeżeli falownik co chwilę się wyłącza to nie jest w stanie osiągnąć nawet połowy swoich możliwości 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bartek01    7

koledzy a jak to jest z odliczeniem 25%wartosci instalacji od podatku rolnego? u mnie w gminie twierdzą że nic takiego nie ma i tyle w temacie... planuje założyć niecałe 10kW...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Mitek93ns
      Witam
      Planuję nająć firmę do wywiercenia studni głębinowej.
      Jestem nowy w temacie, proszę o porady na co zwrócić uwagę, jak się za te "przedsięwzięcie" w ogóle zabrać.
      Jak to prawnie wygląda ? Słyszałem że wiele osób decyduje się wiercić bez zezwoleń gdyż takowe uzyskać to droga przez mękę...
       
      Nawadniana działka ma powierzchnie 7ha, teren równy. Nawadnianie z deszczowni pole 55m szerokie.
      Proszę o porady.
      Pozdrawiam
    • Przez KlimekPL
      Witam,
      Mam dość poważny problem z silosem. Potrzebuje opróżnić go ze zboża (owies) ale nawaliła mi żmijka, która w nim siedzi. Niestety nie da się jej wyciągnąć żeby wsadzić drugą, prawdopodobnie kołnierz łączący rurę z rurą zapiera się o zboże i nawet koparka ze stalową liną się poddała. 
      Moje pytanie jest takie, czy macie jakiś pomysł na alternatywny sposób wyciągnięcia tego zboża. Silos ma 10 metrów wysokości, w środku jest około 50-60 ton owsa. Ja już w przypływie złości myślałem aby po prostu dziurę wyciąć z boku i przeładować wszystko w big bagi albo ewentualnie podstawić drugą żmijkę i przesypywać bezpośrednio na naczepę która po to przyjedzie. Tylko to jest trudniejsza opcja, bo patelni musiałoby być minimum 3 a to już spore wyzwanie logistyczne.
      Macie jakieś pomysły?
    • Przez Papkin
      Chciałbym (prawdopodobnie dopiero w przyszłym roku) pobudować mały magazyn na zboże. Wymiary budynku mniej więcej 6x14, niestety ilość miejsca mnie ogranicza. 
      Może jest ktoś kto ostatnio coś budował? Jak to wygląda od strony prawnej, wystarczy zgłosić przed budową w gminie?  Jak jest z odległością od sąsiedniej działki? Z tego co wyczytałem to 3m jeśli nie będę miał okien,czy jest możliwość żeby to obejść np. za zgodą sąsiada? 
      Z jakimi wydatkami się liczyć na materiał? 
    • Gość
      Przez Gość
      Witam, planuje postawic wiate na maszyny o wymiarach 5x10 chcialbym postawić ja przy granicy ze spadem w moja stronę wysokość gora 4m dół 3m czyki od sąsiada 4m. Jest takie cos wgl.mozliwe? Musze sie odsuwac od granicy? Na taka wiatę? 
    • Przez Piotr1711
      Witam! Chciałbym się zapytać czy ktoś zwas zakładał lub będzie zakładał panele fotowoltaiczne na gospodarstwo
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj