vailus

Dofinansowanie po przejęciu gospodarstwa

Polecane posty

vailus    10
Witam. Chciałem się zapytać czy jest jakiś program typowo polegający na dofinansowaniu po przejęciu gospodarstwa od rodziców. Rodzice chcą mi przepisać niewielkie gospodarstwo rolne wraz z inwentarzem (posiadamy produkcję mleka oraz chów bydła). Plany są takie aby powiększyć produkcję jak i areal. Szukałem na internecie jakiś informacji, ale nic konkretnego nie mogłem znaleźć co jasno odpowie na moje zapytanie. Młody rolnik odpada na chwilę obecną. Czy jest jakaś alternatywa po przejęciu gospodarstwa? Oczywiście jeśli byłaby do w zależności od kwoty, pieniążki byłyby przeznaczone na rozwój parku maszynowego nowego bądź maszyn używanych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vailus    10
Hmm. Poczytałem teraz trochę o tym i jest to jakaś myśl. Generalnie pracuje teraz na etacie a resztę dnia spędzam w pracy na polu czy też przy inwentarzu. Z tego co wyczytałem nie jest to problemem. Aczkolwiek nabór jakichkolwiek wniosków na modernizację na ten rok się już zakończył z tego co widzę. Czy w 2019 będą takie programy? Warto w to brnac? Oczywiście po zwiększeniu wartości gospodarstwa będę pewnie rezygnowal z pracy na etacie. A i dodam że do tej pory nie pozyskiwalismy żadnych środków w postaci PROW, jedynie dopłaty bezpośrednie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZELKOW    1295
warto jeśli myślisz na poważnie zająć się rozwojem gospodarstwa, ciężko powiedzieć czy będzie nabór jeszcze, jeśli nie z tego to musisz czekać do następnego naboru, tak czy inaczej myśląc o rozwoju trzeba na poważnie do tego podejść, bo branie kredytu nie współgra z partaczeniem w oborze i w polu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Aktis    319
A czy jest jakaś szansa na mgr przy małym gospodarstwie (nie wiem o jak małym gospodarstwie piszesz). Niech się wypowiedzą praktycy z doświadczeniem w ostatnich programach mgr (dawniej było prościej).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZELKOW    1295
to już zależy jaki profil dokładnie produkcji i w jakim kierunku chce się rozwijać bo produkcja zwierzęca oraz uprawa warzyw i owoców zawsze będzie miała więcej punktów niż typowa uprawa zbóż, strączkowych czy oleistych, przy samych zbożach i rzepaku bez zwierzęcej trzeba liczyć tak chociaż 25 - 30 ha żeby mieć pewność że się przejdzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vailus    10
Na chwilę obecną własnościowe uprawiany 7.5 h swojego pola. Łącznie z dzerzawami na "gebe" jest tego jakieś 10 h. Dodatkowo będę rozmawiał na dniach że szwagrem czy wydzierzawi mi 8h notarialnie. Jak już wspomniałem mamy krowy i trzymamy od nich młodzież. Co do programu rozwoju to jak wygląda to kredytowanie? Myślałem że się pisze biznesplan i jeśli przejdzie to wyglądają pieniądze na te maszyny?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZELKOW    1295
program akurat się nie zmienił, jako młody rolnik masz 60% zwrotu z inwestycji czyli jak do tej pory maksymalny zwrot to 200tys netto , czyli od 333tys netto inwestycji można uzyskać maksymalny zwrot lub jeśli chcesz rozwinąć chodowle to wtedy możesz liczyć na maks zwrot 300tys na budynek i 200tys na maszyny lub 500tys na budynek ale już maszyny wtedy odpadają. Druga rzecz to na inwestycje będziesz musiał wziąć kredyt bo wątpie że będzie Cb stać na wyłożenie takiej kasy ale kredyt to zawsze bezpieczniej nawet przed skarbówką, kredyt bierzesz na kwote brutto za jaką kupujesz maszyny, VAT możesz sobie odliczyć jeśli przejdziesz na to rozliczenie a jak nie to musisz tą wartość kredytować, jeśli do trj pory nie brałeś żadnego kredytu to będzie potrzebny wkład własny na 10% wartości zakupu , po wzięciu kredytu i zakupu maszyn jak już są na podwórku występujesz o zwrot agencyjny i zazwyczaj te pieniądze idą na spłatę większej części kredytu, myślę że w miare jasno to napisałem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vailus    10
A młody rolnik jest na zasadzie że najpierw wuplacaja 100 tys a później się realizuje biznesplan?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZELKOW    1295
najpierw musisz przejąć gospodarstwo po zatwierdzeniu wniosku, potem oni wypłacają 80tys a po zrealizowaniu biznesplanu reszte 20 tys

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vailus    10
Okej, dzięki za odpowiedź. Czyli bardziej odpowiednie na chwilę obecną będzie staranie się o młodego rolnika. Bawić się w kredyty średnio chce. Wydaje mi się że w moim przypadku jest to zbyt ryzykowne na chwilę obecną. Oczywiście jeśli się za to wezmę to nie będę maniany odwalal. Bo sam osobiście rozwijam w małym stopniu park maszynowy (na tyle ile pozwala budżet), ale od czego trzeba zacząć. W każdym bądź razie jeśli zamierzam z tego żyć to nie chce odwalac maniany na polu jak i w oborze. A jakieś doświadczenie posiadam już zdobyte przez te kilka ładnych lat pomocy rodzicom.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vailus    10
Jeszcze raz dziękuję za wyjaśnienie w prosty chłopski sposób. Trzeba zakasac rękawy i dalej pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vailus    10
Odświeże trochę temat bo znalazłem po dosyć długim szukaniu w sieci program ułatwienie startu młodym rolnikom. Pomoc jest oferowana w postaci dofinansowania 75 tys złotych na inwestycje w rolnictwie dla osoby która przejmuje gospodarstwo a wcześniej nie miała działalności rolniczej. Chciałem się zapytać czy ktoś z tego korzystał i czy ciężko jest dostać taka pomoc?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZELKOW    1295
75tyś to było kiedyś teraz jest 100tys, tylko najpierw popytaj w odr czy sprostasz wymaganiom jakim stawia agencja żeby przeszedł wniosek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vailus    10
Hmm program mówi o 75 tys na rok 2017 i wymagania nie są jakoś wygórowane, może a im bez problemu sprostać. http://www.dotacje.malopolska.pl/bezzwrotna-premia-dla-mlodych-rolnikow/ Tylko zastanawia mnie co rozumiec przez słowo staż pracy w rolnictwie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZELKOW    1295
prawie wszystko sie zgadza prócz tej kwoty , przecież nie zmniejszyli by dotacji a może..., Staż pracy to wpisujesz że pracowałeś z rodzicami i tyle, nie musisz mieć kwitóż że w jakimś gospo. pracowałeś , sam gospodarstwo musisz przejąć po podpisaniu umowy z agencją

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vailus    10
Ano to spełniam wszystkie wymogi. W zasadzie to nie mam pojęcia jaka była kwota kiedyś bo nie wiedziałem sam o tym konkretnym programie, a u nas na wsi ludzie nie są skorzy do rozmawiania o pieniądzach.. Jest kilku którzy coś powiedzą i wytlumacza fajnie ale to już o tych programach na modernizację.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vailus    10
Znowu odświeżę temat bo dowiedziałem się co nie co na temat programu wsparcia dla młodych rolników. Jest 100 tys do zgarnięcia tylko w zasadzie największa zagadka jest to że trzeba by wziąć maszynę punktowana pod ochronę środowiska. Głównym celem jaki chciałbym przeznaczyć cześć tych pieniędzy jest prasa zwijajaca najprawdopodobniej sipma. W konfiguracji z siatka widziałem że wychodzi około 60 tys. Teraz moje pytanie czy jak dołożę sobie rozrzutnik, rozsiewacz lub /i opryskiwacz to te punkty zostaną doliczone i to przejdzie? Dodam że pani mówiła że jest dosyć spora szansa na to że wniosek przejdzie bo bardzo mało jest podań. (ostatni nabór to były dwa podania na całą gminę). Oczywiście musiałbym tylko w dzierzawie dociagnac do średniej krajowej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZELKOW    1295
raczej z młodym rolnikiem to abys miał tą średnią krajową bo ogólnie z młodym rolnikiem nie ma takiego problemu jak z modernizacją, a za rozsiewacz czy opryskiwacz są doliczane dodatkowe punkty i potem jakoś uśredniane, w zeszłym roku brat brał młodego na zakup ziemi i przeszło spokojnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vailus    10
Ahu. No to będziemy kombinować w biznes planie już żeby wyszło jak najkorzystniej. A co do ziemi to generalnie mam na oku dosyć spory kawałek u szwagra przyszłego. Tylko kwestia tego że ja to tylko i wyłącznie chciałbym wydzierżawić na umowe. W każdym bądź razie dziękuję za odpowiedź, bo to bardzo cenne wskazówki dla mnie gdyż w praktyce nigdy nie miałem z tym doczynienia, a w teorii czytając i co z tym chodzi na stronach agencji to czasem ciężko zrozumieć o co w tym chodzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Karolina94
      Witam, nie wiem czy tu dostanę jakieś rady,ale chyba warto spytać
      Tydzień temu kupiłam gospodarstwo rolne, 1,50ha. Chciałabym teraz dokonać kilku zmian, po 1) stoi tam stara drewniana stodoła w b.złym stanie nadaje sie jedynie do rozbiórki, chciałaby ją rozebrać a na jej miejsce, na te fundamenty postawić budynek gospodarczy, czy na takie cos będę potrzebowała zgody, czy do 35m2 wystarczy zgłoszenie? Druga sprawa to do domu chciałabym, wręcz musze, dostawić kotłownie,kotłownia miałaby ok 10m2 czy również na to wymagana jest zgoda, czy wystarczy zgłoszenie? Działaka zagrodowo-rolna.
    • Przez Karolloo
      Serdecznie witam wszystkich forumowiczów,   W ubiegłym tygodniu mój wujek, który prowadził gospodarstwo rolne dostał poważny udar - na tyle poważny, że nie jest w stanie prowadzić samodzielnie gospodarstwa. Nie wiadomo czy jeszcze kiedykolwiek będzie mógł.   Z racji, iż wujek był kawalerem nie ma osoby, która mogłaby poprowadzić jego gospodarkę, zatem w porozumieniu z resztą rodziny postanowiliśmy, że podejmiemy się prowadzenia kilkunastohektarowego gospodarstwa wujka, szkoda żeby się zmarnowała.   Z tego co się zdążyliśmy zorientować i popytać sąsiadów wujek posiadał następujące maszyny: agregat uprawowo-siewny, brona talerzowa, pług, kultywator, siewnik, rozsiewacz, opryskiwacz, brony, ślepe, rozrzutkę do obornika, ładowacz, ciągniki, przyczepki. Jeżeli coś pominąłem to dopiszę.   Wujek oprócz roślin typu ziemniaki, buraki, jęczmień, pszenica i łąki - trzymał również parę świnek i byczków na sprzedaż.   Z racji, iż nikt z nas nie zajmował się nigdy uprawą roli, ani nie ma wykształcenia rolniczego, mam do was ogromną prośbę. Czy moglibyście napisać co, w jakiej kolejności robi się na polu, jakie zabiegi, jakimi maszynami etc., krok po kroki jeśli się da.   W naszym rejonie żniwa jeszcze w trakcie, ciągle pada.   Jeśli bylibyście tak uprzejmi i zechcieli pomóc, to czekam na wasze odpowiedzi co robić, od czego zacząć, jakie maszyny, jakie uprawy, jak przygotować pole - co po kolei, kiedy nawóz na pole, obornik etc, jakie uprawy najprościej wykonać.   Bardzo zależałoby nam na uprawie gospodarki po godzinach - po pracy. Oczywiście w miarę możliwości będziemy się kształcić w zakresie rolnictwa. Jesteśmy świadomi, że pierwsze kilka lat będzie dla nas mega wyzwaniem.   Z góry dzięki za pomoc.
    • Gość pawlok
      Przez Gość pawlok
      Witam , chciałbym się dowiedzieć czy jeśli mój tata teraz dostał dotacje na zakup maszyn, to dopiero za 5 lat będzie mógł przekazać mi gospodarstwo? 
      Bardzo proszę o odpowiedź i z góry dziękuję. 
    • Przez johny1993
      znacie jakies gospodarstwa o powierzchni 1000+?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj