Gość Profil usunięty

Elektrownia słoneczna 2 ha

Polecane posty

Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Otóz stoje przed podjeciem decyzji czy wydzierzawic ziemie pod panele słoneczne.Miałaby byc to umowa trwajaca 25 lat.Chca ode mnie wydzierzawic 3,7ha proponujac przy tym czynsz 10000zł rocznie za hektar . Nie ukrywam ze jest to dla mnie bardzo kuszaca propozycja poniewaz jest to łaka torfowa z krórej zbieram tylko 2 pokosy w sezonie w dodatku jest to łaka podmokła (zbiore 100 bel lub nie)

Tak wiec chcem sie poradzic was czy mieliscie stycznosc z takim czyms lub obecnie jestescie w trakcie trwania takiej umowy.

Jest to pracownia projektowa ENSPRO

Czy bede musiał odprowadzac od tego jakis podatek?????

Edytowano przez karol7854

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

czynsz 10tys za ile m-c? czy rok?

ja wziołym umowę i poradził się radcy prawnego, wiesz jaqk jest z takimi firmami, później zasiedzenie i problrmy

Edytowano przez aro1975

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

@aro1975 byłem u radcy prawnego tak jak mówisz wytłumaczył o co z tym chodzi i powiedział ze decyzja nalezy do mnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
weasprox    17

Kolego kasy można zebrać nieźle bo rok rocznie 37 tyś. ( nie żebym Ci obliczał czy coś ;) prosty rachunek ) to dwa lata przyzganiać pieniędzy i kupić ładną łąke :) takie jest moje zdanie z którym nie każdy zgodzić się musi ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
boku27    226

Przed podobnym dylematem był mój sąsiad ale chodziło o 16 ha ornego pola. wszystko było ładnie pięknie dopóki nie zaczął chodzić z papierami po radca prawnych . Był u jednego niby wszystko ok ale poszedł do dużej kancelarii i znaleźli niedomówienia. Chodziło min. o to że wydzierżawią od ciebie firma X i ona ma ci płacić ale równie dobrze odsprzedać ta inwestycje firmie Y i ona będzie ci musiał płacić pod warunkiem ze nie padnie. Czynsz tez był podobny choć gdy zaczął wycofywać się sąsiad to byli skłonni dorzucić kasy. Nie zapomnij że podatek trzeba zapłacić bo to dodatkowa działalność pozarolnicza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś proponowali takie umowy pod wiatraki, że dzierżawiłeś im nie tylko grunt pod wiatraki tylko całą ziemię z gospodarstwa. A to oznaczało że automatycznie wylatujesz z Krus i sio do ZUS-u


sprzedam

Opryskiwacz Pilmet 

www.olx.pl/oferta/opryskiwacz-pilmet-2018-18-m-2000l-nie-hardi-rau-evrard-CID757-IDxqwma

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123

Tak już moda się zmieniła dziś szukają ziemi pod panele słoneczne a nie wiatraki ( w gminie wykupione łącznie ok. 15 ha pod wiatraki a stoi 1), na sesji wójt też o tym wspominał tylko oni chcą kawałki ok. 2 ha (bynajmniej o takim wymogu słyszałem) z nachyleniem gruntu do słońca i słabej klasie ziemi.


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
elku87    26

tylko jeszcze jedna kwestia za np 10 lat to 10tyś zł co Ci teraz mają płacić nie będzie już warte 10tys tylko 8tys. jeżeli w umowe nie jest wliczona inflacja to ja bym jej nie brał. Po 25 latach 10tys rocznie bedzie tyle znaczyło co 1tys dzisiaj.


Pomogłem kliknij zieloną strzałkę :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123

Pewna firma za nadajnik płaci 5000 zł/rok ale na przyszły rok chcą przedłużyć umowę pod warunkiem że jak co roku z przelicznikiem inflacji itp. to 2500 zł + inflacja itp. a jeżeli bez tzn kwota stała to np. 5000 zł/rok * 10. Więc liczą że wartość pieniądza spadnie prawie o połowę w przeciągu 10 lat.


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ChiquitaB    754

dokładnie inflacje musza uwzględnić i do dobrego radcy idź aby tą umowę przeczytał i poszukał czy nie ma kruczków prawnych. Do tego w umowie wskazane by było aby po okresie tych lat firma zdemontowała panele i instalacje na swój koszt. Cena 10tys od hektara na rok jest super ceną ale szukając po wujku google dowiesz się że za m2 mozesz dostać nawet 5zł więce ta cena to takie minimum jakie można dostać, no i nie oszukujmy się w rolnictwie tyle nie wyciągniesz z ziemi dochodu. Acha jeszcze minus podatek jaki będziesz musiał zapłacić nie pamiętam coś około 20% chyba od tej kwoty rocznie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
OKEY    154

jeśli chodzi o mała powierzchnię czy jeden wiatrak to pewnie nie będzie dotyczyc ale juz jeśli w grę wchodzi większa kwota to trzeba uważać właśnie na ten podatek bo jeśli przekroczy sie pewna kwotę to wylot z krusu do zus.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pic2ek    5

1. masz zapis w umowie, ze jak firma nie zapłaci z góry za rok do powiedzmy lutego - deontujesz ustrojstwo na ich koszt.,

2. co własnie w przypoadku jak firma padnie?

3. nie wolno im nikomu ziemi sprzedac po 3 czy 10 latach.

A PRZEDE WSZYTSKIM NIE SPIESZ SIĘ Z PODPISANIEM - Pośpiech najgorszym doradcą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

kolega mniał podobną sytuacje tylko że chodziło o postawienie wiatraka skątaktował się z radcą prawnym i się okazało że to jeden szfindel a jak powiedzieli że nie wydzierżawią pola to firma zaoferował wykup pola o pow. 1ha za 210 tys ale znów w umowie króczki prawne i się niezgodzili

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25624

Chodziło min. o to że wydzierżawią od ciebie firma X i ona ma ci płacić ale równie dobrze odsprzedać ta inwestycje firmie Y i ona będzie ci musiał płacić pod warunkiem ze nie padnie.

 

Też miałem podobnie brzmiącą umowę dotyczącą budowy wiatraka, i po głębszej analizie nie dość, że może to odkupić inna firma, to może jeszcze zmienić profil inwestycji . Zasiedzenie przez 25 lat nie obejmie tej ziemi. Ale bardzo ważna jest jeszcze służebność przesyłu energii, bo przecież prąd musi którędyś dojść do linii. Podpisanie służebności prawdopodobnie skutkuje podatkami nawet po zakończeniu czasu trwania umowy. (z zapisem służebności w akcie notarialnym będzie duży problem z odsprzedażą działki w przyszłości)

Ważny też jest zapis kiedy zaczniesz otrzymywać kasę. Najczęściej kombinują tak, że podpisujesz umowę na 25lat, ale np. pierwsze 2 lata budowa, więc bez kasy za czynsz, trzeci rok zaczyna płynąć prąd, ale nie ma pełnego roku więc też bez kasy lub proporcjonalnie do czasu mniej - i 25 rok to demontaż więc też bez kasy.

Ważne też są zapisy o naprawach, ubezpieczeniach i odszkodowaniach - dla nas jest logiczne, że to spoczywa na firmie, ale zapisane może być zupełnie inaczej. W wiatrakach niektóre umowy były tak zakręcone, że za ewentualne szkody spowodowane np. przez urwane śmigło odpowiadał właściciel gruntu.

 

Co do energii pozyskiwanej z paneli to będzie to kolejny przekręt wydawania funduszy unijnych. Mamy takie warunki na te inwestycje, że nic tylko likwidować elektrownie węglowe. Już wiadomą, że energia słoneczna będzie najdroższą energią w Polsce, a zapłacimy za to wszyscy w rachunkach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
artursz89    454

Ogólnie teoretycznie ogniwa fotowoltaiczne w Polsce (średnia na cały kraj, wiadomo na południu korzystniej niż na północy) o mocy 40 kW mają dać 33-35 tyś przychodu. Kwestia tego że się zużywają i chyba tracą po 1-2 % rocznie. Kwestia tylko kosztów bo podobno akumulatory wytrzymują 4-5 lat no i odpowiedniego ubezpieczenia (bo wiadomo jak się kuku jakieś stanie trąba, grad to zazwyczaj ubezpieczenie obejmuje, ale co jeśli się jakimś cudem instalacja sfajczy z winy właściciela a koszt 40 kW to około 200 tyś chyba).

 

W każdym bądź razie najpierw trzeba czekać na ustawę która ureguluje ceny. Co do samej ceny była mowa o 1,1 zł ale stałą przez 15 lat więc raczej to wyjdzie na zero i nikt nie straci na początkowo drogij energii.

 

Mnie tylko śmieszą ludzie którzy wynajmują dachy stodoły powiedzmy (dzięki temu odpada podatek od nieruchomości bo jak na dachu to instalacja nie jest budowlą stego co kojarzę) a firmy w ramach zapłąty oferują im darmowy prąd. Żeby to jeszcze było jakieś 500 zł miesięczniechociaż ale niektórzy za groszę chcą wynająć.

 

Chociaż podobno za wiatraki to niezłe pieniądze są co najmniej kilkanaście tyś za rok

 

CO DO DZIERŻAWY

 

Jeszcze kwestię podatku od nieruchomości trzeba uwzględnić bo jak ci wpadnie kontola z gminy (a ogniw czy wiatraka ukryć się nie da zbytnio:P, to ci mogą wwalić zamiast rolnego, podatek od nieruchomości dla osób prowadzących działalność a wtedy to ci tych 37 tyś może na podatek nie starczyć :P. Więc tu ważne żeby w razie czego był zapis, że podatek płacą wyłącznie oni bo tak to możesz zostać z ręką w nocniku

 

EDIT: Np w mojej gminie podatek od nieruchomości od gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej bez względu na sposób zakwalifikowania w ewidencji gruntów i budynków - 0,81 zł od 1 m2 powierzchni

 

0,81 zł za 1m2 x 3,7 ha (37000 m2) to 30 tyś zł

 

Dodatkowo kontrola nie przyjdzie od razu czy też w pierwszym roku tylko po jakimś czasie więc skasują za parę lat + odsetki:)

Edytowano przez artursz89

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jankes123    6

niewiadomo co bedzie za 25 lat 25 lat temu to ziemia byla prawie darmo a dzis jaka droga wiec jeszcze za kilkanascie lat przy takich wzrostach cen to ta dzierzawa to bedzie nic

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafyo    15

Witam . Odświerze kotleta. Niedawno zgłosił się do mnie facet z RTB developer z Gdańska i tak samo chce wydzierżawić 2,5 h pod panele słoneczne. Ziemia słaba ale nachylona na południe i jest na niej linia do przesyłu wysokiego napięcia. Też zaproponował 10 tyś za h. No i teraz nie wiadomo co zrobić, niby oferta atrakcyjna ale po przeczytaniu waszych komentarzy to już sam nie wiem. Radca prawny to rzecz oczywista no ale zawsze jest ryzyko . Różne kwiatki mogą wyjść.

Może macie jakieś nowe info na ten temat bo widzę że coraz więcej się tego buduje a wpakować się można łatwo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sobek112    23

Musisz wziąć pod uwagę, że fotowoltaika w tym momencie stoi w miejscu..  Żeby ruszyły budowy w całej Polsce potrzebne są ustawy i dotację na zieloną energię. Podpisując umowę blokujesz swoją działkę, ponieważ podając nr ksiąg wieczystych w umowie dzierżawy dajesz tej firmie możliwość wpisania się w twoje KW. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
migrom    0

Co myślicie o takiej ofercie:

Firma chce postawić panele słoneczne na 2 ha ziemi wydzierżawionej ode mnie na 29 lat za 8tys. zł rocznie od 1 ha.

Działka ogrodzona i żadnych drzew, krzewów ani budowli do 50 m od ogrodzenia, takie mają przepisy.

Oczywiście wszystko na umowie u notariusza. 

Cena 8 tys. na kolana nie powala bo licząc 4t z 1ha rzepaku po 1500 i do tego dopłaty wychodzi podobnie.

Może ma ktoś takie inwestycje, proszę o poradę??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtal24    2471
tylko w rzepaku policzyles przychód a odejmij jeszcze od tego koszty uprawy. A co do tych Ekoenergi to podobno lipa w Polsce

ZETOR TEAM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zbyszekbrzuze    297
Za mało dają. Z upraw z dopłatami można więcej wyciągnąć. A firma może się rozleci po 2 latach i ani kasy ani pola, a zostaniesz z umową i zakrytym polem.
  • Like 2

KPK Kumurun Team
Naprawiam ciągniki, remontuję silniki,

GG: 33264431 t: 724772311

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Camry    56
jakby to zależało odemnie to bym się zgodził ,to kasa na czysto tak jak pisał wojtal odliczyć koszty uprawy i trzeba się bujać na tych 2ha ,
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość marekfarmer   
Gość marekfarmer

Ja bym  wydzierżawił   bez  wahania.  Ale   trzeba  bardzo  dokładnie  przeanalizować  umowę  dzierżawy  najlepiej do  Prawnika  idź  aby  sporządził ci umowę  i wtedy  to podpisać  tez  u    twojego  Notariusza   żeby  potem się w coś  nie władować

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez vipsunny
      W dniach 4-6 marca 2014 r. na Stadionie Miejskim (al. Śląska 1) we Wrocławiu odbędą się Międzynarodowe Targi Innowacji Energetycznych InEnerg 2014.
      Ostatniego dnia targów zaplanowano Dzień Rolnictwa (6 marca). W programie znalazły się takie tematy, jak m.in. biogazownie szyte na miarę gospodarstwa rolnego, fotowoltaika dla rolnika oraz możliwości mikroinstalacji w gospodarstwach rolnych. Więcej na ten temat można znaleźć: http://www.inenerg.com/549.html
    • Przez kamila_na
      Po ostatnich zmianach związanych z Ustawą o OZE pojawiła sie możliwość zarabiania na własnej instalacji fotowoltaicznej. Słyszeliście o tym coś więcej? 
    • Przez kamila_na
      Ostatnio słyszałam, że po wejściu nowej ustawy możliwe będzie zarabianie na fotowoltaice. Podobno możliwe są dotacje na budowe instalacji. Wiecie o tym coś więcej? 
    • Przez MyEnergy
      Witam,
       
      Jestem przedstawicielem firmy MyEnergy, w której zajmujemy się głównie inwestycjami związanymi z fotowoltaiką (dodatkowo instalacjami elektrowni wiatrowych i pomp ciepła). Wykonujemy dachowe instalacje PV na budynkach mieszkalnych, budynkach gospodarczych, jak również instalacje naziemne. Szukamy terenów, do wydzierżawienia pod tego typu inwestycje. Chodzi nam o tereny klas IV, V lub V, od 2 do 4 hektarów i najlepiej z woj. warmińsko-mazurskiego, podlaskiego i lubelskiego. Jesteśmy w stanie zapłacić 5 tys. zł / ha za rok. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszam do kontaktu.

      Pozdrawiam,
      Łukasz Kiełbasiński
      lukasz@myenergy.pl
      www.myenergy.pl
    • Przez rolnik32098
      Witam,
      Mam pytanie do osób, które posiadają instalacje fotowoltaiczne u siebie. Czy są one opłacalne, jak to wygląda w praktyce, jak z rachunkami za prąd, czy są awaryjne? Czy założylibyście ją ponownie teraz? I czy ogólnie jesteście z niej zadowoleni? Jaka firma najlepsza do zamontowania tych paneli? 
      Dzięki wielkie za każdą odpowiedź. 
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj