Kizo

Jaką odmianę kukurydzy wybrać?

Polecane posty

Pandanus    5

wszystko zależy od warunków glebowych i opadów ( brakło jednego deszczu )

ja też miałem luigi i nie do konca jestem zachwycony ale nażekać też nie bede

siew 23 kwietnia zbiór ok 25 września wilg 28-30 %plon ok 10t

na innym polu nerisa podjedzona przez dziki plon ok 9,4 wiec podobnie

u znajomego na polu obok falkone 9,5 t

a w tamtyn roku nerisa 13 t falkone podobnie 13,5

tak naprawdę dobór odmiany to tylko 5 % plonu najważniejszy jest deszcz i nawożenie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zuber    4

Moim zdaniem dobór odmiany to podstawa ,bo jaki sens ma sianie odmian które nawet w warunkach poletek i innych doświadczeń nie plonują powyżej 12t .W mniej sprzyjającym roku dobra odmiana odda to co inne odmiany ale jeśli trafi się rok o właściwym przebiegu pogody to wtedy potencjał plonowania daje o sobie znać .

 

Koledzy Pandanus i PawelWlkp może warto porównać poziom nawożenia , klasę gleby i ochronę herbicydową .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PawelWlkp    726

Sieje zawsze na oborniku lub gnojowicy. Do tego ok 250 kg mocznika w ziemie przed siewem. W podsiewacz 200 kg lubofosu do rzepaku( do kukurydzy akurat się skonczył a ten miał całkiem zbliżony skład a nawet tańszy był) u mnie zawartość fosforu bardzo wysoka, potasu wysoka, jedynie magnezu średnia. Ph lekko kwaśny, zalecane wapnowanie które zamierzam zrobić wiosną lub za rok jesienią. Oprysk kilka dni po siewie doglebowo adengo o ile dobrze nazwę pamiętam. Dwa razy odrzywka, mikro i makro elementy, troche siarczanu i mocznika.A rok przypasował wyjątkowo dla kukurydzy. Miałem ponad 2 tony na ha więcej niż w ubiegłym też bardzo dobrym. Myśle że nawet te pół tony o których pisze kolega to jednak 300 zł więcej na hektarze. Na 10 mamy 3000, można na fajne wakacje pojechać z rodziną :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kruger2005    2

Mam zamiar posiać luigi z firmy caussade ale nigdzie niemogę znależć informacji od rolników którzy ją siali .Odmiana dopiero 2 lub 3 lata w sprzedaży .Mam nadzieję że znajdzie się ktoś kto siał luigi albo inne odmiany tej firmy .

Ja tej odmiany nie polecam. Mam swój siewnik i siałem znajomemu tą odmianę i plonowanie było słabe około 8 ton mokrej z ha. Ja przy podobnej agrotechnice i nawożeniu uzyskałem 15 t z ha, ziemia klasy 4b.Polecam LG

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zuber    4

Kolego Kruger2005 , troszkę mnie zmartwiłeś ale chyba jednak spróbuję . Ppodejrzewam że u znajomego doszło do jakiegoś fatalnego zbiegu niekorzystnych czynników bo o ile plon około 10- 11 t mokrej można uznać za średni to 8t to już tragedia .Ja mam zamiar spróbować z czystej chłopskiej ciekawości .A tak nawiasem mówiąc lg bardzo dobra firma .Siałeś może 32.58?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mich18    89

A co powiecie na temat kukurydzy firmy Maisadour?


Sprzedam ciągnik ursus c-360.pisac nr gg 33108236

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zuber    4

Osobiście nie siałem ale widziałem kilka odmian maisadoura na poletkach i muszę powiedzieć że nie odstawały od reszty .

W tym roku bardzo ładnie wyglądał mieszaniec ziarnowo-kiszonkowy mas 29 h. Maisadour prowadzi bardzo dużo doświadczeń polowych które pozwalają dobierać odmiany do konkretnego regionu .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

posiada ktoś z was cennik monsanto saaten union

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz15    3

Panowie mam zamiar w tym roku zasiać 4 hektary kukurydzy na ziarno, w czwartek tata jedzie za znajomym na jakieś spotkanie z pioneer'a i można będzie już zamówić i chciałbym się zapytać jakie odmiany polecacie ziemia klasy 4 b część pola wywieziony obornik i zaorana gorczyca która była poplonem po żniwach??


Publikowanie moich zdjęć bez mojej zgody ZABRONIONE!!!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal71096    5

Koledzy ja słyszałe że jak się chce kupic kukurydze to trzeba już zamawiać ponieważ będzie brakować ale nie wiem czy to prawda czy plotka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz15    3

No właśnie dzisiaj tata był i zamówił już 2 worki PR39F58 i 3 worki CLARICA. Zobaczy się za rok czy warte swojej ceny


Publikowanie moich zdjęć bez mojej zgody ZABRONIONE!!!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PanJoker    4

Również słyszałem wcześniej plotki o tym że ma być rzekomo kłopot z nasionami. I co niektórzy moi znajomi pozamawiali już. A ja ze swoich źródeł wiem że nasion jest pod dostatkiem. Więc nie ma co się martwić, takie jest moje zdanie :) Ja myślałem o jakichś pionierowskich odmianach. Typu P8589, P8000, P8100 lub P8400 z tych najbardziej pasowały by mi pierwsza i ostatnia. A jak będzie zobaczymy :) Ewentualnie jeszcze się rozejrzę w innych firmach :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PanJoker    4

p 8400 już podobno brakło

 

 

Dowiadywałeś się??? Kurcze no i nie wiem co tu robić czy dzwonić po nowym roku i się dopytywać czy jeszcze gdzieś zostało?? hmmm mi to się na prawdę nie chce wierzyć że brakuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karol19    25

co sądzicie o siewie kukurydzy własnym dłubanym nasieniem, próbował ktoś takiego rozwiązania ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bartek72511    81

No właśnie dzisiaj tata był i zamówił już 2 worki PR39F58 i 3 worki CLARICA. Zobaczy się za rok czy warte swojej ceny

 

Nie będziesz żałował raczej. CLARICA Pomimo dość wysokiego FAO w naszych warunkach bardzo szybko zasycha i ma bardzo niską wilgotnośc przy zbiorze. Znajomy miał, to kosił koło 20 października, siana na poczatku maja i wilgotnośc 20-22%. U nas A79, siana 1 maja, zbiór 30 października i wilgotność 29%. Ogólnie te odmiany pioneera sa bardzo chwalone.

Ja w tym roku zamawiam na całość, czyli 10 ha AMBROSINI z KWS, ponieważ dużo plonem nie odstaje, można ją bardzo wcześnie skosić, tak jak w tym roku znajomy, skosił 5 września, wilg 38%,własna suszarnia i po starej cenie sprzedawał, i też się przychylam temu rozwiązaniu bo nie wiadomo jak to następnego sezonu bedzie z cenami kukurydzy :)

 

Karol19 mówisz o kiszonce czy na ziarno? ale ogólnie po prostu się nie opłaca. Kupisz nasienie, wyjdzie Ci 500 zł na hektar przykłądowo, to masz pół tony kukurydzy, a różnice w plonie są dość spore. Tak samo na kiszonke, plon zielonej masy jest sporo większy, bynajmniej tak w tym roku było u sąsiada :)

Edytowano przez Bartek72511

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BartekM    17

Również słyszałem wcześniej plotki o tym że ma być rzekomo kłopot z nasionami. I co niektórzy moi znajomi pozamawiali już. A ja ze swoich źródeł wiem że nasion jest pod dostatkiem. Więc nie ma co się martwić, takie jest moje zdanie :) Ja myślałem o jakichś pionierowskich odmianach. Typu P8589, P8000, P8100 lub P8400 z tych najbardziej pasowały by mi pierwsza i ostatnia. A jak będzie zobaczymy :) Ewentualnie jeszcze się rozejrzę w innych firmach :)

 

Nie to ze nie ma, tylko są wycofane ze sprzedaży już.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eMWu    485

Co do odmian ziarnowych na lepsze stanowiska, to rewelacyjnie w tym roku wypadła odmiana LG 32.58, a także odmiany Pioneer P9400, NK Ravello i SY Multitop i wiele odmian CS (Caussade Semences). Odnośnie tegorocznych badań PDO, to paradoksalnie nie ma ich na stronie COBORU, tylko są na stronie KWS-u w postaci ładnych diagramów.

 

http://www.kws.pl/go/id/ertf

Edytowano przez eMWu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losiek13    0

witam. Co do odmian w sezonie 2013 to juz zamówiłem nasiona. NK Falkone, NK Nekta które naprawde polecam ze wzgledu ze w tym roku na sredno na sucho dawały ok 12-12.3t/ha i PR39D23 i CLARICA które tez polecam wszystkim rolniką z południa z racji niskich wilgotnosci i moge powołac sie na doswiadczenie ze pioneer-owskie odmiany szybko sie susza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zuber    4

Ja już zamówiłem luigi cs i mimo różnych opini mam nadzieję że nie pożałuję .Co do nasion to wszystko bardzo dziwna sprawa pierwszy raz odkąd pamiętam przedstawiciel z firmy w której zaopatruje się ojciec przyjechał w grudniu i mówił żeby już zamawiać bo jest problem z namnożeniami i będzie brakować najlepszych odmian .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gospodarz92    0

Jeśli chodzi o oddawanie wody przez ziarno na podium postawiłbym Monsanto ( DRY-DOWN) to ich specjalność. DKC 3790 zbiór 12 października, wilgotność ziarna 20%, średni plon 14,9 t/ha.

LG 22.44, stanowisko po buraku cukrowym, plon 14,1 t/ha, wilgotność 28,7%, zbiór 26 września- odmiana stara jak świat, tania jak barszcz, która nigdy mnie jeszcze nie zawiodła, którą polecam każdemu i na którą zawsze znajdzie się miejsce na moich polach. :) LG 32.32 zasiana po zmarzniętym rzepaku, odmiana ziarnowo-kiszonkowa, ale z powodu późnego zakupu i braku szerszego wyboru, tylko to sensownie widziałem. Zbiór 27-29 września, wilgotność od 30,1% do 28,9%, plon 12,4 t/ha. Tak pokazał tu mój zeszycik, to co działo się na moich kukurydzianych polach w 2012 roku.

Co do nadchodzącego sezonu to DKC 3790 znikła mi już u mjego dealera, ale po nowym roku może jeszcze gdzieś coś znajde. W tym roku sieje na przeważającym areale LG Alduna, LG 32.58, oraz LG 22.44, Luigi cs i Castelli cs z Causeade'a.

 

Na kiszonke polecam Ułana z H.R Smolice, DKC 3399 i DKC 3409- której z żalem stwierdzam, że nie ma praktycznie w tym roku dostępnej, a którą zastąpie LG 30.306. :) To co napisałem to w całości moje własne wyniki z 2012 roku, powiat kolski, wielkopolska.

 

Jeśli ktoś mógłby cos powiedzieć z własnego doświadczenia o odmianach z Euralisa i Maisadoura to z góry dziękuje i służe pomoca. :)

Edytowano przez gospodarz92

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez bialy2005
      Jak nawozić kukurydzę? Przedsiewnie dostała 200kg mocznika, 200kg soli potasowej i 200kg superfosfatu 46%, wczesniej obornik 30-40t/ha Mam ochote teraz jeszcze rozsiac 150kg mocznika na hektar czy jest sens???
      Co roku o tej porze pryskałem raz albo 2 razy mocznikiem 25kg na hektar ale w tym roku nie co robic bo juz oststnie dni kiedy moge wjechac zeby jej nie łamac?
      Jakie zapotrzebowanie na składniki odżywcze ma kukurydza?
    • Przez gofeer666
      Witam, posiadam male gospodarstow rolne (mniej niz 10ha) do tej pory zawsze wszystko obisiewalem zbozem ozimym (pszenzyto, pszenica) rok temu złożyłem oswiadczenie i po sprawie, jednak w tym roku, chcialbym na polowie ziemi posiac kukurydze. Czy kukurydza jest traktowana jako zboze i czy moge w tym roku tez zlozyc Oswiadczenie, czy powinienem raczej zlozyc normalny wniosek zeby uwzglednic w nim kukurydze? Prosze o szybka porade bo do jutra termin skladania oswiadczen :P
    • Przez figlewicz
      Chciałbym posiać kukurydze na ziarno. Przeglądałem sklepy ale nie wiadomo co wybrać. Co wy siejecie?
    • Przez Marcin9908
      Witam, posiadam ciągnik CLAAS AXOS 340 CX. Jest w nim płyn chłodzący CLAAS Agri-cool. Czy można zmieszać go z innym płynem, np. K2 Kuler lub innym. Jest on zielony i czy przy wyborze brać to pod uwagę?. Z góry dziękuję za odpowiedzi
    • Przez livebird
      Witam mam pytanie czy uprawa agregatem talerzowym na dzień przed siewem kukurydzy będzie dobrym rozwiązaniem? gleba ciężka  i średnia jakieś 3 tygodnie temu rozsiana sól potasowa i wymieszana bronami wilgoć w ziemi jako tako jest w spodzie.
       
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj