Kizo

Jaką odmianę kukurydzy wybrać?

Polecane posty

ZELKOW    1295

Panowie obeznani z siewem kukurydzy na 5kl ziemi, jaką. max obsadę przyjmujecie żeby był wysoki plon I żeby w trakcie suszy zaraz się nie poddawała?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
90210grzesiu    167
Dnia 27.12.2022 o 21:20, bobcat2250 napisał:

Uprawiał ktoś SM Vistula i SM Wawel ze Smolic? Szukam odmian, które będą miały niską wilgotność przy zbiorze w połowie października.

Czy warto zainteresować się również droższymi odmianami typu SY Calo i KWS Amavit jeśli mam pola o niskim pH? Klasa gleby głównie V z małymi plackami gliniastymi z IIIB. Wschód kraju, zimna, późna wiosna.

Sm wawel u kolegi siałem to przy 200 mocznika i 250 polifoski 6 dała 14 ton przy 30 procentach na 3 klasie. koszona koło 10 października ezd. Na dobre ziemie mogę polecić.

Edytowano przez 90210grzesiu
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
v11    1000
28 minut temu, ZELKOW napisał:

Panowie obeznani z siewem kukurydzy na 5kl ziemi, jaką. max obsadę przyjmujecie żeby był wysoki plon I żeby w trakcie suszy zaraz się nie poddawała?

Spieszne ale 40-50 tyś przy suszy coś tam wytrzyma a przy super pogodzie plon będzie ok 7 t przy zbyt wysokiej będą same badyle .Uregulować ph zasilić potasem to też robi swoje 

  • Haha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawlak2507    256

Co ty pieprzysz człowieku jakie 40 tys. Siałeś w ogóle tak kiedyś że innym doradzasz? Uważam że między 70 a 80 tys. to już zależy od nawożenia stanowiska itp. na próbę możesz posiać te 70 tys. myślę że to taka optymalna ilość

  • Like 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JarekBazydlo    2507

Toc to RU specjalista od kukurydzy i rozpuszczania UFF. Jeszcze go nie znasz?😂 Rok temu robił już biznes na rozpuszczaniu i sprzedaży UFF ale coś chłopakowi nie wypaliło 😂🤣😂🤣😂

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZELKOW    1295

Taką obsadę żeby realnie te 8t złapać 30% przy 80tys w tym roku tylko 6t było

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawlak2507    256

Na kiszonkę zawsze siałem 80 tys. w tamtym roku było 78 tys. tylko wiadomo przez miesiąc było zero opadów. Ziemie mam 5 i 6 klasy i zależy mi na kolbie a nie tak bardzo na masie bo póki co mam zapas, ale w tym roku planuję siew na 74 tys. bo im rzadziej tym kolba większa a z masą też źle nie jest bo badyl grubszy także jeśli boisz się tej 5 klasy to siej 70 i będziesz Pan zadowolony

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielhaker    6901
32 minuty temu, JarekBazydlo napisał:

Toc to RU specjalista od kukurydzy i rozpuszczania UFF. Jeszcze go nie znasz?😂 Rok temu robił już biznes na rozpuszczaniu i sprzedaży UFF ale coś chłopakowi nie wypaliło 😂🤣😂🤣😂

Co jak co, ale nie ma tu zbyt wielu którzy przyznaliby się do porażki tak jak on wtedy

Na V klasę wg. mnie 74-78 to max

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
v11    1000
1 godzinę temu, pawlak2507 napisał:

Co ty pieprzysz człowieku jakie 40 tys. Siałeś w ogóle tak kiedyś że innym doradzasz? Uważam że między 70 a 80 tys. to już zależy od nawożenia stanowiska itp. na próbę możesz posiać te 70 tys. myślę że to taka optymalna ilość

Żeby obsiać tyle ile ja mam za sobą  musiałbyś kolego żyć ze 300 do 500 lat a może i więcej

.Masa średniej kolby na lekkiej ziemi to 250-290g masa osadki ok 80 g  średnio z kolby 180g ziarna x 38 000 (uwzględniam straty )   mamy pod  7 ton .Żeby doradzać trzeba we łbie coś mieć a nie siać jak tata każe   .W ubiegłym sezonie pozbierałem z V około 7 suchego a sąsiedzi tak przemądrzali jak koledzy mulczowali bez koszenie takie za***iste pomysły mieli  A pytanie było V klasa i susza na ziarno - więc nie pier**lcie że przy obsadzie 70 000 i suszy urośnie coś z wyjątkiem badyla (tylko tępi krowiarze potrzebują badyli)bo rozgarnięty wie że to kolba tworzy wartość kiszonki  

50 minut temu, danielhaker napisał:

 

Na V klasę wg. mnie 74-78 to max

Napisał bym więcej !!!ale ty kolego tylko niektórym za te same "przewinienia "walisz ostrzeżenia i nie stać cię na odpowiedz priv jak jasno pytam dlaczego niektórym? jak bydło jednakowe  .A jak ci to pasuje to wiesz więcej  niż pozostali to im tłumacz jak jest i cwaniakom przytkasz mądre wywody .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZELKOW    1295

Fakt że tam gdzie mi ptactwo wybrało i obsadą na 4kl wychodziła 55tys to plon był w granicach 12t z losowych kolb

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bobcat2250    382

Wziąłem w dzierżawę 2ha odłogu 5-6 klasa w ubiegłym roku. 3,7 pH, dałem wapno zimą 2021/2022. Facelia nie chciała wschodzić to przesiałem qq w obsadzie 72 tyś, bo była słaba siła kiełkowania. Miało wyjść docelowo 68 tyś. Co prawda padało sensownie i kukurydza była w miarę sensowna, ale na przyszły rok na tej działce również planuję 68 tyś z uwzględnieniem siły kiełkowania. Zamówiłem odmianę Wawel. Na lepszych polach idzie Farmueller.


Zwykły użytkownik, o numerze 30068  :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
v11    1000
2 godziny temu, JarekBazydlo napisał:

Hahaha pewnie ktoś wyrwie zaraz urlop od agrofoto :P 

Dobrze że niektórzy niewiele wiedzą zostaje więcej dla innych "tych głupich " pozdrawiam 

Edytowano przez v11

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel885    2279
13 godzin temu, v11 napisał:

.Masa średniej kolby na lekkiej ziemi to 250-290g masa osadki ok 80 g  średnio z kolby 180g ziarna x 38 000 (uwzględniam straty )   mamy pod  7 ton

z ciekawości ważę i liczę to już z 5 lat 

masa ziarna z jednej kolby x obsada 

nigdy to się nie sprawdza

jest zawsze ok 5 ton mniej w rzeczywistości 

w ubiegłym sezonie wyszło mi 70tys nasion siewnik stary , niedokładny wysiew , kukurydza na oko sporo rzadsza mimo braku suszy dała 14 ton 

w tym wyszło 83tys gęsta, równiutkie odstępy , susza męczyła a i tak dała 13 ton 

to nie pszenica że się rozkrzewi 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JarekBazydlo    2507
v11 napisał:

2 godziny temu, JarekBazydlo napisał:

Hahaha pewnie ktoś wyrwie zaraz urlop od agrofoto :P 

Dobrze że niektórzy niewiele wiedzą zostaje więcej dla innych "tych głupich " pozdrawiam 

Oooo widzę że RU mnie odblokował😂 Jak tam produkcja idzie?🤣 Pan profesor od uprawy kukurydzy...


v11 napisał:

28 minut temu, ZELKOW napisał:

Panowie obeznani z siewem kukurydzy na 5kl ziemi, jaką. max obsadę przyjmujecie żeby był wysoki plon I żeby w trakcie suszy zaraz się nie poddawała?

Spieszne ale 40-50 tyś przy suszy coś tam wytrzyma a przy super pogodzie plon będzie ok 7 t przy zbyt wysokiej będą same badyle .Uregulować ph zasilić potasem to też robi swoje 

40tys zasieje kukurydzę to na dziki będzie dobrze polować🤣 Roslin będzie tyle co drzew w lesie 😂🤣😂

  • Like 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
v11    1000

Wpierw spróbuj zasiać 40 000 50 000 i w suchym roku pogadamy  jak zbierzesz  

3 godziny temu, pawel885 napisał:

z ciekawości ważę i liczę to już z 5 lat 

masa ziarna z jednej kolby x obsada 

nigdy to się nie sprawdza

jest zawsze ok 5 ton mniej w rzeczywistości 

w ubiegłym sezonie wyszło mi 70tys nasion siewnik stary , niedokładny wysiew , kukurydza na oko sporo rzadsza mimo braku suszy dała 14 ton 

w tym wyszło 83tys gęsta, równiutkie odstępy , susza męczyła a i tak dała 13 ton 

to nie pszenica że się rozkrzewi 

 

 

Wiesz coś o fix czy flex wiesz coś o redukcji ziaren w efekcie zbyt gęstego siewu .A masz właśnie ten problem że tak ci wychodzi albo nie umiesz liczyć i robisz błąd do porządnej próby idzie co najmniej kolby z 3 rzędów o długości 13,3m -jak robisz z kilku kolb to co chcesz uzyskać ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
v11    1000

Nie potrafisz policzyć ? to podstawa matematyki -nie ośmieszaj się   też długo mi trwało żeby się przekonać a lepiej 4 porządne kolby niż 7 x gówno z dwoma ziarenkami   

4 godziny temu, pawel885 napisał:

z ciekawości ważę i liczę to już z 5 lat 

masa ziarna z jednej kolby x obsada 

nigdy to się nie sprawdza

jest zawsze ok 5 ton mniej w rzeczywistości 

w ubiegłym sezonie wyszło mi 70tys nasion siewnik stary , niedokładny wysiew , kukurydza na oko sporo rzadsza mimo braku suszy dała 14 ton 

w tym wyszło 83tys gęsta, równiutkie odstępy , susza męczyła a i tak dała 13 ton 

to nie pszenica że się rozkrzewi 

 

 

oczywiście że się nie krzewi ale w sprzyjającym roku dwie średnie kolb też są choć to nie pożądane lepiej 1 duża 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pasio    22

Ja u siebie obserwuję, że przy odmianach typu flex to 60 tyś wystarcza na litym piachu. Jak sucho, to 5 roślin na m z pewnością lepiej wyjdzie jak 7

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
v11    1000
7 godzin temu, ZELKOW napisał:

Fakt że tam gdzie mi ptactwo wybrało i obsadą na 4kl wychodziła 55tys to plon był w granicach 12t z losowych kolb

Siejąc gęsto zyskujemy kilkaset kg ziarna przy sprzyjającej pogodzie ale tracimy wszystko przy suszy -ciężko sie przekonać ale proponuję spróbować jakiś  przejazd podczas siewu najlepiej jak się nie ma wagi to na cały zbiornik kombajnu i widać jak jest 

11 minut temu, pasio napisał:

Ja u siebie obserwuję, że przy odmianach typu flex to 60 tyś wystarcza na litym piachu. Jak sucho, to 5 roślin na m z pewnością lepiej wyjdzie jak 7

Jednak można ?jeden rozsądny 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel885    2279
2 godziny temu, v11 napisał:

to podstawa matematyki -nie ośmieszaj się

tu nie jeden liczy że jak da książkową dawkę nawożenia to zbierze 10 ton pszenicy 

piszę po raz kolejny 

była susza i zebrałem 13 ton 

Ty pisałeś coś o 7 😄

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JarekBazydlo    2507

60tys to nie 40tys😂 4 kolby minus przy zbiorze straty do tego jakaś głownia, straty spowodowane przez zwierzynę oto itd to może wyjdzie z 3kolby😂 A no sorry ty jesteś specjalista i wszystko masz na 100% tak jak biznes z UFF🤣

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JanKrzysztof    1975
15 minut temu, pawel885 napisał:

tu nie jeden liczy że jak da książkową dawkę nawożenia to zbierze 10 ton pszenicy 

piszę po raz kolejny 

była susza i zebrałem 13 ton 

Ty pisałeś coś o 7 😄

Miałeś sucho, a nie suszę, jak przy obsadzie 83 tysiące nakosiłeś 13 ton.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZELKOW    1295

Ale nie macie u Siebie coś takiego na piachu że 3 rośliny za koleją będą miały piękne kolby nawet się trafią dwie na roślinie a czwarta roślina pół kolby i na połowie ziarna i to liche, to z braku wody? braku nasłonecznienia ? czy nawożenia?, na 4a-b kl wedle waszych wpisów też nie siejecie za wielką obsadę max te 75tys? miałem w tym roku spore doświadczenie, zasiałem kilka odmian i np. horizonte fao 200 na 5kl równej zadbanej przedplon łubin wyszła średnio 6t a już na słabej nie zadbanej ziemi 6,5i2kl może że 4t uleciało a na tej samej działce była susetta fao 230 i dawała 6-7t, pionier 8307 na 4a kl lepiej sypał niż kws Ronaldinho, ale znów na lepszym polu 8307 i 9074 gorzej plonował niż kws amavit którego upodobały sobie żurawie I z 3,5ha zjadły zanim wyszedł z ziemi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marcin133    944

Kolega prawi jak te naciągacze zywieniowcy co wszystko wiedzą teoretycznie....tu da pan paszy kg a zarobi dwa razy😃  To samo o jakości kiszonki że ziarno itd...tylko chłopcze jak nie masz masy to co wrzucisz same kolby i powietrze i będziesz mial mleko? Ja w tym roku zostawiłem deczko na ziarno - miało zastąpić ekogroszek ale wyszło że poszła na skup. W przeliczeniu wyszła 14 ton obsada 104tys, gleba 3a, opadów aż momentami za dużo , wysokość barierek w jaguarze. 

Przed chwilą, Marcin133 napisał:

Kolega prawi jak te naciągacze zywieniowcy co wszystko wiedzą teoretycznie....tu da pan paszy kg a zarobi dwa razy😃  To samo o jakości kiszonki że ziarno itd...tylko chłopcze jak nie masz masy to co wrzucisz same kolby i powietrze i będziesz mial mleko? Ja w tym roku zostawiłem deczko na ziarno - miało zastąpić ekogroszek ale wyszło że poszła na skup. W przeliczeniu wyszła 14 ton obsada 104tys, gleba 3a, opadów aż momentami za dużo , wysokość barierek w jaguarze. 

A oczywiście fao min 250 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez bialy2005
      Jak nawozić kukurydzę? Przedsiewnie dostała 200kg mocznika, 200kg soli potasowej i 200kg superfosfatu 46%, wczesniej obornik 30-40t/ha Mam ochote teraz jeszcze rozsiac 150kg mocznika na hektar czy jest sens???
      Co roku o tej porze pryskałem raz albo 2 razy mocznikiem 25kg na hektar ale w tym roku nie co robic bo juz oststnie dni kiedy moge wjechac zeby jej nie łamac?
      Jakie zapotrzebowanie na składniki odżywcze ma kukurydza?
    • Przez gofeer666
      Witam, posiadam male gospodarstow rolne (mniej niz 10ha) do tej pory zawsze wszystko obisiewalem zbozem ozimym (pszenzyto, pszenica) rok temu złożyłem oswiadczenie i po sprawie, jednak w tym roku, chcialbym na polowie ziemi posiac kukurydze. Czy kukurydza jest traktowana jako zboze i czy moge w tym roku tez zlozyc Oswiadczenie, czy powinienem raczej zlozyc normalny wniosek zeby uwzglednic w nim kukurydze? Prosze o szybka porade bo do jutra termin skladania oswiadczen :P
    • Przez figlewicz
      Chciałbym posiać kukurydze na ziarno. Przeglądałem sklepy ale nie wiadomo co wybrać. Co wy siejecie?
    • Przez Marcin9908
      Witam, posiadam ciągnik CLAAS AXOS 340 CX. Jest w nim płyn chłodzący CLAAS Agri-cool. Czy można zmieszać go z innym płynem, np. K2 Kuler lub innym. Jest on zielony i czy przy wyborze brać to pod uwagę?. Z góry dziękuję za odpowiedzi
    • Przez livebird
      Witam mam pytanie czy uprawa agregatem talerzowym na dzień przed siewem kukurydzy będzie dobrym rozwiązaniem? gleba ciężka  i średnia jakieś 3 tygodnie temu rozsiana sól potasowa i wymieszana bronami wilgoć w ziemi jako tako jest w spodzie.
       
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj