danielhaker

Luźne rozmowy producentów mleka

Polecane posty

niesamowity90    608

Potrzebuję wymiary hali udojowej 2x4 lub 2x5 i może ktoś podpowie czy 30 stopni czy większy kąt i dojone tyłem? Mam pomieszczenie na takie coś o szerokości 5,6m, długość do ustalenia.

Docelowo na 45 krów, ten co zakłada polecał 2x5...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzychu121    3952

Dużo zależy jakiej firmy chcesz tą hale. Delavala będzie krótsza. Gea dłuższa. U mnie jak była budowana obora to zamontowalismy 2x3 delavala ale pomieszczenie było przygotowane pod 2x5 na przyszłość. I w tamtym roku montowaliśmy 2x5 z  gea bo całe oprzyrządowanie obory poszło z tej firmy. I zmieściła się na styk. Trochę trzeba było poprzycinac ale się zmieściła. Także zadzwoń do firm i ci powiedzą jaki dokładnie musi być wymiar. Z gea jak znajdę katalog to mogę ci podać wymiar bo gdzieś go miałem. U mnie jest 30 stopni 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
niesamowity90    608

Fajnie by było żebyś podał jak znajdziesz, będę wdzięczny. U mnie generalnie będzie używka, więc jaka firma się znajdzie taka będzie montowana. A to pomieszczenie w którym 2x5 weszło na styk jaki ma wymiar?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzychu121    3952

Zmierzę i dam znać bo nie pamiętam. U mnie jest jeszcze zywnie na hali. Więc karmiki zajmują trochę miejsca. 

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
niesamowity90    608

Też o tym myślałem, nawet nie automatyczne a założyć jakieś miski, po szufelce śruty wrzucić żeby chętniej przychodziły na dój.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzychu121    3952

U mnie to trzeba z elektrycznym poganiaczem stać przy bramce. Tylko pogniacz pełnię funkcję odganiacza. Jakby mogły to by wszystkie na raz weszły :)

jak masz silos obok obory to nie duża inwestycja założyć żmijkę z silnikiem i karmikami. Ja teraz po 18 latach wymieniałem żmijkę to zapłaciłem coś około 3,5 tys za żmijkę i rury, plus różne inne potrzebne rzeczy. Wiadomo od podstaw to trzeba doliczyć też silnik , karmiki i zasobniki 

Edytowano przez krzychu121
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielhaker    6938
20 godzin temu, krzychu121 napisał:

Wytłumacz w czym jest więcej roboty przy mleku wykonując przy tym  mniej czynności?

Tak dla zobrazowania.

Idę i spuszczam mleko z pompy i podaje cielakom. 

Teraz idę i napuszczam wodę do wiaderka do rozrobienia preparatu. I tu teraz trzeba dodać kolejne czynności. 

Już samo to że ty musisz robić to w innym czasie niz dojenie daje do myślenia jakie to wygodne. Ja robię wszystko w trakcie dojenia. Więc gdzie jest więcej pierdzielenia?

A mierzyłeś jaką ma temperaturę? Też mam ten kranik, ale u mnie ten sposób się nie sprawdził, mleko było zbyt zimne. Preferuję dojenie jednej krowy konwią. Aktualnie od kilku dni testuję preparat, ale wk***wia mnie celowanie z temperaturą. Pół biedy jak wyjdzie za ciepłe, samo ostygnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kampl    105

Wy tak serio z tymi temperaturami? Co jest k**wa. Najlepsze mlekopany, dyskusje czy mleko lepsze czy gorsze.  5c różnicy i ciele sraki dostanie? Przecież ja mam takie co 10 min męczy picie. To mam co mu w połowie pojenia podgrzewać ? No już nieźle odpierdalacie 

  • Like 1
  • Confused 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzychu121    3952
10 minut temu, danielhaker napisał:

A mierzyłeś jaką ma temperaturę? Też mam ten kranik, ale u mnie ten sposób się nie sprawdził, mleko było zbyt zimne. Preferuję dojenie jednej krowy konwią. Aktualnie od kilku dni testuję preparat, ale wk***wia mnie celowanie z temperaturą. Pół biedy jak wyjdzie za ciepłe, samo ostygnie

Nie mierze. Jak się nieraz świeżego poji i trzeba mu ręką pomagać smoka znaleźć to czuć. Nigdy nie mierzyłem i nigdy z tym problemów nie było. Jak nie ma wirusów żadnych to odchowują się normalnie a jak coś się trafi to i stawanie na uszach nie pomoże. Teraz niby jest zimno a cielaki się lepiej odchowują niż latem. Gdy temperatura tego mleka napewno jest wyższa niż teraz. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek74    12226

temperaturę to mam zegar na odzysku a resztę to palcem i wiadomo czy ciepłe czy za gorące

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzychu121    3952
2 godziny temu, niesamowity90 napisał:

Też o tym myślałem, nawet nie automatyczne a założyć jakieś miski, po szufelce śruty wrzucić żeby chętniej przychodziły na dój.

4,8 X8,3 jest u mnie . Plus 1,25 m wyjścia obok hali 

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
niesamowity90    608

Tu kolega z forum podrzucił mi wymiary z Delavala i wychodzi mi z tego że wpasuje się najlepiej hala HB50 2x4 w moje pomieszczenie, z tym że kanał dojarza będzie musiał mieć 1,6m, ale chyba to jeszcze w miarę ok. 2x4 hala na 45 sztuk docelowo, a przez jakiś czas mniej sztuk to chyba też nie jest za mała.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzychu121    3952

Jak cię nie ogranicza długość to rób 2x5. Nie pożałujesz. Zwłaszcza że zakładasz używkę to wygrodzenia zrobią jak będziesz chciał. U mnie z nową na początku kręcili nosem ze nie da rady a jednak się dało :) . A zawsze to jednak 2 sztuki więcej się doi w tym samym czasie. Dziś będziesz doil 45 a za 5 lat może 65 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
niesamowity90    608

Sprawa wygląda tak że jeśli zrobię dłuższą halę to już nie zmieszczę kojca przy hali, a taki na porodówkę lub dla krów z kontuzjami przy hali by się przydał. Poza tym widzę jak bardzo to wszystko idzie do przodu i myślę że nawet jeśli te 65 krów kiedyś będzie to będzie też robot dobudowany do nowej obory, specjalnie chcę tak posadowić budynek żeby to było możliwe. A na ten moment przewiduję w tym obiekcie nie więcej niż 30 krów chociaż będzie miejsca na 46szt z możliwością rozbudowy wzdłuż i na szerokość. Chyba że z czasem jeszcze wpadną jakieś dzierżawy to się zwiększy stado. 

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robertrolnik27    226

A jaka lepsza hala? Podłączając z tyłu czy z boku? 

Z tyłu to stoją bok w bok czy pod kątem? 

3 minuty temu, SamaPrawda napisał:

Na halę 2x5 z podłączeniem od tyłu potrzebujesz około 8.5m długości i 6m szerokości wewnątrz

6 m? Szeroka trochę 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SamaPrawda    414

Pod większym kątem niż w tradycyjnej rybiej ości, jeszcze nie wiem, głosy są różne, ja na taką się zdecydowałem, podobno mają mniej zrzucać, bo jak krowa kopie to bardziej w bok niż do tyłu, no i chyba każdy miał problem, że krowa postawi nogę i nie chce przesunąć, pd tyłu tego problemu już nie ma. Na hale z podłączeniem od boku potrzeba 5m, więc czy to taką różnica? oczywiście można jeszcze trochę pokombinować z szerokością kanału dojarza, ale nie ma co przesadzać, żeby w razie czego 2 osoby się zmieściły.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
niesamowity90    608
36 minut temu, SamaPrawda napisał:

Na halę 2x5 z podłączeniem od tyłu potrzebujesz około 8.5m długości i 6m szerokości wewnątrz

W hali 2x5 długość 8,5m to chyba z wyjściami? Mam informację że 6,1m ma starczyć wewnątrz. Szerokość u mnie wyjdzie 5,6 czyli 1,6m kanał dojarza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szymon09875    10035
18 godzin temu, krzychu121 napisał:

Nie mierze. Jak się nieraz świeżego poji i trzeba mu ręką pomagać smoka znaleźć to czuć. Nigdy nie mierzyłem i nigdy z tym problemów nie było. Jak nie ma wirusów żadnych to odchowują się normalnie a jak coś się trafi to i stawanie na uszach nie pomoże. Teraz niby jest zimno a cielaki się lepiej odchowują niż latem. Gdy temperatura tego mleka napewno jest wyższa niż teraz. 

Bo bydło o wiele lepiej się chowa jak jest zimniej. Od 3 lat cielęta kupuje na zimę i jest o wiele mniej problemów. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzychu121    3952

Ja to wiem. Dlatego cieleta od 2-3 miesięcy u mnie są cały czas na dworze. Nawet zimą. Teraz wola sobie stać na zewnątrz niż wejść do obory. A i przy -25 też wolały 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez POLKOP
      Jak widzicie przyszłość swoją w dzisiejszym swiecie pełnym wymogów i innych przeszkod jako hodowcy bydła mlecznego. Czy dacie rade sprostac wyzwanią.
    • Przez edi25
      Lozysko osadzone na tuleji jest zbyt luzne i nie obraca sie prawidlowo, tylko tuleja obraca sie wewnatrz lozyska. lozysko jest ok, tylko tuleja na ktora jest zalozona jest juz wytarta.Jak osadzic to lozysko na tuleji mocno zeby sie nie obracalo?
    • Przez ttuch
      Wczoraj rano wycieliła się jałówka. Już podczas porodu kapało jej mleko więc sądziliśmy, że z tym nie będzie problemu. A tu tymczasem niespodzianka bo praktycznie nie ma mleka. Na noc została w oborze z cielakiem więc sądziliśmy, że po prostu cielak ją wydoił, na dzień została wypuszczona na pastwisko ale po powrocie z niego wymię miała dosłownie puste. Pierwszy raz taka sytuacja ma u nas miejsce, może ktoś miał u siebie w gospodarstwie podobny problem?
    • Przez Adrian3210
      Witam. Mam problem z chłodnią do mleka. Problem wygląda następująco. Agregat nie załącza się za pierwszym razem. Słychać pykanie, aż za 4 czy za 5 pyknięciem załączy się. Chłodnia to Alima Bis 400l
    • Przez DzikiSimental25
      Witam wszystkich !! Mam takie cedzidło oraz takie filtry
      Moim problem jest to, że mleko nie chce przechodzić szybko przez to cedzidło, zatrzymuje się.  Jakich używacie filtrów ? Z góry dziękuję i Pozdrawiam. Mam nadzieję, że ktoś ma ciekawy sposób jak ten problem rozwiązać
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj