danielhaker

Luźne rozmowy producentów mleka

Polecane posty

Gość   
Gość

pierwsze i najważniejsze to to, że krowa to nie świnia- ona musi mieć włókno- strukturę. Jeśli tego nie ma to choćby tyłek masłem smarował mleka, ani zdrowego bydła nie będzie miał 

Kiszonka z żyta nie daje struktury, zwłaszcza jeśli ktoś ściął młodą niewykłoszoną i zwinął mokrą jak gnój. Taka tylko zapcha bebech, a krowa później nie chce nic pobrać.

Ja mam niby dawkę ustawioną nieźle, robię powtarzalny TMR, a i tak jak widzę, że jak  np. ze 3 krowy odcięły z dnia na dzień z mleko to często po dorzuceniu dodatkowego 0,5 kg słomy/szt wszystko wraca do normy. Krowa to przeżuwacz i od tego zawsze trzeba zacząć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kr9292    950
18 godzin temu, krzychu121 napisał:

Niektóre krowy zaczęły się mocno pienić . przeżuwają i pobierają paszę normalnie. Czego może im brakować?

Jeżeli jedzą srają i produkują normalnie to niczego. U mnie 3/4 się ślini jak głupie. Słomy w wozie zero. Trawa scieta na zapałkę. 

A jak ktoś pisał na temat żyta że nie daje struktury albo nie ma z niego mleka to jest w błędzie. Chyba że już wykloszone albo prawie, w trakcie koszenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Z żyta może być mleko, ale kwestia dobrego zbilansowania. Z młodych roślin idzie wyciagnać ponad 15 białka, także nie jest źle, ale jak zetniesz taką szybko, jak tylko flagę pokaże, potem nie przewiednietą zbierzesz bo straszą deszczem, a chcesz zdażyć przed nim kukurydzę zasiać to struktury w tym nie ma.

Kiedyś zasiałem jako poplon ścierniskowy owies. Wyrósł pieknie, ale jak go ściałem to przyszła taka pogoda, że mgła do południa, a rosa wcale nie schodziła. Trzeba było belować taki gnój. Kiszonka miała 16 białka, jak się balot otworzyło to woda się lała. Jałówki wpiepszały, ale szybko się tym zapychały i słomy nie chciały później jeść. Jako że paszowozu wtedy nie miałem nie mogłem ich do słomy zmusić. A potem żołądki słabo rozepchane i małe pobranie u pierwiastek. Także jako dodatek jak najbardziej, ale nie zamiast sianokiszonki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kr9292    950

Zamiast też może być. I włókna nawet w takim młodym życie jest wystarczająco.  Nie wiem w jakim wieku jalowkom dawałeś ten owies. Młodym to faktycznie strzał w kolano bo same owies to zdecydowanie za mało, ale strasznym, czy pokrytym jest ok

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzychu121    3902

Dziś pojawił się już wodnisty i śmierdzący kał. Czyli kwasica. Zwiększyć bufor do 4 kg na paszowóz ? Pomoże czy coś jeszcze dorzucić ?  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek74    12193

najlepiej tym najbardziej zakwaszonym po 0.5kg drożdży i sody ze szklankę wlać i odciąć treściwe

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pablo16    93

U mnie też krowy ostatnio straciły trochę apetyt ale co dziwne lać zaczęło się z dwóch sztuk. 1 dostawała 4 kg treściwej podzielone na 4 odpady a druga była zasuszona i dopiero zaczęła dostawać treściwa po 0.5 kg w dwóch odpasach a był moment bąble w odchodach były. Dodam jeszcze że 3 krowy dostają 8.5 treściwej dziennie i w odchodach bez zmian.

Zastanawiałem się czy to nie jakaś wirusówka


Ursus C385A główny koń roboczy
Ursus C360 pomocnik C385A
Ursus C330M pomocnik pomocnika

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
niesamowity90    603
4 godziny temu, krzychu121 napisał:

Dziś pojawił się już wodnisty i śmierdzący kał. Czyli kwasica. Zwiększyć bufor do 4 kg na paszowóz ? Pomoże czy coś jeszcze dorzucić ?  

A słomy do wozu dołożyć? No i ja w takiej sytuacji ciut odejmuję treściwych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzychu121    3902

Ile słomy dorzucić? 

11 godzin temu, slawek74 napisał:

najlepiej tym najbardziej zakwaszonym po 0.5kg drożdży i sody ze szklankę wlać i odciąć treściwe

Masz na myśli sodę spożywczą typu gellwe?  Całe opakowanie na sztuke? (70g)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Wie ktoś gdzie w łódzkim regenerują pulsatory do dojarek ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek74    12193
krzychu121 napisał:

Ile słomy dorzucić? 

11 godzin temu, slawek74 napisał:

najlepiej tym najbardziej zakwaszonym po 0.5kg drożdży i sody ze szklankę wlać i odciąć treściwe

Masz na myśli sodę spożywczą typu gellwe?  Całe opakowanie na sztuke? (70g)

kwaśny węglan sody kupujesz w workach 25kg na składzie paszowym dajesz ze 250gr rozrabiasz z wodą i wlew a słomy to 0.5-1kg na sztukę najlepiej twarda żyto pszenżyto chyba że nie masz to pszenica


na szybko to 3/4 opakowania takie jak piszesz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzychu121    3902
35 minut temu, slawek74 napisał:

kwaśny węglan sody kupujesz w workach 25kg na składzie paszowym dajesz ze 250gr rozrabiasz z wodą i wlew a słomy to 0.5-1kg na sztukę najlepiej twarda żyto pszenżyto chyba że nie masz to pszenica

 

na szybko to 3/4 opakowania takie jak piszesz

 

I do tego oddzielnia wlewka z drożdży 0,5 kg? Mam jęczmienna słomę . Ten kwasny węglan sody dawać też do paszowozu? W buforze niby jest ale może mało 

Tak wygląda tmr po 12 godzinach od rozdania. Bardziej docinać? zrobiłem zdjęcie gdzie bylo najwięcej długich kawałków.

IMG_20220228_084238.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzychu121    3902

Czyli słomy nie dorzucać już do tmru? Myślałem bufor zwiększyć x 2 i tego węglanu jeszcze wrzucić dodatkowo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszek1000    1816

Wiesz to trzeba zbadać cały tmr. Zrób dzisiaj zdjęcie tmr jak wysypiesz

Bufor możesz zwiększyć. Jeżeli struktura jest nie odpowiednia, to tutaj bym szukał przyczyny. 

Edytowano przez leszek1000

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
semos    77

Tak, u mnie są stacje co tylko dostępny jest ON ten ,,lepszy" a na tych co jest zwykły to limit 50l i tylko do baku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek74    12193
Pawel29 napisał:

U was też jest problem z dostępnością ON?

LLU jest dostępny syn jechał przez miasto była panika ale wszystko wraca do normy a tak na marginesie to nie ma co zciągać do ,,0,, staram się mieć zapas na miesiąc minimum do obsługi i do samochodów


krzychu121 napisał:

Czyli słomy nie dorzucać już do tmru? Myślałem bufor zwiększyć x 2 i tego węglanu jeszcze wrzucić dodatkowo

dobrze wiedzieć jaka jest sucha masa bo przy zbyt suchym będą sortować i treściwymi się przykwaszać może warto dodać wody do tmr lub melasy by się tresciwe oklejały

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robert1226    1588

A jak myślisz chyba nie na kropelkę czy super glu .

Kawałek blach z dziurami włożona w beton przy zalewaniu posadzki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek74    12193

ja mam te blachy ale po 10latach musiałem już nowe dospawywać bo na szeklach się przecierały

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez POLKOP
      Jak widzicie przyszłość swoją w dzisiejszym swiecie pełnym wymogów i innych przeszkod jako hodowcy bydła mlecznego. Czy dacie rade sprostac wyzwanią.
    • Przez edi25
      Lozysko osadzone na tuleji jest zbyt luzne i nie obraca sie prawidlowo, tylko tuleja obraca sie wewnatrz lozyska. lozysko jest ok, tylko tuleja na ktora jest zalozona jest juz wytarta.Jak osadzic to lozysko na tuleji mocno zeby sie nie obracalo?
    • Przez ttuch
      Wczoraj rano wycieliła się jałówka. Już podczas porodu kapało jej mleko więc sądziliśmy, że z tym nie będzie problemu. A tu tymczasem niespodzianka bo praktycznie nie ma mleka. Na noc została w oborze z cielakiem więc sądziliśmy, że po prostu cielak ją wydoił, na dzień została wypuszczona na pastwisko ale po powrocie z niego wymię miała dosłownie puste. Pierwszy raz taka sytuacja ma u nas miejsce, może ktoś miał u siebie w gospodarstwie podobny problem?
    • Przez Adrian3210
      Witam. Mam problem z chłodnią do mleka. Problem wygląda następująco. Agregat nie załącza się za pierwszym razem. Słychać pykanie, aż za 4 czy za 5 pyknięciem załączy się. Chłodnia to Alima Bis 400l
    • Przez DzikiSimental25
      Witam wszystkich !! Mam takie cedzidło oraz takie filtry
      Moim problem jest to, że mleko nie chce przechodzić szybko przez to cedzidło, zatrzymuje się.  Jakich używacie filtrów ? Z góry dziękuję i Pozdrawiam. Mam nadzieję, że ktoś ma ciekawy sposób jak ten problem rozwiązać
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj