danielhaker

Luźne rozmowy producentów mleka

Polecane posty

asus921    250

@leszek1000

Wszystko niestety na "reke"

Musze poszukac jakiegos mlodego weta w okolicy, bo u mnie sama stara gwardia bez narzedzi i nowinek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

@asus921 jak niecałe 2mies do wycielenia to po prostu przestajesz doić. Na ostatnim doju antybiotyk i przechodzi na skromną dawkę zasuszeniową. Przez 4-5 dni będzie nabierała wymię, w kolejnych przepali mleko i bedzie sobie odpoczywała.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
asus921    250

@Paulina1985

Tak z dnia na dzien przy tylu litrach ? Planowalem to rozlozyc na kilka dni. Wymie to ona jakby wlasnie juz nabierala, dlatego mialem caly czas te obawy o wycielenie.

W sumie robil wet dzisiaj u mnie kilka krow i tak sobie mysle to on zbadal te krowe reka, wyczul zaawansowana ciaze i ze szyjka macicy zamknieta. On byl w stanie reka wyczuc, ze plod jest zywy, bo troche chyba juz paranoje mam.

Edytowano przez asus921

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Tak, oczywiście, ze moze rektalnie sprawdzic czy płód jest żywy :) nie martw się :)

Ja zawsze wspominam jak zasuszam krowy, powiem szczerze...20litrów to jest niedużo :) Ja teraz takie wybieram 20litrowe do zasuszenia, bo nie mam miejsca na grupie i szybciej muszę zasuszać. Nie martw się. Ja zasuszałam i 30-prawie 40-litrowe. Teraz się cielą i pięknie dają mleko.

Wiem, że widok krowy z wielkim nabrzmiałym wymieniem trzy dni po zasuszeniu jeszcze dla niektorych jest niepokojący. Ale ona to mleko "przepali", w wymieniu wzrosnie cisnienie do poziomu maks...wtedy produkcja ustanie i wymię zacznie maleć aż do zupelnego flaka :) Trzymam kciuki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kewink    141
Paulina1985 napisał:

Jeśli ktoś potrzebuje podstaw w kompendium o krowach mlecznych...

Podręcznik dla hodowców do ściągnięcia😁

Cytat z podręcznika,, Doimy ją rano, ale pomijamy ją przy wieczornym udoju oraz przez cały następny dzień. Doimy ją ponownie rano trzeciego dnia, a następnie robimy przerwę w dojeniu przez co najmniej 1,5 doby. Należy próbować doić ją jak najrzadziej."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

@kewink ja wiem jak się robiło kilkanascie lat temu :) jeszcze wstawialo się na samą slomę i zakrecało wodę 😁 te czasy już minęły. Są nowe rozwiazania, sa czopy keratynowe, choć ja ich nie stosuję.

Ta wspomniana publikacja to tylko podstawy, a nie biblia postępowania :) poczytaj najnowsze publikacje i badania na ten temat :) dojenie coraz rzadsze mija się z celem i moze prowadzić do zapalenia wymienia.

No cóż mozna mi nie ufać :) ale zasuszam okolo 30 krow miesiecznie :) coś tam liznęlam tematu 😁 i to tak jak wspomnialam od razu, zadnego cackania. Ale trzeba pamietac o zmianie zywienia od razu. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bop23    84
5 godzin temu, Mateusz6340 napisał:

Co może powodować że krowa rzyga?😂 Jest zdrowa je normalnie mleko daje a rzyga jak trawe zje chyba podczas żucia wieki... Przeżarła się?🤔

uderzyła sie w pysk i  ma zapalenie nerwu  trójdzielnego, po paru dniach przejdzie samo..... czasem dają steryd żeby szybciej przeszło .....

Edytowano przez bop23
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446
1 godzinę temu, Paulina1985 napisał:

Ja zasuszałam i 30-prawie 40-litrowe. Teraz się cielą i pięknie dają mleko.

Dokładnie. 20 l dziennie ładnie się wchłania. Zmiana miejsca, słomiasta dieta i natychmiastowe zaprzestanie dojenia. Z resztą ona specjalistka, jak zatrzymywała sama😆

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robert1226    1601
1 godzinę temu, kewink napisał:

Cytat z podręcznika,, Doimy ją rano, ale pomijamy ją przy wieczornym udoju oraz przez cały następny dzień. Doimy ją ponownie rano trzeciego dnia, a następnie robimy przerwę w dojeniu przez co najmniej 1,5 doby. Należy próbować doić ją jak najrzadziej."

Też takkiedyś robiliśmy i co chwila zapalenie i antybiotyk i tak wkoło, a teraz jest normalnie dojona i po ostatnim doju na zasuszenie i zostawiamy wszystko jest ok , aż ostatnio miałem ponownie na klasy brane przez skup bo 50 somatycznych wyszło.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kewink    141

Paulina1985 napisał:

@kewink ja wiem jak się robiło kilkanascie lat temu :) jeszcze wstawialo się na samą slomę i zakrecało wodę 😁 te czasy już minęły. Są nowe rozwiazania, sa czopy keratynowe, choć ja ich nie stosuję.

Ta wspomniana publikacja to tylko podstawy, a nie biblia postępowania :) poczytaj najnowsze publikacje i badania na ten temat :) dojenie coraz rzadsze mija się z celem i moze prowadzić do zapalenia wymienia.

No cóż mozna mi nie ufać :) ale zasuszam okolo 30 krow miesiecznie :) coś tam liznęlam tematu 😁 i to tak jak wspomnialam od razu, zadnego cackania. Ale trzeba pamietac o zmianie zywienia od razu. 

Chciałem się pochwalić, że podręcznik przeczytałem 😜 Nie przypominam sobie żeby zasuszało się krowy jak w publikacji piszą. Zawsze przestawało się doić i antybiotyk na zasuszenie. Bo po antybiotyku zerwie mleko według starszyzny, ale coś ostatnio starym odp******liło i zaczęli doić raz dziennie i bez antybiotyków zasuszać.🤷‍♂️ A że póki co robię za parobka to co ja mogę wiedzieć. Najwięcej i najszybciej można się czegoś dowiedzieć z tego forum 😜 a nie jakichś badań naukowych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gregor12841    18

poomłotowe siano najlepsze na zasuszenie :D nawet przypasione simy zaczęły znów przypominać krowy. Co do tego przeźroczystego gluta u nas dużo krów to ma ale nie zwracamy na to uwagi niekiedy widać to miesiąc przed ocieleniem, niekiedy 3 dni przed ocieleniem także kolego wyluzuj bo robisz jak rząd z koronawirusem :D

  • Haha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
7 godzin temu, chuck00 napisał:

U mnie tyle samo wołają za to, ale ja stosuje firmę Drako 180-200zł komplet. 

Kupuje komplet po 270zl. Ostatnio kupowałem 3 tygodnie temu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kr9292    950

Lepsze to niż niż nrf aczkolwiek do HFa im daleko 😁 prawda Paulina?

Edytowano przez kr9292

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poziomka    20

@marcinffff  w pierwszej fotografii masz legende oznaczeń.

@przezuwaczka  Mamy zrobioną pierwszy rok pryzmę z trawy ( 1 pokos wtedy był jeszcze jakoś deszcz a rok temu na 2 pokos nie dawaliśmy praktycznie nawozów bo czytałem wtedy Twoją wypowiedz że można krowy rozwalić przez takie coś) za te całe badanie 1000zł miało być taniej a wyszło sporo, nawet wet się zdziwił. Spytaliśmy się najpierw weta powiedział że fosforu 1 wapniowego dajemy za dużo i wapn wypłukuje i przez to słaby rozród 5.2 słomki na skuteczne zacielenie. Żywieniowiec powiedział dołożyć betakarotenu, zmieniliśmy teraz tydzien temu witaminy na z betakarotenem niby jest go trochę ale może coś pomoże, dodatkowo problematycznym będziemy pewnie dawać w czystej postaci przez 3 tygodnie

Edytowano przez poziomka
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
5 minut temu, kr9292 napisał:

Lepsze to niż niż nrf aczkolwiek do HFa im daleko 😁 prawda Paulina?

jaki zlosliwy 🤣🤣🤣🤣 no coooooo no. Może się przekonam jeszcze do NRFów, ciągle daję im szansę!! bo się cielą🤣 nie mam wyjścia 🙄 moze mnie zaskoczą zdrowotnoscią racic i dlugowiecznością 🥴🥴🥴🥴🥴

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcinffff    198

@poziomka nie Ty jeden przekonałeś się że witaminy i minerały trzeba zbilansowac pod własne objetosciowe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek74    12214

Paulina muszę zrobić fotki moich ostatnio urodzonych 😜 biało czerwona czerwona i brązowa 😁

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Rob rób, bedziemy podziwiać :).😁😁😁😁😁😁

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446
1 godzinę temu, poziomka napisał:

fosforu 1 wapniowego dajemy za dużo

Żywieniowiec uwzględnił wyniki badań w bilansie mineralnym? Betakaroten napewno coś pomoże.

Drogie te badania jak diabli. 

Podejrzewałam sianokiszonkę, bo i jałówki (te na dole) mają podwyższony potas i fosfor.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poziomka    20
8 godzin temu, przezuwaczka napisał:

Żywieniowiec uwzględnił wyniki badań w bilansie mineralnym?

Nie rozumiem.

Mam jeszcze dwa pytania , czy da się tej sztuce zrobić korektę paszy za pomocą treściwych ? bo taki stosunek chyba nie jest odpowiedni?

d40a8abd4041f10516e9ff0b25f949cd.jpg
II pytanie czy jałówka która niby była cielna ( i okazało się że jest nie cielna i sprawdzaliśmy ją miernikiem później od śluzu ( wet) powiedział że śluz mętny strasznie że brudna jest . Jałówka w ogóle może się brudzić czy tylko krowy mogą się brudzić ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez POLKOP
      Jak widzicie przyszłość swoją w dzisiejszym swiecie pełnym wymogów i innych przeszkod jako hodowcy bydła mlecznego. Czy dacie rade sprostac wyzwanią.
    • Przez edi25
      Lozysko osadzone na tuleji jest zbyt luzne i nie obraca sie prawidlowo, tylko tuleja obraca sie wewnatrz lozyska. lozysko jest ok, tylko tuleja na ktora jest zalozona jest juz wytarta.Jak osadzic to lozysko na tuleji mocno zeby sie nie obracalo?
    • Przez ttuch
      Wczoraj rano wycieliła się jałówka. Już podczas porodu kapało jej mleko więc sądziliśmy, że z tym nie będzie problemu. A tu tymczasem niespodzianka bo praktycznie nie ma mleka. Na noc została w oborze z cielakiem więc sądziliśmy, że po prostu cielak ją wydoił, na dzień została wypuszczona na pastwisko ale po powrocie z niego wymię miała dosłownie puste. Pierwszy raz taka sytuacja ma u nas miejsce, może ktoś miał u siebie w gospodarstwie podobny problem?
    • Przez Adrian3210
      Witam. Mam problem z chłodnią do mleka. Problem wygląda następująco. Agregat nie załącza się za pierwszym razem. Słychać pykanie, aż za 4 czy za 5 pyknięciem załączy się. Chłodnia to Alima Bis 400l
    • Przez DzikiSimental25
      Witam wszystkich !! Mam takie cedzidło oraz takie filtry
      Moim problem jest to, że mleko nie chce przechodzić szybko przez to cedzidło, zatrzymuje się.  Jakich używacie filtrów ? Z góry dziękuję i Pozdrawiam. Mam nadzieję, że ktoś ma ciekawy sposób jak ten problem rozwiązać
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj