danielhaker

Luźne rozmowy producentów mleka

Polecane posty

Gość   
Gość

że mojego???? Bo już jest pozno!  Chyba chodzilo mi o to co poprzednikowi, że wydajnośc z 6tys do 8 tys poprawić to nie wielki wyczyn, gdy krowy mają potencjał i że u nas ten de heus taki "wyczyn" zrobił do 8tys...A od roku wiecej Agrocentrum doradza i prawie 11tys była średnia. Chyba o to mi chodziło 🤔

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ubogiwladek    198
3 godziny temu, PRIMO napisał:

A no taaaa. 

@Paulina1985 chyba wystarczająco ci naświetliła. 

Mi nikt nic nie musi naświetlać tylko moim zdaniem trzeba klaść najwiekszy nacisk na poprawe genetyki. Zywienie mozna zmienic z dnia na dzień i za trzy tygodnie jakis efekt moze byc a na genetyke trzeba lat. Ale skoro uwazacie ze slabe genetycznie krowy moga dawać po 10 tyś to na pewno podpowiecie koledze temu co pytal jak to zrobic. Bo madrzyc to sie mozna zawzze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ta namówił mnie żywieniowiec żebym zrobił kiszonkę z trawy a nie sianokiszonkę parametry super  białko 18.6  sm 35% reszta też dobra a co jest grane ładnie pachnie  wszystko niby ok a krowy jej po prostu nie chcą jeść zrobiłem tak cały 1 pokos  2 prawie tak samo cześć tylko zwiajałem suchsze i te suchsze sm 50-55% wpieprzają mleko jest  aż sie chce im dac a tamte ciagle aby pełno i pełno i wywożę bykom....nigdy wiecej takiej nie zrobie moje tego nie lubią ... Nawet drożdże im zwiekszyłem na 80 gram sztuka i nic nie pomogło pobieranie spadło i tak w krótkim czasie ponad 200 w dół na odstawę ...A wrócić każdy wie jak ciezko . 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

@ubogiwladek nie zgadzam się ze stwierdzeniem, że ludzie nie mają problemu z żywieniem krów...a postep genetyczny jest trudno uzyskać? ilu gospodarzy kupuje jalowki? kupuje cielęta czy tez pierwiastki?? malo kto latami na to pracował. Ale wielu z nich te cielęta jalowki i pierwiastki po prostu spier...niczy żywieniem. Nie mamy o co się spierać, to po prostu odmienne zdanie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ChiquitaB    754

W 3 tyg nie osiagniesz jak objetosciowki beda zrypane. U mnie lepiej mokrzejsze wcinaja jak suche a slomy nie chca widziec, tyle co z pod nog jak ma jakas potrzebe to podziobie. Ja licze ze w tym roku qq wyjdzie fajna, moze masy tyle nir bedzie za to ziarna w niej bedzie od groma, bynajmniej u nas akorat deszcz trafil jak wieche puszczala i pozniej cos nieraz i kolby bardzo dorodne. Lucerna teraz 4 pokos az w szoku jestem ze tak szybko odbija.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ubogiwladek    198
2 minuty temu, Paulina1985 napisał:

@ubogiwladek nie zgadzam się ze stwierdzeniem, że ludzie nie mają problemu z żywieniem krów...a postep genetyczny jest trudno uzyskać? ilu gospodarzy kupuje jalowki? kupuje cielęta czy tez pierwiastki?? malo kto latami na to pracował. Ale wielu z nich te cielęta jalowki i pierwiastki po prostu spier...niczy żywieniem. Nie mamy o co się spierać, to po prostu odmienne zdanie :)

Sprzedal Ci ktos kiedykolwiek cos dobrego ? Kupowalem jałówki i wiem co ludzie sprzedaja. No wiadomo ze popsuć zywieniem mozna . Dkatego trzeba genetyke budować w oparciu o swoje stado i w miedzy czasie uczyc sie zywienia. Wg mnie sensowne rozwiazanie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianzetor9540    2705
22 minuty temu, zkordalski napisał:

Ta namówił mnie żywieniowiec żebym zrobił kiszonkę z trawy a nie sianokiszonkę parametry super  białko 18.6  sm 35% reszta też dobra a co jest grane ładnie pachnie  wszystko niby ok a krowy jej po prostu nie chcą jeść zrobiłem tak cały 1 pokos  2 prawie tak samo cześć tylko zwiajałem suchsze i te suchsze sm 50-55% wpieprzają mleko jest  aż sie chce im dac a tamte ciagle aby pełno i pełno i wywożę bykom....nigdy wiecej takiej nie zrobie moje tego nie lubią ... Nawet drożdże im zwiekszyłem na 80 gram sztuka i nic nie pomogło pobieranie spadło i tak w krótkim czasie ponad 200 w dół na odstawę ...A wrócić każdy wie jak ciezko . 

Identycznie jak u mnie. Wolę wręcz zrobić za suche i jak siano niż za mokre i potem oglądać pustki w schładzalniku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek74    12194

często trzeba zacząć od przesiewania łąk i zrobienia dobrej kiszonki z qq bo bez tego ani rusz . Niedawno wyorałem łąkę wziętą w dzierżawę którą teść właściciela orał około 40lat temu i jest wiele takich w okolicy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michalcium    1367
27 minut temu, slawek74 napisał:

Widocznie nie dorosłeś 😃 albo jesteś lewel niżej 😉

Level jak już 😎pisane na szybko było zapewne i litery nie te co miejscami było niezrozumiałe a ty taki bystry to mogłeś wytłumaczyć 😉

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czesio1612    102
32 minuty temu, zkordalski napisał:

Ta namówił mnie żywieniowiec żebym zrobił kiszonkę z trawy a nie sianokiszonkę parametry super  białko 18.6  sm 35% reszta też dobra a co jest grane ładnie pachnie  wszystko niby ok a krowy jej po prostu nie chcą jeść zrobiłem tak cały 1 pokos  2 prawie tak samo cześć tylko zwiajałem suchsze i te suchsze sm 50-55% wpieprzają mleko jest  aż sie chce im dac a tamte ciagle aby pełno i pełno i wywożę bykom....nigdy wiecej takiej nie zrobie moje tego nie lubią ... Nawet drożdże im zwiekszyłem na 80 gram sztuka i nic nie pomogło pobieranie spadło i tak w krótkim czasie ponad 200 w dół na odstawę ...A wrócić każdy wie jak ciezko . 

U mnie znowu mokre idzie jak woda, w tym roku robiłem 2 pokosy w pryzmę mam nadzieję, że wyjdą w miarę mokre bo teraz idą baloty i z tamtego roku są suche, mozesz dolewać wodę kombinować i i tak nie za bardzo to idzie. Ostatnie tygodnie były mokrzejsze  i w miarę jadły 2 dni temu zaczęły się takie z 60% sm i kaplica, gorzej się pocieły, za mało wody chyba dolałem, nie smakowało im w ogóle cały dzień sortowały ile mogły, a ja jeszcze nie miałem czasu wywalić tego bo zbierałem 3 pokos i wieczorem zostało do wyrzucenia z 70 % tmru. Musiały się przykwasić, albo coś im z balota zaszkodziło bo wczoraj tmr dopilnowany,a i tak ze 40% zostało, nie mogą wrócić do formy, dziś już poszedł mokry balot zobaczy się jutro, ale w zbiorniku to porażka, ze 400 bedzie mniej... Chyba najprościej będzie wystawić baloty z 2018 na sprzedaż, a zacząć pryzmy i mieć te problemy z tmrem z głowy

7 minut temu, slawek74 napisał:

często trzeba zacząć od przesiewania łąk i zrobienia dobrej kiszonki z qq bo bez tego ani rusz . Niedawno wyorałem łąkę wziętą w dzierżawę którą teść właściciela orał około 40lat temu i jest wiele takich w okolicy

U mnie niektóre łąki nie orane od czasów jak przyszła melioracja czyli z jakieś 60 lat bo z orką torfów niskich to loteria i jakoś nie chce ryzykować, jak zadbane i nawożone to zbieram 4 pokosy w z zeszłego roku badałem to po 18% białka można z nich zbierać więc na te 8 tysi wydajności powinno wystarczyć

Edytowano przez czesio1612

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

@michalcium to te emocje 🤣🤣🤣

@ubogiwladek kupowaliśmy jalowki cielne z Czech 10lat temu i od nich w sumie wywodzą się nasze najlepsze krowy, także ten...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PRIMO    8046
1 minutę temu, slawek74 napisał:

mogłem ale nie mósiałem 

To po kiego tu na AF jesteś? 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek74    12194

PRIMO a Ty ? Co ja niańka jestem ? Telefon mi się tnie i oczy kleją się ide spać jutro robota czeka☺

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kr9292    950

Jasne że trudniej z 9 na 10, ja tylko chce udowodnić że niewielka ingerencja w żywienie można zdziałać bardzo dużo nawet przy słabej genetyce. Bo 8 tys to można z byle kundla wykręcić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michalcium    1367

No na te 8 tyś to nie potrzeba żeby nie wiadomo ile lała np do 150 dnia po wycieleniu tylko aby ciągnęła laktacje z powolnym spadkiem krzywej laktacji a przy 10tys szczyt laktacji musi byc bardzo wysoka produkcja i tu już żywienie musi grać bilans bialko-energia a także dobrostan na dobrym poziomie bez tego ani rusz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Są duże stada które sprzedają dobre materiały. Nie mówią że ta do sprzedania ta nie. Ostatnio byliśmy oglądać stado 1200 krów z obory prawie 12 tys. Do sprzedania 500 jałowek i wybierasz co chcesz jedynie ze daleko ale na pełnym składzie już ten transport nie wychodzi drogo w przeliczeniu na sztukę 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poziomka    20

U nas w okolicy bardzo dużo ludzi bierze z Czech i widziałem te sztuki bardzo wydajne po 10 11 tyś dają.  U jednego z gospodarzy pierwsze Czeszki co kupował wywiozl po 7 latach . Myślę że jak ktoś zna się na budowie krowy  to określi czy coś z tego może być bo patrzeć na same papiery to różnie może być.  Trzeba samemu jeździć na selekcję i brać pow 10 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Tak a potem wyjazd do bakutila w dniu przyjazdu lub po pierwszym wycieleniu. Masa ludzi przeceniła swoje mośliwości żywieniowe, warunki środowiskowe i takie krowy szybko kończą żywot. Często właśnie wozi się jałowki w 8-9 msc cielności co jest głupotą, ale takie nasze podejście, że chcemy na już krowę z mlekiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tedek2    65

Ile szacujecie zysk z 1 litra? 60 groszy czy wiecej bo jak tak to ta jalowka musi dać 13500 litrów żeby bylo zero

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez POLKOP
      Jak widzicie przyszłość swoją w dzisiejszym swiecie pełnym wymogów i innych przeszkod jako hodowcy bydła mlecznego. Czy dacie rade sprostac wyzwanią.
    • Przez edi25
      Lozysko osadzone na tuleji jest zbyt luzne i nie obraca sie prawidlowo, tylko tuleja obraca sie wewnatrz lozyska. lozysko jest ok, tylko tuleja na ktora jest zalozona jest juz wytarta.Jak osadzic to lozysko na tuleji mocno zeby sie nie obracalo?
    • Przez ttuch
      Wczoraj rano wycieliła się jałówka. Już podczas porodu kapało jej mleko więc sądziliśmy, że z tym nie będzie problemu. A tu tymczasem niespodzianka bo praktycznie nie ma mleka. Na noc została w oborze z cielakiem więc sądziliśmy, że po prostu cielak ją wydoił, na dzień została wypuszczona na pastwisko ale po powrocie z niego wymię miała dosłownie puste. Pierwszy raz taka sytuacja ma u nas miejsce, może ktoś miał u siebie w gospodarstwie podobny problem?
    • Przez Adrian3210
      Witam. Mam problem z chłodnią do mleka. Problem wygląda następująco. Agregat nie załącza się za pierwszym razem. Słychać pykanie, aż za 4 czy za 5 pyknięciem załączy się. Chłodnia to Alima Bis 400l
    • Przez DzikiSimental25
      Witam wszystkich !! Mam takie cedzidło oraz takie filtry
      Moim problem jest to, że mleko nie chce przechodzić szybko przez to cedzidło, zatrzymuje się.  Jakich używacie filtrów ? Z góry dziękuję i Pozdrawiam. Mam nadzieję, że ktoś ma ciekawy sposób jak ten problem rozwiązać
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj